Agata Wiśniewska
Agata Wiśniewska
Aktualizowano: 28.06.2022 Komunikacyjne
🕐 Ten artykuł przeczytasz w 5 minut.
5/5 - (1 vote)

Płatności bezgotówkowe od wielu lat są standardem w ubezpieczeniach. Lubią je towarzystwa, jak i sami klienci. Jak zrobić przelew za ubezpieczenie samochodu? Jakie są korzyści z takiej formy płatności? Wyjaśniamy. 

<3
Uzupełnij tylko 2 pola i poznaj cenę OC/AC od razu!Poznaj cenę OC
X

Obecnie gotówka jako forma płatności za ubezpieczenie zdaje się być passe. Czy to u pośrednika, czy to bezpośrednio w towarzystwie, za polisy najczęściej płacimy przelewem. Taki sposób rozliczeń jest szybszy, bezpieczniejszy i zasadniczo bezproblemowy.

 Metody płatności za ubezpieczenie samochodu

W tej chwili w każdym towarzystwie ubezpieczeń można zapłacić przelewem za OC, AC czy inne ubezpieczenia. Oczywiście do naszej dyspozycji są też inne formy płatności, w tym te bardziej tradycyjne, czyli zapłata gotówką lub przekazem pocztowym. Za polisę możemy zapłacić w następujący sposób:

  • przelewem bankowym na wskazany w polisie numer konta,
  • e-przelewem (przelewem online),
  • poleceniem zapłaty,
  • za pobraniem,
  • kartą lub BLIK.

Jak zrobić przelew za ubezpieczenie samochodu?

Jak zrobić przelew za ubezpieczenie samochodu? Zasadniczo są dwa schematy działania – zależy czy wybierzemy e-przelew czy przelew bankowy. Pierwsza opcja jest najszybsza i najprostsza, bo znakomita część czynności dzieje się automatycznie. W tym wariancie korzysta się z tzw. predefiniowanych linków płatności.

Po kliknięciu w taki link jesteśmy przekierowani do strony z listą dostępnych banków. Wybieramy placówkę, w której mamy konto, a po zalogowaniu do systemu transakcyjnego od razu pojawia się nam strona z wypełnionym formularzem przelewu. Nie trzeba podawać ani odbiorcy, numeru konta czy kwoty – te informacje zaciągają się automatycznie.

Do nas należy tylko autoryzacja płatności zgodnie z zasadami, które obowiązują w naszym banku. Po zakończonej operacji następuje automatyczne wylogowanie się z systemu bankowego.

Trochę więcej zachodu wymaga zwykły przelew bankowy. W tym przypadku samodzielnie musimy wpisać dane potrzebne do płatności w formularz bankowy. Możemy to zrobić online lub tradycyjnie (zlecając przelew na poczcie lub w oddziale banku). Dane do płatności dostajemy wraz z zawartą umową ubezpieczenia.

Pieniądze muszą dotrzeć na czas

Przy płatności za ubezpieczenie ważne są daty. Od tego, czy składka wpłynęła na czas zależy, czy mamy ochronę. Umowa ubezpieczenia zaczynie działać tylko wtedy, jeśli ją opłaciliśmy (w całości lub zapłaciliśmy pierwszą ratę). Towarzystwa mają różne wymagania w tym zakresie i mogą oczekiwać wpłat:

  • do dnia, w którym ma obowiązywać ubezpieczenie,
  • do dnia poprzedzającego start ubezpieczenia.

Wadą tzw. przelewu w okienku czy tradycyjnego przelewu internetowego jest czas potrzebny do zaksięgowania operacji.

Zwykle banki potrzebują na to minimum jednego dnia roboczego. Natomiast przelew pocztowy może być procesowany nawet kilka dni. Problemów z czasem nie ma z kolei w opcji e-przelewu. Ma on tę zaletę, że pieniądze wchodzą na konto ubezpieczyciela od razu. Jeśli więc mamy dylemat, jak zrobić przelew za ubezpieczenie samochodu – tradycyjnie czy e-przelewem – weźmy pod uwagę oczekiwaną datę startu polisy.

Uwaga: jeśli twoje ubezpieczenie samochodu ma obowiązywać tego samego dnia lub kolejnego, najlepiej wybrać przelew online, który jest księgowany na koncie towarzystwa od razu po płatności.

Przelew a potwierdzenie ubezpieczenia samochodu

To, jak zrobić przelew za ubezpieczenie samochodu, nie powinno budzić większych kontrowersji. Może pojawić się jednak wątpliwość, jak przy takiej płatności trafi do nas potwierdzenie zawarcia polisy. Większość ubezpieczycieli wysyła dokumenty polisowe na maila lub przekazuje wiadomość z linkiem do platformy, z której możemy sobie pobrać dokumenty.

Wszystko generuje się automatycznie i w ciągu kilku minut od zaksięgowania wpłaty, potwierdzenia lub link do platformy mamy na mailu. Każde towarzystwo ma też opcję tradycyjnej wysyłki umowy ubezpieczenia na wskazany przez nas adres stacjonarny. Jeśli zależy nam na tego typu wysyłce, musimy to zadeklarować w momencie zakupu ubezpieczenia.

Ważne: od 2018 roku nie trzeba mieć przy sobie papierowego certyfikatu OC. Policja w razie kontroli ważność obowiązkowej polisy sprawdza online w bazie CEPiK.

PODSUMOWANIE:

  • Najpopularniejszą metodą płatności za ubezpieczenie samochodu jest przelew.
  • Do dyspozycji mamy przelewy tradycyjne – w okienku lub zwykły przelew internetowy oraz e-przelewy.
  • E-przelew, inaczej przelew online, jest najszybszą i najprostszą metodą opłaty za ubezpieczenie. Księguje się od razu na koncie ubezpieczyciela.
  • To, jak zrobić przelew za ubezpieczenie samochodu, może zależeć od daty startu polisy. Polisa zacznie bowiem działać w chwili zawarcia umowy i opłacenia składki w całości lub jej pierwszej raty. Przy bliskim terminie startu polisy warto skorzystać z e-przelewu.

Agata Wiśniewska
Agata Wiśniewska

Pasjonatka komunikacji i dobrego contentu na temat ubezpieczeń. Od ponad 10 lat wspiera różne marki w skutecznym komunikowaniu się z otoczeniem. Jest przekonana, że o ubezpieczeniach można mówić prosto i ciekawie. Po godzinach: pochłania książki w każdej ilości i planuje kolejne podróże (backpaker to jej drugie imię ;) ). Pasjami chodzi po górach i odwiedza stare, często zrujnowane budynki, czyli … zamki wszelkiej maści.

Słowenia samochodem
Słowenia samochodem Autor Katarzyna Matusiak Komunikacyjne
Słowenia, będąca jednym z preferowanych przez nas kierunków na wycieczkę samochodową, zachwyca swoim kompaktowym rozmiarem i różnorodnością krajobrazów. Od urokliwych miasteczek aż po górskie wierzchołki w Triglavskim Parku Narodowym, podróżowanie po tym kraju autem staje się bardz...
Czytaj dalej
Autostrady na Słowacji
Autostrady na Słowacji Autor Katarzyna Matusiak Komunikacyjne
Słowacja, kraj pozbawiony dostępu do morza, przyciąga turystów, zwłaszcza w sezonie zimowym. Jej górski teren w połączeniu z dobrze rozwiniętą infrastrukturą turystyczną, przyciąga wielu Polaków na  wakacje. Autostrady na Słowacji to ponad 600 km dróg. Planujesz letni lub zimowy wy...
Czytaj dalej