Agata Wiśniewska
Agata Wiśniewska
Aktualizowano: 23.05.2022 Komunikacyjne
🕐 Ten artykuł przeczytasz w 5 minut.
5/5 - (1 vote)

Od stycznia 2022 roku znacznie wzrosły kary za kierowanie pojazdem bez odpowiedniego prawa jazdy. Mandat, grzywna, a nawet więzienie czeka na tych, którzy będą poruszać się po drogach publicznych bez stosowanych uprawnień. Sprawdź, czym może skończyć się i ile kosztuje jazda bez prawa jazdy. I co się dzieje z wypłatą ubezpieczenia w takiej sytuacji.

<3
Uzupełnij tylko 2 pola i poznaj cenę OC/AC od razu!Poznaj cenę OC
X

Do niedawana kierowanie samochodem bez uprawnień kończyło się 300 złotowym mandatem za nieodpowiednie prawo jazdy lub karą 500 złotych za brak prawka w ogóle. Chyba że ktoś był recydywistą, wtedy karany był ostrzej. Jednak od stycznia 2022 roku przepisy się zmieniły. Wysokość grzywny wzrosła wielokrotnie, a każda jazda bez prawa jazdy kończy się w sądzie.

 Co grozi – jazda bez prawa jazdy?

Kierowanie pojazdami bez odpowiednich uprawnień jest wykroczeniem, jednak obecne kary są drakońskie. Zgodnie z nowymi przepisami minimalna grzywna za tego typu zdarzenie wynosi 1500 złotych, czyli trzy razy więcej niż najwyższy mandat w tej kategorii jeszcze rok temu. To dopiero początek, bo jazda bez prawa jazdy może kosztować maksymalnie nawet 30 000 złotych.

Ponadto każda tego typu sprawa kończy się w sądzie, bo musi być orzeczony zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych.

Może on trwać od 6 miesięcy do 3 lat. Jeśli jednak wbrew orzeczeniu sądu nadal będziesz prowadzić auto lub motocykl, wtedy grozi ci od 3 miesięcy do 5 lat więzienia. Sędzia może dorzucić też 15-letni zakaz prowadzenia pojazdów. Kierowanie wbrew zakazowi sądowemu jest bowiem przestępstwem, stąd tak surowe podejście wymiaru sprawiedliwości.

Czytaj także: Samochód bez prawa jazdy

Za kierowanie bez uprawnień nie dostaje się natomiast punktów karnych. Trudno przyznać punkty komuś, kto nie ma prawa jazdy. A poza tym skutkiem takiego wykroczenia jest przecież zakaz prowadzenia pojazdów.

Ważne: kierowanie bez uprawnień ma miejsce też wtedy, gdy kierowca ma np. mamy prawo jazdy B, ale prowadzi pojazd o DMC powyżej 3,5 ton, który wymaga wyższej kategorii.

Kiedy można stracić prawo jazdy?

Jazda bez prawa jazdy zdarza się nie tylko tym, którzy w ogóle nie mieli uprawnień. Można je też stracić. Jest kilka sytuacji, gdy odbiera prawo do kierowania pojazdami.

 1. Spowodowanie wypadku z rażącym naruszeniem przepisów ruchu drogowego.
 2. Jazda pod wpływem alkoholu lub innych środków odurzających.
 3. Przekroczenie limitu punktów karnych, które w tej chwili wynoszą: 20 punktów dla osób, które mają krócej niż rok prawo jazdy i 24 punkty dla pozostałych kierowców.
 4. Przekroczenie o 50 km/h dozwolonej prędkości w terenie zabudowanym.
 5. Przewożenie zbyt dużej liczby osób niż jest to określone w dowodzie rejestracyjnym danego pojazdu.
 6. Popełnienie wykroczenia lub przestępstwa na drodze.

Uwaga: Tymczasowe odebranie uprawnień odbywa się elektronicznie. Policjant nie zabiera samego dokumentu.

Jazda bez prawa jazdy z opiekunem – od kiedy?

Od pewnego czasu Ministerstwo Infrastruktury pracuje nad projektem przepisów, które pozwolą na naukę jazdy pod okiem prywatnych opiekunów. W tej chwili opcja znana np. z amerykańskich filmów nie jest możliwa na polskich drogach.

Zgodnie z proponowanymi wytycznymi do nowelizacji ustawy, rolę instruktora jazdy mógłby pełnić prawny opiekun przyszłego kierowcy. Dotyczyłoby to tylko kandydatów na kategorię B, którzy mają skończone 17 lat. Warunkiem ma być wiedza na temat udzielenia pierwszej pomocy. Potencjalnie projekt nowelizacji ma być przyjęty przez Radę Ministrów w IV kwartale 2022 roku.

Od kiedy jazda bez prawa jazdy?

Kierowanie bez odpowiednich uprawnień nie jest tym samym, czym prowadzenie auta lub motocyklu bez fizycznego dokumentu. O ile pierwsze jest wykroczeniem, o tyle drugie jest normalną praktyką. Od 2018 roku nie musimy jako kierowcy wozić ze sobą papierowych dokumentów: dowodu rejestracyjnego oraz polisy OC.

Natomiast od grudnia 2020 roku taka sama zasada dotyczy fizycznego prawa jazdy. Tym samym za brak tych dokumentów nie grożą nam żadne sankcje.

Warto jednak pamiętać, że przepisy te dotyczą Polski. Jeśli wyjeżdżamy za granicę papierowe dokumenty warto mieć ze sobą.

Jazda bez prawa jazdy – co z ubezpieczeniem?

Kierowanie pojazdami bez uprawnień może kosztować jeszcze więcej, jeśli dojdzie do szkody. W przypadku, gdy kierowca bez prawka jest sprawcą wypadku, poszkodowany dostanie odszkodowanie. Ale brak uprawnień nie ujdzie sprawcy płazem, bo towarzystwo w takiej sytuacji może zastosować regres.

Czyli zażąda zwrotu wypłaconego odszkodowania, które może wynieść średnio od kilku do kilkudziesięciu tysięcy złotych. Rekordziści do zwrotu mają nawet kilka milionów.

Na taryfę ulgową nie ma też co liczyć przy ubezpieczeniu AC. Większość towarzystw w ogólnych warunkach tego ubezpieczenia (OWU) stosuje zapis o wyłączeniu odpowiedzialności za szkody spowodowane przez kierowców bez prawa jazdy.

Chyba że okaże się, że kwestia uprawnień nie miała wpływu na dane zdarzenie. Wtedy wyłączenie nie obowiązuje.

PODSUMOWANIE:

 • Jazda bez prawa jazdy skutkuje grzywną oraz zakazem prowadzenia pojazdów.
 • Za jazdę bez uprawnień, ale po odebraniu prawa jazdy grozi mandat, zakaz prowadzenia pojazdów a nawet więzienie.
 • Grzywna za kierowanie pojazdem mechanicznym bez uprawnień wynosi od 1500 złotych do nawet 30 000 złotych.
 • Jeśli sprawca wypadku nie miał uprawnień do kierowania pojazdem, towarzystwo może od niego zażądać zwrotu kwoty wypłaconego odszkodowania.
 • W przypadku ubezpieczenia AC brak prawa jazdy może skończyć się odmową wypłaty odszkodowania.

Agata Wiśniewska
Agata Wiśniewska

Pasjonatka komunikacji i dobrego contentu na temat ubezpieczeń. Od ponad 10 lat wspiera różne marki w skutecznym komunikowaniu się z otoczeniem. Jest przekonana, że o ubezpieczeniach można mówić prosto i ciekawie. Po godzinach: pochłania książki w każdej ilości i planuje kolejne podróże (backpaker to jej drugie imię ;) ). Pasjami chodzi po górach i odwiedza stare, często zrujnowane budynki, czyli … zamki wszelkiej maści.

Dołącz do dyskusji
Kiedy tramwaj ma pierwszeństwo
Kiedy tramwaj ma pierwszeństwo? Autor Anna Rychlewicz Komunikacyjne
Odwieczne pytanie nurtujące zmotoryzowanych brzmi: “kiedy tramwaj ma pierwszeństwo?”. Dla kierowców, których drogi na co dzień nie krzyżują się z pojazdami szynowymi, kwestia pierwszeństwa przejazdu to prawdziwa zmora. I choć działa tutaj zasada mówiąca o pierwszeństwie pojazdu wi...
Czytaj dalej
Indywidualne tablice rejestracyjne
Indywidualne tablice rejestracyjne Autor Dorota Bajorek Komunikacyjne
Tablice rejestracyjne pozwalają na szybką identyfikację pojazdu w razie potrzeby i informują, skąd pochodzi dany pojazd. Jednak obecnie na różne sposoby próbujemy pokazać swoją osobowość. Coraz częściej więc właściciele samochodów chcą się wyróżniać z tłumu i decydują się n...
Czytaj dalej