Dorota Bajorek
Dorota Bajorek
Aktualizowano: 14.03.2022 Turystyczne
🕐 Ten artykuł przeczytasz w 9 minut.
Rate this post

Portugalia to jeden z atrakcyjniejszych turystycznie kraj na starym kontynencie. Przepiękne plaże i krajobrazy, sprzyjający klimat i niezwykła kultura przyciągają turystów. Jednak w ciągu ostatnich miesięcy to pandemia rozdawała karty i zatrzymała ruch turystyczny. Na jakich zasadach można więc teraz wjechać do Portugalii? Jakie obostrzenia panują w tym kraju obecnie? Przyjrzymy się temu bliżej w poniższym artykule.

Portugalia a koronawirus – co z turystyką?

Każdy, kto marzy o zwiedzeniu tego pięknego kraju, ma świadomość, że to wspaniałe miejsce na spędzenie wakacji czy urlopu poza sezonem. Oczywiście wymaga to sprawnej organizacji albo skorzystania z usług biura podróży przede wszystkim ze względu na odległość od naszego kraju. Ale naprawdę warto. Nie jest to może tak popularny szlak turystyczny jak Chorwacja czy Grecja, ale wiele osób decyduje się na wyjazd do tego urokliwego kraju. Zarówno część kontynentalna jak i Madera oferują turystom bardzo wiele.

To prawda, że czas pandemii nie był dla tego kraju stawiającego na turystykę zbyt łaskawy. Na szczęście ludzie spragnieni morza, plaż i słońca znów mogą się nim cieszyć.

Jednak wyjazd do Portugalii jest możliwy, jeśli dopełnimy formalności związanych z pandemicznymi przepisami dotyczącymi przemieszczania się do poszczególnych krajów. Na szczęście w Portugalii nie są one szczególnie restrykcyjne.

Portugalia a koronawirus – obecna sytuacja

Do tej pory w Portugalii stwierdzono, że zachorowało na koronawirusa 1,08 mln osób. Zmarło na jego skutek 18 056 Portugalczyków. Ponad 86% populacji Portugalczyków zaszczepiło się przeciwko wirusowi przynajmniej jedną dawką.

Co niezwykle ciekawe, w przeciwieństwie do wielu państw, w których zaostrza się restrykcje przed nadejściem czwartej fali, Portugalia wybrała odwrotny kierunek.

W maju zakończył się stan wyjątkowy, a już we wrześniu rząd zadecydował, że zostanie zniesiony obowiązek noszenia maseczek w przestrzeni publicznej pod pewnymi warunkami. Wcześniej zasłanianie twarzy było obowiązkowe nawet na świeżym powietrzu. Obecnie maseczki ochronne wciąż trzeba nosić w środkach transportu publicznego, w domach seniorów i szpitalach, szkołach oraz urzędach. Poza tym obowiązują w czasie dużych imprez oraz w centrach handlowych – jednym słowem wszędzie tam, gdzie nie może być zachowany 2-metrowy dystans między ludźmi.

Z kolei od początku października zniesiony został obowiązek przedstawiania certyfikatu covidowego w restauracjach. To bardzo dobra wiadomość zarówno dla mieszkańców kraju jaki i turystów, tym bardziej, że zakończono z restrykcjami, jakimi były ograniczenia liczby gości w restauracjach. Następna dobra wiadomość dotyczy faktu, że podróżowanie po całym kraju odbywa się bez ograniczeń. Na dodatek hotele pracują bez ograniczeń.

Rząd zezwolił także na to, by ponownie zaczęły pracę dyskoteki i bary. Czyli podczas wyjazdu można cieszyć się odrobiną wolności, która jednak nie zagraża bezpieczeństwu.

Portugalia a koronawirus – zasady wjazdu do kraju

W czasie pandemii każdy kraj wprowadził specjalne przepisy dotyczące wjazdu do kraju. Zrobiła to także Portugalia. A koronawirus na wiele miesięcy sparaliżował normalny ruch między krajami. Obecnie powoli wracamy do normalności, ale pod pewnymi warunkami. Dlatego przed wylotem do każdej z części Portugalii trzeba się zapoznać z obowiązującymi przepisami wjazdowymi. Na pewno warto mieć świadomość, że można wjechać do Portugalii na 90 dni bez podawania przyczyny, a przy wjeździe wystarczy pokazać dowód osobisty lub paszport.

A w kwestii formalności związanych z podróżą samolotem, to okazuje się, że test jest potrzebny tylko, jeśli dostajemy się do Portugalii drogą powietrzną. Zwolnieni z wykonania testu są ozdrowieńcy i osoby w pełni zaszczepione. W czasie przekraczania granicy drogą lądową test nie obowiązuje. Przyjrzymy się teraz dokładnie zasadom, które wprowadzono w Portugalii kontynentalnej i na Maderze.

Portugalia kontynentalna

Lecąc samolotem do kontynentalnej części Portugalii, na przykład, żeby zwiedzić Lizbonę, musimy się liczyć z następującymi procedurami:

  • należy okazać negatywny wynik testu RT-PCR na COVID-19 wykonanego najwcześniej na 72 godz. przed wylotem wynik testu antygenowego wykonanego w ciągu ostatnich 48 godzin przed wylotem. Testu nie muszą wykonywać zwolnione dzieci, które nie ukończyły 12 lat
  • od 1 lipca 2021 r. z obowiązku testu zwolnione są osoby w pełni zaszczepione oraz ozdrowieńcy, którzy przebyli chorobę w ciągu ostatnich 180 dni na podstawie Unijnego Certyfikatu COVID okazanego w wersji papierowej lub cyfrowej w wersji angielskiej lub portugalskiej
  • wszyscy podróżni przed wyjazdem muszą wypełnić formularz lokalizacyjny PLF dostępny na stronie https://portugalcleanandsafe.pt/en/passenger-locator-card w formie elektronicznej lub papierowej oraz mieć go przy sobie w formie wydruku do okazania w punktach kontroli. Formularz jest imienny i obowiązkowy nawet w przypadku dzieci poniżej 18 roku życia.

Portugalia a koronawirus – Madera

Niezwykle popularny kierunek urlopowych podróży stanowi portugalska wyspa Madera. Aby udać się tam na wypoczynek trzeba mieć na uwadze, że:

  • należy okazać aktualny negatywny wynik testu RT-PCR lub antygenowego
  • na lotnisku istnieje możliwość wykonania testu na koszt rządu Madery, a cała procedura trwa około godziny
  • przed przylotem na wyspę należy koniecznie wypełnić specjalny formularz elektroniczny(na 48-24 godz. przed przyjazdem) – Madera: madeirasafe.com
  • z testów zwolnione są osoby w pełni zaszczepione, które udowodnią ten fakt, okazując Unijny Certyfikat COVID oraz ozdrowieńcy, którzy przeszli koronawirusa w ciągu ostatnich 180 dni, a także dzieci poniżej 12 roku życia.

Portugalia a koronawirus – jak wygląda kwarantanna?

Jeśli chodzi o osoby, które docierają do Portugalii z któregoś kraju Unii Europejskiej, Wielkiej Brytanii i Strefy Schengen, to na pewno po przybyciu nie obowiązuje kwarantanna wjazdowa. Jednak można się oczywiście zarazić na miejscu. Jeśli tak się stanie i okaże się, że mamy pozytywny wynik testu lub po kontakt z osobą zarażoną, możemy zostać skierowani na kwarantannę.

Izolacja spowodowana koronawirusem może odbyć się niestety na nasz koszt i to zarówno, jeśli chodzi o wyżywienie jak i zakwaterowanie. Na taką ewentualność bardzo przydaje się odpowiednia polisa turystyczna, która pokryje niespodziewane wydatki, na które zostaniemy w ten sposób narażeni.

Powrót z Portugalii do Polski

Jak widać, Portugalia świetnie sobie radzi w walce z pandemią, społeczeństwo jest wyszczepione, a przepisy pandemiczne znacznie złagodzone. Na pewno nie ma wjazdowej kwarantanny po przybyciu do Portugalii. Ale Polacy wracający do kraju i rozgrzani po urlopie na portugalskich plażach muszą się liczyć z kubłem zimnej wody w postaci kwarantanny wjazdowej. Trwa ona tak jak w przypadku powrotu z innych krajów Unii Europejskiej do naszego kraju pełne 10 dni. Z kwarantanny wjazdowej zwolnione zostają tylko:

  • osoby w pełni zaszczepione
  • osoby, które przeszły koronawirusa w ciągu ostatnich 180 dni czyli tzw. ozdrowieńcy
  • dzieci poniżej 12 roku życia
  • osoby, które na 48 godzin przed lub po podróży do kraju otrzymały negatywny wynik testu na obecność koronawirusa.

Portugalia a koronawirus – polisa turystyczna

Dobra wiadomość jest taka, że przebywając na terenie Portugalii, możemy liczyć na bezpłatną pomoc medyczną po okazaniu ważnej Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ). Ale tylko w placówkach publicznej służby zdrowia. Nie wchodzą w grę takie sytuacje jak pobyt w szpitalu, operacje czy transport medyczny. Dlatego koniecznie trzeba przed wyjazdem wybrać korzystne ubezpieczenie turystyczne. Zachęcamy do zapoznania się z ofertą Compensa Voyage.

Aby jak najlepiej chroniło powinno się składać z takich elementów jak: ubezpieczenie zdrowotne , NNW, OC w życiu prywatnym czy ubezpieczenie bagażu. Warto także przemyśleć, czy nie potrzebujemy przydatnych rozszerzeń polisy, takich jak klauzula alkoholowa, gdyby wypadek zdarzył się akurat po wysączeniu drinka z palemką. A na czas pandemii SARS-CoV-2 koniecznie trzeba sprawdzić w OWU, czy polisa obejmuje zdarzenia związane z jego leczeniem i pokrycie kosztów kwarantanny w Portugalii. Coraz częściej ubezpieczyciele oferują takie polisy, które obejmują zachorowanie na COVID-19.

PODSUMOWANIE:

  • Portugalia po pandemicznej przerwie znowu przyciąga swoimi atrakcjami rzesze turystów.
  • Do tej pory zachorowało w tym kraju na koronawirusa 1,08 mln osób, a zmarło na jego skutek 18 056 Portugalczyków.
  • Portugalia w odróżnieniu od wielu innych krajów europejskich luzuje obostrzenia.
  • Podróżni lecący do Portugalii kontynentalnej, muszą wykonać test, z którego zwolnieni są zaszczepieni, ozdrowieńcy i dzieci poniżej 12 roku życia.
  • Madera umożliwia wykonanie testu na koszt rządu na lotnisku.
  • Konieczne jest wypełnienie przed wylotem formularza lokalizacyjnego PLF.
  • Nie obowiązuje kwarantanna wjazdowa, a jeśli zachoruje się na miejscu, izolację odbywa się na własny koszt.
  • Po przylocie do Polski obowiązuje 10 dni kwarantanny, z której zwolnieni zaszczepionych, ozdrowieńców i dzieci 12 roku życia.
  • Warto wybrać przed wyjazdem odpowiednią polisę zdrowotną, która obejmuje zdarzenia związane z zachorowaniem na COVID-19.

Dorota Bajorek
Dorota Bajorek

Absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego, autorka tekstów w Internecie. Dzięki pisaniu łączy przyjemne z pożytecznym. Miłośniczka natury, dobrej książki i sudoku.

Dołącz do dyskusji

Zmiany w ITD
Zmiany w ITD Autor Weronika Cichocka Komunikacyjne
Ostatnie decyzje Rady Ministrów dotyczące Inspekcji Transportu Drogowego (ITD) zapowiadają gruntowną przebudowę tej instytucji. Projekt ustawy o zmianie ustawy o transporcie drogowym przewiduje zmiany, które mają zrewolucjonizować sposób funkcjonowania ITD. Kluczowe innowacje skupiają si�...
Czytaj dalej
Budowa DK9
Budowa DK9 Autor Weronika Cichocka Komunikacyjne
GDDKiA zapowiedziała budowę nowego odcinka drogi krajowej DK9, który będzie kluczowym elementem poprawy ruchu na osi północ-południe w okolicach Rzeszowa. Ten imponujący fragment trasy rozciągnie się na 60 kilometrów, stanowiąc znaczący krok w ułatwieniu podróży dla kierowców w tym...
Czytaj dalej