Anna Rychlewicz
Anna Rychlewicz
Aktualizowano: 21.04.2022 Komunikacyjne
🕐 Ten artykuł przeczytasz w 5 minut.
Rate this post

Drogi w Polsce dzielą się na drogi publiczne oraz drogi wewnętrzne. O ile te pierwsze raczej nie pozostawiają żadnych wątpliwości, wewnętrzne rodzą szereg pytań. Dla wielu kierowców tajemnicą są przepisy, jakie obowiązują na tego rodzaju drogach. Według niektórych – takich przepisów wręcz brak. Co to jest droga wewnętrzna i do jakich przepisów powinni stosować się kierowcy na tego rodzaju drodze niepublicznej? 

<3
Uzupełnij tylko 2 pola i poznaj cenę OC/AC od razu!Poznaj cenę OC
X

Co to jest droga wewnętrzna? 

Podstawowy podział dróg obowiązujący w Polsce wyróżnia drogi wewnętrzne oraz drogi publiczne. Do tych drugich zaliczane są drogi gminne, drogi powiatowe, wojewódzkie i drogi krajowe. Nieco więcej wątpliwości budzą natomiast te pierwsze, czyli drogi wewnętrzne.

Wśród wielu kierowców panuje przekonanie, że drogi wewnętrzne to drogi, na których z uwagi na brak uregulowań prawnych, nie obowiązują praktycznie żadne zasady, a przepisy ruchu drogowego nie mają zastosowania. 

UWAGA: Kodeks ruchu drogowego w żaden sposób nie definiuje tego, jak w praktyce powinna wyglądać droga wewnętrzna. Choć przewidziany jest dla niej konkretny znak informujący o początku i końcu takiej drogi, w praktyce nie musi być ona oznakowana.

Co oznacza znak “droga wewnętrzna”? 

Znak drogowy D-46 “droga wewnętrzna” stosowany jest celem wskazania wjazdu na drogę wewnętrzną położoną chociażby na terenie osiedla, zakładu pracy czy centrum handlowego. Znak ten nie jest natomiast stosowany w przypadku wjazdu na drogę wewnętrzną, która znajduje się w oznakowanej strefie ruchu.

Czytaj także: Pierwszeństwo przejazdu

Natomiast znak D-47 “koniec drogi wewnętrznej” stosuje się do oznakowania końca tej drogi bądź wyjazdu na drogę publiczną. Nie ma on zastosowania w przypadku wyjazdu z drogi wewnętrznej znajdującej się w oznakowanej strefie ruchu. 

Droga wewnętrzna – definicja 

Znajomość znaków to jedno, umiejętność zdefiniowania konkretnych dróg – co innego. Wiedząc już, co oznacza znak “droga wewnętrzna”, warto wrócić jeszcze do postaw i samej definicji. Zgodnie z Ustawą o drogach publicznych: “Drogi, drogi rowerowe, parkingi oraz place przeznaczone do ruchu pojazdów, niezaliczone do żadnej z kategorii dróg publicznych (dróg krajowych, wojewódzkich, powiatowych i gminnych) i niezlokalizowane w pasie drogowym tych dróg są drogami wewnętrznymi”. 

UWAGA: Do dróg wewnętrznych możemy zaliczyć chociażby drogi osiedlowe, drogi położone na terenie zakładów pracy czy nawet te drogi, które znajdują się na terenach prywatnych.

Droga wewnętrzna – przepisy 

Przepisy obowiązujące na drogach wewnętrznych budzą wiele pytań. Według innych – takich przepisów nie ma wcale. To właśnie dlatego, w opinii niektórych, na drogach tego typu można robić niemal wszystko. To, co jednak warto wiedzieć w kwestii: “droga wewnętrzna – przepisy” to fakt, że na drodze wewnętrznej nie obowiązują przepisy ruchu drogowego, a zasady poruszania się po niej ustala właściciel, zarządca drogi lub terenu, na której owa droga się znajduje. 

UWAGA: Obowiązują tutaj przepisy, których przestrzeganie konieczne jest do uniknięcia zagrożenia bezpieczeństwa osób lub przepisy wynikające ze znaków czy chociażby sygnałów drogowych, w tym np. sygnalizacji świetlnej.

Co ciekawe – na drodze wewnętrznej nie obowiązuje natomiast wymóg zapinania pasów czy chociażby jazdy z włączonymi światłami. W praktyce oznacza to, że poruszając się na drodze wewnętrznej bez zapiętych pasów nie zostaniemy ukarani mandatem, ale z tym muszą liczyć się osoby, które zdecydują się wsiąść za kółko będąc pod wpływem alkoholu – wynika to z przepisy dotyczącego zagrożenia bezpieczeństwa osób.

UWAGA: Warto pamiętać, że pojazd wyjeżdżający z drogi wewnętrznej na drogę publiczną włącza się do ruchu, co oznacza, że jest on zobowiązany do ustąpienia pierwszeństwa innym uczestnikom ruchu drogowego.

Droga wewnętrzna – parkowanie 

Wiemy już, że pojazd poruszający się po drodze wewnętrznej nie musi stosować się do przepisów ruchu drogowego. Musi natomiast respektować znaki i zasady poruszania się po drodze ustanowione przez jej zarządcę. Te bardzo często dotyczą właśnie kwestii parkowania – zarządca może na przykład zabronić parkowania w danej strefie. Jeśli brak jest jakichkolwiek znaków zakazujących, oznacza to, że możemy postawić samochód w dowolnym miejscu. Innymi słowy – to, co nie jest zabronione, jest dozwolone. 

PODSUMOWANIE: 

  • Droga wewnętrzna jest drogą niepubliczną i nie musi być oznakowana.
  • Na drodze wewnętrznej nie obowiązują przepisy ruchu drogowego, a zasady poruszania się po niej ustala właściciel, zarządca drogi lub terenu, na której owa droga się znajduje.
  • Pojazd wyjeżdżający z drogi wewnętrznej na drogę publiczną włącza się do ruchu, więc jest zobowiązany do ustąpienia pierwszeństwa innym uczestnikom ruchu drogowego. 
  • Pojazd poruszający się po drodze wewnętrznej jest zobligowany do przestrzegania zasad koniecznych do uniknięcia zagrożenia bezpieczeństwa osób lub przepisów wynikających ze znaków czy chociażby sygnałów drogowych.

Anna Rychlewicz
Anna Rychlewicz

Absolwentka dziennikarstwa i zarządzania mediami. Na świat patrzy przez pryzmat tego, jakimi słowami może go opisać. Nieustannie poszerza horyzonty podejmując się tematów z zakresu turystyki, językoznawstwa czy tematyki kryminalnej. Od kilku lat związana z branżą ubezpieczeń. W wolnym czasie eksploruje otoczenie czytając i prowadząc bloga.

Dołącz do dyskusji
ubezpieczenie domu od pożaru
Ubezpieczenie domu od pożaru Autor Agata Wiśniewska Nieruchomości
Ogień jest jednym z najczęstszych zagrożeń dla nieruchomości. Chwila nieuwagi wystarczy, by twój dobytek poszedł z dymem. Nie zawsze można uniknąć nieszczęścia, ale można uchronić się przed znaczącą startą finansową. W takich przypadkach pomaga ubezpieczenie domu od pożaru. Co da...
Czytaj dalej
system e-toll
System e-TOLL Autor Dorota Bajorek Komunikacyjne
1 października 2021 roku zakończyła się era systemu via-Toll na polskich drogach. Systematycznie i etapami zastąpił poprzednie rozwiązanie zupełnie nowy system opłat drogowych czyli system e-TOLL. Jakie korzyści niesie on ze sobą? Jak działa ten system? Kto korzysta z tego rozwiązania? ...
Czytaj dalej