Dorota Bajorek
Dorota Bajorek
Aktualizowano: 28.08.2023 Komunikacyjne
🕐 Ten artykuł przeczytasz w 6 minut.
3.2/5 - (5 votes)

Tablice rejestracyjne pozwalają na szybką identyfikację pojazdu w razie potrzeby i informują, skąd pochodzi dany pojazd. Jednak obecnie na różne sposoby próbujemy pokazać swoją osobowość. Coraz częściej więc właściciele samochodów chcą się wyróżniać z tłumu i decydują się na indywidualne tablice rejestracyjne. Ile kosztuje taka oryginalność? Jak długo się czeka na wyrobienie tablic i jakie oznaczenia one zawierają? Tego właśnie dowiesz się z poniższego artykułu.

<3
Uzupełnij tylko 2 pola i poznaj cenę OC/AC od razu!Poznaj cenę OC
X

Standardowe tablice rejestracyjne

Obecne tablice rejestracyjne wprowadzono w Polsce w 2000 roku po ostatnim podziale administracyjnym. Zwyczajne tablice, które mają na swoich samochodach i motocyklach polscy kierowcy, charakteryzują białe tło i czarne znaki. Pierwsze trzy z nich to lokalizacja miejsca – oznaczenie województwa i powiatu.

Czytaj także: Nowy taryfikator mandatów

Pozostałe to odpowiednia kombinacja liczb i liter. Jednak oprócz tablic zwyczajnych używane są także inne rodzaje oznaczenia pojazdów, czyli tablice:

 • indywidualne
 • zabytkowe
 • dla pojazdów o napędzie elektrycznym lub wodorowym
 • tymczasowe
 • tymczasowe badawcze
 • profesjonalne

Tablice rejestracyjne indywidualne

Równocześnie z zwyczajnymi tablicami rejestracyjnymi czyli w 2000 roku pojawiła się możliwość wyrobienia indywidualnych tablic dla swojego pojazdu. Taka personalizacja cieszy wielu kierowców, co wyraźnie widać na polskich drogach. Indywidualne tablice rejestracyjne wyrabia się w przypadku zakupu samochodu i jego rejestracji lub zgubienia, kradzieży lub zniszczenia poprzednich tablic.

Nie można więc zmienić tablic w dowolnym momencie użytkowania pojazdu.

Co ciekawe nie ma też możliwości indywidualizacji tablic zmniejszonych oraz zabytkowych.

Natomiast jeśli sprzedamy samochód, na który założone były nasze oryginalne tablice, niestety nie możemy ich zatrzymać. A to dlatego, że tablice przypisane są do pojazdu, a nie do właściciela.

Ile kosztują indywidualne tablice rejestracyjne?

Na pewno każdy, kto chce założyć na swój samochód niepowtarzalne tablice, zastanawia się, ile będzie go kosztowała taka oryginalność. Oczywiście koszt indywidualnych tablic jest dużo wyższy niż w przypadku tablic standardowych. Tablice rejestracyjne w wersji tradycyjnej kosztują dla samochodu 80 zł.

Natomiast w przypadku tablic indywidualnych wygląda to następująco:

 • motocykl – 500 zł
 • samochód – 1000 zł.

Do tego trzeba dla każdego pojazdu doliczyć koszty dowodu rejestracyjnego i naklejek, czyli 100,50 zł.

Jeśli zaś auto, dla którego chcemy wyrobić własne niepowtarzalne blachy, zostało sprowadzone z zagranicy, trzeba doliczyć do ceny tablic jeszcze 176 zł.

Aby w czasie dość długiego oczekiwania na indywidualne tablice rejestracyjne móc poruszać się legalnie swoim pojazdem, trzeba wyrobić tablice czasowe. To kolejny koszt:

 • 62 zł dla samochodu
 • 37,75 zł dla motocykla.

Wszystkich opłat można dokonać w kasie wydziału komunikacji lub przelać odpowiednią sumę na konto urzędu.

Ile się czeka na indywidualne tablice rejestracyjne?

Przyjrzymy się teraz kwestii, ile się czeka na tablice rejestracyjne. Indywidualne tablice rejestracyjne na pewno wydłużą czas oczekiwania. Jeśli decydujemy się na standardowe tablice rejestracyjne, wychodzimy z nowymi blachami od razu po przerejestrowaniu samochodu na siebie. Inaczej jest w przypadku tablic spersonalizowanych.

Przede wszystkim po zgłoszeniu propozycji tablicy, trzeba czekać kilka dni, by urzędnicy zaakceptowali projekt rejestracji. Może się też zdarzyć, że propozycja tablicy zostanie odrzucona i trzeba czekać kolejne kilka dni na akceptację.

Ostatecznie średni czas oczekiwania na to, by zostały wydane indywidualne tablice rejestracyjne to 3 tygodnie.

Jeśli przez ten czas normalnie użytkujemy pojazd, potrzebne jest wyrobienie tablic czasowych.

Indywidualne tablice rejestracyjne – co może się na nich znaleźć?

Pozostaje wreszcie najważniejsze pytanie – jak zaprojektować własną tablicę? Co może się na niej znaleźć? Okazuje się, że częstym motywem spersonalizowanych blach są oczywiście imiona lub pseudonimy właścicieli samochodów. Sporą popularnością cieszą się też ostatnio nazwy firm czy dealerów pojazdów.

A co na temat zawartości tablic indywidualnych mówi ustawodawca? Zasadą jest, że indywidualny wyróżnik na tablicy powinien być wyrazem, określeniem lub skrótem, który nie zawiera treści obraźliwych w języku polskim ani obcym. Na dodatek musi się zawierać w kilku znakach, które mieszczą tablice rejestracyjne indywidualne.

Ile liter konkretnie może się pojawić na spersonalizowanych tablicach? Okazuje się, że tylko 3, 4 lub 5 znaków. Jak wyrazić siebie w tak zwięzłej formie? Nie jest to łatwa sztuka, tym bardziej, że mogą się pojawić na tablicy tylko litery: A, B, C, D, E, F, G, H, I, J, K, L, M, N, O, P, R, S, T, U, V, W, X, Y, Z.

Ważna informacja dotyczy też tego, że tylko dwa ostatnie znaki mogą być cyframi.

Indywidualne tablice rejestracyjne – jak powstają?

Jeśli urzędnik ma dopuścić wzór tablicy, to musi być ona stworzona według przepisów, czyli rozporządzenia Ministra Infrastruktury i Budownictwa z dnia 11 grudnia 2017 r. w sprawie rejestracji i oznaczania pojazdów oraz wymagań dla tablic rejestracyjnych.

A zasady tworzenia są następujące. Indywidualne tablice rejestracyjne na pierwszym miejscu zawierają informację o województwie, w którym zarejestrowano pojazd. Drugi znak to cyfra kontrolna od 0 do 9. A oto, jak rozpoczynają się indywidualne tablice rejestracyjne – przykłady z wszystkich województw:

 • B0-B9 – woj. podlaskie
 • C0-C9 – woj. kujawsko-pomorskie
 • D0-D9 – woj. dolnośląskie
 • E0-E9 – woj. łódzkie
 • F0-F9 – woj. lubuskie
 • G0-G9 – woj. pomorskie
 • K0-K9 – woj. małopolskie
 • L0-L9 – woj. lubelskie
 • N0-N9 – woj. warmińsko-mazurskie
 • O0-O9 – woj. opolskie
 • P0-P9 – woj. wielkopolskie
 • R0-R9 – woj. podkarpackie
 • S0-S9 – woj. śląskie
 • T0-T9 – woj. świętokrzyskie
 • W0-W9 – woj. mazowieckie
 • Z0-Z9 – woj. zachodniopomorskie.

Dopiero w następnej kolejności pojawią się znaki spersonalizowane, od 3 do 5.

A co jeśli więcej niż jedna osoba w danym województwie ma ochotę mieć tablicę z imieniem ANIA albo JACEK? Wtedy właśnie odróżni właścicieli liczba kontrolna W0 ANIA, W1 ANIA czy S1 JACEK, S2 JACEK.

Od 1 stycznia m.in. za wykroczenia związane z tablicami rejestracyjnymi możemy zostać surowo ukarani.

Inwencji nie brakuje właścicielom aut, na których znajdują się indywidualne tablice rejestracyjne – przykłady ciekawych tablic, takich jak C0 ZJESZ, G0 OOOL, S1 LNY można mnożyć.

PODSUMOWANIE:

 • Indywidualne tablice rejestracyjne zostały w Polsce wprowadzone w 2000 roku.
 • Można je wyrobić przy okazji zmiany samochodu lub kradzieży czy zniszczenia poprzednich tablic.
 • Koszt założenia indywidualnych tablic to w przypadku samochodu 1000 zł, a motocykla 500 plus koszty związane z opłatami za rejestrację.
 • Na spersonalizowane tablice czeka się średnio 3 tygodnie, a w tym czasie do użytkowania pojazdu należy zakupić tablice czasowe.
 • Pierwszy znak tablicy indywidualnej to litera oznaczająca województwo, drugi liczba kontrolna 0-9, a potem pojawia się 3 do 5 znaków indywidualnych.

Dorota Bajorek
Dorota Bajorek

Absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego, autorka tekstów w Internecie. Dzięki pisaniu łączy przyjemne z pożytecznym. Miłośniczka natury, dobrej książki i sudoku.

Budowa DK9
Budowa DK9 Autor Weronika Cichocka Komunikacyjne
GDDKiA zapowiedziała budowę nowego odcinka drogi krajowej DK9, który będzie kluczowym elementem poprawy ruchu na osi północ-południe w okolicach Rzeszowa. Ten imponujący fragment trasy rozciągnie się na 60 kilometrów, stanowiąc znaczący krok w ułatwieniu podróży dla kierowców w tym...
Czytaj dalej
Które auta mogą jeździć na E10
Które auta mogą jeździć na E10? Autor Weronika Cichocka Komunikacyjne
Od 1 stycznia 2024 roku, polskie stacje paliw wprowadzają rewolucyjną zmianę - benzynę silnikową 95-oktanową zawierającą do 10% biokomponentów, znaną jako E10. Ta przełomowa inicjatywa zastąpi obecną benzynę E5 o tej samej liczbie oktanowej. Co to oznacza dla kierowców i jak wpłynie...
Czytaj dalej