Weronika Cichocka
Weronika Cichocka
Aktualizowano: 27.02.2023 Komunikacyjne
🕐 Ten artykuł przeczytasz w 6 minut.
2/5 - (4 votes)

Niemal każdemu kierowcy przytrafiła się kiedyś mała stłuczka lub obcierka na parkingu. Czasem zdarza się też, że uszkodzenia lakieru nie powstają z naszej winy. Nie ulega jednak wątpliwości, że najczęściej rysującymi się elementami w samochodzie są zderzaki. Ile kosztuje lakierowanie zderzaka? Gdzie wykonać lakierowanie zderzaka? Ile trwa lakierowanie zderzaka? Tego wszystkiego dowiecie się w naszym artykule.

<3
Uzupełnij tylko 2 pola i poznaj cenę OC/AC od razu!Poznaj cenę OC
X

Lakierowanie zderzaka to prawdopodobnie najczęściej zamawiana w specjalistycznych zakładach usługa. Trudno się dziwić – zderzaki najczęściej padają ofiarą kolizji – zarówno drogowych jak i parkingowych. Zdecydowana większość właścicieli pojazdów szczególną uwagę zwraca na estetykę, dlatego, jak tylko pojawi się większa rysa, chcemy jak najszybciej się jej pozbyć. Nie ma się jednak co dziwić – zderzak to jedna z najbardziej widocznych części samochodu.

Lakierowanie zderzaka – cena

Samo lakierowanie zderzaka nie jest kosztownym przedsięwzięciem. Ceny tego typu usługi wahają się od 300 do 600 zł w zależności od miejscowości. W dużych miastach musimy szykować się na cenę z górnej granicy. Istotna również jest renoma zakładu – dobry lakiernik zazwyczaj ma zapełniony kalendarz.

Czasem jednak zdarza się, że duża, wypromowana firma, nie musi odstawać jakością pracy od małego, nieznanego zakładu. W tym przypadku warto popytać wśród znajomych. Ich opinia może ułatwić nam wybór.

Wielu osobom wydaje się, że cena uzależniona jest od wielkości zderzaka. Wbrew pozorom to nieprawda.

Głównym kosztem lakierowania zderzaka jest jego przygotowanie oraz naturalnie – polakierowanie. Współczesne samochody pokryte są wieloskładnikowymi lakierami, których koszt jest bardzo wysoki, w porównaniu do produktów sprzed kilkunastu lat. Dodatkowo dochodzi jeszcze zdejmowanie i zakładanie elementów. Niektóre auta, zwłaszcza te nowe, posiadają niezwykle skomplikowaną budowę. Producenci w ten sposób chcą skłonić nas do korzystania wyłącznie z autoryzowanych serwisów. Musimy więc pamiętać, że nasz mechanik (który nie zajmuje się konkretną marką) na zdjęcie i założenie zderzaka będzie musiał poświęcić kilka godzin, używając przy tym specjalistycznych narzędzi.

Czytaj także: Szkoda parkingowa

Jest to szczególnie ważne, ponieważ nieodpowiednie dopasowanie zderzaka widać na pierwszy rzut oka. Osoba, która się na tym nie zna może go również uszkodzić – a to naraża nas na ogromne koszty. Często zdarza się, że na ulicy widujemy samochód z krzywym zderzakiem – najprawdopodobniej jest to właśnie efekt nieprawidłowego montażu po lakierowaniu.

Co wpływa na cenę lakierowania zderzaka?

Kolejną składową jest wcześniej wspomniana wielkość zderzaka, choć te zazwyczaj nie różnią się od siebie w znaczącym stopniu. W końcu producenci robią teraz bardzo podobne auta. Jeżeli uszkodzenie nie jest tylko powierzchowne, specjalista będzie musiał policzyć nas również za naprawę. Na szczęście technologia spawania plastiku (większość zderzaków jest plastikowa) wciąż się rozwija, dlatego zazwyczaj są one do uratowania.

W przypadku zderzaków metalowych, które najczęściej występują w starszych modelach samochodów, do usługi należy doliczyć prostowanie i usunięcie ewentualnej rdzy.  Ostatecznie lakierowanie zderzaka plastikowego i metalowego to porównywalny koszt. Wszystko zależy od stopnia uszkodzenia.

Ile kosztuje lakierowanie zderzaka przedniego i tylnego

W tym przypadku to, czy zderzak jest przedni czy tylni, nie ma większego znaczenia. Każda z tych części jest wyposażona w dodatkowe oświetlenie i inne plastikowe elementy, a poziom skomplikowania montażu i demontażu jest na podobnym poziomie.

Lakierowanie zderzaka – czy można robić to samemu?

Oczywiście samodzielne lakierowanie zderzaka może okazać się znacznie tańsze niż w specjalistycznym zakładzie. Musimy jednak pamiętać, że jest to wyjątkowo skomplikowana czynność. Jeżeli nie posiadamy odpowiedniego doświadczenia możemy narobić jeszcze więcej szkód. Jeżeli jednak zdecydujemy się na wykonanie tej pracy w garażu musimy się do tego odpowiednio przygotować.

Na początku należy dowiedzieć się, jaki kod ma lakier, którym pomalowany został nasz samochód.

Jeżeli nie uda nam się zdobyć tej informacji, to nic nie szkodzi. Wystarczy, że do mieszalni lakierów samochodowych zaniesiemy np. klapkę od wlewu paliwa. Osoba pracująca w takim zakładzie powinna dać radę ustalić pożądany kolor.

Kiedy zakupiliśmy lakier, możemy przystąpić do demontażu zderzaka. Pamiętajmy, aby robić to bardzo ostrożnie. Możemy wspomóc się instrukcjami i poradami dostępnymi w internecie. Następnie zderzak powinien zostać pozbawiony wszystkich plastikowych elementów – listew, kamer i czujników cofania, świateł i pozostałych elementów. Następnie musimy ocenić ewentualne uszkodzenia i usunąć je przy pomocy specjalnej szpachli.

Kolejny krok jest jednym z najważniejszych. Wiele osób o tym zapomina, ale przed lakierowaniem zderzaka należ porządnie go odtłuścić. Jeżeli pominiemy tę czynność, może się okazać, że zderzak będzie pełen bąbli i zacieków. W tym przypadku nie pomoże nawet farba najwyższej jakości.

Następnie przechodzimy do końcowej fazy – lakierowanie zderzaka – pamiętajmy, że nie możemy robić tego punktowo. Farbę należy rozprowadzać równomiernie, podłużnymi ruchami. Należy nałożyć kilka warstw i pozostawić zderzak do wyschnięcia.

Nie można również zapominać o bezpieczeństwie – nie każdy ma w garażu profesjonalną lakiernię. Możemy jednak przygotować jej namiastkę. Pomieszczenie powinno posiadać odpowiednią wentylację, a my bezwzględnie musimy ubrać specjalną maskę, okulary i kombinezon. Zadbajmy też o to, aby w pomieszczeniu nie był zbyt wiele kurzu, który może osadzić się na świeżo malowanej części.

To musisz wiedzieć!

Stłuczka może zdarzyć się każdemu. Niestety często tego typu sytuacje przytrafiają się nam na parkingu centrum handlowego. Nieuważni kierowcy podczas manewru cofania mogą uszkodzić nasz samochód. Nie jest to jednak koniec świata. Jeżeli ofiarą zdarzenia został zderzak bez najmniejszego kłopotu możemy usunąć uszkodzenia.

Najłatwiejszym sposobem jest oczywiście udanie się do specjalistycznego zakładu lakierniczego.

Lakiernik za kompleksową usługę policzy od 300 do 600 zł. Jeżeli posiadamy trochę doświadczenia możemy zrobić to również sami. Wtedy koszt takiego zabiegu może spaść nawet o połowę. Nie czując się jednak zbyt pewnie i nie posiadając odpowiedniej powierzchni roboczej, nie porywajmy się na tego typu zabiegi. Może okazać się, że samodzielnie wykonana robota będzie na tyle niskiej jakości, że pojazd i tak ostatecznie trafi do profesjonalisty.

PODSUMOWANIE:

  1. Lakierowanie zderzaka to prawdopodobnie najczęściej zamawiana w specjalistycznych zakładach usługa.
  2. Lakiernik za całą usługę policzy od 300 do 600 zł.
  3. Lakierowanie zderzaka można zrobić samemu, ale należy wziąć pod uwagę swoje umiejętności plastyczne i wiedzę.

Weronika Cichocka
Weronika Cichocka

Dziennikarka z wieloletnim doświadczeniem. Od lat pisząca o ubezpieczeniach, ekonomii i zdrowiu. Specjalista ds. PR i marketingu internetowego.

Dołącz do dyskusji

  • Rafał pisze:

    Pani Weronika chyba nie ma pojęcia na temat o którym pisze, jeśli uważa, że głównym kosztem malowania zderzaka jest demontaż i montaż🤦‍♂️tak samo nie wiem skąd ta cena. Chyba jeśli sama chce to zrobić to się zmieści w tych 300 zł kupując szpachle, podkład, bazę, bezbarwny lakier oraz nie mówiąc o papierach ściernych, i innych potrzebnych rzeczy do przygotowania powierzchni. 🙈
    Śmiechłem.

Kiedy można wybić szybę w aucie
Kiedy można wybić szybę w aucie? Autor Weronika Cichocka Komunikacyjne
Czy istnieje sytuacja, w której wybicie szyby jest uzasadnione? Czy ryzyko poniesienia kary za zniszczenie cudzego mienia jest w stanie przeważyć moralny obowiązek uratowania bezbronnych istot? [bee_cta_inset style='1' header='Uzupełnij tylko 2 pola i poznaj cenę OC/AC od razu!' link='http...
Czytaj dalej
Ubezpieczenie biletu lotniczego
Ubezpieczenie biletu lotniczego Autor Katarzyna Matusiak Turystyczne
Kiedy ostatnio odwoływałeś lot? Zdarza się, prawda? Nagłe awarie, zmiany planów, niespodziewane choroby - wiele czynników może spowodować, że Twoje starannie zaplanowane podróże lądują na śmietniku. Zamiast doświadczać bólu po utracie cennego biletu lotniczego, można rozważyć u...
Czytaj dalej