Weronika Cichocka
Weronika Cichocka
Aktualizowano: 18.03.2022 Turystyczne
🕐 Ten artykuł przeczytasz w 3 minut.
Rate this post

Ubezpieczenie kosztów rezygnacji z podróży to taki rodzaj polisy, który zabezpiecza nas, klientów, przed płaceniem za wyjazd w momencie, gdy dojdzie do nagłej i niespodziewanej sytuacji zawodowej lub rodzinnej. Ubezpieczenie turystyczne od rezygnacji bardzo często przewiduje na przykład możliwość wycofania się z tego rodzaju zakupu w momencie śmierci osoby najbliższej. Co warto wiedzieć o tego rodzaju polisie? 

<3
Uzupełnij tylko 2 pola i poznaj cenę OC/AC od razu!Poznaj cenę OC
X

Ubezpieczenie od kosztów rezygnacji

Zazwyczaj, gdy decydujemy się na zakup zorganizowanego wyjazdu, w umowie znajdziemy zapisy dotyczące opłat, których musimy dokonać, jeżeli zdecydujemy się odstąpić od umowy. W zależności od ogólnych warunków ubezpieczenia, otrzymamy tylko część wpłaconych środków, a nie całość kwoty. Z tego tytułu wielu podróżnych decyduje się na ubezpieczenie kosztów rezygnacji z podróży. W takiej sytuacji polisa rekompensuje nam kwotę, która zostanie potrącona zgodnie z umową z organizatorem wycieczki. 

Rezygnacja z wczasów zwrot zaliczki

Naturalnie każde towarzystwo ubezpieczeniowe określa samodzielnie zakres polisy, którą oferuje swoim potencjalnym klientom. Zazwyczaj jednak przy tego rodzaju produktach możemy spodziewać się zabezpieczenia w zakresie zrezygnowania całkowitego z wyjazdu przed jego rozpoczęciem, zrezygnowania z urlopu podczas jego trwania, anulowania biletów samolotowych (i innych) oraz rezygnacji z hotelu. Zakres ochrony każdorazowo opisany jest w ogólnych warunkach ubezpieczenia, a sprzedająca go firma ma obowiązek szczegółowo odpowiedzieć na Twoje pytania o zakres zabezpieczenia. 

Ubezpieczenie kosztów rezygnacji z podróży – to warto wiedzieć

Tego rodzaju świadczenia, jeżeli wyjeżdżamy do miejsc popularnych i turystycznych nie należą do najdroższych. Jednakże, gdy samodzielnie decydujemy się na zorganizowanie podróże do odległego i egzotycznego kraju, kupujemy bilety oraz bookujemy noclegi, musimy liczyć się z wysoką składką w zakładzie ubezpieczeniowym. Zazwyczaj jednak większość klientów ubezpieczycieli decyduje się na tego rodzaju polisę w momencie wyjazdów zorganizowanych. Te zaś stanowią dla zakładu ubezpieczeniowego mniejsze ryzyko, a zatem kwoty do opłaty nie są drastycznie wysokie.

Nie wiesz, jakie ubezpieczenie turystyczne wybrać? Kliknij i sprawdź!

Jednym z bardzo ważnych elementów, o którym musi pamiętać każdy podróżnik, jest wykupienie odpowiednio wcześnie polisy podróżnej. Im szybciej zdecydujemy się na tego rodzaju produkty, tym niższa będzie ich cena. Kupując wyjazd wiele firm organizujących wyjazdy od razu proponuje ubezpieczenia swoim klientom. W takim wypadku należy być ostrożnym i zawczasu zapoznać się z ofertami innych firm oraz zakresem ubezpieczenia, które proponują. Nie zawsze ubezpieczenie proponowane przez biura turystyczne jest tym najkorzystniejszym z punktu widzenia klienta.

PODSUMOWANIE:

  • Ubezpieczenie od kosztów rezygnacji jest dobrowolne i każdy podróżnik może wykupić je samodzielnie.
  • Rezygnacja z wyjazdu wiąże się z potrąceniami stosowanymi przez biura podróży, a ubezpieczenie turystyczne pozwala pokryć tego rodzaju stratę.
  • Im wcześniej wykupisz polisę podróżną, tym niższy będzie jej koszt.
  • Ubezpieczenie wyjazdów organizowanych przez biura podróży jest tańsze od tych, które zorganizujemy samodzielnie.
Weronika Cichocka
Weronika Cichocka

Dziennikarka z wieloletnim doświadczeniem. Od lat pisząca o ubezpieczeniach, ekonomii i zdrowiu. Specjalista ds. PR i marketingu internetowego.

Dołącz do dyskusji
Indywidualne tablice rejestracyjne
Indywidualne tablice rejestracyjne Autor Dorota Bajorek Komunikacyjne
Tablice rejestracyjne pozwalają na szybką identyfikację pojazdu w razie potrzeby i informują, skąd pochodzi dany pojazd. Jednak obecnie na różne sposoby próbujemy pokazać swoją osobowość. Coraz częściej więc właściciele samochodów chcą się wyróżniać z tłumu i decydują się n...
Czytaj dalej
hydrołapa
Hydrołapa Autor Weronika Cichocka Komunikacyjne
Hamulec postojowy, znany także jako hamulec ręczny, zgodnie z przepisami, służy do unieruchamiania pojazdu na parkingu. Ten rodzaj hamulca zyskał jednak szerokie zastosowanie w sportach motorowych i różnego rodzaju wyścigach. Aby skutecznie wprowadzić pojazd w kontrolowany poślizg, potrzeb...
Czytaj dalej