Anna Rychlewicz
Anna Rychlewicz
Aktualizowano: 14.03.2022 Komunikacyjne
🕐 Ten artykuł przeczytasz w 5 minut.
5/5 - (1 vote)

Każdy pojazd uczestniczący w ruchu drogowym musi je mieć. Brak obowiązkowych tablic rejestracyjnych – bo o nich mowa – wiąże się z wysokimi karami. Tymi zagrożone jest także bezpodstawne posługiwanie się małymi tablicami. Jakie wymiary tablicy rejestracyjnej obowiązują w Polsce? Komu przysługują tablice rejestracyjne w formacie kompaktowym? Jakie są wymiary tablicy rejestracyjnej motocykla? Sprawdzamy!

<3
Uzupełnij tylko 2 pola i poznaj cenę OC/AC od razu!Poznaj cenę OC
X

Brak tablic rejestracyjnych – ile kosztuje jazda bez blach?

Tablice rejestracyjne stanowią obowiązkowe wyposażenie każdego samochodu. Każde auto poruszające się po drogach publicznych musi posiadać dwie tablice rejestracyjne – jedną z przodu, drugą z tyłu pojazdu. Wymagana ilość oraz prawidłowy sposób montażu tablic reguluje Rozporządzenie Ministra Infrastruktury i Budownictwa.

Jeśli zgubimy tablicę rejestracyjną lub zostanie nam ona skradziona, musimy zareagować. W świetle obowiązującego prawa samochód pozbawiony choćby jednej z dwóch obowiązkowych tablic, nie spełnia warunków technicznych i nie powinien być dopuszczony do ruchu. Oznacza to, że poruszanie się autem bez obowiązkowej tablicy może kosztować nas do 5 tysięcy złotych, a nawet skończyć się zatrzymaniem dowodu rejestracyjnego.

Jakie wymiary tablicy rejestracyjnej obowiązują w Polsce?

Odpowiedź na pytanie: “Jakie są wymiary tablicy rejestracyjnej” wcale nie jest tak oczywista. Wymiary tablicy rejestracyjnej mogą różnić się w zależności od kraju lub chociażby rodzaju pojazdu. A jakie wymiary tablicy rejestracyjnej obowiązują w Polsce? Jak wygląda to w przypadku samochodów osobowych, a jakie są wymiary tablicy rejestracyjnej motocykla?

Wymiary tablicy rejestracyjnej wyraźnie określa polskie prawo. Zarówno przednia, jak i tylna tablica jest obowiązkowa, a ich wymiary są takie same.

  • Wymiary tablicy rejestracyjnej samochodu jednorzędowej: 520×114 mm

  • Wymiary tablicy rejestracyjnej samochodu dwurzędowej: 305×214 mm

  • Wymiary zmniejszonej tablicy rejestracyjnej samochodu: 305×114 mm

Zmniejszone wymiary tablicy rejestracyjnej dedykowane są właścicielom samochodów sprowadzonych z USA lub Japonii. Powstały one w odpowiedzi na potrzeby rynku motoryzacyjnego, które rodziło kupno samochodu z fabrycznie mniejszą wnęką na blachy.

Mniejsze wymiary tablicy rejestracyjnej – co grozi za bezpodstawne używanie mniejszych blach?

Nowe blachy i mniejsze wymiary tablicy rejestracyjnej cieszyły się swego czasu ogromną popularnością. Z chęcią montowane były w samochodach, które konstrukcyjnie niekoniecznie wymagały mniejszych blach. Te natomiast prezentowały się modnie, nieco designersko. Odpowiedzią na bezpodstawne korzystanie ze zmniejszonych tablic w momencie, gdy pojazd nie posiada zmniejszonych wymiarów miejsca konstrukcyjnie przeznaczonego na tablicę rejestracyjną, było wejście w życie przepisów, które trafiły do Kodeksu drogowego.

Od grudnia 2020 roku obowiązuje zakaz używania małych tablic w samochodach, których konstrukcja tego nie wymaga. Od tego też czasu, właściciel auta, który posiada wnękę na standardowe wymiary tablicy rejestracyjnej, a w niej zamontowane ma mniejsze blachy, nie przejdzie badania technicznego.

UWAGA: Kierowcy, którzy starają się o wyrobienie mniejszych tablic rejestracyjnych, zobowiązani są do złożenia oświadczenia o małej wnęce w konstrukcji samochodu oraz świadomości odpowiedzialności karnej w przypadku złożenia fałszywego oświadczenia.

Wymiary tablicy rejestracyjnej motocykla i motoroweru – jakie są?

Konstrukcja motocykla znacznie różni się od konstrukcji samochodu osobowego. Naturalnym jest więc wyprodukowanie blach, które będą dedykowane jednośladom. Zatem jakie są wymiary tablicy rejestracyjnej motocykla? Tablice rejestracyjne montowane na motocyklach mają rozmiar 190×150 mm. Jeszcze inne wymiary tablicy rejestracyjnej obowiązują w przypadku motoroweru. Tutaj wymiary to 140×114 mm.

PODSUMOWANIE:

  • Każde auto poruszające się po drogach publicznych musi posiadać dwie tablice rejestracyjne – jedną z przodu, drugą z tyłu pojazdu.
  • Poruszanie się samochodem bez tablicy rejestracyjnej wiąże się nie tylko z karą finansową, ale może skutkować także zatrzymaniem dowodu rejestracyjnego.
  • Standardowe wymiary tablicy rejestracyjnej samochodu jednorzędowej wynoszą 520×114 mm.
  • Zmniejszone wymiary tablicy rejestracyjnej przeznaczone są dla właścicieli samochodów sprowadzonych z USA lub Japonii.
  • Od grudnia 2020 roku obowiązuje zakaz używania małych tablic w samochodach, których konstrukcja tego nie wymaga.
  • Kierowcy, którzy starają się o wyrobienie zmniejszonych tablic rejestracyjnych, zobowiązani są do złożenia oświadczenia o małej wnęce w konstrukcji samochodu.
  • Tablice rejestracyjne montowane na motocyklach mają rozmiar 190×150 mm.

Anna Rychlewicz
Anna Rychlewicz

Absolwentka dziennikarstwa i zarządzania mediami. Na świat patrzy przez pryzmat tego, jakimi słowami może go opisać. Nieustannie poszerza horyzonty podejmując się tematów z zakresu turystyki, językoznawstwa czy tematyki kryminalnej. Od kilku lat związana z branżą ubezpieczeń. W wolnym czasie eksploruje otoczenie czytając i prowadząc bloga.

[vc_row type=”in_container” full_screen_row_position=”middle” column_margin=”default” scene_position=”center” text_color=”dark” text_align=”left” overlay_strength=”0.3″ shape_divider_position=”bottom” bg_image_animation=”none”][vc_column column_padding=”no-extra-padding” column_padding_position=”all” background_color_opacity=”1″ background_hover_color_opacity=”1″ column_link_target=”_self” column_shadow=”none” column_border_radius=”none” width=”1/1″ tablet_width_inherit=”default” tablet_text_alignment=”default” phone_text_alignment=”default” overlay_strength=”0.3″ column_border_width=”none” column_border_style=”solid” bg_image_animation=”none”]
[/vc_column][/vc_row][vc_row type=”full_width_background” full_screen_row_position=”middle” column_margin=”default” scene_position=”center” text_color=”dark” text_align=”left” top_padding=”4%” bottom_padding=”4%” color_overlay=”rgba(69,69,255,0.15)” overlay_strength=”0.3″ shape_divider_position=”bottom” bg_image_animation=”none” shape_type=””][vc_column column_padding=”no-extra-padding” column_padding_position=”all” background_color_opacity=”1″ background_hover_color_opacity=”1″ column_link_target=”_self” column_shadow=”none” column_border_radius=”none” width=”1/1″ tablet_width_inherit=”default” tablet_text_alignment=”default” phone_text_alignment=”default” overlay_strength=”0.3″ column_border_width=”none” column_border_style=”solid” bg_image_animation=”none”][vc_row_inner column_margin=”default” text_align=”left”][vc_column_inner column_padding=”no-extra-padding” column_padding_position=”all” background_color_opacity=”1″ background_hover_color_opacity=”1″ column_shadow=”none” column_border_radius=”none” bottom_margin=”2%” column_link_target=”_self” width=”1/1″ tablet_width_inherit=”default” overlay_strength=”0.3″ column_border_width=”none” column_border_style=”solid” bg_image_animation=”none”][vc_column_text]
Poradnik dla kierowców
Praktyczne informacje o ubezpieczeniu OC/AC
[/vc_column_text][/vc_column_inner][/vc_row_inner][vc_row_inner column_margin=”default” text_align=”left”][vc_column_inner column_padding=”padding-4-percent” column_padding_position=”all” centered_text=”true” background_color_opacity=”1″ background_hover_color_opacity=”1″ column_shadow=”none” column_border_radius=”none” column_link_target=”_self” width=”1/3″ tablet_width_inherit=”default” overlay_strength=”0.3″ column_border_width=”none” column_border_style=”solid” bg_image_animation=”none”][vc_column_text css=”.vc_custom_1673606981694{margin-top: 0px !important;margin-bottom: 0px !important;}”]

Ubezpieczenie samochodu

Co obejmuje ubezpieczenie OC

[/vc_column_text][/vc_column_inner][vc_column_inner column_padding=”padding-4-percent” column_padding_position=”all” background_color_opacity=”1″ background_hover_color_opacity=”1″ column_shadow=”none” column_border_radius=”none” column_link_target=”_self” width=”1/3″ tablet_width_inherit=”default” overlay_strength=”0.3″ column_border_width=”none” column_border_style=”solid” bg_image_animation=”none”][vc_column_text css=”.vc_custom_1675167557776{margin-top: 0px !important;margin-bottom: 0px !important;}”]

Kalkulator OC

Kalkulator OC bez podawania danych

[/vc_column_text][/vc_column_inner][vc_column_inner column_padding=”padding-4-percent” column_padding_position=”all” background_color_opacity=”1″ background_hover_color_opacity=”1″ column_shadow=”none” column_border_radius=”none” column_link_target=”_self” width=”1/3″ tablet_width_inherit=”default” overlay_strength=”0.3″ column_border_width=”none” column_border_style=”solid” bg_image_animation=”none”][vc_column_text css=”.vc_custom_1677793971799{margin-top: 0px !important;margin-bottom: 0px !important;}”]

Pozostałe porady

Eurotax – wycena samochodu

Historia pojazdu po numerze rejestracyjnym

[/vc_column_text][/vc_column_inner][/vc_row_inner][/vc_column][/vc_row]

Dołącz do dyskusji

Płatności bezgotówkowe w Policji
Płatności bezgotówkowe w Policji Autor Weronika Cichocka Komunikacyjne
Każdy kierowca może znaleźć się w sytuacji, w której otrzymuje mandat karny za wykroczenie w ruchu drogowym. Niezależnie od tego, czy popełniliśmy drobny błąd, czy też bardziej poważne naruszenie przepisów, konsekwencje w postaci mandatu karnego są nieuniknione. Jednak warto wiedzie...
Czytaj dalej
glamping
Glamping Autor Katarzyna Matusiak Turystyczne
Czy zastanawiałeś się kiedyś, jak to jest spać pod gwiazdami w luksusowych warunkach, nie rezygnując z komfortu własnego łóżka? Jeśli tak, to glamping jest dla Ciebie! Co to jest glamping? To pytanie krąży po głowach wielu, którzy słyszeli o tym trendzie, ale nie do końca wie...
Czytaj dalej