Anna Rychlewicz
Anna Rychlewicz
Aktualizowano: 17.07.2023 Komunikacyjne
🕐 Ten artykuł przeczytasz w 5 minut.
5/5 - (1 vote)

Stłuczki, kolizje i szkody komunikacyjne to codzienność na naszych drogach. Chlebem powszednim są też likwidacje szkód z ubezpieczenia OC lub AC. W każdym z tych przypadków, podstawą wypłaty odszkodowania będzie wycena szkody samochodu. Podpowiadamy, na czym polega i ile kosztuje wycena szkody samochodu. Wyjaśniamy, jak działa darmowa wycena szkody samochodu online i kiedy warto z niej skorzystać.

<3
Uzupełnij tylko 2 pola i poznaj cenę OC/AC od razu!Poznaj cenę OC
X

Wycena szkody samochodu – na czym polega i kiedy jest konieczna?

Jedziesz zgodnie z przepisami i zachowujesz maksimum uwagi, czego nie możesz powiedzieć o innym uczestniku ruchu drogowego. Zostajesz poszkodowany w zdarzeniu, więc masz prawo do odszkodowania z OC sprawcy. Albo inaczej – chwila nieuwagi skutkuje zniszczeniem auta, do czego sam się przyczyniasz, ale możesz odetchnąć z ulgą, ponieważ posiadasz polisę AC. Zarówno w jednym, jak i drugim przypadku masz prawo do otrzymania odszkodowania od ubezpieczyciela.

Podstawą jego wypłaty będzie oszacowanie szkód i wycena szkody samochodu. Ta leży w gestii rzeczoznawcy, którego zadaniem jest analiza powstałej szkody, ocena jej zakresu, a w końcu – wycena szacunkowej wartości odszkodowania. To właśnie na podstawie analizy rzeczoznawcy, towarzystwo ubezpieczeniowe podejmuje decyzję o wysokości wypłaconego świadczenia.

UWAGA: W przypadku szkód mniejszego kalibru może zdarzyć się, że ubezpieczyciel pominie etap wyceny szkody przez rzeczoznawcę, a wartość świadczenia ustali na podstawie opisu i zdjęć dostarczonych przez poszkodowanego.

Ile kosztuje wycena szkody samochodu?

Jeśli masz wątpliwości co do wysokości proponowanego Ci odszkodowania, warto dodatkowo zasięgnąć opinii niezależnego rzeczoznawcy samochodowego. Choć usługa być może nie należy do najtańszych, może okazać się całkiem niezłą inwestycją. Na pytanie: ile kosztuje wycena szkody samochodu, trudno jest udzielić jednoznacznej odpowiedzi.

Każda sytuacja wymaga indywidualnego podejścia, w którym nie ma zastosowania gotowy cennik. Przyjmuje się jednak, że wycena szkody samochodu przez niezależnego rzeczoznawcę zaczyna się od około 300 złotych. Najczęściej za kosztorys powypadkowy nie zapłacimy więcej niż 500 złotych.

Zaniżona wysokość odszkodowania a prawa poszkodowanego

Bardzo często firmy ubezpieczeniowe mają podpisany kontrakt z konkretnym rzeczoznawcą. Jeśli jako poszkodowany masz jakiekolwiek wątpliwości co do ustalonej kwoty odszkodowania i przypuszczasz, że należy Ci się zdecydowanie wyższe świadczenie, to pamiętaj, że zawsze masz prawo powołać niezależnego rzeczoznawcę samochodowego, który na nowo oceni rozmiar powstałych szkód, a którego ocena może posłużyć za podstawę do odwołania od decyzji ubezpieczyciela.

UWAGA: W sytuacji, gdy po analizie niezależnego rzeczoznawcy okazuje się, że przysługuje Ci zdecydowanie wyższe ubezpieczenie, niż to, które zaproponował ubezpieczyciel, napisz odwołanie od jego decyzji. Na złożenie pisma masz 3 lata od momentu wydania opinii. Pamiętaj jednak, że nie warto zwlekać i należy działać od razu.

Zaniżona wycena szkody samochodu – jak napisać odwołanie od decyzji ubezpieczyciela?

Powiedzieliśmy już sobie, że każdy poszkodowany, który ma jakiekolwiek wątpliwości odnośnie wyceny rzeczoznawcy czy wysokości przyznanego odszkodowania, może odwołać się od decyzji towarzystwa. Choć na złożenie takiego pisma mamy aż 3 lata od wydania decyzji, nie warto zwlekać i czekać z tym na ostatnią chwilę.

Odwołanie od decyzji ubezpieczyciela powinno zawierać takie informacje jak dane osoby poszkodowanej, dane towarzystwa ubezpieczeniowego, numer polisy ubezpieczeniowej, numer wydanej przez towarzystwo decyzji, a także numer szkody. Bardzo przydatna będzie tutaj opinia niezależnego rzeczoznawcy czy wszelkie dokumenty i faktury, które wykażą, że kwota przyznanego odszkodowania jest niewystarczająca na pokrycie szkód.

Wycena szkody samochodu – kalkulator online

Nie każda szkoda będzie budziła nasze wątpliwości i nie każda wycena rzeczoznawcy może wydawać nam się wyceną zaniżoną. Jeśli jednak mamy jakieś wątpliwości, z pomocą może przyjść nam także wycena szkody samochodu – kalkulator online. Narzędzia, które dostępne są w internecie, po podaniu niezbędnych danych, przeanalizują kosztorys naprawy pojazdu i oszacują wysokość należnego nam odszkodowania. Pamiętajmy jednak, że będzie to orientacyjna wycena szkody samochodu. Kalkulator online poda nam jedynie przybliżony koszt naprawy, nie uwzględniający tak naprawdę uszkodzeń, które widoczne mogą być dopiero po demontażu i dokładnym zbadaniu części.

UWAGA: Darmowa wycena szkody samochodu online nie jest wiążącym dokumentem, który można przedstawić jako dowód firmie ubezpieczeniowej. Może podać nam jedynie szacunkową wartość i dać ogólne wyobrażenie o rozmiarze szkód.

PODSUMOWANIE:

  • W przypadku odszkodowania z OC czy AC, podstawą ustalenia wysokości należnego odszkodowania jest opinia rzeczoznawcy samochodowego.
  • Opinia eksperta wydawana jest na podstawie oględzin szkód.
  • Poszkodowany, który nie zgadza się z wystawioną wyceną, może powołać niezależnego rzeczoznawcę samochodowego i odwołać się od decyzji ubezpieczyciela.
  • W świetle prawa, na odwołanie się od decyzji ubezpieczyciela mamy 3 lata od momentu wystawienia opinii.
  • W oszacowaniu wysokości należnego odszkodowania i wyceny szkód może pomóc nam wycena szkody samochodu online.
  • Darmowa wycena szkody samochodu online nie jest wiążącym dokumentem, który można przedstawić jako dowód firmie ubezpieczeniowej.

Anna Rychlewicz
Anna Rychlewicz

Absolwentka dziennikarstwa i zarządzania mediami. Na świat patrzy przez pryzmat tego, jakimi słowami może go opisać. Nieustannie poszerza horyzonty podejmując się tematów z zakresu turystyki, językoznawstwa czy tematyki kryminalnej. Od kilku lat związana z branżą ubezpieczeń. W wolnym czasie eksploruje otoczenie czytając i prowadząc bloga.

Dołącz do dyskusji

Budowa DK9
Budowa DK9 Autor Weronika Cichocka Komunikacyjne
GDDKiA zapowiedziała budowę nowego odcinka drogi krajowej DK9, który będzie kluczowym elementem poprawy ruchu na osi północ-południe w okolicach Rzeszowa. Ten imponujący fragment trasy rozciągnie się na 60 kilometrów, stanowiąc znaczący krok w ułatwieniu podróży dla kierowców w tym...
Czytaj dalej
Które auta mogą jeździć na E10
Które auta mogą jeździć na E10? Autor Weronika Cichocka Komunikacyjne
Od 1 stycznia 2024 roku, polskie stacje paliw wprowadzają rewolucyjną zmianę - benzynę silnikową 95-oktanową zawierającą do 10% biokomponentów, znaną jako E10. Ta przełomowa inicjatywa zastąpi obecną benzynę E5 o tej samej liczbie oktanowej. Co to oznacza dla kierowców i jak wpłynie...
Czytaj dalej