Dorota Bajorek
Dorota Bajorek
Aktualizowano: 15.03.2022 Komunikacyjne
🕐 Ten artykuł przeczytasz w 5 minut.
5/5 - (1 vote)

Każdy kierowca zobowiązany jest do posiadania dokumentów, które upoważniają go do prowadzenia pojazdów. Spośród nich najpierw przychodzą do głowy oczywiście prawo jazdy, dowód rejestracyjny i polisa OC. Jednak w niektórych sytuacjach potrzebne są także inne dokumenty. Jednym z nich jest karta kierowcy. Czym jest, dla kogo jest przeznaczona i jak wyrobić kartę kierowcy? Oto najważniejsze wiadomości z tym związane. 

Czym jest karta kierowcy? 

Jeśli ktoś do tej pory nie spotkał się z tym określeniem, warto wytłumaczyć, czym jest karta kierowcy. Otóż jest to dokument, który potrzebny jest wyłącznie w niektórych pojazdach. Chodzi o samochody wyposażone w tachograf cyfrowy. Jakiego typu pojazdy muszą je posiadać? Chodzi tu o pojazdy o dopuszczalnej masie całkowitej przekraczającej 3,5 tony oraz pojazdy przeznaczone do przewozu osób w liczbie większej niż 9 osób wraz z kierowcą. Karta kierowcy jest właśnie dokumentem, który pozwala zidentyfikować kierowcę i przypisać mu dane zapisywane przez tachograf cyfrowy. Karta kierowcy wydawana jest przez Polską Wytwórnię Papierów Wartościowych.

Ale uwaga! Dokument ten nie jest ważny dożywotnio. Karta kierowcy wydawana jest tylko na okres 5 lat, jednak nie dłużej niż okres ważności prawa jazdy kierowcy.     

Karta kierowcy – jakie informacje zawiera?

Karta kierowcy to dokument przypominający kartę bankomatową. Zawiera ona dane osobowe kierowcy takie jak imię, nazwisko, numer prawa jazdy czy PESEL. Oprócz tego znajduje się w niej czip, który rejestruje wiele ważnych informacji na temat pracy konkretnego kierowcy – właściciela karty. Co to za dane? Przede wszystkim:

 • informacje o używanym pojeździe
 • informacje o kraju i miejscu rozpoczęcia i zakończenia pracy
 • informacje o czasie pracy
 • informacje o usterkach lub przerwach w zasilaniu.

Przepisy dotyczące karty kierowcy 

Zacznijmy od tego, że karta kierowcy to nie jest polski wynalazek. Dokument ten obowiązuje więc nie tylko w naszym kraju, ale i na terenie całej Unii Europejskiej. Oznacza to, że zakres, sposób wydawania, czy uprawnienia wynikające z karty kierowcy regulują przepisy nie krajowe, ale europejskie. Konkretnie chodzi o Rozporządzenie Parlamentu i Rady UE nr 165/2014 o stosowaniu urządzeń rejestrujących w transporcie drogowym. Stąd właśnie wynika potrzeba posiadania również przez polskich kierowców tego dokumentu. 

Jak wyrobić kartę kierowcy? 

Gdyby ktoś zastanawiał się, czy wyrobienie karty kierowcy jest trudne, warto rozwiać wątpliwości. Zdecydowanie nie wiąże się to z żadnymi zbędnymi formalnościami. Dobra wiadomość jest też taka, że właściwie wszystko może odbyć się przez Internet. Jeśli jesteś więc kierowcą pojazdu, który ma tachograf cyfrowy, musisz najpierw wypełnić odpowiedni wniosek. Jest on dostępny w Internecie na stronie Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych.

Wniosek ten nadal możesz wypełnić w formie papierowej i wysłać pocztą tradycyjną lub w formie skanu pocztą elektroniczną. Jednak obecnie rekomendowany jest inny sposób – wnioski o kartę kierowcy można składać przez Internet przez specjalną platformę. Wówczas wymagane jest potwierdzenie wniosku podpisem elektronicznym, profilem zaufanym lub logowaniem do swojego konta bankowego. W dobie zagrożenia koronawirusem ta opcja jest najskuteczniejsza. 

Jak wyrobić kartę kierowcy – wniosek

Wzór wniosku o wydanie, przedłużenie lub wymianę dokumentu, jakim jest karta kierowcy, wynika z Rozporządzenia Ministra Infrastruktury z 17 października 2019 r. w sprawie kart do tachografów cyfrowych (Dz. U. z 2019 r. poz. 2209). Zawiera on:

 • powód ubiegania się o kartę
 • miejsce na fotografię
 • dane personalne i kontaktowe wnioskodawcy
 • informacje o prawie jazdy
 • podpis

Do każdego wniosku należy też złożyć stosowne oświadczenia o:

 • posiadaniu ważnego prawa jazdy
 • normalnym miejscu zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej
 • zatrudnieniu kierowcy. 

Jak wyrobić kartę kierowcy – krok po kroku

Skoro już mamy wypełniony wniosek i uzupełnione oświadczenia, pozostaje złożyć dokumenty na adres Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych.

Do wniosku należy dołączyć fotografię, kopię prawa jazdy oraz potwierdzenie dokonania płatności za wydanie dokumentu. Opłata za kartę kierowcy wynosi 172,20 zł.

Jeśli chodzi o czas oczekiwania na wydanie dokumentu, to wynosi on maksymalnie 30 dni roboczych. Sprawdza się to, gdy kierowca złoży wniosek w formie papierowej. Jeśli jednak wniosek złożono elektronicznie, karta kierowcy może być gotowa nawet w ciągu 7 dni. 

PODSUMOWANIE:

 • Karta kierowcy to dokument, który pozwala zidentyfikować kierowcę i przypisać mu dane z tachografu cyfrowego. 
 • Karta kierowcy ma postać plastikowej karty i wydaje się ją na 5 lat.
 • Przepisy dotyczące tego dokumentu reguluje Rozporządzenie Parlamentu i Rady UE nr 165/2014 o stosowaniu urządzeń rejestrujących w transporcie drogowym. 
 • Aby wyrobić kartę kierowcy należy złożyć odpowiedni wniosek dostępny na stronie PWPW w wersji papierowej lub elektronicznej wraz z oświadczeniami i fotografią oraz wnieść opłatę w wysokości 172,20 zł.
 • Czas oczekiwania na dokument to 30 dni roboczych.

Dorota Bajorek
Dorota Bajorek

Absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego, autorka tekstów w Internecie. Dzięki pisaniu łączy przyjemne z pożytecznym. Miłośniczka natury, dobrej książki i sudoku.

Dołącz do dyskusji

Kiedy można wybić szybę w aucie
Kiedy można wybić szybę w aucie? Autor Weronika Cichocka Komunikacyjne
Czy istnieje sytuacja, w której wybicie szyby jest uzasadnione? Czy ryzyko poniesienia kary za zniszczenie cudzego mienia jest w stanie przeważyć moralny obowiązek uratowania bezbronnych istot? [bee_cta_inset style='1' header='Uzupełnij tylko 2 pola i poznaj cenę OC/AC od razu!' link='http...
Czytaj dalej
Ubezpieczenie biletu lotniczego
Ubezpieczenie biletu lotniczego Autor Katarzyna Matusiak Turystyczne
Kiedy ostatnio odwoływałeś lot? Zdarza się, prawda? Nagłe awarie, zmiany planów, niespodziewane choroby - wiele czynników może spowodować, że Twoje starannie zaplanowane podróże lądują na śmietniku. Zamiast doświadczać bólu po utracie cennego biletu lotniczego, można rozważyć u...
Czytaj dalej