Przemieszczasz się na co dzień samochodem? A może ruszasz swój pojazd z garażu jedynie w stanie wyższej konieczności? Nie ma to tak naprawdę większego znaczenia, obowiązkowe wyposażenie samochodu w Polsce, zawsze będzie takie samo. Jakie podstawowe elementy wyposażenia powinniśmy mieć? Co jest wymagane? Za co grozi mandat?
[bee_cta_inset style=’1′ header=’Uzupełnij tylko 2 pola i poznaj cenę OC/AC od razu!’ link=’https://beesafe.pl/kalkulator-oc-ac/?rel=zajawka’]Auto, którym poruszamy się po drodze musi mieć ważny przegląd techniczny, musi też być sprawne. To absolutna podstawa, ale oczywiście trzeba pamiętać także o koniecznym wyposażeniu. Za jego brak grozi nam mandat karny, w niektórych wypadkach równy nawet kilkuset złotym. Obowiązkowe wyposażenie to jednak nie tylko kwestia bycia w zgodzie z przepisami prawa, ale przede wszystkim nasze własne bezpieczeństwo.
Z tego artykułu dowiesz się...
Wymagane wyposażenie samochodu w Polsce
Rozporządzenia Ministra Infrastruktury dotyczące parametrów technicznych pojazdów oraz ich wyposażenia, określa precyzyjnie elementy, o które musimy zadbać, aby poruszać się autem po polskich drogach. Podstawowe wyposażenie samochodu to właściwie dwa elementy, o których nie możemy zapomnieć.
Obowiązkowe wyposażenie samochodu to zgodnie z rozporządzeniem:
Obowiązkowe wyposażenie samochodu osobowego w Polsce jest ściśle określone przepisami prawa. Każdy pojazd poruszający się po polskich drogach musi być wyposażony w:
1. Gaśnica
- Gaśnica musi mieć aktualne badanie techniczne (zazwyczaj jest to widoczne na naklejce lub certyfikacie producenta).
- Powinna być łatwo dostępna, najlepiej w kabinie pojazdu, ale dopuszczalne jest jej umieszczenie w bagażniku.
2. Trójkąt ostrzegawczy
- Trójkąt musi mieć homologację (najczęściej oznaczoną symbolem „E”).
- Jest wykorzystywany w razie awarii lub postoju w niebezpiecznym miejscu.
- Obowiązkowe jest jego użycie w określonych sytuacjach, np. w obszarze zabudowanym (przy awarii – za pojazdem) lub poza obszarem zabudowanym (odległość od pojazdu określają przepisy).
Nieobowiązkowe wyposażenie samochodu, co warto mieć?
Wymagane wyposażenie samochodu to jedno, to opcjonalne, ale bardzo często niezwykle potrzebne w sytuacji kryzysowej to drugie. Każda osoba podróżująca często samochodem wie, że w razie wypadku, awarii, przydadzą się nam także inne elementy.
Co warto mieć w aucie?
- kamizelkę odblaskową i zestaw narzędzi – przydadzą się np. w przypadku konieczności wymiany koła na poboczu
- apteczkę pierwszej pomocy z wyposażeniem (w apteczce powinniśmy mieć bandaże opatrunki, chusty trójkątne i inne elementy) – UWAGA! Apteczka jest obowiązkowa tylko dla pojazdów, których używamy do przewozu osób, dla autobusów, taksówek, samochodów ciężarowych.
- koło zapasowe, linkę holowniczą, kable rozruchowe, lewarek
Obowiązkowe wyposażenie samochodu za granicą
Zasadniczo, jeśli wyjeżdżamy za granicę, mamy obowiązek posiadania takiego wyposażenia auta, jakie obowiązuje w naszym kraju. Warto jednak nie lekceważyć wymagań innych krajów i pamiętać, że mogą być one różne także lokalnie.
Niektóre kraje wprowadzają obowiązek posiadania np. łańcuchów na koła, ich brak może skończyć się nie tylko mandatem, ale także brakiem możliwości kontynuowania podróży w niektórych rejonach.
Przed wyjazdem z Polski, dobrze zapoznać się z wymaganiami i w razie potrzeby, dostosować do nich.
Wymagane wyposażenie samochodu – pamiętaj o polisie!
Nie jest to oczywiście przedmiot ani klasyczny element wyposażenia, ale obowiązek posiadania ubezpieczenia OC, nakłada na kierowcę ustawa. Jeśli Twoja polisa dobiega końca, możesz skorzystać w większości wypadków z opcji odnowienia OC, ale możesz także sprawdzić warunki w Beesafe – sprawdź już teraz!
Pamiętaj, że jazda bez ważnego OC to ogromne ryzyko. Możesz otrzymać nie tylko karę z UFG, ale także narazić się na ogromne problemy w razie spowodowania wypadku.
PODSUMOWANIE:
- Obowiązkowe wyposażenie samochodu określa rozporządzenie Ministra Infrastruktury
- Wymagane wyposażenie auta to gaśnica i trójkąt ostrzegawczy.
- Oprócz podstawowego wyposażenia auta, warto mieć w pojeździe także inne niezwykle przydatne elementy, np. narzędzia, koło zapasowe, lewarek czy kamizelkę odblaskową.
- Kierowcy mają również obowiązek posiadania ważnej polisy OC. Nie musimy jej co prawda wozić ze sobą, ale nie warto ryzykować nawet kilkudniowej przerwy w ubezpieczeniu.
[bee_cta_button label=”Sprawdź najszybszy kalkulator OC” link=”https://beesafe.pl/kalkulator-oc-ac/?rel=button”]
Przeczytaj więcej na temat: eksploatacja samochodu
Napęd AWD
Napęd AWD
Napęd RWD
Napęd RWD
Napęd FWD
Napęd FWD
Które auta mogą jeździć na E10?
Które auta mogą jeździć na E10?
Samochody hybrydowe mHEV, HEV i PHEV
Samochody hybrydowe mHEV, HEV i PHEV
Benzyna E10 zastępuje Pb95
Benzyna E10 zastępuje Pb95
Podatek ekologiczny od samochodu
Podatek ekologiczny od samochodu