Małgorzata Dawid
Małgorzata Dawid
Aktualizowano: 18.03.2022 Komunikacyjne
🕐 Ten artykuł przeczytasz w 5 minut.
Rate this post

Ubezpieczenie OC jest obowiązkowe dla posiadaczy pojazdów mechanicznych, które są zarejestrowane – nawet jeśli ich czasowo nie używamy, albo nie nadają się one do użytkowania. Z polisy OC nie można w normalnych warunkach zrezygnować. Istnieje jednak kilka wypadków, gdy rezygnacja z ubezpieczenia OC samochodu jest możliwa. Sprawdź jakie to sytuacje!

Podwójne ubezpieczenie OC, otrzymanie OC po poprzednim właścicielu auta, zakup OC przez internet / telefon, wyrejestrowanie pojazdu – to sytuacje, w których z OC można zrezygnować. 

OC możesz także wypowiedzieć na koniec okresu ubezpieczeniowego, wtedy polisa nie odnowi się automatycznie. Jak to zrobić w poszczególnych wypadkach i na jakie rozwiązania możesz liczyć? Wyjaśniamy!

Wypowiedzenie umowy ubezpieczenia OC na koniec okresu ubezpieczeniowego

Z umowy OC możesz zrezygnować, kiedy kończy się okres na jaki obowiązuje. Standardowo OC przedłuży się automatycznie, jeśli to Ty zawierałeś umowę ubezpieczenia, auto nie zmieniało właściciela w czasie obowiązywania umowy itp.

Wypowiedzenie umowy ubezpieczenia OC z końcem okresu ubezpieczenia – pobierz wzór
Wypowiedzenie umowy ubezpieczenia OC przez nabywcę pojazdu – pobierz wzór
Wypowiedzenie umowy ubezpieczenia OC automatycznie wznowionej na kolejny rok – pobierz wzór

OC które właśnie dobiega końca, możemy wypowiedzieć bez podawania przyczyn. Należy to zrobić najpóźniej na dzień przed końcem obowiązywania aktualnej umowy. Najczęściej rezygnujemy z OC w przypadku znalezienia korzystniejszej oferty, np. u innego ubezpieczyciela. Mamy do tego absolutne prawo, należy jedynie pamiętać o skutecznym wypowiedzeniu umowy OC i zachowaniu wszystkich formalności związanych z procedurą takiego wypowiedzenia. 

Jak zrezygnować z ubezpieczenia auta – umowa zawarta na odległość

W przypadku zawarcia umowy ubezpieczenia OC na odległość – czyli za pośrednictwem Internetu lub telefonu, możemy odstąpić od umowy w ciągu 30 dni od momentu jej zawarcia. Również nie musimy nikomu tłumaczyć powodów dlaczego nastąpiła rezygnacja z ubezpieczenia OC. 

Czytaj także: Wypowiedzenie ubezpieczenia OC

Pamiętajmy jednak o tym, że jeśli odstąpimy od umowy, a nie kupimy innego ubezpieczenia, pozostaniemy bez ochrony ubezpieczeniowej. Ciągłość OC jest bardzo ważna, za brak polisy grożą spore kary! 

Z umowy ubezpieczenia OC zawartej u agenta nie możemy zrezygnować. Termin 30 dni tutaj nie obowiązuje! 

Wypowiedzenie umowy ubezpieczenia – zakup i sprzedaż samochodu 

Kupując samochód, standardowo otrzymujemy polisę OC od poprzedniego właściciela auta. Najczęściej korzystamy z niej aż do końca okresu obowiązywania. Jeśli jednak wolimy zakupić OC od razu na siebie, taką umowę również możemy wypowiedzieć w dowolnym momencie. Warto o fakcie niekorzystania z polisy OC poinformować sprzedającego. Otrzyma on zwrot składki za niewykorzystany okres ochrony. 

Rezygnacja z ubezpieczenia OC – podwójne ubezpieczenie

Podwójne ubezpieczenie było większym problemem kilka lat temu – aktualnie zdarza się, że nieskutecznie wypowiemy kończącą się umowę OC zawierając jednocześnie inną, albo kupimy OC na tzw. zakładkę, czyli przed końcem okresu obowiązywania starej umowy. 

W takim wypadku mamy prawo do wypowiedzenia umowy i jeśli polisa była opłacona, do zwrotu środków za okres, w którym z OC nie będziemy korzystać. 

W praktyce: jeśli zorientowaliśmy się, że mamy podwójne ubezpieczenie po 14 dniach od daty, kiedy zaczęło obowiązywać, zapłacimy wyłącznie za te 14 dni, a nie całą składkę za rok ochrony. 

Rozwiązanie polisy OC – wyrejestrowanie samochodu

Z umowy OC możemy oczywiście zrezygnować, jeśli wyrejestrowujemy pojazd lub decydujemy się go zezłomować. Takie przypadki dotyczą najczęściej aut po wypadkach lub takich, które z powodu wieku czy usterek technicznych nie nadają się już do użytkowania, naprawy. 

Jeśli decydujemy się na taki krok, możemy odzyskać część zapłaconej składki za OC. O wypowiedzeniu umowy ubezpieczenia OC i zezłomowaniu pojazdu powinniśmy poinformować ubezpieczyciela. 

PODSUMOWANIE:

  • Umowa OC jest obowiązkowa dla wszystkich użytkowników zarejestrowanych pojazdów mechanicznych. Nie można z niej zrezygnować, chyba że w określonych wypadkach. 
  • Rezygnacja z ubezpieczenia OC jest możliwa przy zawarciu umowy przez internet, zakupie auta i korzystaniu z polisy poprzedniego właściciela, przy zezłomowaniu i wyrejestrowaniu pojazdu, czy wtedy, kiedy przydarzy się nam podwójne ubezpieczenie. 
  • Rezygnując z OC pamiętajmy, że nie możemy dopuścić do przerwy w ubezpieczeniu. 
  • Jeśli chcemy zrezygnować z polisy, której okres obowiązywania właśnie się kończy, pamiętajmy o odpowiedniej formie wypowiedzenia, w przeciwnym razie może być ono nieskuteczne.

Małgorzata Dawid
Małgorzata Dawid

Content Manager, ekonomistka, pisarka i specjalistka ds. treści internetowych z wieloletnim doświadczeniem w tworzeniu poradników ubezpieczeniowych.

Dołącz do dyskusji

Kierunkowskaz na rondzie
Kierunkowskaz na rondzie Autor Katarzyna Matusiak Komunikacyjne
Kierunkowskaz - ten mały, często niedoceniany element naszego samochodu, który jest niczym nasza osobista forma komunikacji na drodze. Kiedy używamy kierunkowskazów, mówimy innym kierowcom, co zamierzamy zrobić. Ale co się dzieje, gdy stoimy przed jednym z najbardziej skomplikowanych elemen...
Czytaj dalej
7 tysięcy utraconych praw jazdy
7 tysięcy utraconych praw jazdy! Autor Weronika Cichocka Komunikacyjne
Nowy taryfikator punktów karnych w Polsce spowodował prawdziwą rewolucję na drogach. Kierowcy, którzy do tej pory ignorowali przepisy ruchu drogowego, teraz z utęsknieniem wspominają stare czasy. Wzrost liczby utraty punktów karnych prowadzi nieuchronnie do coraz częstszych przypadków utr...
Czytaj dalej