Anna Rychlewicz
Anna Rychlewicz
Aktualizowano: 15.06.2022 Komunikacyjne
🕐 Ten artykuł przeczytasz w 6 minut.
5/5 - (2 votes)

Odwieczne pytanie nurtujące zmotoryzowanych brzmi: “kiedy tramwaj ma pierwszeństwo?”. Dla kierowców, których drogi na co dzień nie krzyżują się z pojazdami szynowymi, kwestia pierwszeństwa przejazdu to prawdziwa zmora. I choć działa tutaj zasada mówiąca o pierwszeństwie pojazdu większego, istnieje jednak kilka wyjątków. Wyjaśniamy, kiedy tramwaj ma pierwszeństwo przejazdu i o czym warto pamiętać na drodze z liniami tramwajowymi. 

<3
Uzupełnij tylko 2 pola i poznaj cenę OC/AC od razu!Poznaj cenę OC
X

Kiedy tramwaj ma pierwszeństwo przejazdu? 

Poruszamy się pewnie po drogach, które doskonale znamy. Jeśli jednak nagle wjeżdżamy na skrzyżowanie, przez które przebiegają tory tramwajowe, oblewa nas zimny pot. Kiedy tramwaj ma pierwszeństwo? Czy zawsze obowiązują go przywileje mówiące o pierwszeństwie cięższego i większego pojazdu? Kiedy tramwaj ma pierwszeństwo na rondzie, a jak wygląda jego sytuacja w przypadku skrzyżowania równorzędnego?

Zasady mówiące o tym, kiedy tramwaj ma pierwszeństwo przejazdu w teorii wydają się banalnie proste, jednak problem pojawia się w praktyce.

Według niektórych, pojazdy szynowe mają bezwzględne pierwszeństwo, jednak w rzeczywistości jest kilka sytuacji, kiedy to motorniczy będzie musiał ustąpić pierwszeństwa. Co do zasady, zazwyczaj będzie to miało miejsce w sytuacji, gdy na drodze są znaki określające pierwszeństwo przejazdu, ale i tutaj znajdziemy małe odstępstwo od reguły.

Czytaj także: Jazda po rondzie

To, kiedy tramwaj ma pierwszeństwo zależy przede wszystkim od rodzaju skrzyżowania – czy jest to skrzyżowanie równorzędne, skrzyżowanie ze znakami, sygnalizacją świetlną czy może skrzyżowanie o ruchu okrężnym. 

  • Pierwszeństwo przejazdu na skrzyżowaniu równorzędnym

W przypadku skrzyżowania równorzędnego, czyli takiego, na którym pierwszeństwo nie jest określone ani sygnalizacją świetlną ani znakami, niezmiennie obowiązują dwie zasady – pierwszeństwo ma zawsze pojazd nadjeżdżający z prawej strony oraz ten, który jedzie z kierunku przeciwnego na wprost lub skręca w prawo, a my zamierzamy skręcić w lewo.

Każdy kierowca doskonale wie, że zastosowanie tutaj ma więc tak zwana zasada prawej ręki. Jednak co bardzo ważne – reguła ta nie obowiązuje w przypadku pojazdu szynowego.

UWAGA: Na skrzyżowaniu równorzędnym tramwaj ma zawsze pierwszeństwo przejazdu - bez względu na to, z której strony nadjeżdża.

  • Pierwszeństwo przejazdu na skrzyżowaniu ze znakami

W przypadku, gdy przed skrzyżowaniem znajduje się znak mówiący o pierwszeństwie przejazdu, sytuacja wydaje się oczywista. Wówczas, zarówno kierowca samochodu osobowego, jak i motorniczy musi się do niego dostosować – obowiązują ich dokładnie takie same zasady.

Jeśli tramwaj znajduje się na drodze podporządkowanej, na której ustawiono znak “ustąp pierwszeństwa”, wówczas przestaje on być pojazdem uprzywilejowanym i musi poczekać na swoją kolej. 

UWAGA: Jeśli zarówno tramwaj, jak i drugi pojazd znajdują się na drodze z pierwszeństwem przejazdu, to bezwzględne pierwszeństwo ma zawsze pojazd szynowy.

  • Pierwszeństwo przejazdu na skrzyżowaniu z sygnalizacją świetlną 

Wiele wątpliwości budzi także kwestia tego, kiedy tramwaj ma pierwszeństwo w przypadku skrzyżowania z sygnalizacją świetlną. Jeśli jedzie on prosto, musi kierować się wskazaniami sygnalizacji świetlnej.

A co w sytuacji, kiedy tramwaj skręca? Jeśli tramwaj mający zielone światło sygnalizuje zamiar skrętu, a na skrzyżowaniu znajdują się pojazdy, które również zamierzają skręcić, wówczas tramwaj zawsze będzie miał pierwszeństwo. Nie będzie miało tutaj znaczenia, który z pojazdów skręca w lewo czy w prawo.

Wyjątkiem będzie natomiast sytuacja, kiedy na skrzyżowaniu z sygnalizacją świetlną tramwaj zamierza skręcić, a z naprzeciwka nadjeżdżają pojazdy, które jadą prosto. W takiej sytuacji, to motorniczy musi ustąpić pierwszeństwa innym kierowcom.

Kiedy tramwaj ma pierwszeństwo na rondzie? 

Kwestia pierwszeństwa na skrzyżowaniu o ruchu okrężnym bywa prawdziwą zmorą kierowców. Dodatkowym utrudnieniem jest sytuacja, gdzie w akcji udział bierze także pojazd szynowy. Zatem, kiedy tramwaj ma pierwszeństwo na rondzie?

W przypadku skrzyżowania o ruchu okrężnym, przy którym ustawiono jedynie znak C-12, tramwaj wjeżdżający na rondo zawsze będzie miał pierwszeństwo - niezależnie od tego czy jedzie prosto czy skręca.

Jeśli przy skrzyżowaniu znajduje się natomiast znak A-7, czyli ustąp pierwszeństwa, wówczas tramwaj, który wjeżdża na rondo musi przepuścić pojazdy znajdujące się już na skrzyżowaniu, ale zjeżdżając z ronda będzie miał pierwszeństwo przed wszystkimi.

Kiedy tramwaj ma pierwszeństwo? Sprawdź, o czym musisz pamiętać! 

Wśród kierowców często możemy spotkać się ze stwierdzeniem, że tramwaj ma zawsze pierwszeństwo. Mając na uwadze powyższe widzimy jednak, że od tej reguły są określone wyjątki. Do nich możemy dopisać jeszcze jedną sytuację, w której to tramwaj będzie musiał ustąpić pierwszeństwa innym pojazdom.

Mowa tutaj o sytuacji, kiedy tramwaj wyjeżdża z pętli tramwajowe czy zajezdni. Wówczas jako pojazd włączający się do ruchu, musi on ustąpić pierwszeństwa innym pojazdom znajdującym się na drodze.

PODSUMOWANIE: 

  • Tramwaj ma bezwzględne pierwszeństwo na skrzyżowaniu równorzędnym.
  • Na skrzyżowaniu ze znakami określającymi pierwszeństwo przejazdu, te same zasady obowiązują zarówno pojazd szynowy, jak i każdy inny. Jeśli na drodze z pierwszeństwem znajduje się na przykład samochód osobowy, wówczas tramwaj musi ustąpić mu pierwszeństwa. 
  • Na skrzyżowaniu z sygnalizacją świetlną, tramwaj jadący prosto kieruje się wskazaniami świateł. 
  • Jeśli tramwaj oraz inny pojazd równocześnie mają zielone światło, a kierujący samochodem zamierza skręcić, wówczas pierwszeństwo ma pojazd szynowy. Jeśli natomiast tramwaj skręca, a samochód osobowy jedzie prosto, wówczas ma on pierwszeństwo przed tramwajem.
  • W przypadku skrzyżowania ze znakiem C-12, tramwaj wjeżdżający na rondo ma zawsze pierwszeństwo. 
  • Tramwaj wjeżdżający na rondo musi ustąpić pierwszeństwa, jeśli przed skrzyżowaniem znajduje się znak “Ustąp pierwszeństwa”. 
  • Tramwaj zjeżdżający z ronda ma bezwzględne pierwszeństwo.

Anna Rychlewicz
Anna Rychlewicz

Absolwentka dziennikarstwa i zarządzania mediami. Na świat patrzy przez pryzmat tego, jakimi słowami może go opisać. Nieustannie poszerza horyzonty podejmując się tematów z zakresu turystyki, językoznawstwa czy tematyki kryminalnej. Od kilku lat związana z branżą ubezpieczeń. W wolnym czasie eksploruje otoczenie czytając i prowadząc bloga.

automatyczne wyrejestrowanie pojazdu
Automatyczne wyrejestrowanie pojazdu. Autor Katarzyna Matusiak Komunikacyjne
Ostatnio rząd wprowadził nowe przepisy umożliwiające automatyczne wyrejestrowanie pojazdu. Ta zmiana jest szczególnie korzystna dla osób, które posiadają stare samochody, które od lat nie były użytkowane. Dotychczas, właściciele tych pojazdów nie płacili za nie składek na ubezpiecze...
Czytaj dalej
Nagrania egzaminów na prawo jazdy
Nagrania egzaminów na prawo jazdy. Autor Weronika Cichocka Komunikacyjne
Wprowadzane zmiany w polskim prawie drogowym od 1 stycznia 2024 roku przynoszą rewolucyjne podejście do dokumentowania przebiegu egzaminów praktycznych na prawo jazdy. Obowiązek rejestrowania egzaminów istnieje już od ponad dekady, jednak dopiero teraz, wraz z nowelizacją przepisów, ośrodk...
Czytaj dalej