Agata Wiśniewska
Agata Wiśniewska
Aktualizowano: 18.03.2022 Turystyczne
🕐 Ten artykuł przeczytasz w 7 minut.
5/5 - (1 vote)

Bez względu na wiek, zarówno dorośli jak i dzieci, aby przekroczyć granicę muszą mieć ważny dokument tożsamości. Dla wyjazdów w strefie Schengen wystarczy dowód osobisty. Do pozostałych krajów niezbędny będzie paszport. Co w takim razie robić, gdy nasze dokumenty straciły ważność albo uległy zniszczeniu? Co warto wiedzieć w kwestii: „nieważny dowód osobisty a wyjazd zagraniczny”. Wyjaśniamy!

<3
Uzupełnij tylko 2 pola i poznaj cenę OC/AC od razu!Poznaj cenę OC
X

Nieważny paszport czy złamany dowód osobisty mogą nam dość skutecznie pokrzyżować plany wyjazdowe. Bez nich nigdzie nie wyjedziemy, bo prawo stanowi dość jasno – aby przekroczyć granicę, niezależnie od środka transportu, należy mieć ważne dokumenty.

Czytaj także: Gdzie wyrobić paszport

Nawet, gdy przy przekraczaniu granicy nie musimy ich okazywać – jak ma to miejsce np. w ramach państw UE – zawsze możemy się naleźć w sytuacji, gdy kontrola graniczna lub drogowa innego państwa poprosi nas o potwierdzenie tożsamości. Prawo jazdy w takiej sytuacji nie pomoże. Gdy trafimy na służbistę, możemy kilka godzin spędzić na komendzie zanim uda się potwierdzić naszą tożsamość. I zwykle takie spotkanie kończy się przyspieszonym powrotem do kraju.

Nieważny dowód a wyjazd – czy trzeba rezygnować z podroży

Nieważny lub złamany dowód osobisty jeszcze nie oznacza tragedii. W opcji wyjazdu do krajów UE czy strefy Schengen możemy skorzystać z paszportu. Więc jeśli tylko masz nieważny lub uszkodzony dowód, to jeszcze nic straconego.  

Nieważny dowód lub paszport – przed podróżą 

Najprostszym wyjściem z kłopotliwej sytuacji, gdy stwierdzimy brak ważnych dokumentów, uszkodzony paszport czy złamany dowód, jest złożenie wniosku o wydanie nowych papierów. Procedury nie są skomplikowane, ale zajmują czas. Na nowy dokument możemy czekać nawet 30 dni. Planując więc wyjazd zagraniczny z wyprzedzeniem sprawdźmy ważność naszych dokumentów. 

Uwaga, w większości krajów, które wymagają paszportu przy przekraczaniu granicy, w dniu wyjazdu musi on być ważny minimum 6 miesięcy.

Nieważny dowód osobisty a wyjazd zagraniczny – wyrobienie nowego

Dowód osobisty wydawany jest na 10 lat, chyba że mamy skończone 65 lat – wtedy dokument tożsamości dostaniemy bezterminowo. Częściej, bo co 5 lat, wymienia się dowód osobisty dzieciom (tak, jest potrzebny, gdy podróżujesz z dziećmi np. po UE  – zamiast paszportu). 

Najpóźniej na 30 dni przed tym, jak nasz dowód stanie się nieważny – powinniśmy się zgłosić do dowolnego urzędu gminy w wnioskiem o wydanie nowego. Jeśli mamy profil zaufany, możemy cały proces zrealizować za pośrednictwem ePUAP i w wybranym urzędzie odebrać fizyczny dokument. 

Dokumenty potrzebne do złożenia wniosku:

 • wniosek o wydanie dowodu osobistego (do pobrania na stronie urzędu lub do wypełnienia na miejscu w urzędzie; wniosek można wypełnić w systemie ePUAP – wtedy na miejscu w urzędzie prosisz o wydrukowanie go z systemu, gdy decydujesz się na fizyczne złożenie wniosku)
 • kolorowe zdjęcie (aktualne i zgodne z wymogami)
 • dotychczasowy dowód osobisty lub ważny paszport – jeśli masz
 • potwierdzenie, że zawiadomiłeś organ ścigania (np. policję, prokuraturę) o podejrzeniu nieuprawnionego wykorzystania twoich danych osobowych – jeśli taki jest powód wniosku 

Otrzymane w urzędzie zaświadczenie o wystawianiu nowego dowodu osobistego nie daje nam prawa do podróżowania. Wyjątkiem są nagłe sytuacje, np. pogrzeb bliskiej osoby.

Urząd ma 30 dni na wydanie nowego dokumentu. I co ważne, usługa jest bezpłatna. 

Nieważny paszport – wyrobienie nowego 

W przypadku, gdy mamy nieważny paszport, składamy wniosek w urzędzie wojewódzkim lub delegaturach paszportowych, które najczęściej mieszczą się urzędach gminnych. Listę punktów można sprawdzić na stronie urzędu wojewódzkiego.

Dokumenty potrzebne do złożenia wniosku:

 • wniosek o wydanie paszportu (do pobrania w każdym punkcie paszportowym)
 • zdjęcie do paszportu (aktualne, zrobione nie wcześniej niż 6 miesięcy przed złożeniem wniosku) 
 • dowód osobisty (do okazania przy składaniu wniosku)
 • potwierdzenie opłaty 

Urząd, po złożeniu stosownych dokumentów, ma 30 dni na wydanie paszportu. Zdarza się, że nowy dokument można odebrać wcześniej. Niemniej, gdy mamy opłacone wakacje, nie warto z wyrobieniem paszportu czekać do ostatniej chwili. Szkoda nie skorzystać z wyczekanych wakacji tylko dlatego, że delegatura paszportowa przygotowała nam dokument 5 dni po planowanym starcie podróży. 

Koszt nowego paszportu to 140 złotych w przypadku, gdy stary stracił ważność lub wyrabiamy go po raz pierwszy. Jeśli jednak zgubiliśmy poprzedni dokument, za kolejny zapłacimy sporo więcej, bo nawet 420 złotych. Zazwyczaj paszport wyrabiamy raz na 10 lat.

Skradzione lub zniszczone dokumenty w trakcie podróży – co robić?

Dokumenty tożsamości nie mogą być zniszczone. Złamany dowód osobisty czy podarty paszport są równoznaczne z brakiem ważności tych dokumentów. Co robić, gdy z taką sytuacją mamy do czynienia w trakcie podróży? Albo gdy zgubimy lub ktoś nam ukradnie dokumenty w trakcie wyjazdu? 

W praktyce sprawdzamy, jak sprawnie działają konsulaty generale czy odpowiednie placówki dyplomatyczne za granicą. I podobnie, jak w przypadku nowego paszportu czy dowodu, zaczynamy od złożenia wniosku o uzyskanie tymczasowego dokumentu podróży i uiszczenia stosownej opłaty. Zwykle wystawienie dokumentu  trwa krótko i możemy z nim bez przeszkód wrócić do kraju zamieszkania. 

Nieważny dokument a opłacona wycieczka

Jak wiadomo nieważny dowód czy paszport jest równoznaczny z brakiem wyjazdu. Nawet jeśli mamy opłaconą wycieczkę w biurze podróży. Posiadanie ważnych dokumentów to nasz obowiązek, a nie pośrednika. Czy zawsze taka sytuacja skończy się dla nas utratą zainwestowanych w wyjazd pieniędzy?

Jeśli mieliśmy kupione ubezpieczenie kosztów rezygnacji z imprezy turystycznej, nie dostaniemy po kieszeni, gdy nasze dokumenty zostały skradzione. I to zarówno w trakcie wyjazdu, gdy z powodu kradzieży musieliśmy przerwać podróż. Ale też, gdy utracimy dokumenty przed planowanym wyjazdem i nie zdążymy z wyrobieniem nowych.

PODSUMOWANIE:

 • Nieważny dowód osobisty lub nieważny paszport mogą oznaczać dla nas koniec wyjazdu nim on się zacznie. Co do zasady, za granicą musimy mieć ważne dokumenty tożsamości. 
 • Gdy podróżujemy w strefie Schengen, gdy mamy nieważny dowód osobisty, możemy posługiwać się paszportem, pod warunkiem, że jest aktualny. 
 • Złamany dowód osobisty, czy porwany paszport oznaczają, że nasze dokumenty tracą ważność. 
 • Wystawienie nowego paszportu lub dowodu osobistego może zająć do 30 dni. 
 • Gdy już w trakcie podróży okaże się, że z naszymi dokumentami jest coś nie tak lub zostały one skradzione, zgłaszamy się do konsulatu generalnego lub innej właściwej placówki dyplomatycznej. Tam  na nasz wniosek wystawiony zostanie tymczasowy dokument podróży, dzięki któremu będziemy mogli wrócić do kraju zamieszkania. 

Agata Wiśniewska
Agata Wiśniewska

Pasjonatka komunikacji i dobrego contentu na temat ubezpieczeń. Od ponad 10 lat wspiera różne marki w skutecznym komunikowaniu się z otoczeniem. Jest przekonana, że o ubezpieczeniach można mówić prosto i ciekawie. Po godzinach: pochłania książki w każdej ilości i planuje kolejne podróże (backpaker to jej drugie imię ;) ). Pasjami chodzi po górach i odwiedza stare, często zrujnowane budynki, czyli … zamki wszelkiej maści.

Dołącz do dyskusji

 • Wen pisze:

  W strefie Schengen nie trzeba okazywać dokumentu tożsamości. Proszę zweryfikować informacje.

 • Blee pisze:

  dane które są w artykule obowiązywały 10 lat temu

Budowa DK9
Budowa DK9 Autor Weronika Cichocka Komunikacyjne
GDDKiA zapowiedziała budowę nowego odcinka drogi krajowej DK9, który będzie kluczowym elementem poprawy ruchu na osi północ-południe w okolicach Rzeszowa. Ten imponujący fragment trasy rozciągnie się na 60 kilometrów, stanowiąc znaczący krok w ułatwieniu podróży dla kierowców w tym...
Czytaj dalej
Które auta mogą jeździć na E10
Które auta mogą jeździć na E10? Autor Weronika Cichocka Komunikacyjne
Od 1 stycznia 2024 roku, polskie stacje paliw wprowadzają rewolucyjną zmianę - benzynę silnikową 95-oktanową zawierającą do 10% biokomponentów, znaną jako E10. Ta przełomowa inicjatywa zastąpi obecną benzynę E5 o tej samej liczbie oktanowej. Co to oznacza dla kierowców i jak wpłynie...
Czytaj dalej