Dorota Bajorek
Dorota Bajorek
Aktualizowano: 14.09.2022 Turystyczne
🕐 Ten artykuł przeczytasz w 10 minut.
4/5 - (2 votes)

Świat się zmienia, zmienia się też Europa, jaką znamy. Jedną z najbardziej odczuwalnych zmian na starym kontynencie jest oczywiście wyjście Wielkiej Brytanii ze struktur Unii Europejskiej. Trzeba się odtąd liczyć z faktem, że przestały obowiązywać dotychczasowe zasady w kwestii wjazdu do Zjednoczonego Królestwa. Jeśli więc wybierasz się w podróż do Wielkiej Brytanii po Brexicie, musisz pamiętać o nowych przepisach.

<3
Uzupełnij tylko 2 pola i poznaj cenę OC/AC od razu!Poznaj cenę OC
X

Brexit – co to za wydarzenie?

Brytyjczycy już od wielu dziesięcioleci pokazywali, że pod wieloma względami odstają od całej wspólnoty europejskiej. Trwali w jej strukturach, ale nieustannie stosowali pewne odstępstwa od wspólnej polityki. Dążenie do niezależności przyjęło formę referendów, z których pierwsze odbyło się już w 1975 roku.

Od tej pory tendencje brexitowe nasiliły się do tego stopnia, że w 2019 roku oficjalnie zostały one uznane jako fakt. Wielka Brytania opuściła Unię Europejską 31 grudnia 2020 roku. Pociągnęło to za sobą szereg konsekwencji dla samych Brytyjczyków oraz obywateli wspólnoty.

Wielka Brytania – ważny kierunek dla Polaków

Wyspy to jeden z ulubionych kierunków emigracji zarobkowej Polaków. Młodzi ludzie przez kilkanaście ostatnich lat wyjeżdżali tam w poszukiwaniu życiowej szansy. W związku z tym w Wielkiej Brytanii mieszka na stałe ponad 700 tysięcy naszych rodaków. Praca na terenie UK nie oznacza, że przestali oni wracać do ojczyzny. Nawet ci, którzy urządzili się tam na stałe, chętnie odwiedzają rodzinę w kraju. Większość z nich zdobyła już w tym czasie tytuł rezydenta i oni już nie potrzebują wizy.

Przeczytaj także: Ubezpieczenie OC dla „Anglika”

Osiedleńcy lub wstępni osiedleńcy do 31 grudnia 2025 roku mogą przekraczać granicę na podstawie dowodu, po tym terminie także będą potrzebowali paszportów. Jednak niektórzy nie zdążyli uzyskać statusu osiedleńca, na Wyspy trafili tylko czasowo albo dopiero się tam wybierają. To właśnie oni najboleśniej odczują zmiany, które nastąpiły, jeśli chodzi o podróż do Wielkiej Brytanii po Brexicie.

Jak było wcześniej?

Podróżowanie po Europie w części należącej do Unii Europejskiej w ostatnich latach było bardzo proste. Wystarczył dowód osobisty, by przekroczyć większość granic między państwami na starym kontynencie. Nieco inaczej było w przypadku przekraczania granicy UK. Wielka Brytania nie należała do strefy Schengen, więc trzeba było się liczyć z kontrolą graniczną. Jednak do przekroczenia granicy zazwyczaj wystarczał dowód osobisty, bez względu na cel podróży. Z kolei podczas odprawy na lotnisku potrzebny był paszport. Niestety wyjście Zjednoczonego Królestwa z UK zakończyło swobodny przepływ osób.

Brexit spowodował, że formalności związane z przekraczaniem granicy przez obywateli całej Unii Europejskiej oraz takich krajów jak Liechtenstein, Norwegia, Islandia i Szwajcaria zostały zmienione. Oczywiście śmiało można powiedzieć, że po prostu się skomplikowały.

Ważne terminy

Jak już wiadomo, do czasu brexitu do Anglii czy Szkocji można było wjechać na podobnych zasadach, które obowiązywały w UE. Jednak po wyjściu Brytyjczyków ze wspólnoty trzeba się nastawić na zmiany, które następują zgodnie z ustalonymi terminami. Mimo że brexit stał się faktem od 1 stycznia 2021 roku, nadal jeszcze przez jakiś czas będzie można przekroczyć granicę z dowodem lub paszportem. Jednak taki stan rzeczy utrzyma się tylko do 1 października 2021 roku.

Posłuchaj Beecast – podcastu o motoryzacji i ekologii

Wówczas właśnie jedynym dokumentem uprawniającym do wjazdu na terytorium UK stanie się paszport. Uwaga – na wjazd do Wielkiej Brytanii będą potrzebne także wizy.

Wizy do Wielkiej Brytanii – w jakich sytuacjach nie obowiązują?

Podróż do Wielkiej Brytanii po Brexicie skomplikuje się dodatkowo z tego powodu, że pojawił obowiązek posiadania wizy. Na szczęście nie jest ona wymagana w każdym przypadku, a jedynie w określonych sytuacjach. Jak to wygląda w praktyce? Otóż wszystko zależy od celu planowanej podróży na Wyspy. Z celem wiąże się także czas przebywania na terenie Wielkiej Brytanii. W czasie niektórych wyjazdów nadal obowiązuje do 30 września 2021 roku dowód lub paszport, a po 1 października wyłącznie paszport. Co to za okoliczności? Otóż wiza nie jest na pewno konieczna, jeśli wybierasz się do UK:

  • w celach turystycznych – jeśli planujesz zwiedzić atrakcje znajdujące się w Wielkiej Brytanii, a twój pobyt w tym kraju nie przekroczy 6 miesięcy
  • w odwiedziny – gdy chcesz wyjechać do rodziny lub znajomych, którzy mieszkają na terenie Zjednoczonego Królestwa i nie planujesz przebywać u nich dłużej niż wspomniane 6 miesięcy
  • w celach służbowych – wyjazd na konferencję, spotkanie służbowe czy w delegację także odbywa się bez wizy, oczywiście pod warunkiem, że pobyt na wyspach związany z pracą nie przekroczy 6 miesięcy.

Kiedy wizy do UK są obowiązkowe?  

Wizy na podróż do Wielkiej Brytanii po Brexicie stają się obowiązkowe także w zależności od celu i czasu przebywania na Wyspach. W przypadku, jeśli obywatel UE nie był rezydentem Wielkiej Brytanii przed 31 grudnia 2020, musi spełnić określone wymagania w celu podjęcia pracy lub nauki w Wielkiej Brytanii po 1 stycznia 2021. Ponadto przejdzie przez pewne procesy kontrolne między innymi sprawdzenie karalności na terenie Wielkiej Brytanii. Wizy wymagane są przede wszystkim w sytuacjach, gdy planujesz podróż:

  • w celu podjęcia pracy – bez względu na to, czy planujesz zarobkować na terenie Wielkiej Brytanii u pracodawcy, czy chcesz pracować w ramach własnej działalności, a nawet jeśli masz tam odbyć staż, musisz oprócz paszportu wyrobić także na czas pobytu wizę
  • w celach służbowych – jeśli twój pobyt na Wyspach w celach służbowych będzie trwał dłużej niż 6 miesięcy, zostaniesz wpuszczony na teren kraju na podstawie wizy
  • w celu podjęcia nauki – kiedy jedziesz na studia na którąś z brytyjskich uczelni, także musisz obowiązkowo oprócz paszportu mieć wizę wjazdową.

Jak uzyskać wizę?

Jeśli wybierasz się w podróż do Wielkiej Brytanii po Brexicie i będziesz potrzebował wizy, musisz zapoznać się z warunkami jej uzyskania. Wszelkie informacje z tym związane znajdują się przede wszystkim na brytyjskich stronach rządowych www.gov.uk. Samo składanie wniosku o wizę odbywa się przez punktowy system imigracyjny w następujący sposób. Należy:

  • wykazać, że spełnia się określone kryteria do uzyskania wizy potrzebnej w konkretnym celu (na przykład w przypadku pracy trzeba udowodnić, że otrzymałeś pracę i znasz język, w przypadku studiów udowodnić znajomość języka, akceptację z Ministerstwa Spraw Wewnętrznych oraz możliwości utrzymania się na czas edukacji)
  • potwierdzić swoją tożsamość poprzez aplikację UK Immigration: ID Check lub osobiście w Ośrodku Składania Wniosków Wizowych
  • uiścić opłatę za wniosek
  • jeśli pobyt ma potrwać dłużej niż 6 miesięcy, dodatkowo dokonać Dopłaty Imigracyjnej na Cele Opieki Zdrowotnej, która będzie uprawniała do korzystania z Narodowej Służby Zdrowia.

Czas oczekiwania na wizę zależeć będzie od rodzaju wniosku czyli celu i długości wyjazdu.

Podróż do Wielkiej Brytanii po Brexicie własnym samochodem

Jeśli wybierasz się do Wielkiej Brytanii samochodem lub podróżujesz nim po wyspach, pamiętaj, że musisz mieć przy sobie:

  • prawo jazdy – wystarczy polskie
  • Zieloną Kartę – dowód ubezpieczenia samochodu.

Zmieniły się także zasady przewozu niektórych towarów. Cłem nie zostaną objęte towary przewożone samochodem do wartości 300 euro, a w ich skład nie wchodzą: bagaż osobisty, leki, paliwo czy tytoń i napoje alkoholowe wwożone przez osobę powyżej 17 roku życia.

Podróż do Wielkiej Brytanii po Brexicie – pamiętaj o ubezpieczeniu

Jeśli chodzi o ubezpieczenie zdrowotne, zasady się nie zmieniły. Wybierając się w podróż do Wielkiej Brytanii po brexicie, nadal można korzystać z karty EKUZ. Chodzi o ubezpieczenie zdrowotne polskich obywateli w ramach NFZ. Jednak na podstawie Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego można w UK otrzymać pomoc jedynie w razie zagrożenia życia i zdrowia. Na pewno nie wchodzi w grę zwrot kosztów za takie usługi jak chociażby leczenie stomatologiczne, transport medyczny czy zakup leków.

A przecież podczas pobytu może zdarzyć się wiele nieprzewidzianych sytuacji i nawet uszkodzona plomba będzie wymagała szybkiej reakcji na miejscu. Dlatego koniecznie na czas wyjazdu wybierz dobre ubezpieczenie turystyczne. Wówczas możesz się czuć bezpiecznie, ponieważ wydatki związane z nieprzewidzianymi wypadkami, chorobą i leczeniem podczas wyjazdu na pewno zostaną zwrócone.

Dopasuj ubezpieczenie turystyczne do swoich potrzeb

Pamiętaj, że im szerszy zakres polisy, tym lepiej jesteś chroniony. Dlatego dopilnuj, by wybrane przez ciebie ubezpieczenie turystyczne w Europie obejmowało:

  • koszty leczenia na sumę gwarantowaną co najmniej 30 000 euro
  • koszty ratownictwa na sumę gwarantowaną co najmniej 5 000 euro
  • ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków czyli NNW
  • OC w życiu prywatnym
  • assistance – w razie podróży własnym samochodem.

Zawsze warto na czas wyjazdu ubezpieczyć także swój bagaż i sprzęt sportowy, jeśli z tobą podróżuje. W zależności od rodzaju pobytu warto też zadbać o różne rozszerzenia takie jak ochrona w przypadku uprawiana sportów, następstwa chorób przewlekłych czy zdarzenia pod wpływem alkoholu.

PODSUMOWANIE:

  • W Wielkiej Brytanii mieszka i pracuje ponad 700 tysięcy Polaków, którzy często podróżują na linii Polska – UK.
  • Brexit czyli wyjście Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej 31 grudnia 2020 roku zmienił zasady podróżowania do tego kraju.
  • Od 1 października 2021 roku można będzie przekroczyć granicę tylko na podstawie paszportu.
  • Wprowadzone zostają wizy na wjazd do Wielkiej Brytanii, a obowiązek ich posiadania zależy od celu podróży.
  • Sam paszport wystarczy w razie podróży w celach turystycznych, służbowych, czy w czasie odwiedzin, jeśli pobyt zaplanowany jest na krócej niż 6 miesięcy, wizy potrzebne są podczas wyjazdów do pracy i na studia.
  • Informacje dotyczące uzyskania wizy znajdują się na stronie gov.uk.
  • Na wyjazd do Wielkiej Brytanii konieczne jest wykupienie odpowiedniego ubezpieczenia turystycznego.

Dorota Bajorek
Dorota Bajorek

Absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego, autorka tekstów w Internecie. Dzięki pisaniu łączy przyjemne z pożytecznym. Miłośniczka natury, dobrej książki i sudoku.

Dołącz do dyskusji

  • Anna pisze:

    Dzień dobry 🙂 Super artykuł 🙂 Czy posiadając wizę pracowniczą z datą obowiązywania od 01.06.2022 mogę wlecieć do UK końcem maja jako turysta ? Czy raczej powinnam przekroczyć granice zgodnie z data podana na wizie pracowniczej?

Budowa DK9
Budowa DK9 Autor Weronika Cichocka Komunikacyjne
GDDKiA zapowiedziała budowę nowego odcinka drogi krajowej DK9, który będzie kluczowym elementem poprawy ruchu na osi północ-południe w okolicach Rzeszowa. Ten imponujący fragment trasy rozciągnie się na 60 kilometrów, stanowiąc znaczący krok w ułatwieniu podróży dla kierowców w tym...
Czytaj dalej
Które auta mogą jeździć na E10
Które auta mogą jeździć na E10? Autor Weronika Cichocka Komunikacyjne
Od 1 stycznia 2024 roku, polskie stacje paliw wprowadzają rewolucyjną zmianę - benzynę silnikową 95-oktanową zawierającą do 10% biokomponentów, znaną jako E10. Ta przełomowa inicjatywa zastąpi obecną benzynę E5 o tej samej liczbie oktanowej. Co to oznacza dla kierowców i jak wpłynie...
Czytaj dalej