Weronika Cichocka
Weronika Cichocka
Aktualizowano: 09.01.2023 Turystyczne
🕐 Ten artykuł przeczytasz w 5 minut.
4.7/5 - (3 votes)

Ubezpieczenie kosztów rezygnacji z podróży to taki rodzaj polisy, który zabezpiecza nas, klientów, przed płaceniem za wyjazd w momencie, gdy dojdzie do nagłej i niespodziewanej sytuacji zawodowej lub rodzinnej. Ubezpieczenie turystyczne od rezygnacji z wycieczki bardzo często przewiduje na przykład możliwość wycofania się z tego rodzaju zakupu w momencie śmierci osoby bliskiej lub współuczestnika podróży. Co warto wiedzieć o tego rodzaju polisie? Czy można zrezygnować z podróży i nie ponieść konsekwencji finansowych? Sprawdź!

Czy warto kupić ubezpieczenie od kosztów rezygnacji?

Ubezpieczenie kosztów rezygnacji z podróży

Zastanawiasz się, czy warto kupić ubezpieczenie kosztów rezygnacji z podróży? Zazwyczaj, gdy decydujemy się na zakup zorganizowanego wyjazdu, w umowie znajdziemy zapisy dotyczące opłat, których musimy dokonać, jeżeli zdecydujemy się odstąpić od umowy. W zależności od ogólnych warunków ubezpieczenia otrzymamy tylko część wpłaconych środków, a nie całość kwoty. Z tego tytułu wielu podróżnych decyduje się na ubezpieczenie od rezygnacji z podróży. W takiej sytuacji polisa rekompensuje nam kwotę, która zostanie potrącona zgodnie z umową z organizatorem wycieczki.

Rezygnacja z planowanej podróży – zwrot kosztów zaliczki

Naturalnie każde towarzystwo ubezpieczeniowe określa samodzielnie zakres polisy, którą oferuje swoim potencjalnym klientom. Zazwyczaj jednak przy tego rodzaju produktach możemy spodziewać się zabezpieczenia w zakresie zrezygnowania całkowitego z wyjazdu przed rozpoczęciem podróży, zrezygnowania z urlopu podczas jego trwania, anulowania biletów samolotowych (i innych) oraz rezygnacji z hotelu. Zakres ochrony każdorazowo opisany jest w ogólnych warunkach ubezpieczenia, a sprzedająca go firma ma obowiązek szczegółowo odpowiedzieć na Twoje pytania o zakres zabezpieczenia. 

Ubezpieczenie kosztów rezygnacji z podróży – to warto wiedzieć

Tego rodzaju świadczenia, jeżeli wyjeżdżamy do miejsc popularnych i turystycznych, nie należą do najdroższych. Jednakże, gdy samodzielnie decydujemy się na zorganizowanie podróże do odległego i egzotycznego kraju, kupujemy bilety oraz bookujemy noclegi, musimy liczyć się z wysoką składką w zakładzie ubezpieczeniowym. Zazwyczaj jednak większość klientów ubezpieczycieli decyduje się na tego rodzaju polisę w momencie wyjazdów zorganizowanych. Te zaś stanowią dla zakładu ubezpieczeniowego mniejsze ryzyko, a zatem kwoty do opłaty nie są drastycznie wysokie.

Nie wiesz, jakie ubezpieczenie turystyczne wybrać? Kliknij i sprawdź!

Polisa podróżna – nie zapomnij wykupić ubezpieczenia!

Ubezpieczenie kosztów rezygnacji z podróży

Jednym z elementów niezbędnych w podróży zagranicznej jest zakup ubezpieczenia (polisy podróżnej). Im szybciej zdecydujemy się na tego rodzaju produkty, tym niższa będzie ich cena. Kupując wyjazd, wiele firm organizujących wyjazdy od razu proponuje ubezpieczenia swoim klientom. W takim wypadku należy być ostrożnym i zawczasu zapoznać się z ofertami innych firm oraz zakresem ubezpieczenia, które proponują. Nie zawsze ubezpieczenie proponowane przez biura turystyczne jest tym najkorzystniejszym z punktu widzenia klienta.

Ile kosztuje ubezpieczenie od kosztów rezygnacji z podróży?

Cena za ubezpieczenie kosztów rezygnacji z podróży zaczyna się przeciętnie od 50 zł za każde 1000 zł poniesionych kosztów wyjazdu. Należy szczegółowo zapoznać się z OWU, aby wiedzieć, jaki jest zakres wybranego przez nas ubezpieczenia rezygnacji.

Co obejmuje ubezpieczenie rezygnacji z podróży?

Ubezpieczenie kosztów rezygnacji z podróży

W Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia znajdują się m.in. objęte polisą powody rezygnacji (np. śmierć, nieszczęśliwy wypadek ubezpieczonego lub współuczestnika podróży, zachorowanie podczas podróży na COVID-19, kradzież dokumentów mająca miejsce w czasie podróży). Ubezpieczenie kosztów rezygnacji z podróży w zależności od firmy może zawierać różne dopuszczalne powody.

Przerwanie podróży a ubezpieczenie od rezygnacji – podsumowanie

Wiesz już, czym jest ubezpieczenie kosztów rezygnacji z podróży i dlaczego warto go wykupić. Przeczytaj krótkie podsumowanie najważniejszych informacji na temat tego typu polisy:

  • ubezpieczenie od kosztów rezygnacji z wycieczki jest dobrowolne i każdy podróżnik może wykupić je samodzielnie;
  • rezygnacja z wyjazdu wiąże się z potrąceniami stosowanymi przez biura podróży, a ubezpieczenie turystyczne pozwala pokryć tego rodzaju strat;
  • im wcześniej wykupisz polisę podróżną, tym niższy będzie jej koszt (możesz to zrobić kilkanaście dni przed rozpoczęciem podróży);
  • ubezpieczenie wyjazdów organizowanych przez biura podróży jest tańsze od tych, które zorganizujemy samodzielnie.

Najczęściej zadawane pytania

Jak działa ubezpieczenie od rezygnacji z podróży?

Ubezpieczenie kosztów rezygnacji z wyjazdu zapewnia ochronę na wypadek rezygnacji lub przerwania podróży. Ubezpieczyciel pokryje koszty poniesione w związku z wyjazdem. Najlepiej takie ubezpieczenie wykupić w dniu zawarcia umowy podróży.

Czy można odzyskać zaliczkę za wycieczkę?

W konieczności rezygnacji z wyjazdu lub rezygnacji z imprezy turystycznej, niezależnie od przyczyn, możesz liczyć na zwrot kosztów zaliczki i ubiegać się o niego u organizatorów. Biuro podróży ma jednak prawo do tego, aby zatrzymać część wpłaconej przez ciebie kwoty.

Czy można mieć dwie polisy turystyczne?

Nic nie szkodzi na przeszkodzie, aby mieć więcej niż jedną polisę w trakcie trwania podróży, ale warto zastanowić się, czy taka ilość jest potrzebna. Czasem bardziej opłaca się wykupić jedno rozszerzone ubezpieczenie i dokupić do niego np. polisę w przypadku rezygnacji z biletów lotniczych.

Weronika Cichocka
Weronika Cichocka

Dziennikarka z wieloletnim doświadczeniem. Od lat pisząca o ubezpieczeniach, ekonomii i zdrowiu. Specjalista ds. PR i marketingu internetowego.

Dołącz do dyskusji

Budowa DK9
Budowa DK9 Autor Weronika Cichocka Komunikacyjne
GDDKiA zapowiedziała budowę nowego odcinka drogi krajowej DK9, który będzie kluczowym elementem poprawy ruchu na osi północ-południe w okolicach Rzeszowa. Ten imponujący fragment trasy rozciągnie się na 60 kilometrów, stanowiąc znaczący krok w ułatwieniu podróży dla kierowców w tym...
Czytaj dalej
Które auta mogą jeździć na E10
Które auta mogą jeździć na E10? Autor Weronika Cichocka Komunikacyjne
Od 1 stycznia 2024 roku, polskie stacje paliw wprowadzają rewolucyjną zmianę - benzynę silnikową 95-oktanową zawierającą do 10% biokomponentów, znaną jako E10. Ta przełomowa inicjatywa zastąpi obecną benzynę E5 o tej samej liczbie oktanowej. Co to oznacza dla kierowców i jak wpłynie...
Czytaj dalej