Dorota Bajorek
Dorota Bajorek
Aktualizowano: 10.01.2023 Komunikacyjne
🕐 Ten artykuł przeczytasz w 5 minut.
4.7/5 - (3 votes)

Zdarza się, że w mieście trudno jest zaparkować. Na parkingach i miejscach do tego przeznaczonych często brakuje miejsca. Jednak parkując, zawsze trzeba pamiętać, żeby nie zrobić tego w nieodpowiedni sposób lub problematycznym miejscu. Z tego artykułu dowiesz się, z jakimi aspektami wiąże się parkowanie w strefie zamieszkania.

<3
Uzupełnij tylko 2 pola i poznaj cenę OC/AC od razu!Poznaj cenę OC
X

Czym jest strefa zamieszkania?

Parkowanie w strefie zamieszkania wiąże się z wieloma ograniczeniami. Zanim jednak przejdziemy do przepisów z tym związanych, wyjaśnimy, czym jest strefa zamieszkania.

Jest to obszar obejmujący drogi publiczne lub inne drogi, na którym obowiązują szczególne zasady ruchu drogowego, a wjazdy i wyjazdy oznaczone są odpowiednimi znakami drogowymi.

Jakie znaki sygnalizują początek i koniec strefy zamieszkania? Są to znaki informacyjne:

  • D-40 – strefa zamieszkania – informuje o początku strefy zamieszkania – to niebieski, prostokątny znak, na którym znajduje się pojazd, domek oraz dwie postacie – dorosłego i dziecko grające w piłkę
  • D-41 – koniec strefy zamieszkania – czerwone przekreślenie informuje o końcu tej strefy.

Strefa zamieszkania – przepisy

Strefa zamieszkania wyznaczana jest zazwyczaj na dużych osiedlach, w centrach miejscowości, czy w rejonach domków jednorodzinnych. Wytycza się ją po to, by mieszkańcy mogli spędzać bezpieczniej czas w swojej przestrzeni. A to dlatego, że na jej obszarze ogranicza się swobodę kierowców na rzecz pieszych.

Czytaj także: Strefa zamieszkania

W tym celu często stosuje się progi zwalniające, a piesi mają pierwszeństwo przed pojazdami mechanicznymi i mogą poruszać się po całej szerokości jezdni.

Spośród wielu przepisów dotyczących strefy zamieszkania przypomnimy najważniejsze dotyczące użytkowników samochodów:

  • wewnątrz strefy zamieszkania wszystkie skrzyżowania są skrzyżowaniami równorzędnymi
  • wyjazd ze strefy zamieszkania na drogę traktowany jest jako włączenie się do ruchu, więc kierujący wyjeżdżający na drogę ze strefy zamieszkania zobowiązany jest ustąpić pierwszeństwa innemu uczestnikowi ruchu
  • dopuszczalna prędkość pojazdu w strefie zamieszkania wynosi 20 km/h
  • zabroniony jest postój pojazdu w innym miejscu aniżeli wyznaczone w tym celu.

Przyjrzymy się dokładnie właśnie kwestii, jaką jest parkowanie w strefie zamieszkania.

Parkowanie w strefie zamieszkania

Za złamanie przepisów dotyczących użytkowania pojazdu w strefie zamieszkania można dostać mandat. Na przykład za przekroczenie dopuszczalnej prędkości na tym terenie grozi mandat zgodny z taryfikatorem. Jego wysokość zależy od tego, o ile kilometrów zostanie przekroczona dozwolona prędkość. Konsekwencje poniesie także kierowca pojazdu, który nie ustąpił pierwszeństwa pieszemu.

Osobom, które pozostawiły swój samochód na postój w niewłaściwym miejscu również może grozić mandat za parkowanie w strefie zamieszkania.

Jest to przecież bardzo specyficzna przestrzeń, która ma zapewnić komfort i bezpieczeństwo mieszkańcom. Oznacza to, że właściciele samochodów muszą się bardzo dobrze rozejrzeć, czy na pewno mogą zaparkować auto. Ważne w tym przypadku są specjalne znaki, które regulują parkowanie w strefie zamieszkania.

Parkowanie w strefie zamieszkania – zasady

Parkowanie w strefie zamieszkania wymaga od kierowcy świadomości, że znajduje się w niej wiele ograniczeń. Przede wszystkim obowiązuje zakaz pozostawiania samochodów w miejscach do tego nieprzeznaczonych. Na osiedlach najczęściej znajdują się znaki informujące o tym, gdzie znajduje się parking.

Zazwyczaj są to wyznaczone miejsca pod blokami. Oznacza to, że parkowanie w innym miejscu jest niedozwolone i pozostawienie samochodu na skrzyżowaniu, chodniku, czy trawniku może zakończyć się otrzymaniem mandatu.

Dodatkowe utrudnienie mogą stanowić znaki postawione przez służby, administratora lub spółdzielnię. Mogą one oznaczać:

  • zakaz parkowania tyłem do budynków
  • całkowity lub czasowy zakaz parkowania ze względu na zaopatrzenie lub wywóz śmieci
  • zakaz pozostawiania auta na drodze pożarowej.

Parkowanie w strefie zamieszkania – mandat  

W jaki sposób można zostać ukaranym za złe parkowanie w strefie zamieszkania? Mandat może wystawić policjant lub strażnik miejski w czasie rutynowej kontroli. Ale także mieszkańcy mają prawo zgłosić pojazd, który nieprawidłowo pozostawiony na osiedlu.

Ile wynosi mandat za parkowanie w strefie zamieszkania? Właściciel samochodu, który naruszył przepisy dotyczące parkowania w strefie zapłaci 100 zł oraz otrzyma jeden punt karny.

Za zastawienie drogi pożarowej auto może dodatkowo zostać odholowane, co generuje znacznie wyższe koszty. Nasuwa się więc pytanie, jak uniknąć mandatu za parkowanie w strefie zamieszkania. Okazuje się, że nie ma innego sposobu niż stosowanie się do przepisów i zasad obowiązujących w strefie zamieszkania.

PODSUMOWANIE:

  • Strefa zamieszkania to obszar obejmujący drogi publiczne lub inne drogi, na którym obowiązują szczególne zasady ruchu drogowego zapewniające bezpieczeństwo mieszkańcom.
  • Koniec i początek strefy oznaczony jest znakami D-40 i D-41.
  • Parkowanie w strefie zamieszkania możliwe jest wyłącznie na wyznaczonych do tego miejscach.
  • Mandat za pozostawienie samochodu w niedozwolonym miejscu w strefie zamieszkania to 100 zł oraz 1 punkt karny.

Dorota Bajorek
Dorota Bajorek

Absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego, autorka tekstów w Internecie. Dzięki pisaniu łączy przyjemne z pożytecznym. Miłośniczka natury, dobrej książki i sudoku.

Budowa DK9
Budowa DK9 Autor Weronika Cichocka Komunikacyjne
GDDKiA zapowiedziała budowę nowego odcinka drogi krajowej DK9, który będzie kluczowym elementem poprawy ruchu na osi północ-południe w okolicach Rzeszowa. Ten imponujący fragment trasy rozciągnie się na 60 kilometrów, stanowiąc znaczący krok w ułatwieniu podróży dla kierowców w tym...
Czytaj dalej
Które auta mogą jeździć na E10
Które auta mogą jeździć na E10? Autor Weronika Cichocka Komunikacyjne
Od 1 stycznia 2024 roku, polskie stacje paliw wprowadzają rewolucyjną zmianę - benzynę silnikową 95-oktanową zawierającą do 10% biokomponentów, znaną jako E10. Ta przełomowa inicjatywa zastąpi obecną benzynę E5 o tej samej liczbie oktanowej. Co to oznacza dla kierowców i jak wpłynie...
Czytaj dalej