Weronika Cichocka
Weronika Cichocka
Aktualizowano: 16.03.2022 Komunikacyjne
🕐 Ten artykuł przeczytasz w 4 minut.
Rate this post

Wyrejestrowanie samochodu po sprzedaży lub kradzieży to obowiązek każdego właściciela auta. Jest to kluczowa formalność, bez której możesz być zaskoczony wezwaniem do uiszczenia opłaty na rzecz Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego. Sprawdź, jak wyrejestrować samochód?

Z jakiego tytułu tak może się stać? Każdy pojazd musi posiadać obowiązkowe ubezpieczenie komunikacyjne. Zgodnie z polskim prawem za jego brak grożą niemałe kary.

Wyrejestrowanie pojazdu jest możliwe w kilku, ściśle określonych przypadkach, a mianowicie: w momencie gdy został Ci on skradziony, sprzedajesz go za granicę, wycofujesz auto z obrotu lub przekazujesz do stacji demontażu czy też punktu zbierania pojazdów. Dzieje się tak na podstawie artykułu 79 ustawy Prawo o ruchu drogowym. 

Co ważne, nie jest możliwe czasowe wyrejestrowanie samochodu. Od połowy lat 90 XX wieku taki przywilej został zlikwidowany.

Jak wyrejestrować samochód – niezbędne dokumenty

Aby wyrejestrować pojazd mechaniczny, należy wypełnić stosowny wniosek dostępny w urzędzie lub na jego stronach internetowych. To jednak nie wszystko. Kierowca zobowiązany jest do przekazania do urzędu dokumentów auta. Jeżeli samochód został przekazany do demontażu, właściciel musi przedłożyć: zaświadczenie z tego miejsca, dowód rejestracyjny, kartę pojazdu (jeśli została wydana) oraz tablice rejestracyjne.

W momencie gdy jesteś zmuszony do wyrejestrowania samochodu z powodu kradzieży, musisz jedynie przedstawić zaświadczenie wydane przez odpowiednią jednostkę policji oraz oświadczenie o odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych zeznań. Jak również dowód rejestracyjny oraz kartę pojazdu. 

Jeżeli zaś sprzedałeś swój samochód poza granice Polski, powinieneś przedstawić umowę sprzedaży pojazdu oraz oświadczenie o odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych zeznań. W tym wypadku masz również prawo do przedłożenia w urzędzie dokumentu, który będzie potwierdzał zarejestrowanie samochodu za granicą. 

Ile czasu na wyrejestrowanie auta ma kierowca?

Zaledwie 30 dni! W tym terminie należy złożyć pisemny wniosek. Zwyczajowo urząd ma 30 dni na wydanie decyzji o wyrejestrowaniu pojazdu mechanicznego. Dotychczasowy właściciel pojazdu tego rodzaju dokument może otrzymać zarówno osobiście w urzędzie, jak również za pośrednictwem Poczty Polskiej. Warto tutaj zwrócić uwagę, że w terminie 30 dni zamykane są wyłącznie sprawy te, które nie są skomplikowane. W przypadku sytuacji wymagających dłuższej analizy ze strony urzędu, na on prawo do wydłużenia czasu odpowiedzi na wniosek.

Gdzie wyrejestrować samochód?

To pytanie często dręczy kierowców. Wyrejestrowanie samochodu może nastąpić w wydziale komunikacji urzędu właściwego dla miejsca zamieszkania właściciela pojazdu. Może to zatem być urząd dzielnicy, jeśli mieszkasz w Warszawie, a także urząd starostwa powiatowego lub urząd miasta, jeśli mieszkasz w mieście na prawach powiatu. W tym momencie pojawia się często pytanie: czy jest możliwe wyrejestrowanie pojazdu przez Internet?

Dokumenty niezbędne do wyrejestrowania pojazdu mechanicznego każdy dotychczasowy właściciel ma prawo złożyć osobiście w urzędzie, wysłać pocztą polską (najlepiej za potwierdzeniem odbioru), jak również złożyć  przez Internet, jeśli w urzędzie jest taka możliwość. Niektóre urzędy na swojej stronie internetowej opisują czy posiadają elektroniczną skrzynkę podawczą i jakie warunki należy spełnić, aby móc z niej skorzystać.

Nie zapomnij także o ubezpieczeniu swojego samochodu! Jeśli sprzedałeś samochód, koniecznie poinformuj o tym swojego ubezpieczyciela. Jeśli jednak zastanawiasz się, jak odzyskać ubezpieczenie po sprzedaży samochodu, to przeczytasz o tym w naszym artykule. Kliknij w link!

Weronika Cichocka
Weronika Cichocka

Dziennikarka z wieloletnim doświadczeniem. Od lat pisząca o ubezpieczeniach, ekonomii i zdrowiu. Specjalista ds. PR i marketingu internetowego.

[vc_row type=”in_container” full_screen_row_position=”middle” column_margin=”default” scene_position=”center” text_color=”dark” text_align=”left” overlay_strength=”0.3″ shape_divider_position=”bottom” bg_image_animation=”none”][vc_column column_padding=”no-extra-padding” column_padding_position=”all” background_color_opacity=”1″ background_hover_color_opacity=”1″ column_link_target=”_self” column_shadow=”none” column_border_radius=”none” width=”1/1″ tablet_width_inherit=”default” tablet_text_alignment=”default” phone_text_alignment=”default” overlay_strength=”0.3″ column_border_width=”none” column_border_style=”solid” bg_image_animation=”none”]
[/vc_column][/vc_row][vc_row type=”full_width_background” full_screen_row_position=”middle” column_margin=”default” scene_position=”center” text_color=”dark” text_align=”left” top_padding=”4%” bottom_padding=”4%” color_overlay=”rgba(69,69,255,0.15)” overlay_strength=”0.3″ shape_divider_position=”bottom” bg_image_animation=”none” shape_type=””][vc_column column_padding=”no-extra-padding” column_padding_position=”all” background_color_opacity=”1″ background_hover_color_opacity=”1″ column_link_target=”_self” column_shadow=”none” column_border_radius=”none” width=”1/1″ tablet_width_inherit=”default” tablet_text_alignment=”default” phone_text_alignment=”default” overlay_strength=”0.3″ column_border_width=”none” column_border_style=”solid” bg_image_animation=”none”][vc_row_inner column_margin=”default” text_align=”left”][vc_column_inner column_padding=”no-extra-padding” column_padding_position=”all” background_color_opacity=”1″ background_hover_color_opacity=”1″ column_shadow=”none” column_border_radius=”none” bottom_margin=”2%” column_link_target=”_self” width=”1/1″ tablet_width_inherit=”default” overlay_strength=”0.3″ column_border_width=”none” column_border_style=”solid” bg_image_animation=”none”][vc_column_text]
Poradnik dla kierowców
Praktyczne informacje o ubezpieczeniu OC/AC
[/vc_column_text][/vc_column_inner][/vc_row_inner][vc_row_inner column_margin=”default” text_align=”left”][vc_column_inner column_padding=”padding-4-percent” column_padding_position=”all” centered_text=”true” background_color_opacity=”1″ background_hover_color_opacity=”1″ column_shadow=”none” column_border_radius=”none” column_link_target=”_self” width=”1/3″ tablet_width_inherit=”default” overlay_strength=”0.3″ column_border_width=”none” column_border_style=”solid” bg_image_animation=”none”][vc_column_text css=”.vc_custom_1673606981694{margin-top: 0px !important;margin-bottom: 0px !important;}”]

Ubezpieczenie samochodu

Co obejmuje ubezpieczenie OC

[/vc_column_text][/vc_column_inner][vc_column_inner column_padding=”padding-4-percent” column_padding_position=”all” background_color_opacity=”1″ background_hover_color_opacity=”1″ column_shadow=”none” column_border_radius=”none” column_link_target=”_self” width=”1/3″ tablet_width_inherit=”default” overlay_strength=”0.3″ column_border_width=”none” column_border_style=”solid” bg_image_animation=”none”][vc_column_text css=”.vc_custom_1675167557776{margin-top: 0px !important;margin-bottom: 0px !important;}”]

Kalkulator OC

Kalkulator OC bez podawania danych

[/vc_column_text][/vc_column_inner][vc_column_inner column_padding=”padding-4-percent” column_padding_position=”all” background_color_opacity=”1″ background_hover_color_opacity=”1″ column_shadow=”none” column_border_radius=”none” column_link_target=”_self” width=”1/3″ tablet_width_inherit=”default” overlay_strength=”0.3″ column_border_width=”none” column_border_style=”solid” bg_image_animation=”none”][vc_column_text css=”.vc_custom_1677793971799{margin-top: 0px !important;margin-bottom: 0px !important;}”]

Pozostałe porady

Eurotax – wycena samochodu

Historia pojazdu po numerze rejestracyjnym

[/vc_column_text][/vc_column_inner][/vc_row_inner][/vc_column][/vc_row]

Dołącz do dyskusji

Płatności bezgotówkowe w Policji
Płatności bezgotówkowe w Policji Autor Weronika Cichocka Komunikacyjne
Każdy kierowca może znaleźć się w sytuacji, w której otrzymuje mandat karny za wykroczenie w ruchu drogowym. Niezależnie od tego, czy popełniliśmy drobny błąd, czy też bardziej poważne naruszenie przepisów, konsekwencje w postaci mandatu karnego są nieuniknione. Jednak warto wiedzie...
Czytaj dalej
glamping
Glamping Autor Katarzyna Matusiak Turystyczne
Czy zastanawiałeś się kiedyś, jak to jest spać pod gwiazdami w luksusowych warunkach, nie rezygnując z komfortu własnego łóżka? Jeśli tak, to glamping jest dla Ciebie! Co to jest glamping? To pytanie krąży po głowach wielu, którzy słyszeli o tym trendzie, ale nie do końca wie...
Czytaj dalej