Weronika Cichocka
Weronika Cichocka
Aktualizowano: 15.03.2022 Turystyczne
🕐 Ten artykuł przeczytasz w 7 minut.
Rate this post

W internecie wyświetlają Ci się reklamy tanich lotów, a kiedy chciałbyś kupić bilet, cena okazuje się o wiele wyższa? Jak znaleźć prawdziwe zniżki i rabaty, aby nie przepłacać za podróżowanie? Sprawdź jak szukać promocyjnych lotów!

Sokoli wzrok i stalowe nerwy to podstawa. Jak szukać promocyjnych lotów? Jeżeli chcesz znaleźć promocyjne loty naprawdę tanio, musisz uzbroić się w cierpliwość lub rozpocząć poszukiwania z solidnym wyprzedzeniem. 

Jak szukać promocyjnych lotów? Od czego zacząć?

Przede wszystkim powinieneś zastanowić się, jakiego rodzaju biletu szukasz. Czy chciałbyś polecieć w konkretne miejsce? Czy ma to być city break? Przygotuj sobie listę ze stronami internetowymi, na których można znaleźć promocje. Zastanów się, gdzie do tej pory można było się spodziewać rabatu w analogicznym okresie rok wcześniej. 

Jeżeli tylko masz możliwość, nie podróżuj w tak zwanym wysokim sezonie. W tym czasie znacznie trudniej jest znaleźć tani lot. Spójrz na ceny pojawiające się jesienią zimą lub wczesną wiosną. W wielu krajach jest wtedy równie ciepło jak podczas naszego lata, a ceny na miejscu oraz przelotu są o wiele niższe. 

Jeśli naprawdę zależy Ci na promocji, przyglądaj się tak zwanym tanim w dniom. Najczęściej do tak zwanych dni promocyjnych należy wtorek i środa. To właśnie w środku tygodnia ceny biletów znacznie tanieją i można trafić na atrakcyjną okazję. Podobnie dzieje się, jeśli decydujemy się na wylot last minute. Przewoźnicy w ostatniej chwili proponują bardzo niskie ceny, ponieważ opłaca im się to bardziej niż brak zapełnienia miejsc w samolocie. Takie okazje nie zdarzają się jednak często i są prawdziwą gratką, szczególnie dla tych, którzy mogą sobie pozwolić na wyjazd w dowolnym terminie. Przy last minute wylot może nastąpić praktycznie z dnia na dzień. Dlatego już zawczasu zapisz się do grup wyszukujących promocji, newsletterów firm sprzedających bilety lotnicze i bądź na bieżąco. 

Sam lot też ma znaczenie!

Jeżeli decydujesz się na taniego przewoźnika, naturalnie zapłacisz o wiele mniej. Musisz jednak liczyć się z tym, że najczęściej Twój samolot ląduje na małym lotnisku, a Ty będziesz musiał dojechać do najbliższego miasta. Do najtańszych biletów w ramach doby należą te, które odbywają się bardzo wcześnie rano lub też w środku nocy.

Jeśli nie stanowi to dla Ciebie problemu, możesz sporo zaoszczędzić. Uważaj na nieznane firmy. Mogą oferować bardzo korzystne ceny, ale odzyskanie pieniędzy od nieuczciwych przewoźników, w takim wypadku, może okazać się niemal niemożliwe. 

Podróżujesz? Musisz być ubezpieczony! Sam EKUZ nie wystarczy

Jeśli podróżujesz po Europie, możesz wyrobić sobie w Polsce kartę EKUZ. Upoważnia ona posiadacza do leczenia się na takich warunkach, które przysługują obywatelom danego kraju. Nie oznacza to jednak nieodpłatności. W wielu państwach obowiązują dopłaty do świadczeń medycznych. Zatem w momencie gdy zachorujemy lub przydarzy nam się wypadek, skorzystamy naturalnie z karty EKUZ, ale na przykład do wizyty lekarskiej będziemy musieli dopłacić, a i do części świadczeń medycznych również. 

Poza strefą obowiązywania karty EKUZ jesteśmy praktycznie zdani sami na siebie. Biuro podróży i przewoźnicy często oferują dokupienie do biletu lotniczego ubezpieczenia. Niemniej jednak suma gwarantowana tego rodzaju polisie jest niska. Oznaczać to może, że znów zapłacimy z własnej kieszeni za część świadczeń. Zazwyczaj ubezpieczenia oferowane przez przewoźników nie zawierają OC w życiu prywatnym, a także nie ma możliwości rozszerzenia ich dla osób, które zamierzają aktywnie spędzić wypoczynek. 

Ubezpieczenie podróżne to podstawa!

Ubezpieczenie podróżne powinno zawierać koszty leczenia i ratownictwa, ubezpieczenia od następstw nieszczęśliwych wypadków, OC w życiu prywatnym, OC sportowe, a także ochronę bagażu. Warto również zwrócić uwagę na to, czy w ogólnych warunkach ubezpieczenia ujęte są ewentualne wydatki na prawników i tłumacza, szczególnie, jeśli wyjeżdżamy do krajów egzotycznych. 

Ubezpieczenie podróżne najlepiej dobrać indywidualnie. Dzięki temu oferta będzie przygotowana specjalnie dla nas, a suma gwarantowana ujęta w ogólnych warunkach ubezpieczenia będzie dla nas satysfakcjonująca. Jeżeli chorujemy przewlekle, wystarczy, że poinformujemy o tym towarzystwo ubezpieczeniowe i w ramach rozszerzenia ubezpieczenia turystycznego również będziemy mogli się czuć bezpiecznie za granicą. Przeczytaj jakie ubezpieczenie turystyczne wybrać?

Część firm oferuje swoim klientom również odszkodowanie, gdy spóźni się samolot lub bagaż nie trafi z podróżującym do miejsca docelowego. Warto zdecydować się na tego rodzaju rozwiązanie również dlatego, że nie jest to drogie. W Europie możesz ubezpieczyć się już od 3 zł dziennie, a poza nią już od 5 zł za dobę. Nie ryzykuj wyjazdu bez ochrony! Pamiętaj, że bez ubezpieczenia za wszystko będziesz musiał zapłacić z własnej kieszeni. 

PODSUMOWANIE:

  • Jeżeli szukasz tanich lotów, musisz być na bieżąco z ofertami przewoźników.
  • Jeżeli wyjeżdżasz na urlop do Europy, koniecznie wyrób kartę EKUZ. 
  • Z kartą EKUZ w części krajów i tak będziesz musiał dopłacić do świadczenia medycznego.
  • Koniecznie wykup ubezpieczenie turystyczne. Dzięki niemu towarzystwo ubezpieczeniowe pokryje koszty Twojego leczenia, transportu, a także zapłaci koszty rehabilitacji.
  • Zwróć uwagę na to, jakiego rodzaju świadczenia są oferowane w ogólnych warunkach ubezpieczenia przez wystawcę polisy.
  • Sprawdź, wysokość sumy gwarantowanej  w umowie. 
  • Pamiętaj, że polisy podróżne indywidualne zawsze najlepiej odpowiadają potrzebom turystów. Każdorazowo możesz wybrać dodatkowe rozszerzenia i świadczenia oferowane przez towarzystwo ubezpieczeniowe pod swoje zapotrzebowanie. 

Weronika Cichocka
Weronika Cichocka

Dziennikarka z wieloletnim doświadczeniem. Od lat pisząca o ubezpieczeniach, ekonomii i zdrowiu. Specjalista ds. PR i marketingu internetowego.

[vc_row type=”in_container” full_screen_row_position=”middle” column_margin=”default” scene_position=”center” text_color=”dark” text_align=”left” overlay_strength=”0.3″ shape_divider_position=”bottom” bg_image_animation=”none”][vc_column column_padding=”no-extra-padding” column_padding_position=”all” background_color_opacity=”1″ background_hover_color_opacity=”1″ column_link_target=”_self” column_shadow=”none” column_border_radius=”none” width=”1/1″ tablet_width_inherit=”default” tablet_text_alignment=”default” phone_text_alignment=”default” overlay_strength=”0.3″ column_border_width=”none” column_border_style=”solid” bg_image_animation=”none”]
[/vc_column][/vc_row][vc_row type=”full_width_background” full_screen_row_position=”middle” column_margin=”default” scene_position=”center” text_color=”dark” text_align=”left” top_padding=”4%” bottom_padding=”4%” color_overlay=”rgba(69,69,255,0.15)” overlay_strength=”0.3″ shape_divider_position=”bottom” bg_image_animation=”none” shape_type=””][vc_column column_padding=”no-extra-padding” column_padding_position=”all” background_color_opacity=”1″ background_hover_color_opacity=”1″ column_link_target=”_self” column_shadow=”none” column_border_radius=”none” width=”1/1″ tablet_width_inherit=”default” tablet_text_alignment=”default” phone_text_alignment=”default” overlay_strength=”0.3″ column_border_width=”none” column_border_style=”solid” bg_image_animation=”none”][vc_row_inner column_margin=”default” text_align=”left”][vc_column_inner column_padding=”no-extra-padding” column_padding_position=”all” background_color_opacity=”1″ background_hover_color_opacity=”1″ column_shadow=”none” column_border_radius=”none” bottom_margin=”2%” column_link_target=”_self” width=”1/1″ tablet_width_inherit=”default” overlay_strength=”0.3″ column_border_width=”none” column_border_style=”solid” bg_image_animation=”none”][vc_column_text]
Poradnik dla kierowców
Praktyczne informacje o ubezpieczeniu OC/AC
[/vc_column_text][/vc_column_inner][/vc_row_inner][vc_row_inner column_margin=”default” text_align=”left”][vc_column_inner column_padding=”padding-4-percent” column_padding_position=”all” centered_text=”true” background_color_opacity=”1″ background_hover_color_opacity=”1″ column_shadow=”none” column_border_radius=”none” column_link_target=”_self” width=”1/3″ tablet_width_inherit=”default” overlay_strength=”0.3″ column_border_width=”none” column_border_style=”solid” bg_image_animation=”none”][vc_column_text css=”.vc_custom_1673606981694{margin-top: 0px !important;margin-bottom: 0px !important;}”]

Ubezpieczenie samochodu

Co obejmuje ubezpieczenie OC

[/vc_column_text][/vc_column_inner][vc_column_inner column_padding=”padding-4-percent” column_padding_position=”all” background_color_opacity=”1″ background_hover_color_opacity=”1″ column_shadow=”none” column_border_radius=”none” column_link_target=”_self” width=”1/3″ tablet_width_inherit=”default” overlay_strength=”0.3″ column_border_width=”none” column_border_style=”solid” bg_image_animation=”none”][vc_column_text css=”.vc_custom_1675167557776{margin-top: 0px !important;margin-bottom: 0px !important;}”]

Kalkulator OC

Kalkulator OC bez podawania danych

[/vc_column_text][/vc_column_inner][vc_column_inner column_padding=”padding-4-percent” column_padding_position=”all” background_color_opacity=”1″ background_hover_color_opacity=”1″ column_shadow=”none” column_border_radius=”none” column_link_target=”_self” width=”1/3″ tablet_width_inherit=”default” overlay_strength=”0.3″ column_border_width=”none” column_border_style=”solid” bg_image_animation=”none”][vc_column_text css=”.vc_custom_1677793971799{margin-top: 0px !important;margin-bottom: 0px !important;}”]

Pozostałe porady

Eurotax – wycena samochodu

Historia pojazdu po numerze rejestracyjnym

[/vc_column_text][/vc_column_inner][/vc_row_inner][/vc_column][/vc_row]

Dołącz do dyskusji

Płatności bezgotówkowe w Policji
Płatności bezgotówkowe w Policji Autor Weronika Cichocka Komunikacyjne
Każdy kierowca może znaleźć się w sytuacji, w której otrzymuje mandat karny za wykroczenie w ruchu drogowym. Niezależnie od tego, czy popełniliśmy drobny błąd, czy też bardziej poważne naruszenie przepisów, konsekwencje w postaci mandatu karnego są nieuniknione. Jednak warto wiedzie...
Czytaj dalej
glamping
Glamping Autor Katarzyna Matusiak Turystyczne
Czy zastanawiałeś się kiedyś, jak to jest spać pod gwiazdami w luksusowych warunkach, nie rezygnując z komfortu własnego łóżka? Jeśli tak, to glamping jest dla Ciebie! Co to jest glamping? To pytanie krąży po głowach wielu, którzy słyszeli o tym trendzie, ale nie do końca wie...
Czytaj dalej