Agata Wiśniewska
Agata Wiśniewska
Aktualizowano: 06.06.2023 Komunikacyjne
🕐 Ten artykuł przeczytasz w 8 minut.
3.5/5 - (30 votes)

Od stycznia 2022 roku znacznie wzrosły kary za kierowanie pojazdem bez odpowiedniego prawa jazdy. Mandat, grzywna, a nawet więzienie czeka na tych, którzy będą poruszać się po drogach publicznych bez stosowanych uprawnień. Sprawdź, czym może skończyć się i ile kosztuje jazda bez prawa jazdy. I co się dzieje z wypłatą ubezpieczenia w takiej sytuacji.

Do niedawana kierowanie samochodem bez uprawnień kończyło się 300 złotowym mandatem za nieodpowiednie prawo jazdy lub karą 500 złotych za brak prawka w ogóle. Chyba że ktoś był recydywistą, wtedy karany był ostrzej.
Jednak od stycznia 2022 roku przepisy się zmieniły. Wysokość grzywny wzrosła wielokrotnie, a każda jazda bez prawa jazdy kończy się w sądzie. Co się zatem stanie, jeżeli kierujący nie ma przy sobie prawa jazdy?

Co grozi – jazda bez prawa jazdy 2022?

Jak wiadomo, aby legalnie poruszać się jakimkolwiek samochodem, motocyklem czy też innym pojazdem mechanicznym po drogach publicznych legalnie, to prawo jazdy mieć trzeba. Kierowanie pojazdami bez odpowiednich uprawnień jest wykroczeniem, jednak obecne kary są wysokie.

Zgodnie z nowymi przepisami minimalna grzywna za tego typu zdarzenie wynosi 1500 złotych, czyli trzy razy więcej niż najwyższy mandat w tej kategorii jeszcze rok temu. To dopiero początek, bo jazda bez prawa jazdy może kosztować maksymalnie nawet 30 000 złotych.

Ponadto każda tego typu sprawa kończy się w sądzie, bo musi być orzeczony zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych.

Może on trwać od 6 miesięcy do 3 lat. Jeśli jednak wbrew orzeczeniu sądu nadal będziesz prowadzić auto lub motocykl, wtedy grozi ci od 3 miesięcy do 5 lat więzienia. Sędzia może dorzucić też 15-letni zakaz prowadzenia pojazdów. Kierowanie wbrew zakazowi sądowemu jest bowiem przestępstwem, stąd tak surowe podejście wymiaru sprawiedliwości.

Czytaj także: Samochód bez prawa jazdy

Za kierowanie bez uprawnień nie dostaje się natomiast punktów karnych. Trudno przyznać punkty komuś, kto nie ma prawa jazdy. A poza tym skutkiem takiego wykroczenia jest przecież zakaz prowadzenia pojazdów. Warto dodać, że zatrzymany przez funkcjonariuszy kierowca bez odpowiednich uprawnień dostanie również zakaz prowadzenia dalszej jazdy.

Ważne: kierowanie bez uprawnień ma miejsce też wtedy, gdy kierowca ma np. mamy prawo jazdy kategorii B, ale prowadzi pojazd o DMC powyżej 3,5 ton, który wymaga wyższej kategorii.

Przypominamy też, że osoba, która prowadziła pojazd bez uprawnień, choć wcześniej nie posiadała prawa jazdy, popełnia wykroczenie. Prowadzenie samochodu w takiej sytuacji to nie przestępstwo.

Ile wynosi mandat za brak prawa jazdy 2022?

W 2022 roku zmienił się tryb postępowania, jakie jest prowadzone w przypadku wykroczenia polegającego na kierowaniu pojazdem bez wymaganych uprawnień. Wraz z nim, zmieniła się także wysokość kar nakładanych na kierowców. Dotychczas, była to kwota nieprzekraczająca 500 złotych. Jednak teraz, nowe przepisy umożliwiają nakładanie kar sądowych, zdecydowanie wyższych od wspomnianych 500 złotych.

Odpowiadając na pytanie ile wynosi mandat za brak prawa jazdy w 2022 roku, to wszystko zależy od okoliczności, jakie sąd weźmie pod uwagę. Jednak już minimalna kara za to wykroczenie to aż 1500 złotych, a maksymalnie może to być nawet 30 tysięcy złotych. Jest to górna granica przewidziana w polskim prawie i taką grzywnę możemy otrzymać, jeżeli będziemy kierowali pojazdem bez wymaganych uprawnień.

Oczywiście wymiar sprawiedliwości nie będzie wymierzał maksymalnej kary za brak prawa jazdy w każdym przypadku. Jednak w porównaniu do obowiązujących wcześniej stawek, obecne kary finansowe mogą być odczuwalne dla większości amatorów jazdy „bez prawka”.

Warto przy tym zdawać sobie sprawę, że omawiana grzywna dotyczy samego faktu prowadzenia pojazdu bez prawa jazdy po drogach publicznych. Jeżeli wyjdzie to na jaw przy okazji np. kolizji lub wypadku, wówczas musimy się liczyć z kolejnymi konsekwencjami.

Czytaj także: Wymiana prawa jazdy

Warto wiedzieć, że jeżeli zdecydujemy się na prowadzenie pojazdu po zatrzymaniu naszych uprawnień, (np. w wyniku wcześniejszego przekroczenia prędkości o ponad 50 km/h), wówczas może to skończyć się wydłużeniem zatrzymania prawa jazdy o kolejne 3 miesiące. Jeżeli mimo to, po raz kolejny zostaniemy zatrzymany podczas prowadzenia pojazdów mechanicznych, wówczas prawo jazdy zostanie nam odebrane całkowicie (permanentna utrata prawa jazdy). Warto się więc zastanowić, zanim zdecydujemy się na jazdę pojazdem w takiej sytuacji.

Kiedy można stracić prawo jazdy?

Jazda samochodem bez prawa jazdy zdarza się nie tylko tym, którzy w ogóle nie mieli uprawnień. Można je też stracić. Jest kilka sytuacji, gdy odbiera prawo do kierowania pojazdami.

  1. Spowodowanie wypadku z rażącym naruszeniem przepisów ruchu drogowego.
  2. Jazda pod wpływem alkoholu lub innych środków odurzających.
  3. Przekroczenie limitu punktów karnych, które w tej chwili wynoszą: 20 punktów dla osób, które mają krócej niż rok prawo jazdy i 24 punkty dla pozostałych kierowców.
  4. Przekroczenie o 50 km/h dozwolonej prędkości w terenie zabudowanym.
  5. Przewożenie zbyt dużej liczby osób niż jest to określone w dowodzie rejestracyjnym danego pojazdu.
  6. Popełnienie wykroczenia lub przestępstwa na drodze.

Uwaga: Tymczasowe odebranie uprawnień odbywa się elektronicznie. Policjant nie zabiera samego dokumentu.

Dodatkowo, jeżeli nie istnieje szansa na zabezpieczenie auta na miejscu zatrzymania kierującego, to wówczas konieczne jest holowanie. Całość odbywa się na koszt zatrzymanego bez prawa jazdy kierowcy. A co z takim kierowcą? Z miejsca zatrzymania odebrać musi go osoba posiadająca prawo jazdy lub musi on wezwać taksówkę.

Jazda bez prawa jazdy z opiekunem – od kiedy?

Od pewnego czasu Ministerstwo Infrastruktury pracuje nad projektem przepisów, które pozwolą na naukę jazdy pod okiem prywatnych opiekunów. W tej chwili opcja znana np. z amerykańskich filmów nie jest możliwa na polskich drogach.

Zgodnie z proponowanymi wytycznymi do nowelizacji ustawy, rolę instruktora jazdy mógłby pełnić prawny opiekun przyszłego kierowcy. Dotyczyłoby to tylko kandydatów kategorii prawa jazdy B, którzy mają skończone 17 lat. Warunkiem ma być wiedza na temat udzielenia pierwszej pomocy. Potencjalnie projekt nowelizacji ma być przyjęty przez Radę Ministrów w IV kwartale 2022 roku.

Od kiedy jazda bez prawa jazdy?

Zastanawiasz się, jaka jest różnica pomiędzy prowadzeniem pojazdu bez uprawnień a prowadzeniem pojazdu wbrew zakazowi? Kierowanie bez odpowiednich uprawnień nie jest tym samym, czym prowadzenie auta lub motocyklu bez fizycznego dokumentu prawa jazdy. O ile prowadzenie pojazdu bez wyrobienia prawa jazdy jest wykroczeniem, o tyle drugie jest normalną praktyką.

Czy trzeba mieć przy sobie dokument prawa jazdy? Nie. Od 2018 roku nie musimy jako kierowcy wozić ze sobą papierowych dokumentów: dowodu rejestracyjnego oraz polisy OC.

Natomiast od grudnia 2020 roku taka sama zasada dotyczy fizycznego prawa jazdy. Tym samym za brak tych dokumentów nie grożą nam żadne sankcje.

Warto jednak pamiętać, że przepisy te dotyczą Polski. Jeśli wyjeżdżamy za granicę papierowe dokumenty warto mieć ze sobą. To samo tyczy się osób posługujących się dokumentem wydanym poza Rzeczpospolitą. Jeśli posiadasz prawo jazdy wydane za granicą i nie figurujesz w CEPIK, to prawo jazdy musisz mieć przy sobie.

Jazda bez prawa jazdy 2022 – co z ubezpieczeniem?

Kierowanie pojazdami bez uprawnień może kosztować jeszcze więcej, jeśli dojdzie do szkody. W przypadku, gdy kierowca bez prawka jest sprawcą wypadku, poszkodowany dostanie odszkodowanie. Ale brak uprawnień nie ujdzie sprawcy płazem, bo towarzystwo w takiej sytuacji może zastosować regres.

Czyli zażąda zwrotu wypłaconego odszkodowania, które może wynieść średnio od kilku do kilkudziesięciu tysięcy złotych. Rekordziści do zwrotu mają nawet kilka milionów.

Na taryfę ulgową nie ma też co liczyć przy ubezpieczeniu AC. Większość towarzystw w ogólnych warunkach tego ubezpieczenia (OWU) stosuje zapis o wyłączeniu odpowiedzialności za szkody spowodowane przez kierowców bez prawa jazdy.

Chyba że okaże się, że kwestia uprawnień nie miała wpływu na dane zdarzenie. Wtedy wyłączenie nie obowiązuje.

PODSUMOWANIE:

  • Jazda bez uprawnień skutkuje grzywną oraz zakazem prowadzenia pojazdów.
  • Za jazdę bez uprawnień, ale po odebraniu prawa jazdy grozi mandat, zakaz prowadzenia pojazdów a nawet do 3 lat pozbawienia wolności.
  • Jazda bez prawa jazdy oznacza wysoką karę finansową. Grzywna za kierowanie pojazdem mechanicznym bez prawa jazdy grozi kara od 1500 złotych do nawet 30 000 złotych.
  • Jeśli sprawca wypadku nie miał uprawnień do kierowania pojazdem, towarzystwo może od niego zażądać zwrotu kwoty wypłaconego odszkodowania.
  • Jeżdżąc bez prawa jazdy należy spodziewać się kary ze strony ubezpieczyciela. W przypadku ubezpieczenia AC brak ważnego prawa jazdy może skończyć się odmową wypłaty odszkodowania.

Agata Wiśniewska
Agata Wiśniewska

Pasjonatka komunikacji i dobrego contentu na temat ubezpieczeń. Od ponad 10 lat wspiera różne marki w skutecznym komunikowaniu się z otoczeniem. Jest przekonana, że o ubezpieczeniach można mówić prosto i ciekawie. Po godzinach: pochłania książki w każdej ilości i planuje kolejne podróże (backpaker to jej drugie imię ;) ). Pasjami chodzi po górach i odwiedza stare, często zrujnowane budynki, czyli … zamki wszelkiej maści.

Dołącz do dyskusji

  • Anonim pisze:

    Trzeba również wspomnieć że prawo jazdy jest wymagane tylko dla ludzi lub obywateli którzy prowadzą działalność (commerce). Dlatego policjant nazywa cię kierowcą i jeśli nie masz co do tego obiekcji to oznacza że robisz commerce (działalność) i wtedy wymaga od ciebie pozwolenia na prowadzenie pojazdu. Jeśli zaznaczysz że nie jesteś kierowcą a wyłącznie podróżnikiem, policjant nie powinien żądać od ciebie prawa jazdy. W rzeczywistości wygląda to tak że policjant nie ma o tym pojęcia i będa aresztowania itp. pogwałcenia praw człowieka, czyli wiecie już dlaczego wybiera się policjantów spośród głęboko zindoktrynowanych idiotów wręcz psychopatów z przeróżnymi fetyszami zazwyczaj władzy, dodatkowo nie szkoli się ich ze znajomości prawa, logiki, trivium, quadrium. Zdziwilibyście się gdybym do tego dodał że wcale nie potrzebujecie tablicy rejestracyjnej przeglądu i ubezpieczenia do prowadzenia pojazdu, w zamian dodam tylko że to wszystko jest wymagane dlatego że lecicie rejestrować swoje auta i w tym momencie przestajecie być ich właścicielami – w zamian dostajecie prawo do ich użytkowania ale na określonych warunkach czyli musicie posiadać tablice rejestracyjne, ubezpieczenie, przegląd, gaśnica i wiele wiele więcej. Wszystko jest tak pięknie zmanipulowane że nawet ci którzy uważają się za inteligentne jednostki nie widzą tego szfindlu. Wiadomo wiadomo, wszystko robią przecież dla waszego dobra …

  • Zbigniew pisze:

    To jest szukane forsy na hama na sile a morze jedno wykrocze i odrazu do pudla dla naszego dobra

  • Daniel pisze:

    Marzyć/posiadać uprawnienie poruszać się,(kat.A) Ale nie mam 😑☘️.

  • Daniel pisze:

    Brak marzeń.(…)🌠

  • Daniel pisze:

    Brak marzeń (…).,🌠.

  • Asia Korpal pisze:

    Prawo jazdy po terminie co grozi

  • Djdjjc pisze:

    Trzeba być debilem żeby płacić kurwom żydowskie mandatyz śmierć tym kurwom szmatom

Budowa DK9
Budowa DK9 Autor Weronika Cichocka Komunikacyjne
GDDKiA zapowiedziała budowę nowego odcinka drogi krajowej DK9, który będzie kluczowym elementem poprawy ruchu na osi północ-południe w okolicach Rzeszowa. Ten imponujący fragment trasy rozciągnie się na 60 kilometrów, stanowiąc znaczący krok w ułatwieniu podróży dla kierowców w tym...
Czytaj dalej
Które auta mogą jeździć na E10
Które auta mogą jeździć na E10? Autor Weronika Cichocka Komunikacyjne
Od 1 stycznia 2024 roku, polskie stacje paliw wprowadzają rewolucyjną zmianę - benzynę silnikową 95-oktanową zawierającą do 10% biokomponentów, znaną jako E10. Ta przełomowa inicjatywa zastąpi obecną benzynę E5 o tej samej liczbie oktanowej. Co to oznacza dla kierowców i jak wpłynie...
Czytaj dalej