Zdarza się, że w mieście trudno jest zaparkować. Na parkingach i miejscach do tego przeznaczonych często brakuje miejsca. Jednak parkując, zawsze trzeba pamiętać, żeby nie zrobić tego w nieodpowiedni sposób lub problematycznym miejscu. Z tego artykułu dowiesz się, z jakimi aspektami wiąże się parkowanie w strefie zamieszkania.
[bee_cta_inset style=’1′ header=’Uzupełnij tylko 2 pola i poznaj cenę OC/AC od razu!’ link=’https://beesafe.pl/kalkulator-oc-ac/?rel=zajawka’]
Z tego artykułu dowiesz się...
Czym jest strefa zamieszkania?
Parkowanie w strefie zamieszkania wiąże się z wieloma ograniczeniami. Zanim jednak przejdziemy do przepisów z tym związanych, wyjaśnimy, czym jest strefa zamieszkania.
[bee_quote_label message=’Jest to obszar obejmujący drogi publiczne lub inne drogi, na którym obowiązują szczególne zasady ruchu drogowego, a wjazdy i wyjazdy oznaczone są odpowiednimi znakami drogowymi.’]
Jakie znaki sygnalizują początek i koniec strefy zamieszkania? Są to znaki informacyjne:
- D-40 – strefa zamieszkania – informuje o początku strefy zamieszkania – to niebieski, prostokątny znak, na którym znajduje się pojazd, domek oraz dwie postacie – dorosłego i dziecko grające w piłkę
- D-41 – koniec strefy zamieszkania – czerwone przekreślenie informuje o końcu tej strefy.
Strefa zamieszkania – przepisy
Strefa zamieszkania wyznaczana jest zazwyczaj na dużych osiedlach, w centrach miejscowości, czy w rejonach domków jednorodzinnych. Wytycza się ją po to, by mieszkańcy mogli spędzać bezpieczniej czas w swojej przestrzeni. A to dlatego, że na jej obszarze ogranicza się swobodę kierowców na rzecz pieszych.
Czytaj także: Strefa zamieszkania
W tym celu często stosuje się progi zwalniające, a piesi mają pierwszeństwo przed pojazdami mechanicznymi i mogą poruszać się po całej szerokości jezdni.
Spośród wielu przepisów dotyczących strefy zamieszkania przypomnimy najważniejsze dotyczące użytkowników samochodów:
- wewnątrz strefy zamieszkania wszystkie skrzyżowania są skrzyżowaniami równorzędnymi
- wyjazd ze strefy zamieszkania na drogę traktowany jest jako włączenie się do ruchu, więc kierujący wyjeżdżający na drogę ze strefy zamieszkania zobowiązany jest ustąpić pierwszeństwa innemu uczestnikowi ruchu
- dopuszczalna prędkość pojazdu w strefie zamieszkania wynosi 20 km/h
- zabroniony jest postój pojazdu w innym miejscu aniżeli wyznaczone w tym celu.
Przyjrzymy się dokładnie właśnie kwestii, jaką jest parkowanie w strefie zamieszkania.
Parkowanie w strefie zamieszkania
Za złamanie przepisów dotyczących użytkowania pojazdu w strefie zamieszkania można dostać mandat. Na przykład za przekroczenie dopuszczalnej prędkości na tym terenie grozi mandat zgodny z taryfikatorem. Jego wysokość zależy od tego, o ile kilometrów zostanie przekroczona dozwolona prędkość. Konsekwencje poniesie także kierowca pojazdu, który nie ustąpił pierwszeństwa pieszemu.
[bee_quote_label message=’Osobom, które pozostawiły swój samochód na postój w niewłaściwym miejscu również może grozić mandat za parkowanie w strefie zamieszkania. ’]
Jest to przecież bardzo specyficzna przestrzeń, która ma zapewnić komfort i bezpieczeństwo mieszkańcom. Oznacza to, że właściciele samochodów muszą się bardzo dobrze rozejrzeć, czy na pewno mogą zaparkować auto. Ważne w tym przypadku są specjalne znaki, które regulują parkowanie w strefie zamieszkania.
Parkowanie w strefie zamieszkania – zasady
Parkowanie w strefie zamieszkania wymaga od kierowcy świadomości, że znajduje się w niej wiele ograniczeń. Przede wszystkim obowiązuje zakaz pozostawiania samochodów w miejscach do tego nieprzeznaczonych. Na osiedlach najczęściej znajdują się znaki informujące o tym, gdzie znajduje się parking.
Zazwyczaj są to wyznaczone miejsca pod blokami. Oznacza to, że parkowanie w innym miejscu jest niedozwolone i pozostawienie samochodu na skrzyżowaniu, chodniku, czy trawniku może zakończyć się otrzymaniem mandatu.
Dodatkowe utrudnienie mogą stanowić znaki postawione przez służby, administratora lub spółdzielnię. Mogą one oznaczać:
- zakaz parkowania tyłem do budynków
- całkowity lub czasowy zakaz parkowania ze względu na zaopatrzenie lub wywóz śmieci
- zakaz pozostawiania auta na drodze pożarowej.
Parkowanie w strefie zamieszkania – mandat
W jaki sposób można zostać ukaranym za złe parkowanie w strefie zamieszkania? Mandat może wystawić policjant lub strażnik miejski w czasie rutynowej kontroli. Ale także mieszkańcy mają prawo zgłosić pojazd, który nieprawidłowo pozostawiony na osiedlu.
[bee_quote_label message=’Ile wynosi mandat za parkowanie w strefie zamieszkania? Właściciel samochodu, który naruszył przepisy dotyczące parkowania w strefie zapłaci 100 zł oraz otrzyma jeden punt karny. ’]
Za zastawienie drogi pożarowej auto może dodatkowo zostać odholowane, co generuje znacznie wyższe koszty. Nasuwa się więc pytanie, jak uniknąć mandatu za parkowanie w strefie zamieszkania. Okazuje się, że nie ma innego sposobu niż stosowanie się do przepisów i zasad obowiązujących w strefie zamieszkania.
PODSUMOWANIE:
- Strefa zamieszkania to obszar obejmujący drogi publiczne lub inne drogi, na którym obowiązują szczególne zasady ruchu drogowego zapewniające bezpieczeństwo mieszkańcom.
- Koniec i początek strefy oznaczony jest znakami D-40 i D-41.
- Parkowanie w strefie zamieszkania możliwe jest wyłącznie na wyznaczonych do tego miejscach.
- Mandat za pozostawienie samochodu w niedozwolonym miejscu w strefie zamieszkania to 100 zł oraz 1 punkt karny.
[bee_cta_button label=”Sprawdź najszybszy kalkulator OC” link=”https://beesafe.pl/kalkulator-oc-ac/?rel=button”]