Dorota Bajorek
Dorota Bajorek
Aktualizowano: 20.04.2022 Komunikacyjne
🕐 Ten artykuł przeczytasz w 4 minut.
Rate this post

Prawo jazdy kategorii B to najpopularniejszy rodzaj prawa jazdy w naszym kraju. Jego posiadanie uprawnia cię przede wszystkim do prowadzenia samochodu osobowego. Jednak okazuje się, że z takim prawem jazdy możesz prowadzić wiele innych pojazdów. Zaskoczenie? Jeśli tak, to przyjrzymy się teraz, czym można jeździć na kat. B.

<3
Uzupełnij tylko 2 pola i poznaj cenę OC/AC od razu!Poznaj cenę OC
X

Czym można jeździć na kat. B?

Prawo jazdy kategorii B daje naprawdę duże, a niekiedy zaskakujące możliwości jego właścicielowi. Okazuje się bowiem, że posiadacz tych uprawnień może legalnie jeździć nie tylko samochodem osobowym, ale też niewielkim dostawczakiem, quadem czy nawet kamperem. Brzmi świetnie i pozwala na łączenie przyjemnego z pożytecznym.

Ale przejdźmy do szczegółów. A mianowicie konkretnie do tego, czym można jeździć na kat. B – a są to:

 • samochody osobowe, których całkowita masa dopuszczalna nie przekracza 3,5 tony oraz maksymalna liczba miejsc wraz z kierowcą może wynieść 9
 • samochody z przyczepą lekką, czyli do 750 kg
 • ciągniki rolnicze z przyczepą lekką
 • czterokołowce znane popularnie jako quady
 • pojazdy wolnobieżne takie jak kombajn, walec, koparka.

Zatem, czy można jeździć koparką na kat. B? Tak, jak najbardziej. Jednak w bardzo ograniczonym zakresie. Z kategorią B można koparką kierować, ale już praca każdą daną maszyną wolnobieżną i jej obsługa wymaga osobnych uprawnień.

Czy mając prawo jazdy kategorii B, można jeździć motocyklem?

Aby jeździć motocyklem, trzeba zdać prawo jazdy kategorii A. Jednak okazuje się, że z kategorią B w kieszeni automatycznie zyskujesz prawo do prowadzenia pojazdów z kategorii AM. Oznacza to, że możesz jeździć motorowerem, dwu- lub trójkołowcem, który ma silnik spalinowy o pojemności skokowej nieprzekraczającej 50 cm3 lub w silnik elektryczny o mocy nie większej niż 4 kW. W obu przypadkach taki motorower ma ograniczenie prędkości do 45 km/h.

Oprócz tego z kategorią B możesz także wsiąść na motocykl z silnikiem o pojemności skokowej do 125 cm3, którego prędkość nie przekracza 130 km/h, a współczynnik mocy do masy pojazdu jest mniejszy niż 0,1 kW/kg.

Dodatkowo w tym celu musisz się wykazać trzyletnim doświadczeniem za kierownicą.

Czym można jeździć na kategorii B+E?

Była już mowa o tym, że mając uprawnienia z kategorii B, możesz śmiało prowadzić samochód z przyczepą. Jednak chodziło o lekką przyczepę, a połączenie kategorii poszerza te uprawnienia. B+E daje możliwość kierowania samochodem z kategorii B i ciągnięcia przyczepy cięższej niż 750 kg.

Czytaj także: Jaką przyczepę można ciągnąć samochodem osobowym

Zarówno masa samochodu jak i przyczepy nie może przekraczać w przypadku żadnego z nich 3,5 t, cały zespół pojazdów może więc mieć łączną całkowitą masę dopuszczalną do 7 t. Kategoria B+E uprawnia także do kierowania ciągnika rolniczego z ciężką przyczepą.

Czym można jeździć na kat. B w Niemczech?

Podobnie jak w naszym kraju, także w Niemczech z kategorią B można prowadzić legalnie wiele pojazdów. Wiele tu podobieństw do uprawnień w Polsce. Oto, czym można jeździć na kat. B w Niemczech:

 • pojazdy o całkowitej masie do 3,5 t
 • pojazdy z przyczepą do 750 kg, z tym że połączenie samochód plus przyczepa nie może przekraczać 3,5 t
 • pojazdy do przewozu maksymalnie 8 osób plus kierowca
 • quady
 • motorowery o podobnych parametrach jak w Polsce
 • ciągniki i maszyny rolnicze.

Ciekawostką na pewno jest fakt, że strażacy i osoby pracujące w służbach ratunkowych, jeśli mają 2 lata prawo jazdy kategorii B mogą po przeszkoleniu prowadzić samochody o masie do 4,75 t.

PODSUMOWANIE:

 • Prawo jazdy kategorii B daje uprawnienia do kierowania samochodami o masie całkowitej do 3,5 t, w tym z lekką przyczepą, quadami, ciągnikami rolniczymi.
 • Kategoria B+E daje możliwość prowadzenia pojazdu z przyczepą powyżej 750 kg.
 • Z kategorią B można prowadzić koparkę, ale do jej obsługi potrzebne są osobne uprawnienia.
 • Kategoria B pozwala na jazdę motorowerem i motocyklem o pojemności silnika do 125 cm
 • W Niemczech kategoria B daje bardzo podobne uprawnienia, a dodatkowo pozwala członkom służb ratunkowych na prowadzenie pojazdów do 4,75 t.

Dorota Bajorek
Dorota Bajorek

Absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego, autorka tekstów w Internecie. Dzięki pisaniu łączy przyjemne z pożytecznym. Miłośniczka natury, dobrej książki i sudoku.

rodzaje nadwozia
Rodzaje nadwozia. Autor Dorota Bajorek Komunikacyjne Brak komentarzy
Samochody różnią się od siebie pod wieloma względami. Rodzaj paliwa, pojemność silnika to niezwykle ważne różnice. Ale najbardziej rzuca się w oczy po prostu kształt samochodu. Wygląd pojazdu jest istotny, ale wpływa także na jego funkcjonalność i możliwości. Przyjrzyjmy się wię...
Czytaj dalej
Odgromienie domu
Odgromienie domu Autor Agata Wiśniewska Nieruchomości Brak komentarzy
Trudno uchronić dom przed uderzeniem pioruna. Możemy jednak zabezpieczyć się przed skutkami takiego zdarzenia. Podpowiadamy, jak działa i jak zrobić odgromienie domu? Sprawdzamy też, czy tego typu instalacja jest obowiązkowa. Burze są nieodłącznym elementem strefy klimatycznej, w któ...
Czytaj dalej