Dorota Bajorek
Dorota Bajorek
Aktualizowano: 30.10.2024 Komunikacyjne
🕐 Ten artykuł przeczytasz w 11 minut.
5/5 - (1 vote)

Kolizja czy drobna stłuczka może się zdarzyć każdemu. Jeśli trafi na nas, mamy nadzieję, że szkody zostaną pokryte z ubezpieczenia OC sprawcy. Co jednak w sytuacji, gdy sprawca zdarzenia zniszczył nam auto i uciekł lub nie chce pokazać dokumentów? Jak sprawdzić, czy samochód jest ubezpieczony? Na szczęście ważność polisy OC możemy łatwo zrewidować dosłownie w kilka minut. Jak sprawdzić ubezpieczenie auta? Na to pytanie odpowiadamy w dzisiejszym artykule!


<3
Uzupełnij tylko 2 pola i poznaj cenę OC/AC od razu!Poznaj cenę OC
X

Ubezpieczenie OC – obowiązek każdego kierowcy


Każdy bardziej lub mniej odpowiedzialny kierowca wie, że ubezpieczenie OC jest obowiązkowym ubezpieczeniem dla każdego posiadacza pojazdu mechanicznego. To właśnie od naszej odpowiedzialności w dużej mierze zależy to, czy zawsze trzymamy rękę na pulsie, wykupujemy polisę na czas i nie dopuszczamy do przerwy w ubezpieczeniu.


Warto w tym miejscu zaznaczyć, że jeśli opłacimy składkę polisy OC za cały rok, wtedy po 12. miesiącach nie musimy znów spotykać się z naszym towarzystwem ubezpieczeniowym – taka polisa automatycznie się przedłuża o kolejne 12 miesięcy. Jest to w wielu wypadkach wygodne rozwiązanie dla właściciela pojazdu mechanicznego, który nie musi pamiętać o tym, czy ważność polisy OC w jego firmie ubezpieczeniowej należy przedłużyć, czy też nie.


Jeśli jednak nie jesteś pewien, co do ważności zakupionych polis komunikacyjnych, w dzisiejszym artykule podpowiemy Ci, jak w kilka chwil sprawdzić ubezpieczenie samochodu, zarówno własnego, jak i innych właścicieli, co może okazać się niezwykle pomocne w wielu sytuacjach drogowych.


O ile zazwyczaj pamiętamy o tym, by posiadać ważne OC, o tyle nie mamy wpływu na decyzje innych właścicieli samochodów. Nie zawsze kierowcy dopełniają swych obowiązków, zapominając o tym, by wykupić obowiązkowe ubezpieczenie samochodu.


Z pewnością niejednokrotnie chcieliśmy sprawdzić również ważne OC kierowcy pojazdu, który, przejeżdżając obok nas, porwał nasze lusterko lub nie wyhamował na czas i zdecydowanie za bardzo zmniejszył dystans z tyłem naszego auta.


W takiej sytuacji chciałbyś mieć pewność, że jego obowiązkowe ubezpieczenie pokryje koszty wszelkich szkód. Niekiedy sprawca kolizji drogowej jednak sprawia małe kłopoty i nie chce tego uczynić. Zaczynamy więc szukać własnych rozwiązań, zastanawiając się nad tym, jak sprawdzić ważność OC takiej osoby?


Brak ważnego OC – jakie są konsekwencje?


Nie ma znaczenia, czy Twoje auto codziennie szusuje po drogach, czy nieużywane rdzewieje smutno pod blokiem. W świetle prawa każdy zarejestrowany pojazd musi posiadać ważne ubezpieczenie OC, czyli ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej. Za brak polisy OC grożą kary, które niejednokrotnie są wyższe od średniej ceny ubezpieczenia. Czy warto zatem ryzykować? Absolutnie nie.


Wysokość kary za brak OC uzależniona jest zarówno od rodzaju pojazdu, jak i od długości okresu, w którym auto pozostawało bez ochrony. Właścicielowi samochodu osobowego, który nie wykupił ubezpieczenia OC przez czas dłuższy niż 14 dni, grozi 5200 zł kary, a ciężarowego 7800 zł.


Czy to wystarczy, aby kierowcy spełniali swój obowiązek? Nie do końca. Nadal po polskich drogach jeździ ok. 100 tys. kierowców bez ważnej polisy OC. To właśnie dlatego tak ważne jest to, by wiedzieć jak sprawdzić ważność ubezpieczenia OC danego samochodu. Ta umiejętność pozwoli nam na uniknięcie i zniwelowanie wielu nieprzyjemnych sytuacji, a także pomoże m.in. zachować spokój podczas kolizji drogowej czy wypadku drogowego.


Jeśli ktoś chce oszczędzać, nie opłacając polisy OC, musi mieć świadomość, że nie tędy droga. Osoba, która sądzi, że tego rodzaju brak OC przecież się nie wyda, nie uniknie konsekwencji. Wystarczy, że podczas zwykłej kontroli drogowej policjant od razu odkryje, czy auto jest ubezpieczone czy też nie.


Towarzystwa ubezpieczeniowe przekazują do UFG dane po zawarciu umowy lub także informują o wszelkich zmianach umów. Tak więc dzięki tej współpracy instytucja UFG posiada aktualne dane o kierowcach, więc ważność polisy OC w takim przypadku jest niezwykle łatwo skontrolować. Jednak nie jest to jedyna możliwość!


Jeśli sam nie zaprzątasz sobie głowy tym, jak sprawdzić, czy samochód jest ubezpieczony, musisz wiedzieć, że nawet najmniejszą przerwę w ubezpieczeniu namierzy UFG i to bez Twojej pomocy! Dlatego, jeśli masz wątpliwości czy posiadasz ważne OC, od razu powinieneś sprawdzić ważność OC swojego pojazdu.


Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny doskonale wie, jak sprawdzić, czy samochód jest ubezpieczony. A czy Ty wiesz, z jakimi konsekwencjami musisz się liczyć w przypadku braku OC? Pamiętaj, że te związane z karą za brak OC to dopiero początek góry lodowej.


Jeśli sprawca wypadku nie będzie miał ważnego OC, z własnej kieszeni zapłaci za wszystkie szkody, które spowoduje. Naprawa samochodu, zwrot kosztów leczenia i rehabilitacji, a nawet dożywotnia renta wypłacana poszkodowanemu to olbrzymie koszty, które często idą w setki tysięcy, jeśli nie miliony złotych. Dlatego sprawdzenie OC własnego pojazdu może sprawić, że ominą nas niebagatelne koszty, gdybyśmy stali się sprawcami wypadku drogowego.


Jak sprawdzić, czy auto jest ubezpieczone i dlaczego to takie ważne?


Załóżmy, że na drodze doszło do niewielkiej stłuczki. Jadący z tyłu kierowca zagapił się, nie wyhamował na czas i uderzył w tył Twojego samochodu. Nie ma wątpliwości, że on zawinił. Ale na szczęście to tylko kolizja drogowa, ponieważ nikt nie ucierpiał w wyniku zdarzenia. Co zrobić w tej sytuacji? W przypadku, gdy w zdarzeniu nie ma rannych, nie ma też konieczności wzywania policji.


Najlepiej więc zjechać na pobocze i spisać oświadczenie o kolizji drogowej. Będzie ono podstawą do otrzymania odszkodowania z ważnej polisy OC sprawcy. W tym momencie warto jednak wiedzieć, jak sprawdzić, czy sprawca tego zdarzenia drogowego posiada ważną polisę OC.


Często problemy zaczynają się jednak w momencie, gdy sprawca zdarzenia nie chce pokazać Ci polisy OC potrzebnej do uzupełnienia oświadczenia o kolizji. Warto też pamiętać, że od 1 października 2018 roku aktualnej polisy OC w wersji papierowej wcale nie trzeba wozić ze sobą. W takiej sytuacji może więc podać Ci fałszywe dane.


Jest jeszcze jedna możliwość – sprawca kolizji drogowej może po prostu odjechać z miejsca zdarzenia w nadziei na uniknięcie odpowiedzialności. Zatem – jak sprawdzić ważność polisy OC i czy możesz liczyć na pokrycie wszystkich szkód z ubezpieczenia OC sprawcy? Niżej wyjaśniamy, gdzie sprawdzić ważną polisę OC.


Sprawdź, czy auto jest ubezpieczone – pomocna strona UFG


Stajemy zatem w obliczu pytania: “Jak sprawdzić ważność ubezpieczenia OC?”. Musisz wiedzieć, że sprawdzenie polisy OC wcale nie jest takie trudne i zajmie Ci dosłownie kilka minut. Łatwo sprawdzisz to na stronie Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego. Na niej możesz skorzystać ze specjalnie do tego przygotowanej wyszukiwarki UFG.


W kilka minut dowiesz się, czy auto jest ubezpieczone! Wyszukiwarka Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego pozwala znaleźć informacje na temat aktualności polisy OC – wystarczy podać numer rejestracyjny pojazdu. Nie musisz zatem znać żadnych danych sprawcy! Jak widzisz, sprawdzenie OC jest niezwykle proste i nawet niedoświadczony kierowca doskonale sobie z tym zadaniem poradzi.


Skąd w UFG biorą się informacje na temat polis OC? Czy na pewno są one aktualne? Jak już wspominaliśmy – przede wszystkim trzeba mieć świadomość, że każdy ubezpieczyciel ma obowiązek umieścić w bazie UFG dane o każdej zawartej polisie. Ma na to 14 dni od jej zawarcia. Co roku, Ośrodek Informacji UFG rejestruje około 26 mln odnowionych i nowo sprzedanych polis. Więc na pewno otrzymujesz dostęp do bazy, która jest na bieżąco aktualizowana.


Używany samochód – gdzie sprawdzi, czy samochód jest ubezpieczony?


Jak sprawdzić ważność polisy OC? Czy jesteś w stanie zrobić to od razu na miejscu zdarzenia? Jak najbardziej! Wystarczy skorzystać z telefonu, bo sprawdzanie OC online od razu na miejscu zdarzenia jest bardzo rozsądne. Rozwiejesz swoje wszelkie wątpliwości i będziesz mógł odetchnąć z ulgą.


Wystarczy, że w swoim telefonie zainstalujesz odpowiednie aplikacje od Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców (CEPiK) i od Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego:



  • „Na wypadek”

  • „Kup auto”

  • „Historia pojazdu”.

  • „Mój pojazd”.


Znajdziesz tam aktualne informacje o ubezpieczeniu OC sprawcy kolizji drogowej – oczywiście na dzień zapytania, a nawet datę dowodu rejestracyjnego. 


Te udogodnienia możesz wykorzystać podczas zakupu używanego auta i  sprawdzić, czy pojazd jest ubezpieczony. Nie zapomnij, że kiedy kupujesz używany pojazd, tę informację powinien podać Ci właściciel auta, z którym dokonujesz transakcji. Wraz z kartą pojazdu oraz dowodem rejestracyjnym powinien przekazać Ci dokument potwierdzający ważną polisę OC.


Dzięki wyżej wspomnianym aplikacjom możesz w kilka chwil przekonać się o stanie kupowanego auta i w porę zrewidować słowa sprzedającego. Nie zapomnij, że wiele osób kupujących używany samochód zapomina o tej możliwości, naiwnie wierząc w zapewnienia kierowcy, by potem przekonać się o niemiłych skutkach swej pochopnej decyzji. A jeszcze raz przypomnijmy – kara finansowa za brak OC może słono nas kosztować.


Dlatego dobrze jest przed zakupem używanego pojazdu znać swoje prawa i przydatne aplikacje. Co ważne, są to darmowe narzędzia do sprawdzenia, czy auto, które wpadło nam w oko, posiada ważne ubezpieczenie OC.


Podpowiadamy krok po kroku, jak sprawdzić, czy auto jest ubezpieczone


Doskonale już wiesz, jak sprawdzić, czy auto jest ubezpieczone. Wiesz również, że możesz zrobić to dosłownie w parę minut, a cały proces jest całkowicie bezpłatny i odbywa się online. Reasumując – co dokładnie należy zrobić?


Oto instrukcja jak sprawdzić na stronie, czy dany właściciel dopełnił obowiązku ubezpieczenia auta:



  • wejdź na stronę UFG i w zakładce “Baza OC i AC” wybierz “Sprawdzenie ubezpieczenia OC”,

  • kliknij w odnośnik “Sprawdź OC dla pojazdu”,

  • uzupełnij formularz „Identyfikacja umowy OC na co dzień” dotyczący samochodu w potrzebne informacje: numer rejestracyjny lub numer VIN pojazdu, dzień zdarzenia oraz kraj, w którym doszło do zdarzenia,

  • zatwierdź dane, wpisując kod weryfikacyjny.


Wówczas Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny udostępnia nam informację o ubezpieczeniu samochodu sprawcy stłuczki. Szczegółowo wygląda to w ten sposób, że UFG w przypadku ważnego OC poda nam: numer polisy OC, markę pojazdu, nazwę towarzystwa ubezpieczeniowego, które wystawiło tę polisę oraz dane adresowe firmy ubezpieczeniowej.


Na tej podstawie możesz dochodzić swoich roszczeń. Nie zapomnij, że równie szybko możesz to zrobić w aplikacjach Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców (CEPiK).


Z pewnością na tej stronie zwrócisz uwagę na kolejny formularz, który jest dostępny we wspomnianej zakładce. „Zawiadomienie o braku ubezpieczenia OC”. Tam możesz zgłosić nieuczciwego sprzedawcę czy sprawcę wypadku, który wcześniej zadeklarował nam ważne ubezpieczenie samochodu.


PODSUMOWANIE:



  • Ubezpieczenie OC jest ubezpieczeniem obowiązkowym dla każdego posiadacza pojazdu mechanicznego.

  • W przypadku kolizji drogowej czy w wypadku drogowym, to właśnie ważność OC sprawcy gwarantuje, że z jego ubezpieczenia pokryte zostaną wszelkie koszty szkód.

  • Za brak OC grożą poważne konsekwencje z których finansowa kara wydaje się być najmniej dotkliwą. Dlatego wiedza, jak sprawdzić, czy pojazd posiada ważne OC, może sprawić, że unikniesz wielu nieprzyjemności.

  • Jak sprawdzić, gdzie jest ubezpieczony samochód? W przypadku stłuczki warto sprawdzić ważność polisy OC sprawcy na stronie UFG, wpisując numer rejestracyjny lub VIN pojazdu sprawcy.

  • Przed zakupem używanego auta również warto sięgnąć po aplikacje CEPiK czy UFG czy formularze na stronie tych instytucji i w porę zrewidować zapewnienia sprzedającego nam używany samochód – nie potrzebujemy do tego dowodu rejestracyjnego.


Dorota Bajorek
Dorota Bajorek

Absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego, autorka tekstów w Internecie. Dzięki pisaniu łączy przyjemne z pożytecznym. Miłośniczka natury, dobrej książki i sudoku.

mandat na raty
Mandat na raty Autor Katarzyna Matusiak Komunikacyjne
Mandaty drogowe są jednym z najczęstszych sposobów karania kierowców za naruszenie przepisów ruchu drogowego w Polsce. Choć większość mandatów należy opłacić w wyznaczonym terminie, wielu kierowców znajduje się w sytuacji, w której jednorazowa spłata kary stanowi duże obciążenie...
Czytaj dalej
1 ar ile to m2
1 ar – ile to m2? Autor Katarzyna Matusiak Nieruchomości
Zakup działki pod budowę domu wiąże się z koniecznością zrozumienia kluczowych pojęć, które pomogą wybrać odpowiednią wielkość terenu. Co to jest hektar? Ile metrów kwadratowych to 1 ar? Co jeszcze warto wiedzieć na temat powierzchni działki przeznaczonej na budowę domu? Poniżej...
Czytaj dalej