Anna Rychlewicz
Anna Rychlewicz
Aktualizowano: 14.03.2022 Komunikacyjne
🕐 Ten artykuł przeczytasz w 6 minut.
4.2/5 - (20 votes)

Paliwa konwencjonalne, takie jak gaz ziemny czy ropa, to surowce, które są na wyczerpaniu. Pewnego dnia ich zabraknie, a wówczas konieczne stanie się przejście na paliwa alternatywne. Zachowanie niezależności energetycznej to jednak nie jedyna zaleta paliw alternatywnych. Jakie są paliwa alternatywne i jakie mają one zastosowanie w motoryzacji? 

<3
Uzupełnij tylko 2 pola i poznaj cenę OC/AC od razu!Poznaj cenę OC
X

Co to są paliwa alternatywne? 

Ostatnimi czasy coraz większym echem odbijają się paliwa alternatywne. Ich wątek pojawia się głównie w kontekście ekologii, bo przecież bycie eko jest coraz bardziej trendy. Zanim jednak skupimy się na zaletach tego typu rozwiązań, warto jednoznacznie odpowiedzieć sobie na pytanie: co to są paliwa alternatywne i czym różnią się od tych konwencjonalnych. 

Paliwa alternatywne to substancje i materiały, które mogą służyć jako paliwo. Funkcjonują często pod nazwą paliw niekonwencjonalnych, wtórnych lub formowanych.

Stanowią alternatywę i są przyjaznym środowisku odpowiednikiem paliw konwencjonalnych. Tradycyjne paliwa kopalne, które pozyskiwane są między innymi poprzez spalanie węgla, gazu ziemnego czy ropy, to paliwa wyczerpywalne. Kiedyś ich zabraknie, a wówczas konieczne będzie przejście właśnie na paliwa alternatywne. O tych warto jednak pomyśleć zdecydowanie wcześniej. Dlaczego? 

Jakie są paliwa alternatywne?

Alternatywą dla paliw konwencjonalnych, które znajdują zastosowanie w motoryzacji i transporcie są właśnie paliwa alternatywne, które mają przyczynić się między innymi do niezależności państw członkowskich Unii Europejskiej od importu ropy naftowej. Paliwem alternatywnym może być między innymi: 

  • energia elektryczna,
  • wodór,
  • gaz płynny LPG,
  • gaz ziemny CNG i skroplony gaz ziemny LNG,
  • paliwo z odpadów RDF,
  • biopaliwa – biogaz, gaz drzewny, biodiesel i bioetanol,
  • paliwa syntetyczne i parafinowe.

Paliwa alternatywne samochodowe – LPG i CNG

Jednym z popularniejszych i od lat wykorzystywanym paliwem alternatywnym jest instalacja LPG. Jedną z największych zalet takiego rozwiązania jest przede wszystkim niższa cena niż w przypadku benzyny czy oleju napędowego, a także łatwa dostępność – w mieszankę LPG możemy zaopatrzyć się na każdej stacji benzynowej. Co więcej – przyszłość LPG dostrzegają już producenci samochodów, którzy wprowadzają na rynek modele wyposażone w fabryczną instalację gazową. 

UWAGA: W 2013 roku wprowadzono przepisy, zgodnie z którymi kierowcy mogą samodzielnie tankować swoje auta LPG. Pracownicy stacji nadal są jednak zobowiązani do napełniania auta gazem na żądanie klienta. W szczególnych sytuacjach pracownik może jednak odmówić tankowania - może się tak zdarzyć w sytuacji, gdy wlew do tankowania jest uszkodzony czy umieszczony w trudno dostępnym miejscu. Każda stacja może posiadać też własny regulamin określający warunki tankowania LPG.

Zdecydowanie mniejszą popularnością cieszy się sprężony gaz ziemny, czyli CNG. Ten jest dosyć rzadko wykorzystywany, czego dowodem może być też uboga infrastruktura do tankowania. Ale to nie wszystko! 

Paliwa alternatywne samochodowe – co jeszcze zamiast benzyny?

Kolejnym rozwiązaniem stosowanym jako źródło zasilania samochodów są biopaliwa, które powstają z organicznych źródeł, takich jak chociażby zboża, rośliny oleiste czy ziemniaki. Silniki mogą być napędzane także biobenzyną, która jest z kolei połączeniem bioetanolu i klasycznej benzyny. Tą napędzane mogą być natomiast auta wyposażone w system FlexiFuel. 

Czytaj także: Rodzaje paliwa na stacji

Jako paliwa alternatywne do samochodów wskazywany jest również metanol czy wodór. Ten pierwszy mieszany jest w odpowiednich proporcjach z wodą, w efekcie czego staje się stosunkowo tanim paliwem napędowym. Z drugiej strony – jest go zdecydowanie trudniej zapalić niż benzynę, dlatego też jako paliwo silnikowe stosowany jest w bardzo ograniczony zakresie. Z kolei samochody na wodór uznawane są za przyszłość motoryzacji.

Według specjalistów - z jednej strony są ekologiczną alternatywą dla spalania ropy naftowej i jej pochodnych, a z drugiej eliminują problemy, jakie mogą nieść za sobą silniki elektryczne, w szczególności długi czas ładowania czy chociażby utylizacja samej baterii.

Jako jedno z ewentualnych paliw alternatywnych wskazuje się także paliwo RDF, które powstaje w wyniku przekształcenia odpadów. Pozwala ono na odzysk odpadów, wyróżniając się jednocześnie wysoką wartością kaloryczną. Choć w założeniu jest to paliwo ekologiczne, może przyczynić się jednak do powstania pewnych problemów. Jednym z największych ryzyk jest emitowanie większej ilości spalin, niż jest to przewidywane. Póki co, surowiec trafia głównie do cementowni. 

Na koniec nie sposób pominąć kwestii energii elektrycznej. Tę również możemy uznać poniekąd za paliwo alternatywne. Nie jest też tajemnicą, że w ostatnich latach na naszych ulicach pojawia się coraz więcej aut ładowanych prądem.

Paliwa alternatywne dla samochodów – jakie mają zalety? 

Zwolennicy ekologii i osoby żyjące w zgodzie ze środowiskiem naturalnym postrzegają paliwa alternatywne samochodowe jako antidotum na degradację środowiska. Trudno się z tym nie zgodzić – w końcu paliwa alternatywne do samochodów mają na celu przede wszystkim troskę o dobro środowiska naturalnego. Emitują one niewielką ilość spalin, a jednocześnie produkuje się je w sposób przyjazny naturze. Co więcej – wszystko to niesie za sobą stosunkowo niskie koszty wytwarzania.

Mówiąc o zaletach, jakimi wyróżniają się paliwa alternatywne nie sposób pominąć jednej z kluczowych kwestii - kwestię wyczerpujących się zasobów paliw konwencjonalnych i wypracowanie pełnej niezależności energetycznej.

PODSUMOWANIE: 

  • Paliwa alternatywne to odpowiedniki powszechnie wykorzystywanych paliw konwencjonalnych, których źródła są nieodnawialne.
  • Paliwa alternatywne samochodowe nazywane także paliwami wtórnymi, to  substancje i materiały, które mogą służyć jako paliwo.
  • Do najpopularniejszych paliw alternatywnych, które mogą znaleźć zastosowanie w transporcie należą między innymi wodór, biopaliwa, gaz płynny LPG czy gaz ziemny CNG. 
  • Niewątpliwą zaletą paliw alternatywnych do samochodów jest ukłon w stronę środowiska naturalnego, niskie koszty wytwarzania, a także wybudowanie niezależności energetycznej. 

Anna Rychlewicz
Anna Rychlewicz

Absolwentka dziennikarstwa i zarządzania mediami. Na świat patrzy przez pryzmat tego, jakimi słowami może go opisać. Nieustannie poszerza horyzonty podejmując się tematów z zakresu turystyki, językoznawstwa czy tematyki kryminalnej. Od kilku lat związana z branżą ubezpieczeń. W wolnym czasie eksploruje otoczenie czytając i prowadząc bloga.

Dołącz do dyskusji

Budowa DK9
Budowa DK9 Autor Weronika Cichocka Komunikacyjne
GDDKiA zapowiedziała budowę nowego odcinka drogi krajowej DK9, który będzie kluczowym elementem poprawy ruchu na osi północ-południe w okolicach Rzeszowa. Ten imponujący fragment trasy rozciągnie się na 60 kilometrów, stanowiąc znaczący krok w ułatwieniu podróży dla kierowców w tym...
Czytaj dalej
Które auta mogą jeździć na E10
Które auta mogą jeździć na E10? Autor Weronika Cichocka Komunikacyjne
Od 1 stycznia 2024 roku, polskie stacje paliw wprowadzają rewolucyjną zmianę - benzynę silnikową 95-oktanową zawierającą do 10% biokomponentów, znaną jako E10. Ta przełomowa inicjatywa zastąpi obecną benzynę E5 o tej samej liczbie oktanowej. Co to oznacza dla kierowców i jak wpłynie...
Czytaj dalej