Dorota Bajorek
Dorota Bajorek
Aktualizowano: 19.06.2023 Komunikacyjne
🕐 Ten artykuł przeczytasz w 4 minut.
3.9/5 - (16 votes)

Prawo jazdy kategorii B to najpopularniejszy rodzaj prawa jazdy w naszym kraju. Jego posiadanie uprawnia cię przede wszystkim do prowadzenia samochodu osobowego. Jednak okazuje się, że z takim prawem jazdy możesz prowadzić wiele innych pojazdów. Zaskoczenie? Jeśli tak, to przyjrzymy się teraz, czym można jeździć na kat. B.

<3
Uzupełnij tylko 2 pola i poznaj cenę OC/AC od razu!Poznaj cenę OC
X

Czym można jeździć na kat. B?

Prawo jazdy kategorii B daje naprawdę duże, a niekiedy zaskakujące możliwości jego właścicielowi. Okazuje się bowiem, że posiadacz tych uprawnień może legalnie jeździć nie tylko samochodem osobowym, ale też niewielkim dostawczakiem, quadem czy nawet kamperem. Brzmi świetnie i pozwala na łączenie przyjemnego z pożytecznym.

Ale przejdźmy do szczegółów. A mianowicie konkretnie do tego, czym można jeździć na kat. B – a są to:

 • samochody osobowe, których całkowita masa dopuszczalna nie przekracza 3,5 tony oraz maksymalna liczba miejsc wraz z kierowcą może wynieść 9
 • samochody z przyczepą lekką, czyli do 750 kg
 • ciągniki rolnicze z przyczepą lekką
 • czterokołowce znane popularnie jako quady
 • pojazdy wolnobieżne takie jak kombajn, walec, koparka.

Zatem, czy można jeździć koparką na kat. B? Tak, jak najbardziej. Jednak w bardzo ograniczonym zakresie. Z kategorią B można koparką kierować, ale już praca każdą daną maszyną wolnobieżną i jej obsługa wymaga osobnych uprawnień.

Czy mając prawo jazdy kategorii B, można jeździć motocyklem?

Aby jeździć motocyklem, trzeba zdać prawo jazdy kategorii A. Jednak okazuje się, że z kategorią B w kieszeni automatycznie zyskujesz prawo do prowadzenia pojazdów z kategorii AM. Oznacza to, że możesz jeździć motorowerem, dwu- lub trójkołowcem, który ma silnik spalinowy o pojemności skokowej nieprzekraczającej 50 cm3 lub w silnik elektryczny o mocy nie większej niż 4 kW. W obu przypadkach taki motorower ma ograniczenie prędkości do 45 km/h.

Oprócz tego z kategorią B możesz także wsiąść na motocykl z silnikiem o pojemności skokowej do 125 cm3, którego prędkość nie przekracza 130 km/h, a współczynnik mocy do masy pojazdu jest mniejszy niż 0,1 kW/kg.

Dodatkowo w tym celu musisz się wykazać trzyletnim doświadczeniem za kierownicą.

Czym można jeździć na kategorii B+E?

Była już mowa o tym, że mając uprawnienia z kategorii B, możesz śmiało prowadzić samochód z przyczepą. Jednak chodziło o lekką przyczepę, a połączenie kategorii poszerza te uprawnienia. B+E daje możliwość kierowania samochodem z kategorii B i ciągnięcia przyczepy cięższej niż 750 kg.

Czytaj także: Jaką przyczepę można ciągnąć samochodem osobowym

Zarówno masa samochodu jak i przyczepy nie może przekraczać w przypadku żadnego z nich 3,5 t, cały zespół pojazdów może więc mieć łączną całkowitą masę dopuszczalną do 7 t. Kategoria B+E uprawnia także do kierowania ciągnika rolniczego z ciężką przyczepą.

Czym można jeździć na kat. B w Niemczech?

Podobnie jak w naszym kraju, także w Niemczech z kategorią B można prowadzić legalnie wiele pojazdów. Wiele tu podobieństw do uprawnień w Polsce. Oto, czym można jeździć na kat. B w Niemczech:

 • pojazdy o całkowitej masie do 3,5 t
 • pojazdy z przyczepą do 750 kg, z tym że połączenie samochód plus przyczepa nie może przekraczać 3,5 t
 • pojazdy do przewozu maksymalnie 8 osób plus kierowca
 • quady
 • motorowery o podobnych parametrach jak w Polsce
 • ciągniki i maszyny rolnicze.

Ciekawostką na pewno jest fakt, że strażacy i osoby pracujące w służbach ratunkowych, jeśli mają 2 lata prawo jazdy kategorii B mogą po przeszkoleniu prowadzić samochody o masie do 4,75 t.

PODSUMOWANIE:

 • Prawo jazdy kategorii B daje uprawnienia do kierowania samochodami o masie całkowitej do 3,5 t, w tym z lekką przyczepą, quadami, ciągnikami rolniczymi.
 • Kategoria B+E daje możliwość prowadzenia pojazdu z przyczepą powyżej 750 kg.
 • Z kategorią B można prowadzić koparkę, ale do jej obsługi potrzebne są osobne uprawnienia.
 • Kategoria B pozwala na jazdę motorowerem i motocyklem o pojemności silnika do 125 cm
 • W Niemczech kategoria B daje bardzo podobne uprawnienia, a dodatkowo pozwala członkom służb ratunkowych na prowadzenie pojazdów do 4,75 t.

Dorota Bajorek
Dorota Bajorek

Absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego, autorka tekstów w Internecie. Dzięki pisaniu łączy przyjemne z pożytecznym. Miłośniczka natury, dobrej książki i sudoku.

Dołącz do dyskusji

Budowa DK9
Budowa DK9 Autor Weronika Cichocka Komunikacyjne
GDDKiA zapowiedziała budowę nowego odcinka drogi krajowej DK9, który będzie kluczowym elementem poprawy ruchu na osi północ-południe w okolicach Rzeszowa. Ten imponujący fragment trasy rozciągnie się na 60 kilometrów, stanowiąc znaczący krok w ułatwieniu podróży dla kierowców w tym...
Czytaj dalej
Które auta mogą jeździć na E10
Które auta mogą jeździć na E10? Autor Weronika Cichocka Komunikacyjne
Od 1 stycznia 2024 roku, polskie stacje paliw wprowadzają rewolucyjną zmianę - benzynę silnikową 95-oktanową zawierającą do 10% biokomponentów, znaną jako E10. Ta przełomowa inicjatywa zastąpi obecną benzynę E5 o tej samej liczbie oktanowej. Co to oznacza dla kierowców i jak wpłynie...
Czytaj dalej