Weronika Cichocka
Weronika Cichocka
Aktualizowano: 31.08.2023 Turystyczne
🕐 Ten artykuł przeczytasz w 13 minut.
Rate this post

Istnieje kilkanaście rodzajów wiz do USA – zrozumienie tego dość skomplikowanego systemu nie jest proste. W ostatnich latach jednak pojawiły się pewne zmiany, które ułatwiły przemieszczanie się z Polski do USA, zarówno w celach turystycznych, jak i biznesowych. Nie oznacza to jednak całkowitego zniesienia wiz dla Polaków; w niektórych sytuacjach dokument ten nadal jest niezbędny. Jakie są rodzaje wiz do USA i o czym warto pamiętać?

Zniesienie wiz do USA dla Polaków – jak wygląda obecna sytuacja?

W 2019 roku, a dokładnie 11 listopada – w 101. rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę – nasz kraj został włączony do programu ruchu bezwizowego, czyli Visa Waiver Program. Dzięki temu Polacy mogą już podróżować do Stanów Zjednoczonych bez konieczności wyrabiania wizy. Nie dotyczy to jednak wszystkich przypadków: w pewnych sytuacjach wciąż warto wiedzieć, jak otrzymać wizę do USA.

Program Ruchu Bezwizowego dotyczy wyłącznie podróży turystycznych i biznesowych. Co więcej, nie mogą one trwać dłużej niż 90 dni. Zwolnienie z obowiązku posiadania wizy nie dotyczy osób, które udają się do USA w innych celach – na przykład przy zamiarze podjęcia pracy lub nauki w Stanach Zjednoczonych.

Obecność Polski w Visa Waiver Program nie oznacza także, że możemy udać się do Stanów Zjednoczonych tylko z paszportem.

Konieczna jest rejestracja w systemie ESTA – na jej podstawie otrzymujemy zezwolenie na wjazd do USA. Co więcej, dokument musi być wyposażony w chip z odciskiem palców; jest on obecny we wszystkich polskich paszportach wydanych po 2009 roku. Oznacza to jednak, że nie możemy skorzystać z paszportu tymczasowego.

Jak podróżować do USA bez wizy?

Wciąż musimy złożyć wniosek o dokument, który umożliwia podróż – teraz wystarczy jednak jedynie zezwolenie wjazdu, które możemy uzyskać za pośrednictwem internetowego systemu ESTA. Zadaniem tego narzędzia jest przede wszystkim skuteczne przeprowadzanie wstępnej kontroli podróżnych. Rejestracja w ESTA jest wymagana dla obywateli wszystkich 40 krajów należących do Programu Ruchu Bezwizowego.

Obok braku obowiązku wizy program ma jeszcze jeden atut w postaci znacznie niższych opłat. Standardowa wiza turystyczna to koszt na poziomie 160 dolarów, z kolei rejestracja w ESTA to wydatek rzędu zaledwie 14 dolarów – to ponad 10-krotnie niższa kwota.

Czym jest wiza i jakie zawiera informacje?

Jeśli jesteśmy w sytuacji, w której musimy starać się o osobny dokument do pobytu w USA, warto na samym początku dowiedzieć się, czym jest wiza. Jest to warunkowe zezwolenie, które przyznaje się cudzoziemcowi – państwo upoważnia go do wjazdu i pobytu na terytorium kraju, zazwyczaj na konkretny okres i w określonym celu. Jakie informacje znajdują się w dokumencie? To między innymi termin ważności, data i miejsce wydania wizy, oznaczenie możliwości wielokrotnego wjazdu, a także dane osobowe. Na dokumencie umieszcza się także rodzaje wiz do USA.

Kto ma wpływ na przydzielenie wizy i w jakiej formie się ją otrzymuje?

Jak otrzymać wizę do USA? Warunkiem do otrzymania wizy umożliwiającej dłuższy pobyt w Stanach Zjednoczonych jest pozytywna decyzja urzędnika imigracyjnego. Warto pamiętać, że jest ona wydawana w momencie faktycznego wjazdu i może być cofnięta w praktycznie dowolnym momencie.

Wiza ma formę dość dużej naklejki, która zajmuje całą stronę paszportu i przypomina polski dowód osobisty. Znajdziemy na niej również podobne dane – oprócz informacji bezpośrednio dotyczących wizy widnieje tutaj także zdjęcie posiadacza, imię i nazwisko, data urodzenia oraz narodowość.

Jakie kraje muszą mieć wizę do USA?

To pytanie, na które łatwiej odpowiedzieć, określając kraje, które nie muszą mieć wizy. Na stronach ESTA oraz amerykańskiego Departamentu Stanu możemy znaleźć kompletną listę 40 państw, które należą do Programu Ruchu Bezwizowego. To między innymi niemal wszystkie kraje członkowskie Unii Europejskiej – z wyjątkiem Bułgarii, Cypru i Rumunii – oraz kilka europejskich państw poza UE (m.in. Norwegia i Szwajcaria).

W pozostałych częściach świata jest tylko osiem krajów, które mogą podróżować do USA bez wizy: Chile, Australia, Nowa Zelandia, Malezja, Brunei, Korea Południowa, Tajwan i Japonia. Obywatele Kanady mogą z kolei udać się do USA na okres do 6 miesięcy bez wizy, a do 30 dni – bez zezwolenia na wjazd. Podobnie wygląda sytuacja Izraela, Wysp Marshalla, Mikronezji oraz Palau.

Wszystkie pozostałe kraje są objęte obowiązkiem posiadania wizy przy wjeździe do USA.

Rodzaje wiz do USA

Mimo że zniesienie wiz do USA dla Polaków nastąpiło już parę lat temu, nadal istnieją okoliczności, które sprawiają, że trzeba starać się o „starą” wizę turystyczną. Dotyczy to osób, które miały wcześniej problemy z prawem lub spotkały się z odmową wystawienia wizy turystycznej. Takie przypadki są jednak dość rzadkie – znacznie częściej zdarzają się sytuacje, gdy powód wjazdu do USA lub długość pobytu warunkuje obowiązek posiadania wizy. Poszczególne scenariusze są objęte przez różne rodzaje wiz do USA.

Łączna liczba typów wiz do USA wynosi aż 185.

Wiele z nich dotyczy jednak tylko jednego kraju lub bardzo specyficznych sytuacji. Najważniejsze rodzaje wiz do USA to dokumenty dla studentów, pracowników, osób podróżujących biznesowo oraz rodzin obywateli USA. Każdy typ wizy wiąże się z różnymi warunkami, na podstawie których udziela się pozwolenia na pobyt w USA. Jakie są rodzaje wiz do USA, jak otrzymać wizę do USA danego typu i jakie są wytyczne dla poszczególnych wariantów?

Jak otrzymać wizę do USA? Procedura uzyskania dokumentu

Mimo że rodzajów wiz jest dość sporo, można nakreślić pewien wspólny zakres warunków, które trzeba spełnić przy praktycznie każdej z nich.

  • Konieczne jest posiadanie ważnego paszportu. Co więcej, dokument musi być aktualny do sześciu miesięcy po zakończeniu planowanego pobytu.
  • Należy wypełnić formularz DS-160 lub DS-260, który zawiera dane kontaktowe, informacje o paszporcie i odbytych podróżach, poprzednie wizyty w USA (jeśli miały miejsce), informacje o rodzinie oraz odpowiedzi na pytania związane z historią zatrudnienia i edukacji. Pierwszy typ dotyczy pobytu tymczasowego, z kolei drugi umożliwia pobyt stały. Formularz wypełniamy w formie elektronicznej.
  • Musimy także wykonać fotografię zgodną z wytycznymi Departamentu Stanu (m.in. rozmiar 51 na 51 milimetrów, zdjęcie w kolorze, z neutralnym wyrazem twarzy, otwartymi oczami i wykonane w ciągu ostatnich 6 miesięcy).
  • Potwierdzenie zapłaty w wysokości 160 dolarów.
  • Potrzebne jest także dostarczenie listy kont w mediach społecznościowych, z których korzystaliśmy przez ostatnie 5 lat.

Wiza turystyczno-służbowa i na leczenie – B-1/B-2

Prawdopodobnie najczęściej wydawanym rodzajem wizy jest właśnie B-1/B-2. To dwa warianty dokumentu o dość podobnym przeznaczeniu. W obydwóch przypadkach wiza jest przeznaczona dla osób podróżujących do Stanów Zjednoczonych tymczasowo. Czym różnią się te dwa rodzaje wiz do USA? Pierwsza jest stosowana w przypadku podróży w celach biznesowych (B-1), z kolei druga – turystycznych oraz leczenia (B-2).

Co można w tym przypadku uznać za cele odpowiednie dla wizy B-1? Dokument może być wydawany na przykład dla podróżnych odbywających konsultacje ze współpracownikami biznesowymi. Dotyczy to także osób mających zamiar uczestniczyć w konferencjach naukowych, edukacyjnych, zawodowych lub biznesowych. Osoby chcące udać się do USA właśnie w tym celu mogą ubiegać się o wizę B-1.

Wiza B-2 jest z kolei dokumentem przeznaczonym dla osób, które odbywają podróż o charakterze wyłącznie rekreacyjnym. Może to być zwykła podróż, a niekiedy także wizyta u przyjaciół lub rodziny. Dokument może być również wydany osobom, które przyjeżdżają do USA na leczenie czy rehabilitację. W wielu przypadkach wizy B-1/B-2 są łączone i wydawane jako jeden dokument.

B-1/B-2 – jak otrzymać wizę do USA tego typu?

Aby uzyskać wizę do USA z kategorii B-1 lub B-2, musimy udowodnić w konsulacie swoją motywację przyjazdu – plany, które chcemy zrealizować podczas wizyty w USA. Ważne jest także podanie czasu pobytu. Należy również przedstawić dokumenty poświadczający dysponowanie konkretnymi środkami finansowymi, które pozwolą pokryć wszelkie wydatki podczas pobytu w Stanach Zjednoczonych.

Osoba starająca się o wydanie dokumentów powinna także udowodnić, że ma miejsce zamieszkania poza Stanami Zjednoczonymi, a także inne ważne zobowiązania – na przykład społeczne lub ekonomiczne – które zapewnią powrót za granicę po zakończeniu wizyty.

Wiza studencka – co warto wiedzieć?

Istnieją także rodzaje wiz do USA przeznaczone specjalnie dla uczniów i studentów. Na podstawie dokumentu F-1 możemy wyjechać do USA w celach kształcenia. Wiza dotyczy akredytowanych college’ów, uniwersytetów, seminariów, konserwatoriów oraz akademickich szkół średnich (w ostatnim przypadku tylko do 12 miesięcy). Dokument obejmuje również programy szkolenia językowego i wybrane inne instytucje akademickie. Wiza F-1 nie pozwala jednak na naukę w szkole podstawowej.

Oprócz przejścia przez podstawową procedurę należy także przedstawić dokumenty, które potwierdzają przygotowanie do nauki. Mogą to być na przykład dyplomy czy certyfikaty, czy też świadectwa z egzaminów publicznych.

Wiza studencka M-1

To inna odmiana wizy studenckiej. W tym przypadku dokument upoważnia do wjazdu do USA studentów, którzy znajdują się w programach zawodowych lub pozostałych projektach nieakademickich – innych niż szkolenia językowe.

Czy można podjąć pracę, będąc na wizie studenckiej w USA?

Najważniejszą kwestią przy wyjeździe na studia do USA – obok samej nauki – są finanse. Z tego powodu przyszli studenci często myślą o rozpoczęciu pracy zarobkowej już na początku studiów w USA. Czy są jakieś ograniczenia? Jakie są zasady?

Planując wyjazd do USA w ramach wizy F-1, trzeba mieć na uwadze, że studenci nie mogą pracować poza kampusem podczas pierwszego roku akademickiego. Mogą natomiast podjąć pracę na terenie kampusu z zastrzeżeniem pewnych warunków i ograniczeń.

Studenci F-1 mogą kwalifikować się do pracy poza kampusem na podstawie indywidualnych przypadków. Dzieje się to najczęściej wskutek szczególnych sytuacji. Są to na przykład poważne trudności ekonomiczne lub specjalne ulgi dla studentów. Z kolei studenci przebywający w USA na podstawie wizy M-1 mogą podjąć praktyczną naukę zawodu dopiero po ukończeniu studiów.

Wiza z pozwoleniem na pracę dla specjalistów – H-1B

Przed uzyskaniem wizy H-1B i rozpoczęciem pracy konieczna jest rejestracja w USCIS – Urzędzie Imigracji i Obywatelstwa Stanów Zjednoczonych. Następnie zainteresowana osoba musi zostać wybrana do złożenia wniosku. Warto mieć na uwadze, że okres rejestracyjny trwa tylko dwa tygodnie w ciągu roku – najczęściej przypada na początek marca. Nie dotyczy to jednak zawodów, które są wyłączone z limitów.

Czy istnieją ograniczenia odnośnie do wydawania wiz H-1B?

Ze względu na duże zapotrzebowanie na wizę H-1B, zastosowano ograniczenie liczby dokumentów, które mogą zostać corocznie wydane zainteresowanym. Aktualnie jest to 65 000 wiz na rok dla osób z tytułem licencjata lub inżyniera oraz 20 000 dla osób z wyższymi stopniami. Druga grupa obejmuje jednak tylko absolwentów uczelni działających na terenie USA.

Niektóre miejsca pracy są wyłączone z limitu wizowego:

  • instytucje szkolnictwa wyższego,
  • organizacje non-profit związane ze szkolnictwem wyższym,
  • rządowe organizacje badawcze.

Ważne informacje dotyczące wizy H-1B

Wiele osób, szukając pracy w USA, powinno zainteresować się nie tylko samym procesem uzyskania wizy H-1B. Istotne są także kwestie związane z rodziną – jeśli chcemy udać się do USA z partnerem/partnerką lub dziećmi, potrzebne będą dodatkowe rodzaje wiz do USA.

W przypadku rodziny potrzebna będzie wiza typu H-4. Mając ten dokument, zarówno małżonek, jak i dzieci (poniżej 21 roku życia, niebędące w związku małżeńskim) mogą towarzyszyć osobie pracującej w trakcie trwania zatrudnienia.

Okres ważności wizy H-1B wynosi trzy lata, jednak może być przedłużony nawet do sześciu. Współmałżonek z wizą H-4 jest w stanie również ubiegać się o zezwolenie na pracę.

Inne wizy pracownicze

Stany Zjednoczone przewidziały także osobną procedurę dla tymczasowych pracowników rolnych oraz osób, które udają się do USA w celu wykonywania pracy, na którą występuje w danym okresie zwiększone zapotrzebowanie. Pierwsza grupa powinna zgłosić się po wizę H-2A, a druga – H-2B. Kolejnym rodzajem jest wiza H-3, która dotyczy osób odbywających maksymalnie dwuletni staż w Stanach. Pracownicy, którzy zostali wysłani do oddziału firmy w USA, mogą starać się o wizę L-1, a ich małżonkowie i dzieci – L-2.

Wiza I przeznaczona dla przedstawicieli zagranicznych środków masowego przekazu

Do USA można również wjechać w ramach wizy I, która jest przeznaczona dla przedstawicieli zagranicznych środków masowego przekazu. Aby uzyskać ten dokument, należy wykazać, że jest się przedstawicielem zagranicznych mediów, których działalność jest niezbędna do funkcjonowania organizacji konkretnej organizacji. Urzędnik konsularny w ambasadzie USA powinien także móc określić, czy dana działalność kwalifikuje się do otrzymania wizy nieimigracyjnej.

Jedną z zalet wizy I jest to, że mogą ją otrzymać nie tylko przedstawiciele zagranicznych środków masowego przekazu, lecz także ich współmałżonkowie, a także dzieci poniżej 21 roku życia. Co więcej, dzieci mogą studiować na podstawie wizy I rodzica – bez konieczności ubiegania się o wizę studencką F-1.

Wizy O – dla osób o wyjątkowych uzdolnieniach

Jakie jeszcze rodzaje wiz do USA warto znać? To na przykład dokumenty z oznaczeniem „O” – są one przeznaczone dla osób o wyjątkowych uzdolnieniach, a także artystów i pracowników sceny lub estrady. Dzięki niej na teren Stanów Zjednoczonych mogą wjechać podróżujący mający konkretne cele związane z nauką, sztuką, edukacją, biznesem i sportem.

Dotyczy to także osób o szczególnych osiągnięciach w zakresie kinematografii i produkcji telewizyjnej. Co więcej, wiza „O” może zostać przyznana uczestnikom wydarzeń takich jak występy artystyczne czy serie wykładów.

PODSUMOWANIE:

  • Od 2019 roku Polacy mogą udać się do USA z samym paszportem, jednak tylko w przypadku wizyt turystycznych i biznesowych do 90 dni.
  • W ramach Programu Ruchu Bezwizowego wymagana jest rejestracja w systemie ESTA.
  • Zniesienie wiz do USA dla Polaków nie dotyczy osób, które chcą zostać w Stanach na dłużej i podjąć pracę na terenie tego kraju.
  • Rodzaje wiz do USA obejmują sporą liczbę różnych sytuacji – wymogi mogą być zupełnie inne dla studentów, pracowników tymczasowych czy artystów.
  • Jeśli w przeszłości odmówiono nam wydania wizy, nie możemy wkroczyć na teren USA na podstawie zezwolenia wjazdu
  • Do najważniejszych typów amerykańskich wiz można zaliczyć B-1/B-2 (wiza biznesowa i turystyczna), F-1 (studencka), H-1B (dla pracowników specjalistycznych) i inne wizy z grupy H (również przeznaczone dla pracowników).
Weronika Cichocka
Weronika Cichocka

Dziennikarka z wieloletnim doświadczeniem. Od lat pisząca o ubezpieczeniach, ekonomii i zdrowiu. Specjalista ds. PR i marketingu internetowego.

Dołącz do dyskusji

Budowa DK9
Budowa DK9 Autor Weronika Cichocka Komunikacyjne
GDDKiA zapowiedziała budowę nowego odcinka drogi krajowej DK9, który będzie kluczowym elementem poprawy ruchu na osi północ-południe w okolicach Rzeszowa. Ten imponujący fragment trasy rozciągnie się na 60 kilometrów, stanowiąc znaczący krok w ułatwieniu podróży dla kierowców w tym...
Czytaj dalej
Które auta mogą jeździć na E10
Które auta mogą jeździć na E10? Autor Weronika Cichocka Komunikacyjne
Od 1 stycznia 2024 roku, polskie stacje paliw wprowadzają rewolucyjną zmianę - benzynę silnikową 95-oktanową zawierającą do 10% biokomponentów, znaną jako E10. Ta przełomowa inicjatywa zastąpi obecną benzynę E5 o tej samej liczbie oktanowej. Co to oznacza dla kierowców i jak wpłynie...
Czytaj dalej