Dorota Bajorek
Dorota Bajorek
Aktualizowano: 07.03.2022 Komunikacyjne
🕐 Ten artykuł przeczytasz w 9 minut.
Rate this post

Jeśli lubisz jazdę samochodem, warto połączyć przyjemne z pożytecznym i wykonywać związany z tym zawód. Oprócz kierowcy zawodowego, możesz przecież rozważyć pracę jako instruktor nauki jazdy. W kwestii prawa jazdy większość osób jest zainteresowana tym, jak wygląda kurs i egzamin na uzyskanie uprawnień do kierowania pojazdem. Dziś dla odmiany przyjrzymy się temu, w jaki sposób można uzyskać uprawnienia do bycia instruktorem. Jakie predyspozycje są do tego potrzebne? I wreszcie ile zarabia instruktor nauki jazdy. Oto szczegóły.

<3
Uzupełnij tylko 2 pola i poznaj cenę OC/AC od razu!Poznaj cenę OC
X

Instruktor nauki jazdy – na czym polega nauka jazdy?

Praca instruktora nauki jazdy polega w dużym skrócie na przygotowaniu przyszłego kierowcy do poruszania się pojazdem z danej kategorii. Wszystko zaczyna się od zapoznaniem kursanta z budową i działaniem elementów samochodu. Następnie instruktor nauki jazdy uczy odpowiedniej pozycji za kierownicą. Potem nadchodzi czas wykonywania zadań na placu manewrowym. Dopiero po przejściu tych wszystkich etapów instruktor wyjeżdża z kursantem na drogę i tam uczy go prawidłowych nawyków i zachowań kierowcy.

Czytaj także: Psychotesty dla kierowców

Instruktor nauki jazdy – specyfika pracy

Jak każdy zawód, praca w charakterze instruktora jazdy ma cechy, które jedni uważają za wady, a inni za zalety.

Przede wszystkim jest to praca wykonywana w ciągłym kontakcie z ludźmi, co na pewno trzeba wziąć pod uwagę, decydując się na ten zawód. Samym miejscem pracy jest przede wszystkim pojazd z danej kategorii, do której przygotowuje instruktor.

Oznacza to, że spędza on 6-8 godzin dziennie na przykład w samochodzie lub autobusie w naturalnym ruchu drogowym. Do tego czas pracy może być rozłożony na różne pory dnia.

Jakie cechy powinien mieć instruktor nauki jazdy?

Oczywiście dobry instruktor jazdy musi mieć przepisy ruchu drogowego w małym palcu. Ale oprócz tego konieczne są u niego odpowiednie cechy charakteru, a to ze względu na kontakt z ludźmi, których uczy. Są to przede wszystkim cierpliwość do kursantów i opanowanie w sytuacji stresowej. Ważna jest empatia i zrozumienie, że człowiek na fotelu kierowcy dopiero uczy się jeździć. A żeby odpowiednio przekazać swoją wiedzę, potrzebna jest też komunikatywność.

Instruktor nauki jazdy oprócz skupiania się na kursancie musi skupiać się także na sytuacji na drodze. A tu potrzebne są takie cechy jak szybkość reakcji, spostrzegawczość, czujność, umiejętność podejmowania decyzji.

Instruktor nauki jazdy – kto może nim zostać?

Cechy dobrego instruktora i specyfika zawodu już za nami. Nadszedł więc czas, aby przyjrzeć się tej profesji pod kątem formalnym, jeśli planujesz wykonywać pracę jako instruktor nauki jazdy. Jak zostać instruktorem? Okazuje się, że w tym celu trzeba spełnić następujące wymagania:

 • co najmniej średnie wykształcenie – preferowane jest wykształcenie techniczne o kierunku samochodowym
 • ukończone 22 lata
 • prawo jazdy danej kategorii, w której ma zamiar szkolić kursantów oraz co najmniej trzy lata praktyki za kierownicą
 • orzeczenie lekarskie i psychologiczne o braku przeciwwskazań do wykonywania zawodu (badania wykonuje się przed kursem, a potem powtarza co 5 lat do 60 roku życia; natomiast po 60 roku życia co 30 miesięcy)
 • orzeczenie o niekaralności
 • ukończenie kursu i pozytywny egzamin dla kandydatów na instruktora jazdy
 • wpisanie do ewidencji instruktorów.

Kurs na instruktora nauki jazdy – najważniejsze informacje

Każda osoba, która chce pracować jako instruktor nauki jazdy, musi zapisać się na kurs specjalny kurs. Kursy tego typu organizują ośrodki szkolenia kierowców oraz wojewódzkie ośrodki ruchu drogowego, które spełniają odpowiednie wymagania. Z kolei jeśli chodzi o naukę prowadzenia tramwaju, robią to podmioty organizujące jazdę tramwajem. Natomiast instruktorzy pracujący dla sił zbrojnych lub Ministerstwa Spraw Wewnętrznych odbywają kursy bezpośrednio w jednostkach.

Jak wygląda taki kurs? Odbywa się on według Programu szkolenia kandydatów na wykładowców i instruktorów zgodnie z Ustawą o kierujących pojazdami (art. 35 ust. 3) i obejmuje trzy części:

 • zajęcia teoretyczne
 • zajęcia praktyczne

Podczas zajęć kandydaci na instruktora są szkoleni w zakresie nauki techniki jazdy w danej kategorii oraz przepisów ruchu drogowego. Uczą się także metodyki nauczania, poznają tajniki potrzebnych elementów psychologii, pedagogiki oraz etyki zawodu niezbędnych do pracy z kursantami. Podstawowy kurs trwa około 6 tygodni i składa się z 130 godzin zajęć teoretycznych i 85 godzin praktycznych. Jedna godzina zajęć teoretycznych trwa 45 minut, a praktycznych 60 min.

Pozostaje pytanie, ile kosztuje kurs dla kandydatów na instruktora nauki jazdy. Okazuje się, że nie ma jednej odgórnie ustalonej kwoty.

Wszystko zależy od konkretnego ośrodka, a cena wynosi ok. 3–4 tysiące złotych. Jeśli kursant podejmuje potem pracę w konkretnym ośrodku, część kosztów kursu może mieć zwrócone.

Egzamin na instruktora nauki jazdy – jak wygląda?

Aby zdać egzamin na instruktora nauki jazdy, po skończonym kursie trzeba opłacić koszt egzaminu. Ile kosztuje uzyskanie uprawnień przykładowo dla instruktora nauki jazdy kategorii B? Otóż za cały egzamin trzeba zapłacić 340 zł, a składa się on z trzech części:

 • test sprawdzający wiedzę teoretyczną – 50 zł
 • pokaz przeprowadzania zajęć teoretycznych z wylosowanej tematyki – 50 zł
 • pokaz przeprowadzenia zajęć praktycznych z wylosowanej tematyki – dwa zadania na placu manewrowym oraz dwa zadania w ruchu miejskim – 240 zł.

Narzuca się na koniec pytanie – kto przeprowadza egzamin na instruktora nauki jazdy? Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Infrastruktury egzamin ten przeprowadza komisja egzaminacyjna powołana przez wojewodę.

Instruktor nauki jazdy – wpis do ewidencji

Skoro kandydat przeszedł już pozytywnie cały kurs, a następnie zdał egzamin, który uprawnia go do przeprowadzania zajęć z kursantami, to jest już niemal na końcu drogi. Jednak pozostaje jeszcze jedna formalność. Jest nią wpis do ewidencji instruktorów. Prowadzi ją starosta właściwy ze względu na miejsce zamieszkania instruktora. Aby uzyskać taki wpis, należy złożyć odpowiedni wniosek i zapłacić 50 zł. Do wniosku załączyć trzeba m. in.:

 • dokument potwierdzający ukończenie kursu
 • zaświadczenie lekarskie
 • orzeczenie o niekaralności
 • zdjęcie.

Na podstawie tych dokumentów i zdjęcia instruktor otrzymuje legitymację i numer ewidencyjny. Dopiero wówczas może on podjąć pracę w zawodzie.

Gdzie może pracować instruktor nauki jazdy?

Pierwsze skojarzenie dotyczące kwestii, gdzie może pracować instruktor nauki jazdy, to oczywiście szkoła nauki jazdy. Takich ośrodków jest w naszym kraju bardzo dużo, ale to nie jedyna możliwość. Instruktor nauki jazdy może bez problemu udzielać prywatnych lekcji. Jednak wówczas musi mieć do dyspozycji specjalne pojazdy. Jeśli chodzi o samochody, to muszą być one wyposażone w dodatkowe sprzęgło i hamulec oraz specjalne lusterka.

Nauczyciel jazdy może także założyć własną szkołę nauki jazdy.

Ile zarabia instruktor nauki jazdy?

Kwestia, ile zarabia instruktor nauki jazdy, zależy od kilku czynników. Przede wszystkim zależy to od faktu, czy instruktor pracuje w ośrodku, czy prowadzi prywatne zajęcia, a także od stażu pracy, grafiku zajęć, czy nawet popularności wśród kursantów.

Portal Wynagrodzenia.pl podaje, że średnie miesięczne wynagrodzenie na omawianym stanowisku wynosi 4 040 zł brutto.

Co drugi instruktor nauki jazdy otrzymuje pensję od 3 420 do 5 150 zł. 25% najgorzej wynagradzanych instruktorów nauki jazdy zarabia poniżej 3 420 zł brutto. Z kolei na zarobki powyżej 5 150 zł brutto może liczyć grupa 25% najlepiej opłacanych instruktorów nauki jazdy.

Ubezpieczenie dla instruktora nauki jazdy

A co z ubezpieczeniem dla osoby pracującej w charakterze instruktora nauki jazdy? Na pewno odpowiedzialność instruktora w ruchu drogowym jest bardzo duża. Przecież sadza on obok siebie w samochodzie kursanta, który zazwyczaj na początku w ogóle sobie nie radzi na drodze i w każdej chwili może spowodować zagrożenie. Dlatego instruktor musi być tak bardzo czujny. Jednak gdyby mimo wszystko doszło do kolizji, każda sytuacja może być rozpatrywana indywidualnie i także instruktor może zostać pociągnięty do odpowiedzialności, ze nie zapobiegł zdarzeniu.

Rozpatrzmy osobne sytuacje. Jeśli instruktor prowadzi własną działalność, musi na pewno zadbać o szerokie spektrum polis. Koniecznie musi wykupić OC dla swojego pojazdu szkoleniowego. Ale oprócz tego w pakiecie dla bezpieczeństwa własnego i kursantów powinien wykupić takie polisy jak AC dla swojego samochodu oraz NNW na wypadek, gdyby ktoś został poszkodowany w zdarzeniu. Ważne jest także assistance, by móc liczyć na pomoc techniczną w razie awarii pojazdu.

A co jeśli instruktor nauki jazdy pracuje w którymś z ośrodków szkolenia kierowców? Czy wówczas musi mieć jakąś dodatkową polisę, która będzie go chroniła w razie zdarzenia spowodowanego przez kursanta, której instruktor nie mógł zapobiec? Na pewno chroni go obowiązkowe OC przypisane do samochodu, w którym pracuje instruktor. Za pozostałe polisy komunikacyjne także odpowiedzialny jest ośrodek, w którym instruktor jest zatrudniony.

Dlatego osoba poszkodowana w zdarzeniu drogowym przez kursanta powinna się zwrócić o odszkodowanie właśnie do ubezpieczyciela, u którego polisy ma wykupione dany ośrodek szkolenia kierowców.

PODSUMOWANIE:

 • Instruktor nauki jazdy to zawód, który łączy w sobie znajomość prowadzeni pojazdów i pracy z ludźmi.
 • Aby zostać instruktorem, trzeba spełnić kilka wymagań formalnych: prawo jazdy, wykształcenie co najmniej średnie, orzeczenie lekarskie i o niekaralności, kurs, zdany egzamin i wpis do ewidencji instruktorów.
 • Kurs trwa ok. 6 tygodni, kosztuje ok. 3-4 tysięcy zł i składa się z zajęć teoretycznych i praktycznych.
 • Egzamin na instruktora nauki jazdy przeprowadza komisja egzaminacyjna powołana przez wojewodę zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Infrastruktury, a jego koszt to 340 zł.
 • Po egzaminie na podstawie wniosku instruktor musi zostać wpisany przez starostę do ewidencji instruktorów.
 • Portal Wynagrodzenia.pl podaje, że średnie miesięczne wynagrodzenie na stanowisku instruktora jazdy wynosi 4 040 zł brutto, ale pensja zależy od kilku czynników.
 • Instruktor nauki jazdy, który jest zatrudniony w ośrodku szkolenia kierowców jest chroniony przez OC pojazdu, a odszkodowanie dla osoby poszkodowanej leży po stronie ubezpieczyciela OSK.
 • Jeśli instruktor nauki jazdy pracuje na własną rękę, powinien oprócz OC wykupić cały pakiet ubezpieczeń komunikacyjnych, a w tym AC dla swojego pojazdu szkoleniowego, NNW oraz assistance.

Dorota Bajorek
Dorota Bajorek

Absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego, autorka tekstów w Internecie. Dzięki pisaniu łączy przyjemne z pożytecznym. Miłośniczka natury, dobrej książki i sudoku.

Dołącz do dyskusji

Budowa DK9
Budowa DK9 Autor Weronika Cichocka Komunikacyjne
GDDKiA zapowiedziała budowę nowego odcinka drogi krajowej DK9, który będzie kluczowym elementem poprawy ruchu na osi północ-południe w okolicach Rzeszowa. Ten imponujący fragment trasy rozciągnie się na 60 kilometrów, stanowiąc znaczący krok w ułatwieniu podróży dla kierowców w tym...
Czytaj dalej
Które auta mogą jeździć na E10
Które auta mogą jeździć na E10? Autor Weronika Cichocka Komunikacyjne
Od 1 stycznia 2024 roku, polskie stacje paliw wprowadzają rewolucyjną zmianę - benzynę silnikową 95-oktanową zawierającą do 10% biokomponentów, znaną jako E10. Ta przełomowa inicjatywa zastąpi obecną benzynę E5 o tej samej liczbie oktanowej. Co to oznacza dla kierowców i jak wpłynie...
Czytaj dalej