Weronika Cichocka
Weronika Cichocka
Aktualizowano: 15.03.2022 Komunikacyjne
🕐 Ten artykuł przeczytasz w 6 minut.
Rate this post

Każdy kierowca ma obowiązek wykupić dla siebie i swojego pojazdu obowiązkowe ubezpieczenie komunikacyjne, czyli OC. Bezszkodowa jazda i wieloletnie doświadczenie w prowadzeniu auta potrafią wygenerować niemałe zniżki. Jednak ile kosztuje ubezpieczenie samochodu bez zniżek?

<3
Uzupełnij tylko 2 pola i poznaj cenę OC/AC od razu!Poznaj cenę OC
X

Co wpływa na zniżki ubezpieczeniowe?

 Nie bez kozery wielu kierowców zastanawia się, ile kosztuje ubezpieczenie samochodu bez zniżek. Wszak każdy z nas najchętniej zapłaciłby niewiele. Dlaczego w ogóle potrzebne jest nam ubezpieczenie OC? Obowiązkowe ubezpieczenie komunikacyjne jest rozwiązaniem wprowadzonym obligatoryjnie dla wszystkich osób, które poruszają się samochodami. Szczegółowy zakres ochrony przewidziany w ramach OC jest uregulowany przepisami prawnymi. Oznacza to, że we wszystkich towarzystwach ubezpieczeniowych sprzedających polisy OC na terenie Polski, zakres ochrony polisą OC jest zawsze dokładnie taki sam.

Czytaj także: Kaskadowy pomiar prędkości

Różnica, którą możemy zaobserwować w wycenie rocznej składki obowiązkowego ubezpieczenia komunikacyjnego w różnych towarzystwach ubezpieczeniowych, wynika z sposobu naliczania opłat obowiązującego w danym zakładzie. Zatem, o ile zakres ubezpieczenia jest wszędzie identyczny, o tyle kwota, którą kierowca zobowiązany będzie zapłacić za polisę może ogromnie się różnić. Ubezpieczyciele przywiązują różną wagę do czynników związanych zarówno z samym pojazdem, jak i właścicielem auta. Najczęściej towarzystwa ubezpieczeniowe, w przypadku samochodów, biorą pod uwagę kilka podstawowych i kluczowych czynników takich jak:

 • przebieg,
 • miejsce użytkowania,
 • rok produkcji,
 • pojemność silnika,
 • model,
 • a także marka pojazdu.

Oczywiście nie jest to jedyny element, na który zwracają uwagę ubezpieczyciel. Nie mniej istotny jest również sam kierowca. W jego przypadku towarzystwa ubezpieczeniowe interesują się:

 • wiekiem,
 • stanem cywilnym,
 • wykonywanym zawodem,
 • rokiem otrzymania prawa jazdy,
 • miejscem zamieszkania,
 • liczbą dzieci,
 • a także dotychczasową historią wschód u innych Ubezpieczycieli.

Każdy zakład sprzedający polisa samodzielnie, na podstawie własnych formuł, ustala wysokość składki dla konkretnego kierowcy i jego pojazdu. Może się więc okazać, że Twój znajomy jeżdżący identycznym autem, ale bezszkodowo i w mniejszej miejscowości, otrzyma dużo niższą wycenę swego ubezpieczenia komunikacyjnego niż Ty, nawet jeżeli prawo jazdy robiliście dokładnie w tym samym czasie. Jak widać odpowiedź na pytanie, Ile kosztuje ubezpieczenie samochodu bez zniżek, nie jest tak prosta, jak mogłoby się początkowo wydawać.

Obowiązkowe ubezpieczenie komunikacyjne a zniżki

Z punktu widzenia towarzystwa ubezpieczeniowego najbardziej atrakcyjnym kierowcą jest ten, który posiada auto z silnikiem o niewielkiej pojemności, porusza się w niewielkim miasteczku i zazwyczaj jeździ bezszkodowo przez wiele lat.  Z natury rzeczy firmy sprzedające polisy jako bardziej niebezpiecznych kierowców oceniają młodych, którzy nie posiadają doświadczenia za kółkiem, potencjalnie mogą jeździć brawurowo, a dodatkowo ubezpieczają auto, które przeznaczone jest do dynamicznej, sportowej jazdy.

Firma szacuje na podstawie dotychczasowych doświadczeń ubezpieczeniowych, jakie ryzyko za sobą niesie sprzedanie polisy osobie o określonym doświadczeniu w prowadzeniu pojazdów mechanicznych i posiadającej konkretne aut. Dla zakładów ubezpieczeniowych dotychczas najbardziej rozpowszechnioną metodą było przyznawanie zniżek za każdy rok, gdy kierowca poruszał się po polskich drogach bez spowodowania szkody na pojeździe i osobie. Naliczane w ten sposób procentowe zniżki obniżały wysokość rocznej składki ubezpieczenia komunikacyjnego na kolejny okres składkowy.

Maksymalna wysokość potencjalnie przyznawanych upustów mogła wynosić nawet 60% lub 70% wartości rocznej polisy, w zależności od ubezpieczyciela.

W momencie gdy kierowca zastanawia się, ile kosztuje ubezpieczenie samochodu bez zniżek, musi wziąć pod uwagę rabat, który przyjmował do tej pory i doliczyć go do pełnej wysokości składki.

Brak ubezpieczenia OC oznacza wysokie kary

Kierowcy muszą kupować obowiązkowe ubezpieczenie komunikacyjne, ponieważ jest ono niezbędne w momencie posiadania samochodu. Tu warto pamiętać, że ubezpieczenie komunikacyjne związane jest nie tylko z samym użytkowaniem auta, ale również z jego posiadaniem. Co do zasady obowiązkowe ubezpieczenie komunikacyjne chroni posiadacza pojazdu przed odpowiedzialnością cywilną wobec innych osób. Te rozwiązania reguluje ustawa z dnia 22 maja 2003 roku o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym oraz Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych.

W ustawie szczegółowo określono sposób, w jaki powinna zostać zawarta polisa pomiędzy towarzystwem ubezpieczeniowym a klientem, jak również zakres ochrony polisą OC gwarantowany przez ubezpieczyciela oraz kontrolę Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego. Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny (UFG) pełni między innymi rolę kontrolera, który na podstawie specjalnie skonstruowanego systemu informatycznego wyszukuje właścicieli pojazdów, którzy nie podpisali na kolejny rok polisowy umowy OC  i za jej brak obciąża ich bardzo wysokimi mandatami. Obecnie za zwłokę w wykupieniu obowiązkowego ubezpieczenia komunikacyjnego powyżej dwóch tygodni dla samochodu osobowego zapłacisz 5200 zł kary.

Od 2021 roku wysokość mandatu wzrośnie i za ten sam okres właściciel pojazdu osobowego będzie musiał zapłacić 5600 zł kary. Mandat za brak OC w 2021 roku wzrośnie też, jeżeli kierowca zapomnij wykupić OC w krótszym terminie. Jeżeli zwłoka wynosić będzie do 3 dni należy wpłacić do UFG 1120 zł kary, natomiast w przypadku braku polisy od 4 do 14 dni 2800 zł. Warto pamiętać, że Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny nie musi fizycznie sprawdzać informacji dotyczących polisy. Obecnie kierowcy, którzy nie wykupią obowiązkowego ubezpieczenia komunikacyjnego, utrzymają wyłącznie list ze strony UFG z informacją o wysokości mandatu i dacie spłaty.

Dlatego też decydując się na wybór firmy sprzedającej polisy OC, należy nie tyle zastanawiać się, ile kosztuje ubezpieczenie samochodu bez zniżek, ale sprawdzić wysokość kwoty, którą będziemy musieli zapłacić za 12 miesięcy ochrony polisą. Tylko w wypadku tego ubezpieczenia możemy zdecydować się wyłącznie na podstawie kwoty, ponieważ tak jak już wspominaliśmy, ochrona w każdym zakładzie ubezpieczeniowym jest dokładnie taka sama.

Ile kosztuje ubezpieczenie samochodu bez zniżek? Czy od utraty zniżek można się ubezpieczyć?

Niektóre towarzystwa ubezpieczeniowe oferują swoim klientom tak zwane ubezpieczenie od utraty zniżek. Jest to dodatkowo płatna ochrona, którą wykupujemy w konkretnym zakładzie ubezpieczeniowym i działa ona wyłącznie w ramach wykupionej polisy u danego ubezpieczyciela. Oznacza to, że gdy zmienimy firmę, ochrona zniżek nie będzie obowiązywała.

PODSUMOWANIE:

 • Ile kosztuje ubezpieczenie samochodu bez zniżek? Na to pytanie nie ma prostej odpowiedzi, wszystko zależy od modelu pojazdu i kierowcy.
 • Ochrona polisą w każdym towarzystwie ubezpieczeniowym jest dokładnie taka sama.
 • Każdy rok bezszkodowej jazdy potrafi przynieść zniżkę na kolejny rok.
 • Można ubezpieczyć się od utraty zniżek na kolejny rok.
Weronika Cichocka
Weronika Cichocka

Dziennikarka z wieloletnim doświadczeniem. Od lat pisząca o ubezpieczeniach, ekonomii i zdrowiu. Specjalista ds. PR i marketingu internetowego.

Dołącz do dyskusji

Budowa DK9
Budowa DK9 Autor Weronika Cichocka Komunikacyjne
GDDKiA zapowiedziała budowę nowego odcinka drogi krajowej DK9, który będzie kluczowym elementem poprawy ruchu na osi północ-południe w okolicach Rzeszowa. Ten imponujący fragment trasy rozciągnie się na 60 kilometrów, stanowiąc znaczący krok w ułatwieniu podróży dla kierowców w tym...
Czytaj dalej
Które auta mogą jeździć na E10
Które auta mogą jeździć na E10? Autor Weronika Cichocka Komunikacyjne
Od 1 stycznia 2024 roku, polskie stacje paliw wprowadzają rewolucyjną zmianę - benzynę silnikową 95-oktanową zawierającą do 10% biokomponentów, znaną jako E10. Ta przełomowa inicjatywa zastąpi obecną benzynę E5 o tej samej liczbie oktanowej. Co to oznacza dla kierowców i jak wpłynie...
Czytaj dalej