Dorota Bajorek
Dorota Bajorek
Aktualizowano: 10.01.2023 Komunikacyjne
🕐 Ten artykuł przeczytasz w 4 minut.
3.5/5 - (2 votes)

Jazda przez zatłoczone centrum wystawia często cierpliwość kierowców na próbę. W takiej sytuacji łatwo może skusić możliwość szybszego przejechania buspasem. Czy to dozwolone? I ile wynosi mandat za jazdę buspasem w 2023 roku, jeśli porusza się nim pojazd, który nie jest do tego uprawniony? Przyjrzymy się temu bliżej.

<3
Uzupełnij tylko 2 pola i poznaj cenę OC/AC od razu!Poznaj cenę OC
X

Buspas – co to jest?

Żeby przedstawić kwestię jazdy po buspasach, należy wyjaśnić najpierw, czym w ogóle one są. W zatłoczonych aglomeracjach świata znane są od kilkudziesięciu lat. Jednak w Polsce wprowadzono je dopiero kilkanaście lat temu. Pierwsze takie pasy powstały w Krakowie. Buspasy to odpowiednio wytyczone pasy ruchu, które są przeznaczone do sprawniejszego poruszania się po centrum pojazdami komunikacji publicznej.

W godzinach szczytu znacznie ułatwiają one podróż przez miasto pasażerom komunikacji miejskiej.

Skąd wiemy, że pas jezdni jest buspasem? Otóż znajduje się on po prawej stronie drogi i oznaczony jest dwoma rodzajami znaków – poziomym P-22 („BUS”) oraz pionowym D-12 („pas ruchu dla autobusów”) . Szczególnie istotny jest ten drugi, ponieważ można na nim znaleźć dodatkowe informacje dotyczące zasad funkcjonowania buspasa.

Czytaj także: Nowy taryfikator mandatów

Są to tabliczki z godzinami obowiązywania buspasa lub informacją, jakie pojazdy mogą na niego wjechać.

Kto może korzystać z buspasa?

Zanim wyjaśnimy, jaki mandat za jazdę buspasem grozi nieuprawnionemu kierowcy, sprawdzimy, kto ma prawo korzystać z tak wyznaczonych pasów ruchu. Jak wynika z nazwy, pas ten jest przeznaczony przede wszystkim do tego, by jeździły nim autobusy – to pierwsze skojarzenie. Jednak na tym się nie kończy.

Przepisy określają bowiem wyraźnie, że mają one służyć wszystkim pojazdom, które prowadzą odpłatny przewóz pasażerów na regularnych liniach.

Oznacza to, że z buspasa bez problemu mogą korzystać następujące pojazdy:

 • autobusy miejskie
 • busy regularnych linii przewozowych
 • trolejbusy
 • autobusy i autokary linii dalekobieżnych.

Jazda buspasem – inne pojazdy uprawnione

Czy więc każdy inny pojazd, który skorzysta ze specjalnego pasa, automatycznie otrzyma mandat za jazdę buspasem? Nie jest to takie oczywiste, ponieważ z buspasa przez całą dobę mogą korzystać także inne pojazdy. Od 2018 roku wprowadzono zasadę, że mogą się nim poruszać samochody elektryczne lub wodorowe, czyli o tak zwanym napędzie zeroemisyjnym.

Pasami dla autobusów mogą też jeździć wszystkie pojazdy służb takich jak policja, straż, pogotowie. W związku z tym na buspasy mogą wjeżdżać nieoznakowane radiowozy.

Znak D-12 – dodatkowe informacje

Jak już zostało wspomniane, znak D-12 może zawierać także inne informacje dotyczące korzystania z buspasa. Oznacza to, że na tabliczce mogą pojawić się godziny, w których obowiązuje zasada buspasa. Czyli w tych miejscach poza godzinami szczytu można nim normalnie jeździć. Poza tym na znaku D-12 mogą się znaleźć:

 • napis TRAM – jeśli po buspasie przebiega torowisko
 • napis TAXI – uprawnia do jazdy taksówki
 • ikonkę roweru lub motocykla, która uprawnia te pojazdy do wjazdu na bus pas
 • inne wyłączenia – przykładowo zakaz nie obowiązuje dojeżdżających do posesji czy skręcających w prawo.

Jaki mandat za jazdę buspasem 2023?

Jako kierowcy, piesi i inni użytkownicy dróg mamy świadomość, że w 2022 roku wszedł w życie nowy taryfikator mandatów. Kary finansowe za wykroczenia poszybowały w górę. W takim razie jaki mandat za jazdę buspasem można aktualnie zapłacić?

Okazuje się, że taryfikator mandatów w rozdziale VI pt. Znaki i sygnały drogowe określa jasno, że niestosowanie się do znaków D-12 „pas ruchu dla autobusów” oraz P-22 „BUS” skutkuje otrzymaniem grzywny.

Mandat za jazdę buspasem 2022 wynosi 100 zł. Do tego kierowca otrzyma jeden punkt karny.

 Jednak to nie wszystko. Kierowca, który wjechał na buspas, może też usłyszeć zarzut tamowania ruchu. A wówczas mandat znacznie wzrośnie i wyniesie co najmniej 500 zł.

PODSUMOWANIE:

 • Buspasy to odpowiednio wytyczone pasy ruchu, które są przeznaczone do sprawniejszego poruszania się po centrum pojazdami komunikacji publicznej.
 • Oznaczone są one znakami P-22 i D-12, na którym mogą pojawić się dodatkowe tabliczki z informacjami o czasie obowiązywania buspasa lub pojazdach uprzywilejowanych.
 • Buspasy przeznaczone są dla autobusów, busów, trolejbusów i pojazdów uprawnionych.
 • Mandat za jazdę buspasem nieuprawnionym pojazdem według nowego taryfikatora 2023 wynosi 100 zł oraz 1 punkt karny.
 • Jeśli do tego dojdzie zarzut tamowania ruchu, mandat wyniesie co najmniej 500 zł.

Dorota Bajorek
Dorota Bajorek

Absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego, autorka tekstów w Internecie. Dzięki pisaniu łączy przyjemne z pożytecznym. Miłośniczka natury, dobrej książki i sudoku.

Budowa DK9
Budowa DK9 Autor Weronika Cichocka Komunikacyjne
GDDKiA zapowiedziała budowę nowego odcinka drogi krajowej DK9, który będzie kluczowym elementem poprawy ruchu na osi północ-południe w okolicach Rzeszowa. Ten imponujący fragment trasy rozciągnie się na 60 kilometrów, stanowiąc znaczący krok w ułatwieniu podróży dla kierowców w tym...
Czytaj dalej
Które auta mogą jeździć na E10
Które auta mogą jeździć na E10? Autor Weronika Cichocka Komunikacyjne
Od 1 stycznia 2024 roku, polskie stacje paliw wprowadzają rewolucyjną zmianę - benzynę silnikową 95-oktanową zawierającą do 10% biokomponentów, znaną jako E10. Ta przełomowa inicjatywa zastąpi obecną benzynę E5 o tej samej liczbie oktanowej. Co to oznacza dla kierowców i jak wpłynie...
Czytaj dalej