Paliwo i jego ceny są ostatnio odmieniane w naszym kraju przez wszystkie przypadki. Dziś pozostawimy jednak trudny temat cen paliwa i przyjrzymy się innej kwestii – jakie rodzaje paliwa mamy jako kierowcy do wyboru. Czy mamy świadomość, jakie oznaczenia ma paliwo na dystrybutorach, a jakie w dowodzie rejestracyjnym? Warto się temu przyjrzeć, by uniknąć pomyłki przy tankowaniu.
Z tego artykułu dowiesz się...
Jakie są rodzaje paliwa?
Na pewno każdy z nas zna opowieści o przykrej w skutkach pomyłce w tankowaniu paliwa. Bak zalany olejem napędowym zamiast benzyny lub odwrotnie to nie tylko strata pieniędzy i kłopoty z wypompowaniem paliwa, ale czasem także awaria silnika. Dlatego jako kierowcy koniecznie musimy wiedzieć, co wlać do baku, tym bardziej, że mamy do wyboru trzy rodzaje paliwa.
A oto rodzaje paliwa na stacji:
- benzyna – jest najpopularniejszym rodzajem paliwa. To produkt powstający w wyniku procesu destylacji ropy naftowej, a stosuje się ją do silników spalinowych. Można zatankować benzynę 95- lub 98-oktanową oznaczoną odpowiednio symbolami Pb95 i Pb98
- olej napędowy – ten rodzaj paliwa napędza silniki wysokoprężne popularnie zwane dieslami. To paliwo także może być efektem rafinacji ropy naftowej, ale coraz częściej możemy się spotkać z tak zwanym biopaliwem wyprodukowanym z oleju roślinnego
- LPG czyli gaz propan – butan.
Oczywiście z każdym rokiem zwiększa się na naszych drogach liczba samochodów elektrycznych oraz hybryd, które są ładowane z gniazdka. Jednak nadal lwia część pojazdów zasilana jest tradycyjnym paliwem.
Jaki rodzaj paliwa jest najtańszy?
To zawsze bardzo istotne pytanie, jaki samochód opłaca się kupić. A paliwo jest właśnie jednym z najważniejszych elementów, który wpływa na koszty eksploatacji. Ceny paliw w Polsce wahają się, jednak najczęściej mają tendencję zwyżkową i obecnie mocno obciążają portfel właścicieli samochodów. Bez względu jednak na aktualną wysokość cen nie zmienia się pewna zasada.
Najdroższa ciągle pozostaje benzyna. Niewiele tańszy jest olej napędowy, który pozytywniej wypada także przez mniejsze zużycie paliwa i opłaca się przede wszystkim na dłuższych trasach. I wreszcie zdecydowanie najmniej płacą za paliwo właściciele samochodów z instalacją gazową, ponieważ gaz jest o połowę tańszy niż pozostałe rodzaje paliwa.
Wobec tego już na etapie zakupu samochodu musimy się zastanowić nad tym, jaki rodzaj paliwa wybrać. Od tego będzie także zależała cena samochodu. Co prawda auto na gaz będzie najtańsze w użytkowaniu, ale za to więcej zapłacimy wtedy za OC i przegląd.
Jakimi symbolami oznacza się rodzaje paliwa?
Już na etapie zakupu samochodu, a potem podczas cyklicznego tankowania musimy rozpoznawać symbole, którymi oznaczone są poszczególne rodzaje paliwa. A okazuje się, że z zupełnie innymi symbolami spotkamy się na stacji benzynowej podczas tankowania, a z innymi w dowodzie rejestracyjnym. Dlatego podchodząc do dystrybutora na stacji benzynowej, zwracamy uwagę na następujące oznaczenia:
- Pb – benzyna
- ON (diesel) – olej napędowy
- LPG, CNG – gaz.
Takim oznaczeniom pozostają wierne polskie stacje. Tymczasem Unia Europejska w 2018 roku ujednoliciła symbole paliwa na stacjach benzynowych. Takie uniwersalne oznaczenia pomagają nie popełnić błędu przy tankowaniu w innym kraju bez znajomości języka. W Polsce, by być w zgodzie z unijnym prawem, najczęściej dodaje się na dystrybutorze dodatkowe oznaczenia, a mianowicie:
- kółko i symbole E5, E10 i E85 oznaczają benzynę – jej rodzaj zależy od ilości biokomponentów
- kwadrat i symbole B7, B10 i XTL to diesel, B7 i B10 to rodzaje paliwa ze względu na zawartość biokomponentów, a XTL to oznaczenie oleju napędowego, który powstał bez użycia ropy naftowej
- romb oznacza gaz, czyli odpowiednio: H2 – wodór, CNG – sprężony gaz ziemny, LNG – skroplony gaz ziemny i LPG – gaz płynny.
Jakie są rodzaje benzyny bezołowiowej?
Benzyna występuje w kilku rodzajach, z których najbardziej popularne to E5, E10 i E85. Benzyna E5, zawierająca do 5% biokomponentów, jest odpowiednia dla wszystkich silników benzynowych. Benzyna E10, które ma do 10% biokomponentów, jest zalecana przede wszystkim dla nowszych samochodów, wyprodukowanych po 2000 roku. Natomiast E85, z aż 85% zawartością biokomponentów, jest przeznaczona do pojazdów wyposażonych w specjalne silniki Flexi Fuel.
Jakie są rodzaje oleju napędowego?
ON B7 (zawierające do 7% bioestrów FAME) jest paliwem uniwersalnym do silników Diesla. B10, z maksymalnie 10% zawartością bioestrów FAME, przeznaczone jest głównie dla starszych silników Diesla oraz modeli, które zostały odpowiednio dostosowane przez producentów. XTL to syntetyczne biopaliwo wytwarzane z różnych surowców, takich jak biomasa czy odpady, stworzone specjalnie dla określonych silników wysokoprężnych.
Oznaczenie paliwa w dowodzie rejestracyjnym
Rodzaje paliwa mają swoje odpowiednie oznaczenie także w dowodzie. A konkretnie gdzie w dowodzie rejestracyjnym jest rodzaj paliwa? Okazuje się, że można znaleźć tę informację w polu P3 tego dokumentu. Jak sprawdzić w dowodzie rejestracyjnym rodzaj paliwa? Na pewno trzeba zwrócić uwagę na symbol oznaczający konkretny rodzaj paliwa. Oznaczenia te wprowadzono na podstawie Rozporządzenia Ministra Infrastruktury i Budownictwa w sprawie rejestracji i oznaczania pojazdów oraz wymagań dla tablic rejestracyjnych.
Rodzaje paliwa – skróty znajdujące się w polu P3 dowodu rejestracyjnego:
- P – benzyna
- D – olej napędowy
- M – mieszanka paliwo-olej
- LPG – gaz płynny propan-butan
- CNG – gaz ziemny skroplony (metan)
- H – wodór
- BD – biodiesel
- E85 – etanol
- EE – energia elektryczna
- 999 – inne.
PODSUMOWANIE:
- Na stacjach benzynowych mamy do wyboru trzy rodzaje paliwa – benzynę oznaczoną jako PB, olej napędowy – ON oraz gaz czyli LPG.
- Najtańszym paliwem od lat pozostaje gaz, który jest o połowę tańszy od benzyny i oleju napędowego.
- W 2018 roku Unia Europejska przyjęła ujednolicone oznaczenia rodzaju paliwa na stacjach benzynowych – kółko i E – benzyna, kwadrat i B – olej napędowy, romb i różne oznaczenia paliwa gazowego.
- W dowodzie rejestracyjnym znajdziemy symbol paliwa w polu P3 – P – benzyna, D – olej napędowy, LPG – gaz.
Przeczytaj więcej na temat: paliwo samochodowe
Ile można przejechać na rezerwie?
Ile można przejechać na rezerwie?
Wlanie benzyny do diesla
Wlanie benzyny do diesla
Paliwa alternatywne.
Paliwa alternatywne.
Karta paliwowa
Karta paliwowa
Nowe oznaczenia paliw w Polsce
Nowe oznaczenia paliw w Polsce