Dorota Bajorek
Dorota Bajorek
Aktualizowano: 28.02.2023 Komunikacyjne
🕐 Ten artykuł przeczytasz w 5 minut.
3/5 - (2 votes)

Jeśli marzysz o własnym motocyklu, możesz oczywiście kupić taki pojazd. Ale jest prostsza droga – być może ktoś z rodziny ma motocykl i chętnie ci go podaruje. Nic prostszego, jednak oczywiście potrzebny jest w tym celu odpowiedni dokument. Jak wygląda i co zawiera umowa darowizny motocykla? Oto szczegóły.

<3
Uzupełnij tylko 2 pola i poznaj cenę OC/AC od razu!Poznaj cenę OC
X

Umowa darowizny motocykla – co to za dokument?

Umowa darowizny motocykla to dokument, na podstawie którego można przenieść prawa do własności pojazdu, a w tym przypadku właśnie motocykla. Jeśli masz przekazane prawa, stajesz się właścicielem pojazdu, a jeśli przekazujesz motocykl innej osobie, na podstawie umowy przestajesz być jego właścicielem. W umowie darowizny występują oczywiście dwie strony umowy:

 • Darczyńca, czyli osoba, która przekazuje dany przedmiot – tu motocykl
 • Obdarowany, czyli osoba, która przyjmuje motocykl.

Obdarowany po staniu się właścicielem pojazdu zazwyczaj wsiada na motocykl i cieszy się jazdą. Jednak bardzo często darowizna jest pretekstem do tego, żeby młody kierowca lub nawet przyszły kierowca wypracowywał sobie jako współwłaściciel zniżki na OC.

Czytaj także: Darowizna samochodu

Umowa darowizny części motocykla

Zachodzi pytanie, czy jeżeli chcesz przekazać pojazd synowi lub córce, to musisz się zrzec całkowicie do niego praw? Absolutnie nie. Oczywiście można przekazać motocykl w całości, ale bez problemu darowizna może obejmować tylko pewien procent udziałów. Jak to działa?

Jeśli chcesz pozostawić sobie prawo własności pojazdu, wystarczy dopisać do motocykla współwłaściciela do dowodu rejestracyjnego.

Wtedy trzeba w dokumencie wyraźnie zapisać, ile wynosi procent darowanego przedmiotu, na przykład, że jest to umowa darowizny połowy motocykla czyli jego 50%.

Umowa darowizny motocykla – jakie dane powinna zawierać?

Jak każda umowa także umowa darowizny motocykla powinna zawierać odpowiednie informacje o obu stronach czyli Darczyńcy i Obdarowanym oraz o przedmiocie umowy. W tego typu dokumencie muszą się więc znaleźć:

 • data oraz miejsce sporządzenia umowy
 • dane osobowe oraz adresowe zarówno Darczyńcy jak i Obdarowanego, a konkretnie imię, nazwisko, adres zamieszkania, PESEL, lub nazwa firmy i jej adres, NIP każdej ze stron umowy
 • dane przedmiotu umowy, którym jest motocykl – chodzi przede wszystkim o jego markę, model, rok produkcji, numer silnika i ramy, numer rejestracyjny, a także aktualny przebieg
 • wartość motocykla
 • ewentualne wady lub uszkodzenia pojazdu
 • czytelne, własnoręczne podpisy obu stron sporządzających umowę.

Taką umowę można oczywiście sporządzić samodzielnie, ale jeśli potrzebujesz gotowego wzoru, możesz go znaleźć w Internecie.

Umowa darowizny motocykla – pozostałe informacje

Oprócz niezbędnych danych dotyczących Darczyńcy, Obdarowanego oraz motocykla, w dokumencie powinny się pojawić także pewne zapisy, które chronią obie strony w przypadku niejasności lub sporów dotyczących pojazdu. Chodzi między innymi o zapis, że motocykl jest własnością Darczyńcy oraz ze przekazany zostaje bezpłatnie.

Czytaj także:

OC motocykla

Bardzo ważną informacją jest także stwierdzenie na piśmie, że motocykl nie jest własnością osoby trzeciej oraz nie podlega żadnym obciążeniom, na przykład nie grozi mu licytacja komornicza.

Zawsze przydaje się także zapis, który wyraźnie określa, że wszelkie nieuregulowane w umowie sprawy będą podlegały przepisom Kodeksu Cywilnego. Dokument sporządzony w dwóch egzemplarzach potem pozostaje w posiadaniu każdej ze stron.

Umowa darowizny motocykla gotowa – co dalej?

Jeśli umowa darowizny motocykla jest już gotowa, pozostaje jeszcze załatwić sprawy dotyczące zarejestrowania motocykla. Gdy na skutek darowizny motocykl ma nowego właściciela, ten musi zarejestrować go na siebie. Jeśli jednak darowizna obejmowała tylko część motocykla, do dowodu trzeba dopisać współwłaściciela.

I najważniejsze – umowę darowizny należy zgłosić do urzędu skarbowego.

Jeśli Obdarowanym jest osoba z najbliższego pokrewieństwa np. syn, córka, brat, Darczyńca jest zwolniony od podatku. Podobnie, jeśli wartość motocykla nie przekroczy kwoty 9700 zł. W pozostałych sytuacjach trzeba od darowizny odprowadzić podatek.

PODSUMOWANIE:

 • Umowa darowizny motocykla to dokument potwierdzający przeniesienie praw własności pojazdu.
 • Motocykl może być przedmiotem darowizny w całości lub w części.
 • Umowa darowizny motocykla musi zawierać datę, miejsce, podpisy, dane stron, dane dotyczące motocykla i jego wartości oraz oświadczenia dotyczące własności i stanu prawnego pojazdu.
 • Po sporządzeniu umowy należy przerejestrować motocykl i zgłosić darowiznę do urzędu skarbowego.

Dorota Bajorek
Dorota Bajorek

Absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego, autorka tekstów w Internecie. Dzięki pisaniu łączy przyjemne z pożytecznym. Miłośniczka natury, dobrej książki i sudoku.

Dołącz do dyskusji

Budowa DK9
Budowa DK9 Autor Weronika Cichocka Komunikacyjne
GDDKiA zapowiedziała budowę nowego odcinka drogi krajowej DK9, który będzie kluczowym elementem poprawy ruchu na osi północ-południe w okolicach Rzeszowa. Ten imponujący fragment trasy rozciągnie się na 60 kilometrów, stanowiąc znaczący krok w ułatwieniu podróży dla kierowców w tym...
Czytaj dalej
Które auta mogą jeździć na E10
Które auta mogą jeździć na E10? Autor Weronika Cichocka Komunikacyjne
Od 1 stycznia 2024 roku, polskie stacje paliw wprowadzają rewolucyjną zmianę - benzynę silnikową 95-oktanową zawierającą do 10% biokomponentów, znaną jako E10. Ta przełomowa inicjatywa zastąpi obecną benzynę E5 o tej samej liczbie oktanowej. Co to oznacza dla kierowców i jak wpłynie...
Czytaj dalej