Weronika Cichocka
Weronika Cichocka
Aktualizowano: 26.01.2023 Komunikacyjne
🕐 Ten artykuł przeczytasz w 5 minut.
5/5 - (1 vote)

Wielu kierowców zapomina, że obowiązkowe ubezpieczenie komunikacyjne rządzi się innymi przepisami niż polisy dobrowolne. Dlaczego?

<3
Uzupełnij tylko 2 pola i poznaj cenę OC/AC od razu!Poznaj cenę OC
X

W Polsce przepisy zobowiązują każdego właściciela pojazdu do wykupienia obowiązkowego ubezpieczenia komunikacyjnego, czyli OC. Ubezpieczenie OC należy do ubezpieczeń komunikacyjnych. Należy do nich również autocasco, assistance i ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków.

Jednakże tylko OC jest tym, do którego zobowiązani są wszyscy posiadacze pojazdów. Tego rodzaju polisa ma na celu zabezpieczenie właściciela auta, w sytuacji gdy dojdzie do zdarzenia drogowego i będzie on zobowiązany do zapłacenia, na przykład za zniszczenia pojazdu lub leczenie osób poszkodowanych.

OC – zakres ochrony jest wszędzie taki sam

Warto pamiętać, że decydując się na zakup OC, możemy kierować się wyłącznie ceną, ponieważ zakres ochrony polisą został ściśle przewidziany w ustawie i muszą się do niego stosować wszystkie towarzystwa ubezpieczeniowe w Polsce. Skąd zatem bierze się różnica cen, skoro zakres ochrony dla konkretnego pojazdu i kierowcy jest dokładnie taki sam?

Wszystko wynika z tego, jakiego rodzaju czynniki zakład ubezpieczeń bierze pod uwagę. Co ciekawe, ubezpieczyciele mogą brać pod uwagę nawet te same czynniki, ale przywiązywać do nich różną wagę i w związku z tym przy wycenie składki OC na 12 miesięcy różnie kształtuje się cena prezentowana potencjalnemu klientowi.

Warto zwrócić uwagę na pakiety polis na przykład z assistance lub NNW czy autocasco, oferowanych przy zakupie OC. Tego rodzaju zestawy polis dołączonych do polisy obowiązkowej są zazwyczaj oferowane w korzystnych cenach w porównaniu do tych samych polis dobrowolnych kupowanych osobno.

Na co najczęściej zwracają uwagę towarzystwa ubezpieczeniowe przy wycenie OC?

Zakład ubezpieczeń oceniając ryzyko związane z ubezpieczeniem konkretnej osoby i jej pojazdu, może wziąć pod uwagę następujące czynniki:

  • markę pojazdu;
  • model auta;
  • datę wyprodukowania pojazdu;
  • pojemność silnika;
  • miasto lub miejscowość, w której auto będzie najczęściej użytkowane;
  • dotychczasową historią szkód;
  • doświadczenie kierowcy w prowadzeniu auta;
  • wiek właściciela.

Automatyczne przedłużenie polisy

Najwięcej problemów przysparza kierowcom, w przypadku obowiązkowego ubezpieczenia komunikacyjnego, kwestia automatycznego przedłużenia się polisy na kolejny rok ubezpieczeniowy. Zgodnie z ustawą, jeżeli właściciel pojazdu nie zrobi nic i zapomnij w ogóle o ubezpieczeniu pojazdu na kolejny rok, to nie musi się martwić.

Ubezpieczyciel zaproponuje mu ochronę na kolejne 12 miesięcy. W takiej sytuacji ciągłość ochrony OC będzie zachowana. Sprawa nie jest jednak tak prosta, gdy decydujemy się na zmianę dotychczasowego towarzystwa ubezpieczeniowego. Po pierwsze musimy pamiętać o tym, że decydując się na tego rodzaju zmianę, poprzednią umowę dotyczącą OC, musimy wypowiedzieć. To po stronie ubezpieczającego jest powiadomienie ubezpieczyciela o wypowiedzeniu i zmianie firmy, w której wykupiliśmy obowiązkowe ubezpieczenie komunikacyjne.

Pamiętajmy, żeby polisa była opłacona, ponieważ w przypadku niedopłaty polisa nie wznowi się.

Wypowiedzenie OC – które?

Ubezpieczenie OC możemy wypowiedzieć co do zasady w trzech sytuacjach. Po pierwsze, wtedy gdy składamy je z końcem okresu obowiązywania ochrony OC, po wtóre w sytuacji podwójnego ubezpieczenia i oczywiście w momencie gdy wypowiedzenie składane jest przez nabywcę pojazdu.

Jeżeli decydujemy się na zmianę ubezpieczyciela wypowiadamy umowę z art. 28 ust. 1 i pamiętajmy, że właściciel pojazdu może złożyć tego rodzaju wypowiedzenie w dowolnym momencie, ale nie później niż w przedostatnim dniu obowiązywania OC. Po złożeniu w sposób poprawny tego rodzaju wypowiedzenia, umowa nie odnowi się w sposób automatyczny.

W sytuacji gdy posiadamy podwójne ubezpieczenie, to dotychczasową polisę, która wznawia się automatycznie, można wypowiedzieć z artykułu art. 28a ust. 1, ale tylko w sytuacji jeśli na ten sam czas posiadamy OC w innej firmie.

Czym jest podwójne ubezpieczenie?

Podwójne ubezpieczenie OC to taka sytuacja, kiedy na przykład wykupiliśmy nowe obowiązkowe ubezpieczenie komunikacyjne w innej firmie niż dotychczasowa, ale zapomnieliśmy wypowiedzieć polisę u poprzedniego ubezpieczyciela. Skutkiem tego pojazd ma dwa obowiązkowe ubezpieczenia.

Podsumowanie:

  • Obowiązkowe ubezpieczenie komunikacyjne, czyli OC, przedłuża się na kolejny okres ochrony co do zasady w sposób automatyczny.
  • Assistance, NNW, autocasco – to polisy dobrowolne i właściciel pojazdu nie jest zobowiązany do kupienia ich.
  • Zakres ochrony polisą OC w każdym towarzystwie ubezpieczeniowym w Polsce jest dokładnie taki sam, ponieważ określony jest przepisami ustawy.
  • Polisę OC można wypowiedzieć z końcem okresu obowiązywania jednak nie później niż na dzień przed zakończeniem ochrony polisą.
  • Zmieniając towarzystwo ubezpieczeniowe należy pamiętać o złożeniu wypowiedzenia u poprzedniego ubezpieczyciela.

Weronika Cichocka
Weronika Cichocka

Dziennikarka z wieloletnim doświadczeniem. Od lat pisząca o ubezpieczeniach, ekonomii i zdrowiu. Specjalista ds. PR i marketingu internetowego.

Bezpieczeństwo na drogach jesienią
Bezpieczeństwo na drogach jesienią Autor Weronika Cichocka Komunikacyjne
Jesień to czas, gdy warunki atmosferyczne stają się bardziej wymagające, a krótszy dzień wpływa na widoczność na drodze. W związku z tym, przestrzeganie przepisów drogowych staje się kluczowe dla zachowania bezpieczeństwa wszystkich uczestników ruchu. Jednym z podstawowych aspektów, ...
Czytaj dalej
Test percepcji zagrożeń
Test percepcji zagrożeń Autor Weronika Cichocka Komunikacyjne
Prawo jazdy to uprawnienie, które od wielu lat jest uważane za jeden z kluczowych elementów życia współczesnego człowieka. Daje nam możliwość poruszania się samochodem, co jest często niezbędne do pracy, nauki, czy po prostu codziennego życia. Jednak zdawalność egzaminów na prawo j...
Czytaj dalej