Agata Wiśniewska
Agata Wiśniewska
Aktualizowano: 14.03.2022 Komunikacyjne
🕐 Ten artykuł przeczytasz w 9 minut.
Rate this post

Prawidłowe parkowanie? Niby XXI wiek, a dla wielu kierowców to wciąż problem, przez co służby mundurowe mają ręce pełne roboty. Do tego jest to problem nie tani dla kierowcy. Mandat za nieprawidłowe parkowanie może kosztować nawet 800 złotych. I dobrze, jeśli tylko na mandacie się skończy.

<3
Uzupełnij tylko 2 pola i poznaj cenę OC/AC od razu!Poznaj cenę OC
X

Blokowanie wjazdu lub stanie w bramie, parkowanie na trawnikach, chodnikach,  zakazach zatrzymywania, miejscach dla niepełnosprawnych, przystankach autobusowych, a nawet na przejściach dla pieszych – to nie takie rzadkie obrazki z polskich ulic. Zdarza się, że osoby, które nie szanują przepisów ruchu drogowego, zostawiają swoje auta byle gdzie na światłach awaryjnych, bo przecież wyskoczyli tylko na chwilę, a migające światła to idealne usprawiedliwienie.

Czytaj także:

Czujniki parkowania czy kamera cofania?
Zakaz zatrzymywania się

Być może „niefrasobliwi” kierowcy liczą na łut szczęścia, a być może nie wiedzą, że grozi im w takich sytuacjach co najmniej mandat za nieprawidłowe parkowanie. Także wtedy, gdy na miejscu nie było służb. Wystarczy, że ktoś zgłosił wykroczenie do straży miejskiej przesyłając zdjęcia lub film. Co więcej, światła awaryjne nie chronią przed potencjalnymi konsekwencjami.

Nieprawidłowe parkowanie – co to znaczy?

Zgodnie z ustawą o ruchu drogowym zatrzymanie i postój auta jest możliwe w warunkach i miejscach, które nie powodują zagrożenia w ruchu drogowym, są do tego przeznaczone i w których zaparkowany pojazd jest dobrze widoczny. Przy parkowaniu musisz wziąć też pod uwagę obowiązujące znaki drogowe i przyjęte zasady (np. parkowanie na jezdni tylko przy krawędzi i równolegle). W przeciwnym razie popełnisz wykroczenie i grozi ci mandat za nieprawidłowe parkowanie, który nakłada straż miejska lub policja.

Gdzie nie można parkować?

Kodeks Drogowy precyzuje też miejsca i sytuacje, gdy zatrzymywanie auta i postój są zakazane. Są to m.in.:

  • miejsca utrudniające wjazd lub wyjazd (np. do i z bramy, garażu, parkingu lub wnęki postojowej) lub dostęp do innego prawidłowo zaparkowanego pojazdu, a także jego wyjazd,
  • strefa zamieszkania poza miejscami do tego wyznaczonymi,
  • skrzyżowania, przejścia dla pieszych, wysepki, przejazdy rowerowe, tramwajowe i kolejowe, tunele, mosty i wiadukty,
  • autostrady i drogi ekspresowe (poza miejscami do tego wyznaczonymi),
  • teren zielony, np. trawniki (i to niezależnie od ich stanu).

Parkowanie – najczęstsze pułapki

Wydaje ci się, że na drogach osiedlowych czy pod galerią handlową możesz parkować jak chcesz i gdzie chcesz? Że dowolnie możesz zatrzymać samochód na chodniku? Albo że możesz zaparkować tuż za znakiem oznaczającym przystanek autobusowy? Takie pomysły mogą cię drogo kosztować. Poniżej przedstawiamy listę „parkingowych pułapek”:

  1. Chodnik nadaje się do parkowania, jeśli zatrzymujesz „osobówkę” (masa do2,5 tony) i zostawisz miejsce dla pieszych. Konkretnie 1,5 metra przestrzeni.
  2. Miejsce dla inwalidów jest tylko dla inwalidów. Parkując na niebieskiej kopercie bez uprawnień ryzykujesz mandat i holowanie pojazdu.
  3. W strefie zamieszkania parkujesz tylko na „miejscówkach”. Poza miejscami do tego wyznaczonymi grozi ci mandat.
  4. Droga wewnętrzna kiedyś była zmorą złego parkowania. Chyba że delikwent postawił samochód bezpośrednio pod zakazem – wtedy straż miejsca lub policja mogły zając się takim kierowcą. Kilka lat sytuacja się zmieniła – jeśli na drodze wewnętrznej jest wyznaczona strefa ruchu (znaki D-52 i D-53), to wszystkich kierowców obowiązują przepisy ruchu drogowego, także w zakresie parkowania.
  5. Parking pod galerią handlową i usługową ze strefą ruchu? Patrz wyżej – też obowiązują na nim ogólne przepisy ruchu drogowego.
  6. Przejścia dla pieszych – to, że na nich nie można parkować wydaje się oczywiste. Warto pamiętać, że zakaz dotyczy też zatrzymywania auta bliżej niż 10 metrów przed lub za przejściem.
  7. Przystanek autobusowy zdecydowanie nie nadaje się do parkowania. Podobnie jak jezdnia w odległości 15 metrów od znaku, który taki przystanek wyznacza.
  8. Parkowanie na jezdni „pod prąd” (po lewej stronie) jest zakazane z dwoma wyjątkami – gdy parkujesz na drodze jednokierunkowej lub na drodze dwukierunkowej z tzw. małym ruchem.

Uwaga na światła awaryjne

Pisaliśmy już wcześniej, że światła awaryjne to kiepska wymówka dla źle zaparkowanego samochodu. Dlaczego? Bo łamiesz przynajmniej dwa przepisy ruchu drogowego: niestosowanie się do zakazu parkowania i nadużycie świateł awaryjnych.

Dodatkowo, jeśli masz awarię techniczną, a to oznaczają migające światła, to musisz usunąć pojazd z jezdni lub miejsca, w którym blokujesz komuś wjazd lub wyjazd.

Mandat na podstawie zdjęcia – to możliwe

Zostawiłeś auto w nieodpowiednim miejscu i sądzisz, że nic ci nie grozi, bo w pobliżu nie ma policji lub straży miejskiej? Myślisz, że nic się nie stanie, bo parkujesz na zakazie tylko na chwilę? Jesteś w błędzie. Do tego, by wlepić mandat za nieprawidłowe parkowanie wystarczy zdjęcie lub film wysłane do straży miejskiej lub policji przez świadka zdarzenia. Można to zrobić mailem, za pomocą aplikacji straży miejskich (np. warszawska 19115 czy szczecińska Alert Szczecin) lub strony uprzejmiedonosze.pl.

Zdjęcie lub film oraz oświadczenie zgłaszającego o szczegółach zdarzenia są wystarczające, by służby wszczęły postępowanie. Nie muszą odwiedzać miejsca wykroczenia, by naocznie się przekonać, że doszło do naruszenia. Co więcej, karę mogą nałożyć do 60 dni od zgłoszenia, po tym jak ustalą sprawcę złego parkowania. Po drodze może się też zdarzyć, że kierowca i świadek zostaną wezwani do złożenia dodatkowych wyjaśnień w sprawie, aby rozwiać wszelkie wątpliwości dotyczące zdarzenia.

Oczywiście możesz zaprzeczać, że źle parkowałeś. Wtedy taka sprawa kierowana jest do sądu i jeśli do wykroczenia doszło, na pewno zapłacisz mandat.

Ile kosztuje mandat za nieprawidłowe parkowanie?

Naklejki z karnym łosiem są zaledwie niedogodnością dla kierowców ignorujących przepisy dotyczące parkowania. Prawdziwie przykry może być mandat za nieprawidłowe parkowanie. Jego wysokość zależy od rodzaju wykroczenia. Poniżej najczęstsze wykroczenia wraz ze stawkami mandatów.

Symboliczna „stówka” grozi ci za parkowanie:

  • na chodniku, drodze dla rowerów,
  • w miejscu utrudniającym wjazd i wyjazd,
  • poza wyznaczonym miejscem w strefie zamieszkania,
  • w odległości mniejszej niż 10 m od przedniej strony znaku lub sygnału drogowego, jeżeli twój pojazd go zasłania,
  • przy lewej krawędzi drogi (poza wyjątkami),
  • w odległości mniejszej niż 15 metrów od znaku oznaczającego przystanek autobusowy.

Od 100 złotych do 300 złotych zapłacisz za parkowanie:

  • w warunkach, gdy auto jest niewidoczne lub utrudnia ruch,
  • na przejściu dla pieszych (także w odległości mniejszej niż 10 metrów przed lub za),
  • na jezdni poza obszarem zabudowanym (gdy była możliwość parkowania poza światłem drogi),
  • na przejeździe kolejowym, tramwajowym, na skrzyżowaniu (oraz w odległości mniejszej niż 10 m od przejazdu lub skrzyżowania).

Od 400 do 550 złotych kosztuje parkowanie, gdy:

  • posługujesz się w sposób nieuprawniony kartą parkingową i jednocześnie nie zastosujesz się do znaku zakazu wjazdu dla pojazdów silnikowych,
  • posługujesz się w sposób nieuprawniony kartą parkingową i jednocześnie nie zastosujesz się do zakaz wjazdu w dniach…

Nawet 800 złotych kosztuje parkowanie, gdy posługujesz się kartą parkingową, ale nie masz do niej prawa i jednocześnie postawisz samochód na miejscu dla niepełnosprawnych.

Uwaga: w niektórych przypadkach za nieprawidłowe parkowanie poza mandatem dostaniesz też punkty karne – od 1 do 5 (w przypadku holowania pojazdu).

Kiedy holowanie pojazdu?

Wspominaliśmy już, że mandat za nieprawidłowe parkowanie to nie jedyna kara, z którą muszą się liczyć niekulturalni kierowcy. Jeśli zostawiłeś samochód w miejscu, w którym utrudnia on ruch lub zagraża bezpieczeństwu, jesteś w kłopotach i to dużych. Stracisz i czas, i pieniądze. Po pierwsze, mandat masz jak w banku.

Po drugie, auto zostanie odholowane na parking depozytowy. Tu się zaczynają prawdziwe schody. Na starcie musisz ustalić, kto zadecydował o usunięciu twojego samochodu i tam dostać zezwolenie na jego odebranie. Dodatkowo z własnej kieszeni płacisz za koszty holowania. Zostaniesz też policzony za każdą dobę, którą twój pojazd spędził na parkingu. I tu się robi grubo. Koszt takiej „przyjemności” waha się od 400 do nawet 1500 złotych. Wszystko zależy od miasta i rodzaju parkingu.

Pamiętaj: jeśli nie odbierzesz swojego auta z parkingu depozytowego w ciągu 3 miesięcy, przejdzie on na własność gminy.

PODSUMOWANIE:

  • Mandat za nieprawidłowe parkowanie może kosztować cię od 100 do 800 złotych – zależy od rodzaju wykroczenia.
  • Gdy twój zaparkowany samochód utrudnia wjazd lub wyjazd albo stwarza zagrożenie dla ruchu drogowego, może zostać odholowany. To ty zostaniesz obciążony kosztami takiej operacji oraz parkingu.
  • Światła awaryjne nie usprawiedliwiają parkowania w niedozwolonym miejscu. Do tego możesz zaliczyć podwójny mandat: za nieprawidłowe parkowanie i nadużycie świateł awaryjnych.

Agata Wiśniewska
Agata Wiśniewska

Pasjonatka komunikacji i dobrego contentu na temat ubezpieczeń. Od ponad 10 lat wspiera różne marki w skutecznym komunikowaniu się z otoczeniem. Jest przekonana, że o ubezpieczeniach można mówić prosto i ciekawie. Po godzinach: pochłania książki w każdej ilości i planuje kolejne podróże (backpaker to jej drugie imię ;) ). Pasjami chodzi po górach i odwiedza stare, często zrujnowane budynki, czyli … zamki wszelkiej maści.

Dołącz do dyskusji

  • TOMASZ MĄKOSA pisze:

    CZY STRAZ MIEJSKA MOZE UKARAĆ MANDATEM JESTEM NIEPELNOSPRAWNOM OSOBA NIE JESTEM BEZ WLASNOWLNINY PRZEZ SAD OPIEKUNCZY JESTEM PORAZENIU MOZGOWYM JESTEM PO MPD STRAZNIK CHCIAL MIE UKARAC MANDTEM Z PRZEKLINANIE NA ULICY MIE MOGA UKARAC STRAZNICY MIEJSCY MANDAT BYLO INACZEJ TEN CHLOPAK PRZEKLINAL NA WOZKU TEZ NIEPELNOSPRAWNY TEZ JEST CHORY TAK JAK MA 31 LAT JESTEM ROCZNIK 1991-07-02 JA JUZ JESTEM UKARANY PRZEZ LOS JESTEM NIEPELNOSPRAWNY RUCHOWO CHODZIBY ? NA MIE STRAZNIK KRZYCZAŁ NA MIE PAN STRAZNIK KRZYCZAŁ PODNIOSIŁ NA MIE GŁOS MIAŁO MIEJSCE WAWRZE NA MOROWCZEJ 196 PRZYSTANKU AUTOBUSOWYM MIEJSCE

  • TOMASZ pisze:

    CZY STRAZ MIEJSKA MOZE UKARAĆ MANDATEM JESTEM NIEPELNOSPRAWNOM OSOBA NIE JESTEM BEZ WLASNOWLNINY PRZEZ SAD OPIEKUNCZY JESTEM PORAZENIU MOZGOWYM JESTEM PO MPD STRAZNIK CHCIAL MIE UKARAC MANDTEM Z PRZEKLINANIE NA ULICY MIE MOGA UKARAC STRAZNICY MIEJSCY MANDAT BYLO INACZEJ TEN CHLOPAK PRZEKLINAL NA WOZKU TEZ NIEPELNOSPRAWNY TEZ JEST CHORY TAK JAK MA 31 LAT JESTEM ROCZNIK 1991-07-02 JA JUZ JESTEM UKARANY PRZEZ LOS JESTEM NIEPELNOSPRAWNY RUCHOWO CHODZIBY ? NA MIE STRAZNIK KRZYCZAŁ NA MIE PAN STRAZNIK KRZYCZAŁ PODNIOSIŁ NA MIE GŁOS MIAŁO MIEJSCE WAWRZE NA MOROWCZEJ 196 PRZYSTANKU AUTOBUSOWYM MIEJSCE

  • TOMASZ pisze:

    czy straznik moze ukarac za przeklinie zeli nie ja przeklinalem przystanku autobosowym tylko ten chlopak na wozku zucal sie mie przeklinal mie wyklinal od najgorszych on tej jest inwalidom tak jak tym sam wozku jestesmy ten chlopak ma 37 lat krystian zglosilem do straz miejskiej jest bezdomnym czlowiekiem tez jest niepelnosprawny czy straznik miejski moze mie ukarac mandat on sie zucal on przeklinal przystanku atutobowowym on spi na ulicy straz miejska zna zna tego chlopaka jest wawer WARSZAWA WAWER MOROWCZA 169 PRZYSTNKU SIPI NA ULICY TEN CZLOWIEK ALKOHOLIK JEST DATKU CHORY JEST NIEPELNOSPRAWNY SIE ZUCA NA MIE JAK PCHLA NA MIE JEST NA WOZKU INWALICKIM WEZWAŁEM PATROL POLICJI STRAZ MIEJSKIEJ MIE PISALI MIE WIERZOM POLICJNCI PANOWI Z POLICJI DO MIE SIE PRZECZEPILI STRAZNICY MIEJSCY MAJA MIEJSZE UPRAWNIENIA POROWANIU Z POLICJOM DECYDOWANIE MAJA MIEJSZE UPRAWNIENIA STRAZNICY MIEJSCY .

Budowa DK9
Budowa DK9 Autor Weronika Cichocka Komunikacyjne
GDDKiA zapowiedziała budowę nowego odcinka drogi krajowej DK9, który będzie kluczowym elementem poprawy ruchu na osi północ-południe w okolicach Rzeszowa. Ten imponujący fragment trasy rozciągnie się na 60 kilometrów, stanowiąc znaczący krok w ułatwieniu podróży dla kierowców w tym...
Czytaj dalej
Które auta mogą jeździć na E10
Które auta mogą jeździć na E10? Autor Weronika Cichocka Komunikacyjne
Od 1 stycznia 2024 roku, polskie stacje paliw wprowadzają rewolucyjną zmianę - benzynę silnikową 95-oktanową zawierającą do 10% biokomponentów, znaną jako E10. Ta przełomowa inicjatywa zastąpi obecną benzynę E5 o tej samej liczbie oktanowej. Co to oznacza dla kierowców i jak wpłynie...
Czytaj dalej