Anna Rychlewicz
Anna Rychlewicz
Aktualizowano: 21.04.2022 Komunikacyjne
🕐 Ten artykuł przeczytasz w 6 minut.
Rate this post

Egzamin na prawo jazdy zdany, wkrótce będziesz dzierżył w dłoni upragniony dokument. Zanim jednak zaczniesz budować swoją historię młodego adepta motoryzacji, do odhaczenia pozostaje jeszcze jeden punkt – pierwszy samochód dla młodego kierowcy. No i tutaj mogą zacząć się schody – jaki pierwszy samochód dla młodego kierowcy wybrać? Jaki samochód dla 18-latka będzie najlepszą opcją? Na co zwrócić uwagę wybierając samochód dla młodego chłopaka? 

<3
Uzupełnij tylko 2 pola i poznaj cenę OC/AC od razu!Poznaj cenę OC
X

Jaki pierwszy samochód dla młodego kierowcy? – co jest najważniejsze?

Co – oprócz doświadczenia za kółkiem – odróżnia młodego kierowcę od tego, który przejechał niezliczoną ilość kilometrów? Z pewnością kryteria, jakimi będą kierowali się wybierając swoje wymarzone cztery kółka. Według tego początkującego, odpowiedź na pytanie: “jaki samochód dla młodego chłopaka będzie najlepszy?” będzie zakładała, że ma być szybki i niezawodny, przynoszący maksimum frajdy z szaleństw na drodze, a do tego powinien być po prostu efektowny.

Czytaj także: OC dla młodego kierowcy

Na tyle, by przyciągał zazdrosne spojrzenia innych uczestników ruchu drogowego. Tymczasem pierwszy samochód dla młodego kierowcy powinien charakteryzować się zupełnie innymi czynnikami – ma być przede wszystkim bezpieczny i łatwy w użytkowaniu, a także ekonomiczny. Warto wziąć pod uwagę nie tylko jego spalanie, ale także koszty ewentualnych napraw, eksploatacji czy chociażby ubezpieczenia OC. 

Jaki samochód dla młodego chłopaka? – czym kierować się podczas wyboru? 

Młody człowiek, który dopiero rozpoczyna swoją karierę kierowcy i nie ma doświadczenia za kółkiem, wybierając swój pierwszy samochód powinien kierować się nieco innymi wyznacznikami niż doświadczony i zaprawiony w boju kierowca. Poszukiwania odpowiedzi na pytanie: “jaki samochód dla 18-latka będzie najlepszy?”, warto zacząć od zdefiniowania swoich potrzeb.

Zastanów się, do jakich celów zamierzasz wykorzystywać swoje auto. Czy swoje umiejętności będziesz doskonalił na miejskich drogach i podczas dojazdu na uczelnie czy może zamierzasz pokonywać dziesiątki kilometrów każdego dnia i często ruszać w dalsze trasy?

Spokojna jazda po mieście przecież nie wymaga dużych pojemności silnika i imponującej mocy. Wybierając auto z mniejszym silnikiem, dodatkowo zaoszczędzisz chociażby na ubezpieczeniu OC. 

Wybierz samochód, który będzie ekonomiczny i popularny na rynku wtórnym – dzięki temu możesz mieć pewność, że ewentualne naprawy i koszty części zamiennych nie zrujnują Twojego budżetu.

Mniejsze, kompaktowe auto będzie również nieco łatwiejsze w prowadzeniu i manewrowaniu na zatłoczonych ulicach i parkingach.

Auto, które uwolni młodego człowieka od niepotrzebnych stresów na drodze powinno być także niezawodne i wyróżniać się nienagannym stanem technicznym, dlatego na pierwsze oględziny warto wybrać się z doświadczoną osobą, która ma jakiekolwiek pojęcie o motoryzacji i będzie mogła “prześwietlić” kupowany okaz. 

Pierwszy samochód dla młodego kierowcy – subiektywne TOP 3

Każdy młody kierowca prędzej czy później stanie przed dylematem w stylu: co na pierwszy samochód wybrać? Poszukuje odpowiedzi na pytanie: jaki samochód dla młodego chłopaka będzie odpowiedni? Nie jest tajemnicą, że największą popularnością wśród młodych cieszą się oczywiście Audi i BMW.

Te same auta nie cieszą się jednak niską ceną utrzymania. A więc jaki pierwszy samochód dla młodego kierowcy – dobry, bezpieczny i ekonomiczny – wybrać? A co jeśli młody jest nieugięty? Jakie BMW dla młodego kierowcy kupić i czy to naprawdę ma sens? Przygotowaliśmy kilka alternatyw… 

  • Fiat Punto II 

Druga generacja Fiata Punto to szalenie popularny model auta będący wizytówką włoskiego producenta. Na polskich ulicach go bez liku i to nie tylko dlatego, że jest genialną opcją na pierwszy samochód dla młodego kierowcy. Choć szczyci się niewielkimi rozmiarami, jest przestronny i wygodny. Wyróżnić może się naprawdę dobrym komfortem prowadzenia.

Niezaprzeczalnymi zaletami jest oczywiście przystępna cena, stosunkowo niskie koszty utrzymania i łatwo dostępne części zamienne. Choć wizualnie daleko mu do szybkich i sportowych aut tak bardzo kochanych przez młodych, jest genialnym towarzyszem pierwszych przygód na trasie. 

  • Ford Focus I

Dobrze prowadzący się i tani w eksploatacji samochód kompaktowy, który w gratisie oferuje nieskomplikowane naprawy, tanie i łatwo dostępne części zamienne. W czasie, kiedy poszukiwany jest pierwszy samochód dla młodego kierowcy – czego można chcieć więcej? Wizualnie prezentuje się całkiem nieźle, ale co najważniejsze – będzie komfortowy i wygodny nawet w przypadku użytkowania przez więcej osób.

To właśnie dlatego, jeśli zastanawiasz się, jaki samochód dla młodego małżeństwa będzie odpowiedni, Ford Focus może spełnić oczekiwania początkujących na drodze małżonków. To, na co warto jednak zwrócić szczególną uwagę, to stan nadwozia – warto go prześwietlić przed zakupem.

  • Toyota Yaris

Jedno z najczęściej wybieranych aut miejskich będzie też genialną opcją jako pierwszy samochód dla młodego kierowcy. Jakość wykonania, wytrzymałość i japońska niezawodność, to znaki charakterystyczne Toyoty Yaris.

Solidne i ładne auto, które ma dość nieskomplikowaną konstrukcję, cechuje się niskim spalaniem i przystępnymi kosztami utrzymania, może okazać się strzałem w dziesiątkę dla wszystkich tych, którzy zastanawiają się, jaki pierwszy samochód dla młodego kierowcy będzie dobrym wyborem. 

PODSUMOWANIE: 

  • Pierwszy samochód dla młodego kierowcy powinien być bezpieczny, łatwy w użytkowaniu, a co więcej – ekonomiczny.
  • Wybierając pierwsze auto dla młodych warto dostosować je do indywidualnych potrzeb – spokojna jazda po mieście nie wymaga dużych pojemności silnika i imponującej mocy. 
  • Miejskie, kompaktowe auto o mniejszej pojemności silnika będzie łatwiejsze w prowadzeniu od tych o większych gabarytach i zdecydowanie tańsze w utrzymaniu od sportowego BMW.

Anna Rychlewicz
Anna Rychlewicz

Absolwentka dziennikarstwa i zarządzania mediami. Na świat patrzy przez pryzmat tego, jakimi słowami może go opisać. Nieustannie poszerza horyzonty podejmując się tematów z zakresu turystyki, językoznawstwa czy tematyki kryminalnej. Od kilku lat związana z branżą ubezpieczeń. W wolnym czasie eksploruje otoczenie czytając i prowadząc bloga.

Dołącz do dyskusji

Kiedy można wybić szybę w aucie
Kiedy można wybić szybę w aucie? Autor Weronika Cichocka Komunikacyjne
Czy istnieje sytuacja, w której wybicie szyby jest uzasadnione? Czy ryzyko poniesienia kary za zniszczenie cudzego mienia jest w stanie przeważyć moralny obowiązek uratowania bezbronnych istot? [bee_cta_inset style='1' header='Uzupełnij tylko 2 pola i poznaj cenę OC/AC od razu!' link='http...
Czytaj dalej
Ubezpieczenie biletu lotniczego
Ubezpieczenie biletu lotniczego Autor Katarzyna Matusiak Turystyczne
Kiedy ostatnio odwoływałeś lot? Zdarza się, prawda? Nagłe awarie, zmiany planów, niespodziewane choroby - wiele czynników może spowodować, że Twoje starannie zaplanowane podróże lądują na śmietniku. Zamiast doświadczać bólu po utracie cennego biletu lotniczego, można rozważyć u...
Czytaj dalej