Katarzyna Matusiak
Katarzyna Matusiak
Aktualizowano: 07.09.2023 Komunikacyjne
🕐 Ten artykuł przeczytasz w 4 minut.
5/5 - (1 vote)

Dla niejednej osoby kontrolka na desce rozdzielczej w samochodzie, która nagle zapali się podczas jazdy, może być powodem do niepokoju. A co jeśli to kontrolka ABS? Co to właściwie oznacza i jak na to reagować? W tym artykule przybliżymy Wam tajemnice tej małej, ale jakże istotnej diodki w naszym pojeździe.

<3
Uzupełnij tylko 2 pola i poznaj cenę OC/AC od razu!Poznaj cenę OC
X

Czym jest system ABS w samochodzie i do czego on służy?

System ABS, czyli system przeciwblokujący, to technologiczny majstersztyk, który zapobiega zablokowaniu się kół podczas gwałtownego hamowania. Działa to tak, że czujniki monitorują prędkość obrotową każdego koła i w razie potrzeby dostosowują siłę hamowania, aby koła nie straciły przyczepności.

To innowacja, która zmieniła sposób, w jaki hamujemy, czyniąc jazdę znacznie bezpieczniejszą.

Co oznacza kontrolka ABS w samochodzie?

Kontrolka ABS nie jest tam tylko dla ozdoby. Jej zadaniem jest informowanie kierowcy o stanie systemu ABS. Jeśli wszystko działa poprawnie, kontrolka zgaśnie po uruchomieniu samochodu. Jeśli jednak coś jest nie tak, kontrolka pozostaje włączona – jest to sygnał dla kierowcy, że może być problem z tym systemem.

Kontrolka ABS

Dlaczego świeci się kontrolka ABS?

Nie wpadaj w panikę, ale też nie lekceważ sygnału! Kontrolka ABS może świecić się z wielu powodów – od niewielkich problemów, jak np. zabrudzony czujnik, po poważniejsze awarie w systemie. Najważniejsze jest, aby nie ignorować tego ostrzeżenia.

Czytaj także: System ESP

Awaria układu ABS – co robić?

Gdy kontrolka ABS świeci się stale, najlepszym rozwiązaniem jest jak najszybsza wizyta u mechanika. Specjalista przeprowadzi diagnostykę, zlokalizuje problem i doradzi, jakie kroki należy podjąć.

Jak zapobiegać awariom systemu ABS?

Najlepszym sposobem na utrzymanie systemu ABS w doskonałej kondycji jest regularna kontrola i konserwacja pojazdu. Czujniki ABS, podobnie jak inne części samochodu, mogą ulegać zużyciu i zabrudzeniu, co może prowadzić do ich niewłaściwego działania.

Dlatego warto regularnie sprawdzać je pod kątem osadów i brudu. Ponadto, upewnij się, że poziom płynu hamulcowego jest odpowiedni i nie ma wycieków. Zdecydowanie warto też unikać jazdy po dziurawych drogach lub tych pełnych wody, które mogą uszkodzić komponenty systemu ABS.

Kontrolka ABS a nowoczesne technologie

W dobie postępu technologicznego, samochody są coraz bardziej zaawansowane, a systemy kontroli i bezpieczeństwa stają się jeszcze bardziej skomplikowane. Kontrolka ABS w nowoczesnych samochodach może być połączona z innymi systemami diagnostycznymi, które w czasie rzeczywistym analizują stan pojazdu i informują kierowcę o potencjalnych problemach.

Co więcej, niektóre nowoczesne modele oferują funkcje, które pozwalają na zdalną diagnostykę przez serwis, co może być niezwykle pomocne w szybkim wykrywaniu i rozwiązywaniu problemów związanych z systemem ABS.

Świeci się kontrolka ABS – czy można jeździć autem?

Teoretycznie tak, ale… lepiej tego unikać! Samochód wciąż będzie hamować, ale może to być mniej efektywne bez działającego systemu ABS. Więc choć krótka przejażdżka po mieście może nie być wielkim problemem, dłuższa trasa czy trudne warunki drogowe mogą stanowić ryzyko wpadnięcia w poślizg.

Awaria systemu ABS – co z ubezpieczeniem samochodu?

Awaria systemu ABS może nas spotkać w każdej chwili. Nawet, jeżeli sumiennie wykonujemy wszystkie przeglądy i naprawy naszego auta, takie podzespoły jak ABS mogą zostać uszkodzone. Co wtedy? Wówczas warto mieć dobre ubezpieczenie samochodu! Nie tylko podstawowe OC, ale również assistance, które w razie potrzeby zapewni nam usługę holowania do najbliższego warsztatu. Sprawdź ofertę Beesafe i przekonaj się, dlaczego warto mieć dodatkowe ubezpieczenie samochodu!

Kontrolka ABS

Najczęściej zadawane pytania:

  • Czy kontrolka ABS oznacza poważną awarię? Nie zawsze, ale warto to sprawdzić u specjalisty. Najczęściej jednak oznacza, że system ten nie działa.
  • Czy hamulce przestaną działać, gdy kontrolka ABS się zapali? Nie, ale działanie może być mniej efektywne – tj. łatwiej zablokować koła przy gwałtownym wciśnięciu pedału hamulca.
  • Czy ubezpieczenie obowiązuje, gdy kontrolka ABS świeci się podczas wypadku? Zależy od warunków polisy, warto sprawdzić!

Wnioski:

  1. Kontrolka ABS to ważny sygnał, którego nie wolno ignorować.
  2. Przy problemach z ABS zawsze konsultuj się z mechanikiem.
  3. Zawsze warto znać warunki swojego ubezpieczenia samochodowego.
Katarzyna Matusiak
Katarzyna Matusiak

Autorka wielu tekstów poradnikowych o tematyce finansowej i ekonomii. Z wykształcenia specjalistka ds. Public Relations. Dzięki pracy w towarzystwach ubezpieczeniowych, posiada niezbędne doświadczenie, którym dzieli się z czytelnikami bloga Beesafe.

Budowa DK9
Budowa DK9 Autor Weronika Cichocka Komunikacyjne
GDDKiA zapowiedziała budowę nowego odcinka drogi krajowej DK9, który będzie kluczowym elementem poprawy ruchu na osi północ-południe w okolicach Rzeszowa. Ten imponujący fragment trasy rozciągnie się na 60 kilometrów, stanowiąc znaczący krok w ułatwieniu podróży dla kierowców w tym...
Czytaj dalej
Które auta mogą jeździć na E10
Które auta mogą jeździć na E10? Autor Weronika Cichocka Komunikacyjne
Od 1 stycznia 2024 roku, polskie stacje paliw wprowadzają rewolucyjną zmianę - benzynę silnikową 95-oktanową zawierającą do 10% biokomponentów, znaną jako E10. Ta przełomowa inicjatywa zastąpi obecną benzynę E5 o tej samej liczbie oktanowej. Co to oznacza dla kierowców i jak wpłynie...
Czytaj dalej