Agata Wiśniewska
Agata Wiśniewska
Aktualizowano: 09.12.2022 Komunikacyjne
🕐 Ten artykuł przeczytasz w 5 minut.
5/5 - (1 vote)

Z samochodowym prawem jazdy możesz poruszać się także tzw. zestawem pojazdów. Zastanawiasz się, jaką przyczepę można ciągnąć samochodem osobowym na kategorię B? Zapraszamy do lektury.

<3
Uzupełnij tylko 2 pola i poznaj cenę OC/AC od razu!Poznaj cenę OC
X

Prawo jazdy kategorii B pozwala na kierowanie pojazdami o całkowitej masie 3,5 tony. Jak ten zapis ma się do jazdy z przyczepką? Otóż wcale jej nie wyklucza. Jeśli nie wiesz, jaką przyczepę można ciągnąć samochodem osobowym na kategorię B, to od razu podpowiadamy, że możliwości są dwie. Ale po kolei.

Czytaj także: Zdane prawo jazdy

Przyczepa na kategorię B – co jest ważne?

Co do zasady prawo jazdy kategorii B pozwala na prowadzenie aut osobowych i lekkich dostawczaków. Przepisy kierowcom z „samochodowym” prawkiem umożliwiają także kierowanie zestawem pojazdów. Innymi słowy na haku możesz ciągnąć przyczepkę i masz w tym zakresie dwie opcje:

  • lekką przyczepę, czyli do 750 kg, pod warunkiem, że masa twojego pojazdu nie przekracza 3,5 tony (razem zestaw może mieć masę całkowitą do 4250 kg),
  • inną przyczepę niż lekką, pod warunkiem, że masa zestawu pojazdów (czyli twoje auto plus przyczepa) nie przekracza 3,5 tony.

Jaką przyczepę można ciągnąć samochodem osobowym na kategorię B?

Oczywistym jest, że małe i lekkie samochody są przystosowane do ciągnięcia lżejszych przyczepek. Cięższe przyczepy wymagają natomiast odpowiednio większej osobówki. W obu przypadkach – lekkiej przyczepy lub innej – warto pamiętać, że masa całkowita twojego samochodu nie może być mniejsza niż DMC przyczepy. Prawo dość dokładnie określa nawet stosunek obu elementów zestawu. Wynosi on dokładnie 1,33 do 1.

Czytaj także:
Ile może wystawać ładunek?
Ubezpieczenie przyczepy samochodowej

Na co jeszcze powinieneś zwrócić uwagę, gdy zastanawiasz się, jaką przyczepę można ciągnąć samochodem osobowym? Na to, jakie ograniczenia dla wagi przyczep określił producent twojego auta. Tego typu informację znajdziesz w dowodzie rejestracyjnym samochodu w pozycji O.2.

Ważne: przekroczenie limitów wagi przyczepy jest niebezpieczne. Przed wypożyczeniem lub zakupem przyczepy sprawdź dokładnie, czy to, co jest wpisane w dokumentach, zgadza się rzeczywistością.

Przyczepa kempingowa na kategorię B? To możliwe

Jaką przyczepę można ciągnąć samochodem osobowym, jeśli wybierasz się na kemping? Przecież standardowo przyczepy kempingowe są cięższe niż 750 kg. Zgodnie z wytycznymi wyżej, jeśli łączna masa całkowita twojego samochodu i przyczepy nie przekroczy 3,5 tony, możesz ją ciągnąć przyczepę z „samochodowym” prawem jazdy.

O dwóch rzeczach musisz w takim przypadku pamiętać. Pierwsza, dość oczywista i o której już pisaliśmy – masa przyczepy kempingowej nie może być większa czy równa rzeczywistej wadze samochodu. Warto pamiętać o fizycznych ograniczeniach auta. Drugą sprawą jest to, by przyczepa miała hamulec najazdowy.

A co, jeśli przyczepa kempingowa nie spełnia wymagań, by było możliwe jej ciągniecie przy prawie jazdy z kategorią B? Wtedy musisz zadbać o dodatkowe uprawnienia i masz dwie opcje do wyboru – uzyskanie kategorii B z kodem ograniczenia 96 lub kategorii B+E. W pierwszym przypadku nie musisz robić kursu. Wystarczy, że zdasz egzamin praktyczny. Dzięki kategorii B z kodem ograniczenia 96 będziesz mógł prowadzić zestaw pojazdów cięższy nić 4250 kg i to z przyczepą inną niż lekka.

Uzyskanie prawa jazdy kategorii B+E wymaga nie tylko egzaminu praktycznego, ale też zrobienia kursu. Co zyskujesz w zamian? Możesz prowadzić samochód do 3,5 tony wraz z przyczepą pod warunkiem, że jest lżejsza od auta. Innych ograniczeń nie ma.

Uwaga: w obu przypadkach sprawdź w dowodzie rejestracyjnym, jaka jest dopuszczalna masa przyczepy z hamulcem i bez, którą może ciągnąć twoje auto.

Czy można ciągnąć przyczepę dwuosiową na kat. b?

Niektórzy kierowcy żyją w przeświadczeniu, że potrzeba dodatkowych uprawnień na kierowanie przyczepką 2-osiową. Nic bardziej błędnego. Tego typu przyczepy obowiązują te same przepisy, jak 1-osiowe. Jedynym ograniczeniem jest masa czy to samej przyczepki czy zespołu pojazdów według reguł, o których pisaliśmy wcześniej.

PODSUMOWANIE:

  • To przepisy określają, jaką przyczepę można ciągnąć samochodem osobowym przy uprawnieniach na kat. B.
  • Przy prawie jazdy kategorii B możesz ciągnąć dwa rodzaje przyczep – lekką do 750 kg lub inną niż lekka pod warunkiem, że całkowita masa zestawu pojazdów nie przekracza 3,5 tony.
  • Informację o dopuszczalnej masie przyczepy z hamulcem i bez dla twojego auta znajdziesz w dowodzie rejestracyjnym w rubryce O.2.

Agata Wiśniewska
Agata Wiśniewska

Pasjonatka komunikacji i dobrego contentu na temat ubezpieczeń. Od ponad 10 lat wspiera różne marki w skutecznym komunikowaniu się z otoczeniem. Jest przekonana, że o ubezpieczeniach można mówić prosto i ciekawie. Po godzinach: pochłania książki w każdej ilości i planuje kolejne podróże (backpaker to jej drugie imię ;) ). Pasjami chodzi po górach i odwiedza stare, często zrujnowane budynki, czyli … zamki wszelkiej maści.

Dołącz do dyskusji

Mandat za złe parkowanie
Mandat za złe parkowanie Autor Katarzyna Matusiak Komunikacyjne
Każdy kierowca wie, że parkowanie w niedozwolonym miejscu może skończyć się mandatem. Ale czy na pewno znamy wszystkie niuanse związane z "mandatem za złe parkowanie"? Czy wiesz, kiedy możesz go dostać, ile wynosi i czy można się od niego odwołać? W tym artykule postaramy się rozwia...
Czytaj dalej
Przejazd rowerem przez pasy
Przejazd rowerem przez pasy Autor Weronika Cichocka Pozostałe
Kiedy dzieci poniżej 10. roku życia ruszają na rowerze w drodze do szkoły, zaskakująco wiele z nich nie zdaje sobie sprawy, że przepisy drogowe traktują je w sposób wyjątkowy. W świetle prawa, te najmłodsze rowerzystki i rowerzyści nie są bowiem uważani za typowych uczestników ruchu ...
Czytaj dalej