Anna Rychlewicz
Anna Rychlewicz
Aktualizowano: 21.04.2022 Komunikacyjne
🕐 Ten artykuł przeczytasz w 6 minut.
3.7/5 - (4 votes)

Zatłoczone ulice miast czy wąskie jednokierunkowe uliczki – w rzeczywistości kierowcy poszukującego miejsca parkingowego, to prawdziwa zmora. Parkowanie równoległe to wówczas jedyne możliwe rozwiązanie. Rozwiązanie, które już na etapie egzaminu na prawo jazdy i w późniejszym ruchu miejskim przyprawia kierowców o szybsze bicie serca. Jak wykonać parkowanie równoległe i o czym pamiętać przystępując do manewru? 

<3
Uzupełnij tylko 2 pola i poznaj cenę OC/AC od razu!Poznaj cenę OC
X

Jak wykonać parkowanie równoległe?

Parkowanie równoległe uchodzi za jeden z najtrudniejszych manewrów, z jakimi muszą poradzić sobie mniej i bardziej zaprawieni w boju kierowcy. Ponieważ strach ma wielkie oczy, niekiedy potrafimy zrobić kilka okrążeń w poszukiwaniu wolnego miejsca parkingowego tylko po to, by uniknąć parkowania równoległego. Tymczasem jest to manewr, który adepta motoryzacji “prześladuje” już od momentu kursu na prawo jazdy, późniejszego egzaminu i zwykłej codzienności.

Czytaj także: Mandat za nieprawidłowe parkowanie

Opanowanie parkowania równoległego, znajomość technik i odpowiednie podejście do wykonania manewru sprawi, że rzeczywistość kierowcy nabierze zupełnie innych barw. Będzie po prostu łatwiejsza i mniej skomplikowana. Zanim jednak taka się stanie, warto poznać kilka pomocnych faktów dotyczących parkowania równoległego.

Parkowanie równoległe – jaki odstęp należy zachować?

Parkowanie równoległe to zmora dla wielu kierowców – nawet tych mających już niemałe doświadczenie za kółkiem. Już na etapie przygotowywania się do kariery kierowcy i podczas kursu na prawo jazdy, zostajemy zaznajomieni z różnymi technikami wykonania poprawnego manewru parkowania w sposób równoległy do krawędzi.

Aby ten okazał się choć trochę mniej straszny niż go malują, warto znać zasady gwarantujące udane parkowanie równoległe. Jaki odstęp od samochodu stojącego obok warto zachować? W jaki sposób ocenić wystarczającą ilość miejsca, aby mieć pewność, że nasze auto bez problemu zmieści się na danym stanowisku? 

UWAGA: Wybierając miejsce postojowe, w którym chcielibyśmy podjąć parkowanie równoległe, musimy pamiętać, że przestrzeń do parkowania powinna mieć co najmniej dwie długości naszego samochodu.

Znajdując takie miejsce pamiętamy oczywiście o poinformowaniu innych uczestników ruchu drogowego o swoim zamiarze, włączając odpowiedni kierunkowskaz. Manewr rozpoczynamy od ustawienia naszego auta w odległości około 50-100 cm od samochodu stojącego obok. To właśnie z takiej pozycji rozpoczynamy parkowanie równoległe tyłem. 

Parkowanie równoległe tyłem KROK PO KROKU 

Parkowanie równoległe tyłem wymaga maksymalnego skupienia i uwagi kierowcy. Choć na samą myśl o tego typu manewrach, wielu z nas robi się gorąco, do pełnego sukcesu prowadzi kilka prostych kroków. 

  • Włączamy odpowiedni kierunkowskaz po to, by zasygnalizować manewr.
  • Ustawiamy samochód równolegle do pojazdu, za którym chcemy zaparkować. Podjeżdżamy na odległość około 50-100 cm. 
  • Włączamy bieg wsteczny i powoli cofamy aż do momentu, w którym koła naszego auta znajdą się na wysokości zderzaka samochodu stojącego obok. 
  • Skręcamy maksymalnie kierownicą w kierunku miejsca parkingowego, które chcemy zająć. 
  • Powoli dojeżdżamy aż do krawędzi krawężnika. 
  • W momencie, w którym pojazd będzie ustawiony pod kątem 45 stopni względem krawężnika, odkręcamy kierownicę i prostujemy koła. 
  • Kontynuujemy cofanie na wyprostowanych kołach aż do momentu, w którym prawy róg auta znajdzie się na wysokości reflektora zaparkowanego przed nami auta. 
  • Skręcamy maksymalnie kierownicą wyrównując swoją pozycję względem innych zaparkowanych pojazdów. Pamiętamy o pozostawieniu bezpiecznej odległości za i przed samochodami stojącymi po sąsiedzku. 
  • Zatrzymujemy samochód, nie zapominając o zaciągnięciu hamulca ręcznego. 

Parkowanie równoległe przodem KROK PO KROKU

Zdecydowanie rzadziej wykonywanym manewrem jest parkowanie równoległe przodem. Wbrew pozorom wymaga ono znacznie większego manewrowania i rzadko kiedy umożliwia bliskie ustawienie się przy krawędzi krawężnika. Jeśli jednak zdecydujemy się na parkowanie równoległe przodem, warto stosować się do kilku kroków: 

  • Włączamy kierunkowskaz i skręcamy maksymalnie kierownicą w kierunku miejsca parkingowego,
  • Powoli dojeżdżamy do samochodu stojącego przed nami,
  • Zbliżamy się do krawężnika i odbijamy kierownicę w przeciwnym kierunku. 
  • Wyrównujemy swoją pozycję względem innych zaparkowanych pojazdów. 
  • Zatrzymujemy samochód, nie zapominając o zaciągnięciu hamulca ręcznego. 

Parkowanie równoległe na egzaminie 

Jednym z manewrów, którego umiejętność może zostać sprawdzona podczas egzaminu na prawo jazdy jest właśnie parkowanie równoległe. Miejsce do parkowania wyznacza w takiej sytuacji egzaminator, a podczas manewru możliwa jest jedna korekta, która przysługuje zdającemu jedynie do chwili zakończenia parkowania. To, co jednak najważniejsze – parkowanie równoległe na egzaminie zostanie zaliczone jedynie wtedy, gdy podczas wykonywania manewru koła samochodu nie najadą na krawężnik. 

UWAGA: Dotknięcie kołem krawężnika zostanie uznane przez egzaminatora jako błąd.

Po zakończeniu manewru należy pamiętać, że zaparkowany pojazd nie może stwarzać zagrożenia dla bezpieczeństwa ruchu drogowego. 

PODSUMOWANIE: 

  • Parkowanie równoległe pomiędzy dwoma pojazdami to jeden z manewrów, którego umiejętność może zostać zweryfikowana podczas egzaminu na prawo jazdy. 
  • Przestrzeń do parkowania równoległego powinna mieć co najmniej dwie długości samochodu. 
  • Parkowanie równoległe na egzaminie uznane jest za poprawne w momencie, gdy zachowane zostały bezpieczne odstępy, koła samochodu nie najechały na krawężnik, a pojazd nie wystaje zbytnio poza linię innych zaparkowanych pojazdów.

Anna Rychlewicz
Anna Rychlewicz

Absolwentka dziennikarstwa i zarządzania mediami. Na świat patrzy przez pryzmat tego, jakimi słowami może go opisać. Nieustannie poszerza horyzonty podejmując się tematów z zakresu turystyki, językoznawstwa czy tematyki kryminalnej. Od kilku lat związana z branżą ubezpieczeń. W wolnym czasie eksploruje otoczenie czytając i prowadząc bloga.

Dołącz do dyskusji

Budowa DK9
Budowa DK9 Autor Weronika Cichocka Komunikacyjne
GDDKiA zapowiedziała budowę nowego odcinka drogi krajowej DK9, który będzie kluczowym elementem poprawy ruchu na osi północ-południe w okolicach Rzeszowa. Ten imponujący fragment trasy rozciągnie się na 60 kilometrów, stanowiąc znaczący krok w ułatwieniu podróży dla kierowców w tym...
Czytaj dalej
Które auta mogą jeździć na E10
Które auta mogą jeździć na E10? Autor Weronika Cichocka Komunikacyjne
Od 1 stycznia 2024 roku, polskie stacje paliw wprowadzają rewolucyjną zmianę - benzynę silnikową 95-oktanową zawierającą do 10% biokomponentów, znaną jako E10. Ta przełomowa inicjatywa zastąpi obecną benzynę E5 o tej samej liczbie oktanowej. Co to oznacza dla kierowców i jak wpłynie...
Czytaj dalej