Do kierowania pojazdem mechanicznym i uczestniczenia w ruchu drogowym w Polsce oraz krajach należących do Unii Europejskiej, w zupełności wystarczy uzyskane w kraju prawo jazdy. Jednak co w sytuacji, gdy wyjeżdżasz na inny kontynent i również tam potrzebny Ci będzie samochód? W takim przypadku powinieneś zadbać o międzynarodowe prawo jazdy. Jak pokazuje praktyka, jego wyrabianie nie należy do skomplikowanych i trwa zaledwie kilka dni.
[bee_cta_inset style=’1′ header=’Uzupełnij tylko 2 pola i poznaj cenę OC/AC od razu!’ link=’https://beesafe.pl/kalkulator-oc-ac/?rel=zajawka’]
Z tego artykułu dowiesz się...
Jak uzyskać międzynarodowe prawo jazdy?
Posiadając polskie prawo jazdy, zyskujesz możliwość kierowania pojazdem nie tylko na drogach publicznych w kraju. Uprawnia Cię ono również do podróżowania samochodem w państwach członkowskich Unii Europejskiej, a także należących do Europejskiego Obszaru Gospodarczego, jak Islandia, Lichtenstein, Norwegia czy Szwajcaria.
Czytaj także: Zielona karta OC
[bee_quote_label message=’Niestety, jeżeli zamierzasz wybrać się na inny kontynent, np. do Stanów Zjednoczonych, Tajlandii czy Egiptu, powinieneś zaopatrzyć się w prawo jazdy międzynarodowe. Co to takiego?’]
Jest to dokument uprawniający do kierowania pojazdem mechanicznym w większości krajów świata (poza kilkoma wyjątkami, jak Brazylia, Chiny, Irak czy Mongolia). Podstawą do jego wydawania jest Konwencja Wiedeńska o ruchu drogowym, która powstała w 1968 roku. Posiadając międzynarodowe prawo jazdy, unikniesz ewentualnych mandatów czy nieporozumień, dlatego warto zadbać o tę kwestię – np. podczas wyjazdu służbowego czy na wakacje.
Jak wygląda międzynarodowe prawo jazdy? Przede wszystkim ma wersję papierową, a znajdujące się na nim teksty oraz symbole posiadają czarny kolor. Ze względu na format A6 przypomina nieco paszport. Jego stałymi elementami są:
- symbol PL na pierwszej stronie;
- podpisy i pieczątki;
- informacja o podstawie prawnej;
- fotografia kierowcy o wymiarach 35×45 mm;
- dane kierowcy oraz oznaczenie kategorii.
Warto jednak dodać, że kategorie prawa jazdy międzynarodowego nieco różnią się od tych polskich – nie można np. ubiegać się o AM (można z kolei o C i D, które uprawniają do przewozu towarów lub osób). Co więcej, dokument może mieć odmienne wzornictwo, w zależności od kraju, w którym zamierzasz podróżować.
Zależy ono od tego, czy dane państwo podpisało Konwencję Wiedeńską, czy Genewską. W przypadku niektórych egzotycznych krajów, które nie podpisały żadnego z tych dokumentów, niezbędny może okazać się kontakt z ambasadą, gdzie otrzymasz wskazówki dotyczące dalszego postępowania.
Wygląd międzynarodowego prawa jazdy może być więc różny – np. w Stanach Zjednoczonych jest ono plastikowe i przypomina dowód osobisty, a nie paszport. Warto zwrócić na tę kwestię szczególną uwagę i wyrobić dokument pod kątem kraju, po którym będziesz podróżował.
[bee_quote_label message=’Uwaga! Międzynarodowe prawo jazdy jest ważne wyłącznie z tym oryginalnym, które zostało wydane w Polsce. Podróżując po innym kraju, zawsze warto mieć przy sobie oba dokumenty.’]
Jak długo jest ważne międzynarodowe prawo jazdy?
Międzynarodowe prawo jazdy – na ile? Dokument jest ważny przez trzy lata od daty wydania, ale – co bardzo istotne – nie krócej niż dokument krajowy. Jego wyrobienie nie jest skomplikowane, a o uzyskanie dokumentu może ubiegać się każdy, kto posiada uprawnienia do kierowania pojazdami mechanicznymi i komu nie zostały one odebrane.
Kto wydaje międzynarodowe prawo jazdy? Odpowiedni wniosek należy złożyć do starostwa powiatowego adekwatnego do swojego miejsca zamieszkania. Należy do niego dołączyć:
- krajowe prawo jazdy wraz z jego kserokopią;
- dokument potwierdzający tożsamość (dowód osobisty lub paszport);
- kolorowe zdjęcie o wymiarach 35×45 mm (takie, jak do dowodu osobistego);
- dowód uiszczenia opłaty.
Sam koszt wyrobienia międzynarodowego prawa jazdy nie jest duży – wynosi 35,50 zł na terenie całego kraju. Opłaty można dokonać osobiście w starostwie powiatowym albo przelewem.
Jak długo trzeba czekać na wydanie dokumentu? Starostwo powiatowe ma obowiązek udostępnić Ci prawo jazdy międzynarodowe w terminie do 3 dni od złożenia wniosku. Zwykle jednak czas ten jest krótszy, a w wielu przypadkach dokument jest dostępny od razu!
[bee_quote_label message=’Uwaga! W sytuacji, gdy urzędnik odmówi Ci wydania międzynarodowego prawa jazdy, możesz odwołać się od jego decyzji do samorządowego kolegium odwoławczego. Masz na to 14 dni, a odwołanie możesz złożyć w tym samym starostwie powiatowym, w którym złożyłeś wniosek o wydanie dokumentu.’]
Czy trzeba mieć międzynarodowe prawo jazdy w USA?
Polskie prawo jazdy jest bardzo często honorowane w Stanach Zjednoczonych i umożliwia prowadzenie tam pojazdów mechanicznych. Niestety, wiele w tym przypadku zależy od konkretnego stanu, a także podejścia funkcjonariusza – zasada ta nie wynika bowiem z jakichkolwiek przepisów prawnych, a jedynie z praktyki i spostrzeżeń polskich turystów.
Dlatego zalecamy, by przed wyjazdem do USA mimo wszystko zaopatrzyć się w prawo jazdy międzynarodowe. Dzięki temu, w przypadku różnego rodzaju zdarzeń drogowych, unikniesz przykrych sytuacji. Co więcej, podczas dłuższych wyjazdów do innych krajów, jak USA, warto wyrobić sobie prawo jazdy lokalne.
[bee_quote_label message=’Uwaga! Aktualnie Polacy podróżujący do Stanów Zjednoczonych na okres do 90 dni (w celach biznesowych lub turystycznych) nie potrzebują wizy. Niezbędne jest jednak uzyskanie zezwolenia na wyjazd w Elektronicznym Systemie Autoryzacji Podróży (ESTA). Do przekroczenia granicy z USA potrzebny będzie również ważny paszport.’]
Gdzie potrzebne jest międzynarodowe prawo jazdy?
Prawo jazdy międzynarodowe okaże się niezbędne, jeżeli zamierzasz kierować pojazdem mechanicznym w krajach europejskich, które nie należą do Unii Europejskiej oraz Europejskiego Obszaru Gospodarczego.
Mowa tu między innymi o Rosji, Ukrainie, Białorusi, Mołdawii, Bośni i Hercegowinie, Serbii, Czarnogórze, Kosowie, Albanii, Macedonii i Turcji. Oczywiście istnieją pewne wyjątki i sytuacje, w których wystarczy krajowe (europejskie prawo jazdy), jednak mimo to warto się zabezpieczyć.
Jak wspomnieliśmy wcześniej, międzynarodowe prawo jazdy będzie również potrzebne w dalekich oraz egzotycznych krajach, które są stronami w:
- Konwencji Wiedeńskiej, jak Bahrajn, Kuba, Izrael, Pakistan, Filipiny, Arabia Saudyjska, Republika Południowej Afryki, Tunezja czy Zjednoczone Emiraty Arabskie;
- Konwencji Genewskiej, jak Algieria, Argentyna, Kanada, Dominikana, Egipt, Haiti, Jamajka, Japonia, Stany Zjednoczone czy Wietnam.
Wszystkie kraje, które podpisały Konwencję Wiedeńską i/lub Genewską znajdziesz na stronie Gov.pl.
[bee_quote_label message=’Pamiętaj! Międzynarodowe prawo jazdy nie uprawnia Cię do poruszania się po polskich drogach. W świetle przepisów jest to wyłącznie odpis, który nie ma mocy prawnej. W praktyce oznacza to również, że nie potwierdza znajomości lokalnych przepisów ruchu drogowego, np. w zagranicznym państwie. Dla funkcjonariusza jest to wyłącznie dowód na to, że posiadasz uprawnienia do kierowania pojazdem we własnym kraju. ’]
Jeżeli więc chcesz uniknąć jakichkolwiek kłopotów, zawsze zabieraj ze sobą również oryginalne, krajowe prawo jazdy!
Czy warto wyrabiać międzynarodowe prawo jazdy?

Międzynarodowe prawo jazdy jest uznawane w wielu krajach na całym świecie, co pozwala na swobodne poruszanie się i prowadzenie pojazdu za granicą. Jest to szczególnie ważne w przypadku osób, które często podróżują lub mieszkają za granicą.
Podsumowując, warto wyrabiać międzynarodowe prawo jazdy wtedy, gdy planuje się częste lub długotrwałe prowadzenie samochodu za granicą. Może to ułatwić i usprawnić prowadzenie samochodu za granicą, a także zaoszczędzić czas i pieniądze.
PODSUMOWANIE:
- Międzynarodowe prawo jazdy uprawnia do prowadzenia pojazdów mechanicznych w większości krajów świata,
- Taki dokument jest niezbędny, jeżeli zamierzasz prowadzić pojazd poza terenem Unii Europejskiej lub Europejskiego Obszaru Gospodarczego,
- Koszt wyrobienia uprawnień to 35,50 zł.
[bee_cta_button label=”Sprawdź najszybszy kalkulator OC” link=”https://beesafe.pl/kalkulator-oc-ac/?rel=button”]