Bardzo chcesz być kierowcą? Aby stać się szczęśliwym posiadaczem prawa jazdy, musisz zdać egzamin teoretyczny i praktyczny. Chcesz to mieć już za sobą i zastanawiasz się, ile trwa egzamin na prawo jazdy w 2022? Otóż każda z części – teoria i praktyka oraz każda z kategorii ma inny, ściśle określony dla siebie czas. Poznaj więc szczegóły związane z trwaniem poszczególnych etapów egzaminu na prawo jazdy.
Z tego artykułu dowiesz się...
Kto może podejść do egzaminu na prawo jazdy?
Egzamin na prawo jazdy to jedna z wielu sytuacji w życiu, która może wywołać mieszane uczucia. Z jednej strony oczekiwanie na to, by samodzielnie można było usiąść za kierownicą i poprowadzić samochód, a z drugiej jednak spory stres. Dlatego często padają przed kursem pytania, jak wygląda egzamin na prawo jazdy i ile trwa.
Przed odpowiedzią na te pytania warto jednak zaznaczyć, kto w ogóle może podejść do egzaminu. Jeśli więc planujesz zdawać, musisz wiedzieć, że aby przystąpić do egzaminu na prawo jazdy, musisz:
- mieć ukończone 18 lat
- spełnić wymagania dla danej kategorii
- złożyć wniosek o wydanie prawa jazdy
- otrzymać numer profilu kandydata na kierowcę czyli PKK
- opłacić egzamin.
Co ciekawe, egzamin zdają nie tylko osoby, które chcą uzyskać uprawnienia, ale także takie, które przekroczyły 24 punkty karne lub utraciły uprawnienia do kierowania pojazdami.
Jak wygląda egzamin teoretyczny?
Jeśli masz już za sobą kurs teoretyczny, przed tobą część pierwsza czyli egzamin teoretyczny. Aby do niego przystąpić, musisz mieć ze sobą dokument tożsamości. Egzamin teoretyczny na prawo jazdy przeprowadzany jest w odpowiednio do tego celu przystosowanej sali. W jego trakcie na komputerze kandydata pojawiają się losowo wybrane pytania.
Teoria składa się ze zdjęć i filmów, które prezentują realne sytuacje na drodze. Do każdej sytuacji pojawiają się pytania w formie testu z jedną prawidłową odpowiedzią. Jednocześnie może zdawać część teoretyczną nie więcej niż 20 osób.
Uwaga! Zawsze przed właściwym egzaminem odbywa się egzamin próbny, który pozwala ci się zapoznać z działaniem programu egzaminacyjnego. Część teoretyczną możesz zdawać do skutku. A bardzo pozytywną informacją jest fakt, że od 2014 roku zdany egzamin teoretyczny jest ważny bezterminowo.
Ile jest pytań na prawo jazdy?
Przyjrzymy się teraz, ile jest pytań na prawo jazdy. Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa publikuje wszystkie, które obowiązują na egzaminie. Ich baza jest na bieżąco aktualizowana, a obecnie w 2022 roku liczba pytań wynosi 3697. Wygląda dość przerażająco. Ale musisz wiedzieć, że to pytania z wszystkich kategorii. A skoro nie zamierzasz prowadzić tramwaju, motocykla ani ciągnika, skupiasz się na pytaniach tylko z danej kategorii.
Przykładowo do zdania testu z kategorii B obowiązuje 2125 pytań.
Egzamin teoretyczny składa się z 32 pytań. A konkretnie musisz się spodziewać:
- 20 pytań z wiedzy podstawowej, na które odpowiesz tak lub nie – tu pojawi się 10 pytań za 3 punkty, 6 pytań za 2 punkty oraz 4 pytania za 1 punkt
- 12 pytań z wiedzy specjalistycznej dotyczącej zdawanej kategorii prawa jazdy, na które odpowiadasz, wybierając odpowiedź A, B lub C – tu musisz się spodziewać 6 pytań za 3 punkty, 4 pytań za 2 punkty i 2 pytań za 1 punkt.
Ogólnie za całą część teoretyczną możesz zdobyć 74 punkty. Aby zdać egzamin w części teoretycznej, musisz otrzymać co najmniej 68 punktów.
Czytaj także: Jak sprawdzić liczbę punktów karnych
Przejdźmy więc do kwestii, ile trwa egzamin na prawo jazdy.
Ile trwa egzamin teoretyczny na prawo jazdy?
Czas jest bardzo ważny na egzaminie i trzeba go dobrze rozłożyć. Ile trwa egzamin na prawo jazdy? Część teoretyczna trwa 25 minut. Ciekawostką jest, że jeśli chcesz uzyskać prawo jazdy na więcej niż jedną kategorię, teorię zdajesz za jednym razem. Wtedy czas zostanie wydłużony o następne 25 minut dla kolejnej kategorii.
A ile czasu trwa egzamin na prawo jazdy, jeśli przyjrzymy się każdemu pytaniu z osobna? Czyli ile konkretnie czasu otrzymujesz na rozwiązanie pojedynczego pytania? Wygląda to następująco w poszczególnych częściach egzaminu. W części:
- podstawowej masz 20 sekund na zapoznanie się z pytaniem i 15 sekund na odpowiedź
- specjalistycznej masz 50 sekund na zapoznanie się z treścią pytania i udzielenie odpowiedzi.
A co, jeśli nie zdążysz i czas minie? Niestety nie ma powrotu do pytania i nie zostanie ono zaliczone.
Jak wygląda egzamin praktyczny na prawo jazdy?
Przejdziemy teraz do części praktycznej, na którą musisz stawić się do placówki WORD. Ile trwa egzamin na prawo jazdy? Jak wygląda? Z jakich części się składa? Otóż wszystko zaczyna się od części, w której egzaminator pyta kursanta o wiedzę na temat funkcjonowania pojazdu i jego budowy.
Oznacza to, że może zadać ci pytanie o działanie świateł pozycyjnych lub postojowych, świateł mijania, świateł drogowych, świateł hamowania, świateł cofania, świateł kierunkowskazów, świateł awaryjnych, czy świateł przeciwmgłowych tylnych. Musisz być do tego dobrze przygotowany.
Ale to nie wszystko, bo musisz też wykonać jakieś zadanie praktyczne – na przykład ustawić fotel, zagłówek, lusterka. Oczywiście bezwzględnie trzeba zapiąć pasy bezpieczeństwa.
W przypadku egzaminu praktycznego tylko w tej części można stwierdzić dokładnie, ile trwa egzamin na prawo jazdy. Sprawdzenie przez egzaminatora twojego przygotowania do jazdy, stanu technicznego podstawowych elementów pojazdu odpowiedzialnych bezpośrednio za bezpieczeństwo jazdy może trwać maksymalnie pięć minut.
Plac manewrowy i jazda po mieście
Pierwsze pięć minut egzaminu masz już za sobą. Teraz czas na plac manewrowy. W tej części egzaminator sprawdzi kilka elementów techniki jazdy, które musisz mieć doskonale opanowane, takie jak:
- jazda po łuku oznaczonym pasem
- jazda oznaczonym pasem do przodu i do tyłu
- ruszanie na wzniesieniu z użyciem hamulca ręcznego.
Jeśli na placu manewrowym wszystko przebiegło pomyślnie, pozostaje ostatnia część egzaminu praktycznego czyli jazda po mieście. Podczas poruszania się po mieście egzaminator sprawdzi, jak wykonujesz manewry na drodze, w jaki sposób zachowujesz się wobec innych uczestników ruchu oraz jak reagujesz w momencie zagrożenia oraz jaka jest twoja zdolność do posługiwania się poszczególnymi mechanizmami sterowania pojazdem. W ruchu miejskim sprawdzone zostaną przez egzaminatora także takie elementy jak:
- parkowanie równoległe
- parkowanie skośne
- parkowanie prostopadłe
- manewr zawracania.
Egzamin zostanie przez ciebie zdany, jeśli prawidłowo wykonasz wszystkie manewry w ruchu miejskim. Niezdany egzamin to wynik dwukrotnego błędu przy danym manewrze. Może się też zdarzyć, że egzaminator uzna, iż zdający nie panuje nad pojazdem i dalsza jazda zagraża bezpieczeństwu.
Część praktyczna – ile trwa egzamin na prawo jazdy?
Przyjrzymy się teraz kwestii, ile trwa egzamin praktyczny na prawo jazdy? W tej kwestii zachodzi pytanie, czy da się w idealnie skrojone ramy czasowe zamknąć egzamin, który odbywa się na mieście w naturalnym ruchu miejskim. Oznacza to, że trzeba wziąć pod uwagę natężenie ruchu, korki, warunki pogodowe.
A przecież egzaminator musi się z powrotem zjawić w ośrodku o określonej godzinie, by rozpocząć następny egzamin. Czy w ogóle przepisy określają konkretnie, ile trwa egzamin na prawo jazdy? Okazuje się, że nie. Nie ma wyznaczonej górnej granicy tego, ile trwa egzamin na prawo jazdy. Wiadomo jednak, że minimalny czas trwania egzaminu praktycznego na prawo jazdy wynosi 40 minut, choć można go zakończyć także wcześniej, bo po 25 minutach. Warunkiem jest wykonanie przez kandydata na kierowcę wszystkich wymaganych zadań z wynikiem pozytywnym.
Oczywiście egzamin musi przebiegać na tyle długo, by egzaminator zdążył sprawdzić wszystkie wymienione wcześniej elementy jazdy każdego z kursantów, ale też nie można go przedłużać do granic absurdu.
Ile trwa egzamin na prawo jazdy – czas uśredniony
Jak już zostało wyżej wyjaśnione, przepisy ruchu drogowego w Polsce tak naprawdę nie określają dokładnie, ile trwa egzamin na prawo jazdy w części praktycznej, czyli plac manewrowy i jazda po mieści. Jednak, aby w ośrodku egzaminacyjnym wszystko przebiegało sprawnie i inni kursanci nie musieli czekać na swoją kolej w nieskończoność, został wprowadzony czas uśredniony części praktycznej. To, ile trwa egzamin na prawo jazdy w tej części, uzależniony jest od kategorii, na jaką właśnie zdajesz. Oznacza to, że stosuje się w ośrodkach egzaminacyjnych następujące ramy czasowe w zależności od danej kategorii:
- kategoria A1, A, B+E oraz T czas trwania to 25 minut
- kategoria B i B1 – egzamin praktyczny trwa 40 minut
- kategoria C1, C, D1, D, C1+E, C+E, D1+E oraz D+E – egzamin odbywa się przez 45 minut.
PODSUMOWANIE:
- Egzamin na prawo jazdy składa się z części teoretycznej i praktycznej, a przystąpić mogą do niego osoby pełnoletnie.
- Część teoretyczna składa się z 32 pytań – 20 z wiedzy podstawowej oraz 12 z wiedzy specjalistycznej z danej kategorii i trwa 25 minut.
- Aby zdać część teoretyczną, trzeba zdobyć 68 na 74 punkty.
- Egzamin praktyczny rozpoczyna się od sprawdzenia przez egzaminatora przygotowania do jazdy, stanu technicznego podstawowych elementów pojazdu odpowiedzialnych bezpośrednio za bezpieczeństwo jazdy – ta część trwa do 5 minut.
- Następna część obejmuje manewry na placu manewrowym oraz jazdę po mieście i elementy związane z prowadzeniem pojazdu i parkowaniem.
- Czas egzaminu praktycznego zależy od kategorii i wynosi w przypadku kategorii A1, A, B+E oraz T – 25 minut, kategorii B i B1 – 40 minut, a kategorii C1, C, D1, D, C1+E, C+E, D1+E oraz D+E – 45 minut.
Przeczytaj więcej na temat: prawo jazdy
Nagrania egzaminów na prawo jazdy.
Nagrania egzaminów na prawo jazdy.
Cyfrowe prawo jazdy
Cyfrowe prawo jazdy
Badania dla kierowców seniorów
Badania dla kierowców seniorów
Test percepcji zagrożeń
Test percepcji zagrożeń
mObywatel – prawo jazdy
mObywatel – prawo jazdy
Jak złożyć wniosek o prawo jazdy?
Jak złożyć wniosek o prawo jazdy?
Zmiany w egzaminach na prawo jazdy:
Zmiany w egzaminach na prawo jazdy: