04/05/2020 23 listopada, 2020 Komunikacyjne
Ten artykuł przeczytasz w 5 minut.

Ubezpieczenie OC jest obowiązkowe dla posiadaczy pojazdów mechanicznych, które są zarejestrowane – nawet jeśli ich czasowo nie używamy, albo nie nadają się one do użytkowania. Z polisy OC nie można w normalnych warunkach zrezygnować. Istnieje jednak kilka wypadków, gdy rezygnacja z ubezpieczenia OC samochodu jest możliwa. Sprawdź jakie to sytuacje!

Podwójne ubezpieczenie OC, otrzymanie OC po poprzednim właścicielu auta, zakup OC przez internet / telefon, wyrejestrowanie pojazdu – to sytuacje, w których z OC można zrezygnować. 

OC możesz także wypowiedzieć na koniec okresu ubezpieczeniowego, wtedy polisa nie odnowi się automatycznie. Jak to zrobić w poszczególnych wypadkach i na jakie rozwiązania możesz liczyć? Wyjaśniamy!

Wypowiedzenie umowy ubezpieczenia OC na koniec okresu ubezpieczeniowego

Z umowy OC możesz zrezygnować, kiedy kończy się okres na jaki obowiązuje. Standardowo OC przedłuży się automatycznie, jeśli to Ty zawierałeś umowę ubezpieczenia, auto nie zmieniało właściciela w czasie obowiązywania umowy itp.

OC które właśnie dobiega końca, możemy wypowiedzieć bez podawania przyczyn. Należy to zrobić najpóźniej na dzień przed końcem obowiązywania aktualnej umowy. Najczęściej rezygnujemy z OC w przypadku znalezienia korzystniejszej oferty, np. u innego ubezpieczyciela. Mamy do tego absolutne prawo, należy jedynie pamiętać o skutecznym wypowiedzeniu umowy OC i zachowaniu wszystkich formalności związanych z procedurą takiego wypowiedzenia. 

Rezygnacja z polisy OC kupionej na odległość

W przypadku zawarcia umowy ubezpieczenia OC na odległość – czyli za pośrednictwem Internetu lub telefonu, możemy odstąpić od umowy w ciągu 30 dni od momentu jej zawarcia. Również nie musimy nikomu tłumaczyć powodów takiej rezygnacji. 

Pamiętajmy jednak o tym, że jeśli odstąpimy od umowy, a nie kupimy innego ubezpieczenia, pozostaniemy bez ochrony ubezpieczeniowej. Ciągłość OC jest bardzo ważna, za brak polisy grożą spore kary! 

Z umowy ubezpieczenia OC zawartej u agenta nie możemy zrezygnować. Termin 30 dni tutaj nie obowiązuje! 

Wypowiedzenie umowy ubezpieczenia – zakup i sprzedaż samochodu 

Kupując samochód, standardowo otrzymujemy polisę OC od poprzedniego właściciela auta. Najczęściej korzystamy z niej aż do końca okresu obowiązywania. Jeśli jednak wolimy zakupić OC od razu na siebie, taką umowę również możemy wypowiedzieć w dowolnym momencie. Warto o fakcie niekorzystania z polisy OC poinformować sprzedającego. Otrzyma on zwrot składki za niewykorzystany okres ochrony. 

Rezygnacja z ubezpieczenia OC – podwójne ubezpieczenie

Podwójne ubezpieczenie było większym problemem kilka lat temu – aktualnie zdarza się, że nieskutecznie wypowiemy kończącą się umowę OC zawierając jednocześnie inną, albo kupimy OC na tzw. zakładkę, czyli przed końcem okresu obowiązywania starej umowy. 

W takim wypadku mamy prawo do wypowiedzenia umowy i jeśli polisa była opłacona, do zwrotu środków za okres, w którym z OC nie będziemy korzystać. 

W praktyce: jeśli zorientowaliśmy się, że mamy podwójne ubezpieczenie po 14 dniach od daty, kiedy zaczęło obowiązywać, zapłacimy wyłącznie za te 14 dni, a nie całą składkę za rok ochrony. 

Rozwiązanie polisy OC – wyrejestrowanie samochodu

Z umowy OC możemy oczywiście zrezygnować, jeśli wyrejestrowujemy pojazd lub decydujemy się go zezłomować. Takie przypadki dotyczą najczęściej aut po wypadkach lub takich, które z powodu wieku czy usterek technicznych nie nadają się już do użytkowania, naprawy. 

Jeśli decydujemy się na taki krok, możemy odzyskać część zapłaconej składki za OC. O wypowiedzeniu umowy ubezpieczenia OC i zezłomowaniu pojazdu powinniśmy poinformować ubezpieczyciela. 

PODSUMOWANIE:

  • Umowa OC jest obowiązkowa dla wszystkich użytkowników zarejestrowanych pojazdów mechanicznych. Nie można z niej zrezygnować, chyba że w określonych wypadkach. 
  • Rezygnacja z OC jest możliwa przy zawarciu umowy przez internet, zakupie auta i korzystaniu z polisy poprzedniego właściciela, przy zezłomowaniu i wyrejestrowaniu pojazdu, czy wtedy, kiedy przydarzy się nam podwójne ubezpieczenie. 
  • Rezygnując z OC pamiętajmy, że nie możemy dopuścić do przerwy w ubezpieczeniu. 
  • Jeśli chcemy zrezygnować z polisy, której okres obowiązywania właśnie się kończy, pamiętajmy o odpowiedniej formie wypowiedzenia, w przeciwnym razie może być ono nieskuteczne.

Małgorzata Dawid

Małgorzata Dawid

Content Manager, ekonomistka, pisarka i specjalistka ds. treści internetowych z wieloletnim doświadczeniem w tworzeniu poradników ubezpieczeniowych.