Anna Rychlewicz
Anna Rychlewicz
Aktualizowano: 02.01.2023 Komunikacyjne
🕐 Ten artykuł przeczytasz w 6 minut.
3.5/5 - (13 votes)

Drogi w Polsce dzielą się na drogi publiczne oraz drogi wewnętrzne. O ile te pierwsze raczej nie pozostawiają żadnych wątpliwości, wewnętrzne rodzą szereg pytań. Dla wielu kierowców tajemnicą są przepisy, jakie obowiązują na tego rodzaju drogach. Według niektórych – takich przepisów wręcz brak. Co to jest droga wewnętrzna i do jakich przepisów prawa o ruchu drogowym powinni stosować się kierowcy na tego rodzaju drodze niepublicznej? 

<3
Uzupełnij tylko 2 pola i poznaj cenę OC/AC od razu!Poznaj cenę OC
X

Co to jest droga wewnętrzna?

Droga wewnętrzna

Podstawowy podział dróg obowiązujący w Polsce wyróżnia drogi wewnętrzne i drogi publiczne. Do tych drugich zaliczane są drogi gminne, drogi powiatowe, wojewódzkie i drogi krajowe. Nieco więcej wątpliwości budzą natomiast te pierwsze, czyli drogi wewnętrzne.

Wśród wielu kierowców panuje przekonanie, że drogi wewnętrzne to drogi, na których z uwagi na brak uregulowań prawnych, nie obowiązują praktycznie żadne zasady, a przepisy ruchu drogowego nie mają zastosowania.

UWAGA: Kodeks ruchu drogowego w żaden sposób nie definiuje tego, jak w praktyce powinna wyglądać droga wewnętrzna. Choć przewidziany jest dla niej konkretny znak informujący o początku i końcu takiej drogi, w praktyce nie musi być ona oznakowana.

Co oznacza znak „droga wewnętrzna”?

Definicja drogi wewnętrznej znajduje się w art. 8 ust. 1 ustawy z 21 marca 1985 roku o drogach publicznych. Znak drogowy D-46 „droga wewnętrzna” stosowany jest celem wskazania wjazdu na drogę wewnętrzną położoną na terenie osiedla, zakładu pracy czy centrum handlowego. Znak ten nie jest natomiast stosowany w przypadku wjazdu na drogę wewnętrzną, która znajduje się w oznakowanej strefie ruchu.

Czytaj także: Pierwszeństwo przejazdu

Natomiast znak D-47 „koniec drogi wewnętrznej” stosuje się do oznakowania końca tej drogi bądź wyjazdu na drogę publiczną. Nie ma on zastosowania w przypadku wyjazdu z drogi wewnętrznej znajdującej się w oznakowanej strefie ruchu.

Strefa ruchu a droga wewnętrzna

Pojęcie „strefa ruchu” oznacza drogę niepubliczną, na której obowiązują zasady ruchu drogowego. Nie wolno poruszać się po niej bez ważnego prawa jazdy. Na drodze wewnętrznej obowiązują natomiast sygnały i znaki ustawione przez właściciela obszaru.

Droga wewnętrzna – definicja

Droga wewnętrzna

Znajomość znaków to jedno, umiejętność zdefiniowania konkretnych dróg – co innego. Wiedząc, co oznacza znak „droga wewnętrzna”, warto wrócić jeszcze do podstaw i samej definicji pojęcia. Zgodnie z Ustawą o drogach publicznych: „Drogi, drogi rowerowe, parkingi oraz place przeznaczone do ruchu pojazdów, niezaliczone do żadnej z kategorii dróg publicznych (dróg krajowych, wojewódzkich, powiatowych i gminnych) i niezlokalizowane w pasie drogowym tych dróg są drogami wewnętrznymi”.

UWAGA: Do dróg wewnętrznych możemy zaliczyć, chociażby, drogi osiedlowe, drogi położone na terenie zakładów pracy czy nawet te drogi, które znajdują się na terenach prywatnych.

Droga wewnętrzna – przepisy i pierwszeństwo

Przepisy obowiązujące na drogach wewnętrznych budzą wiele pytań. Według innych – takich przepisów nie ma wcale. To właśnie dlatego, w opinii niektórych, na drogach tego typu można robić niemal wszystko. To, co jednak warto wiedzieć w kwestii: „droga wewnętrzna – przepisy” to fakt, że na drodze wewnętrznej nie obowiązują przepisy ruchu drogowego, a zasady poruszania się po niej ustala właściciel, zarządca drogi lub terenu, na której owa droga się znajduje.

UWAGA: Obowiązują tutaj przepisy, których przestrzeganie konieczne jest do uniknięcia zagrożenia bezpieczeństwa osób lub przepisy wynikające ze znaków czy chociażby sygnałów drogowych, w tym np. sygnalizacji świetlnej.

Czy na drodze wewnętrznej można dostać mandat?

Co ciekawe – na drodze wewnętrznej nie obowiązuje natomiast wymóg zapinania pasów czy chociażby jazdy z włączonymi światłami. W praktyce oznacza to, że poruszając się na drodze wewnętrznej bez zapiętych pasów, nie otrzymamy mandatu karnego, ale z tym muszą liczyć się osoby, które zdecydują się wsiąść za kółko, będąc pod wpływem alkoholu – wynika to z przepisu dotyczącego zagrożenia bezpieczeństwa osób.

UWAGA: Warto pamiętać, że pojazd wyjeżdżający z drogi wewnętrznej na drogę publiczną włącza się do ruchu, co oznacza, że jest on zobowiązany do ustąpienia pierwszeństwa innym uczestnikom ruchu drogowego.

Droga wewnętrzna – parkowanie

Droga wewnętrzna

Wiemy już, że pojazd poruszający się po drodze wewnętrznej nie musi stosować się do przepisów ruchu drogowego. Musi natomiast stosować się do znaków i zasad poruszania się po drodze ustanowionych przez jej zarządcę. Te bardzo często dotyczą właśnie kwestii parkowania – zarządca może na przykład zabronić parkowania w danej strefie. Jeśli brak jest jakichkolwiek znaków zakazujących, oznacza to, że możemy parkować w dowolnym miejscu. Innymi słowy – to, co nie jest zabronione, jest dozwolone.

Jakie przepisy obowiązują na drodze wewnętrznej? Podsumowanie

Wiesz już, czym jest droga wewnętrzna i czym różni się od strefy ruchu i dróg publicznych. Przygotowaliśmy krótkie podsumowanie najważniejszych informacji na ten temat:

  • droga wewnętrzna jest drogą niepubliczną i nie musi być oznakowana specjalną tablicą;
  • na drodze wewnętrznej nie obowiązują przepisy kodeksu drogowego, a ogólne zasady pierwszeństwa i poruszania się po niej ustala właściciel, zarządca drogi lub terenu, na której owa droga się znajduje;
  • pojazd wyjeżdżający z drogi wewnętrznej na drogę publiczną włącza się do ruchu, więc jest zobowiązany do ustąpienia pierwszeństwa innym uczestnikom ruchu drogowego;
  • pojazd poruszający się po drodze wewnętrznej jest zobligowany do przestrzegania zasad koniecznych do uniknięcia zagrożenia bezpieczeństwa osób lub przepisów na niej obowiązujących wynikających ze znaków czy chociażby sygnałów drogowych.

Najczęściej zadawane pytania

Czy policja może interweniować na drogach wewnętrznych?

Policja może interweniować w przypadku wykroczeń takich jak nieprawidłowe parkowanie, rozmowę przez telefon podczas prowadzenia pojazdu, utrudnianie wjazdu i pozostawienie samochodu na trawniku.

Gdzie jest droga wewnętrzna?

Tego typu drogi znajdują się na osiedlach mieszkaniowych, terenach sklepów. Są to także drogi dojazdowe do posesji.

Ile można jechać na drodze wewnętrznej?

Dozwolona prędkość na niepublicznej drodze wynosi 20 km/h.

Anna Rychlewicz
Anna Rychlewicz

Absolwentka dziennikarstwa i zarządzania mediami. Na świat patrzy przez pryzmat tego, jakimi słowami może go opisać. Nieustannie poszerza horyzonty podejmując się tematów z zakresu turystyki, językoznawstwa czy tematyki kryminalnej. Od kilku lat związana z branżą ubezpieczeń. W wolnym czasie eksploruje otoczenie czytając i prowadząc bloga.

Dołącz do dyskusji

  • pozycjonowanie sky-shop pisze:

    Thanks for finally talking about >Droga wewnętrzna – przepisy, definicja, co
    to jest | Beesafe <Liked it! http://www.pmslaw.kr/bbs/board.php?bo_table=onlinesangdam&wr_id=136060

  • Łukasz pisze:

    Jaki przepis mówi o ograniczeniu do 20km/h na drodze wewnętrznej? Bo pierwsze słyszę.

Budowa DK9
Budowa DK9 Autor Weronika Cichocka Komunikacyjne
GDDKiA zapowiedziała budowę nowego odcinka drogi krajowej DK9, który będzie kluczowym elementem poprawy ruchu na osi północ-południe w okolicach Rzeszowa. Ten imponujący fragment trasy rozciągnie się na 60 kilometrów, stanowiąc znaczący krok w ułatwieniu podróży dla kierowców w tym...
Czytaj dalej
Które auta mogą jeździć na E10
Które auta mogą jeździć na E10? Autor Weronika Cichocka Komunikacyjne
Od 1 stycznia 2024 roku, polskie stacje paliw wprowadzają rewolucyjną zmianę - benzynę silnikową 95-oktanową zawierającą do 10% biokomponentów, znaną jako E10. Ta przełomowa inicjatywa zastąpi obecną benzynę E5 o tej samej liczbie oktanowej. Co to oznacza dla kierowców i jak wpłynie...
Czytaj dalej