Anna Rychlewicz
Anna Rychlewicz
Aktualizowano: 10.09.2024 Komunikacyjne
🕐 Ten artykuł przeczytasz w 7 minut.
4.2/5 - (6 votes)

Zatłoczone ulice miast czy wąskie jednokierunkowe uliczki – w rzeczywistości kierowcy poszukującego miejsca parkingowego, to prawdziwa zmora. Parkowanie równoległe to wówczas jedyne możliwe rozwiązanie. Rozwiązanie, które już na etapie egzaminu na prawo jazdy i w późniejszym ruchu miejskim przyprawia kierowców o szybsze bicie serca. Jak wykonać parkowanie równoległe i o czym pamiętać przystępując do manewru? 

<3
Uzupełnij tylko 2 pola i poznaj cenę OC/AC od razu!Poznaj cenę OC
X

Jak wykonać parkowanie równoległe?

Parkowanie równoległe uchodzi za jeden z najtrudniejszych manewrów, z jakimi muszą poradzić sobie mniej i bardziej zaprawieni w boju kierowcy. Ponieważ strach ma wielkie oczy, niekiedy potrafimy zrobić kilka okrążeń w poszukiwaniu wolnego miejsca parkingowego tylko po to, by uniknąć parkowania równoległego. Tymczasem jest to manewr, który adepta motoryzacji “prześladuje” już od momentu kursu na prawo jazdy, późniejszego egzaminu i zwykłej codzienności.

Czytaj także: Mandat za nieprawidłowe parkowanie

Opanowanie parkowania równoległego, znajomość technik i odpowiednie podejście do wykonania manewru sprawi, że rzeczywistość kierowcy nabierze zupełnie innych barw. Będzie po prostu łatwiejsza i mniej skomplikowana. Zanim jednak taka się stanie, warto poznać kilka pomocnych faktów dotyczących parkowania równoległego.

Parkowanie równoległe – jaki odstęp należy zachować?

Parkowanie równoległe to zmora dla wielu kierowców – nawet tych mających już niemałe doświadczenie za kółkiem. Już na etapie przygotowywania się do kariery kierowcy i podczas kursu na prawo jazdy, zostajemy zaznajomieni z różnymi technikami wykonania poprawnego manewru parkowania w sposób równoległy do krawędzi.

Aby ten okazał się choć trochę mniej straszny niż go malują, warto znać zasady gwarantujące udane parkowanie równoległe. Jaki odstęp od samochodu stojącego obok warto zachować? W jaki sposób ocenić wystarczającą ilość miejsca, aby mieć pewność, że nasze auto bez problemu zmieści się na danym stanowisku? 

UWAGA: Wybierając miejsce postojowe, w którym chcielibyśmy podjąć parkowanie równoległe, musimy pamiętać, że przestrzeń do parkowania powinna mieć co najmniej dwie długości naszego samochodu.

Znajdując takie miejsce pamiętamy oczywiście o poinformowaniu innych uczestników ruchu drogowego o swoim zamiarze, włączając odpowiedni kierunkowskaz. Manewr rozpoczynamy od ustawienia naszego auta w odległości około 50-100 cm od samochodu stojącego obok. To właśnie z takiej pozycji rozpoczynamy parkowanie równoległe tyłem. 

Parkowanie równoległe tyłem KROK PO KROKU 

Parkowanie równoległe tyłem wymaga maksymalnego skupienia i uwagi kierowcy. Choć na samą myśl o tego typu manewrach, wielu z nas robi się gorąco, do pełnego sukcesu prowadzi kilka prostych kroków. 

  • Włączamy odpowiedni kierunkowskaz po to, by zasygnalizować manewr.
  • Ustawiamy samochód równolegle do pojazdu, za którym chcemy zaparkować. Podjeżdżamy na odległość około 50-100 cm. 
  • Włączamy bieg wsteczny i powoli cofamy aż do momentu, w którym koła naszego auta znajdą się na wysokości zderzaka samochodu stojącego obok. 
  • Skręcamy maksymalnie kierownicą w kierunku miejsca parkingowego, które chcemy zająć. 
  • Powoli dojeżdżamy aż do krawędzi krawężnika. 
  • W momencie, w którym pojazd będzie ustawiony pod kątem 45 stopni względem krawężnika, odkręcamy kierownicę i prostujemy koła. 
  • Kontynuujemy cofanie na wyprostowanych kołach aż do momentu, w którym prawy róg auta znajdzie się na wysokości reflektora zaparkowanego przed nami auta. 
  • Skręcamy maksymalnie kierownicą wyrównując swoją pozycję względem innych zaparkowanych pojazdów. Pamiętamy o pozostawieniu bezpiecznej odległości za i przed samochodami stojącymi po sąsiedzku. 
  • Zatrzymujemy samochód, nie zapominając o zaciągnięciu hamulca ręcznego. 

Parkowanie równoległe przodem KROK PO KROKU

Zdecydowanie rzadziej wykonywanym manewrem jest parkowanie równoległe przodem. Wbrew pozorom wymaga ono znacznie większego manewrowania i rzadko kiedy umożliwia bliskie ustawienie się przy krawędzi krawężnika. Jeśli jednak zdecydujemy się na parkowanie równoległe przodem, warto stosować się do kilku kroków: 

  • Włączamy kierunkowskaz i skręcamy maksymalnie kierownicą w kierunku miejsca parkingowego,
  • Powoli dojeżdżamy do samochodu stojącego przed nami,
  • Zbliżamy się do krawężnika i odbijamy kierownicę w przeciwnym kierunku. 
  • Wyrównujemy swoją pozycję względem innych zaparkowanych pojazdów. 
  • Zatrzymujemy samochód, nie zapominając o zaciągnięciu hamulca ręcznego. 

Parkowanie równoległe na egzaminie 

Jednym z manewrów, którego umiejętność może zostać sprawdzona podczas egzaminu na prawo jazdy jest właśnie parkowanie równoległe. Miejsce do parkowania wyznacza w takiej sytuacji egzaminator, a podczas manewru możliwa jest jedna korekta, która przysługuje zdającemu jedynie do chwili zakończenia parkowania. To, co jednak najważniejsze – parkowanie równoległe na egzaminie zostanie zaliczone jedynie wtedy, gdy podczas wykonywania manewru koła samochodu nie najadą na krawężnik. 

UWAGA: Dotknięcie kołem krawężnika zostanie uznane przez egzaminatora jako błąd.

Po zakończeniu manewru należy pamiętać, że zaparkowany pojazd nie może stwarzać zagrożenia dla bezpieczeństwa ruchu drogowego. 

Jak wygląda parkowanie równoległe?

Ustawmy się jak najbliżej samochodu, za którym chcemy zaparkować, i skręćmy kierownicę maksymalnie w stronę, po której planujemy zatrzymać pojazd. Celem jest jak najgłębsze umieszczenie naszego auta pomiędzy sąsiadującymi pojazdami, możliwie blisko krawężnika. Podczas parkowania równoległego przód naszego samochodu może zajmować sporo miejsca na jezdni, co może utrudnić ruch innym. Nie śpieszmy się jednak na siłę – manewr wykonajmy płynnie, dokładnie i bezpiecznie.

Lepiej, aby kierowca za nami chwilę poczekał, niż żeby doszło do stłuczki. Gdy tył pojazdu zostanie odpowiednio ustawiony, możemy zacząć prostować kierownicę, kontrolując przy tym przód auta oraz odległość od pojazdu za nami. Ważne jest również, aby zostawić wystarczająco dużo miejsca z przodu, by móc bez problemu opuścić miejsce parkingowe. Jeśli mamy wątpliwości, możemy wyjść z auta i sprawdzić, czy stoimy blisko krawężnika i nie blokujemy innych pojazdów. W razie potrzeby zawsze można skorygować ustawienie samochodu.

Parkowanie równoległe przodem lub tyłem, a nowoczesny systemy wspomagania kierowcy

W niektórych nowoczesnych modelach samochodów instalowane są zaawansowane systemy wspomagania kierowcy, takie jak np. Park Assist. System ten nie tylko umożliwia obserwowanie otoczenia pojazdu, ale również z minimalnym udziałem kierowcy wykonuje manewr parkowania równoległego tyłem. Jak to działa?

Podczas zbliżania się do wolnego miejsca parkingowego należy włączyć system oraz użyć kierunkowskazu w odpowiednią stronę. Dzięki czujnikom ultradźwiękowym system oceni, czy przestrzeń jest wystarczająca do zaparkowania. Jeśli tak, Park Assist poinformuje o tym kierowcę, który będzie musiał wybrać odpowiedni bieg, puścić kierownicę i obsługiwać pedały. System przeprowadzi proces parkowania, jednocześnie instruując kierowcę, co ma robić.

PODSUMOWANIE: 

  • Parkowanie równoległe pomiędzy dwoma pojazdami to jeden z manewrów, którego umiejętność może zostać zweryfikowana podczas egzaminu na prawo jazdy. 
  • Przestrzeń do parkowania równoległego powinna mieć co najmniej dwie długości samochodu. 
  • Parkowanie równoległe na egzaminie uznane jest za poprawne w momencie, gdy zachowane zostały bezpieczne odstępy, koła samochodu nie najechały na krawężnik, a pojazd nie wystaje zbytnio poza linię innych zaparkowanych pojazdów.

Anna Rychlewicz
Anna Rychlewicz

Absolwentka dziennikarstwa i zarządzania mediami. Na świat patrzy przez pryzmat tego, jakimi słowami może go opisać. Nieustannie poszerza horyzonty podejmując się tematów z zakresu turystyki, językoznawstwa czy tematyki kryminalnej. Od kilku lat związana z branżą ubezpieczeń. W wolnym czasie eksploruje otoczenie czytając i prowadząc bloga.

Dołącz do dyskusji

mandat na raty
Mandat na raty Autor Katarzyna Matusiak Komunikacyjne
Mandaty drogowe są jednym z najczęstszych sposobów karania kierowców za naruszenie przepisów ruchu drogowego w Polsce. Choć większość mandatów należy opłacić w wyznaczonym terminie, wielu kierowców znajduje się w sytuacji, w której jednorazowa spłata kary stanowi duże obciążenie...
Czytaj dalej
1 ar ile to m2
1 ar – ile to m2? Autor Katarzyna Matusiak Nieruchomości
Zakup działki pod budowę domu wiąże się z koniecznością zrozumienia kluczowych pojęć, które pomogą wybrać odpowiednią wielkość terenu. Co to jest hektar? Ile metrów kwadratowych to 1 ar? Co jeszcze warto wiedzieć na temat powierzchni działki przeznaczonej na budowę domu? Poniżej...
Czytaj dalej