Weronika Cichocka
Weronika Cichocka
Aktualizowano: 16.03.2022 Turystyczne
🕐 Ten artykuł przeczytasz w 5 minut.
Rate this post

Już za chwilę zbliża się okres wakacyjny i wielu z nas jak co roku wyruszy do sezonowej pracy poza Polską. Najczęściej wyjeżdżamy do takich krajów jak Niemcy, Francja, Włochy, gdzie (w przypadku prac sezonowych ) decydujemy się na pracę przy zbiorach owoców oraz warzyw. Zawsze gdy postanawiamy wyjechać poza Polskę, powinniśmy zadbać o siebie i wykupić prywatne ubezpieczenie zdrowotne za granicą.

Praca za granicą a ubezpieczenie

Ubezpieczenie za granicą nie oznacza bynajmniej tego, że musimy szukać polisy w kraju docelowym, a jedynie to, że powinniśmy należycie się zabezpieczyć się przed niespodziewanymi wypadkami. Ubezpieczenie zdrowotne za granicą teoretycznie mamy zagwarantowane dzięki europejskiej karcie ubezpieczenia zdrowotnego, czyli tak zwanej karcie EKUZ. Zgodnie z zasadami obowiązującymi w Unii Europejskiej mamy wtedy prawo do korzystania z publicznej opieki zdrowotnej w Unii oraz krajach należących do EFTY.

W tym wypadku trzeba mieć jednak na uwadze, że w wielu z krajów wspólnotowych świadczenia medyczne nie wyglądają tak jak w Polsce. Dość często możemy spotkać się z taką praktyką, że świadczenia oferowane przez tamtejszy narodowy fundusz zdrowia są jedynie w podstawowym zakresie, a za wszystkie czynności nieobjęte ochroną obywatele danego kraju są zobowiązani płacić z własnej kieszeni. Także może się okazać, że mimo posiadania karty EKUZ będziemy musieli, na przykład za wizytę u specjalistów, pobyt w szpitalu czy też leczenie chorego zęba zapłacić z własnej kieszeni.

W wielu krajach będziemy również musieli sami zapłacić za powrót do Polski, nawet gdy będziemy zmuszeni korzystać z transportu medycznego. Może się zatem okazać, że koszty tego rodzaju przewozu będą bardzo wysokie i nie będziemy w stanie za nie sami zapłacić. Dlatego też tak bardzo istotnym jest, aby posiadać dodatkowe ubezpieczenie, które ochroni nas przed tego rodzaju wydatkami. Jeśli dojdzie do zdarzenia, towarzystwo ubezpieczeniowe nie tylko weźmie na siebie kwestie opłat, ale również pomoże w wyborze placówki, zapewni tłumacza i niejednokrotnie też wsparcie prawne. Wszystkie świadczenia, do których zobowiązany jest zakład ubezpieczeniowy, zawsze znajdziemy w ogólnych warunkach ubezpieczenia każdej polisy.

Wyjeżdżam za granicę, co z moim ubezpieczeniem?

W chwili gdy decydujemy się na pracę sezonową w innym kraju niż Polska, powinniśmy posiadać w polisie wszystkie te czynności, których nie obejmuje Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego. Do najważniejszych należy oczywiście leczenie prywatne, u specjalistów oraz szpitalne, a także zakup niezbędnych leków i rehabilitacji oraz przewóz do Polski lub zakwaterowanie dla osoby najbliższej. Wiele towarzystw ubezpieczeniowych oferuje również tak zwane świadczenie szpitalne ze względu na utracone zarobki w okresie pobytu w placówce medycznej. 

Jednym z najważniejszych elementów jest wysokość sumy gwarantowanej w umowie polisy. Jeżeli wyjeżdżamy na 3 miesiące suma gwarantowana nie powinna być niższa niż 40 000 €. Warto również, aby w naszym ubezpieczeniu znalazły się zapisy dotyczące następstw nieszczęśliwych wypadków i wypłaty rekompensaty za trwały uszczerbek na zdrowiu. W przypadku polis do pracy tymczasowej należałoby także wykupić ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej w życiu prywatnym. Może się bowiem zdarzyć tak, że przypadkowo wychodzimy komuś krzywdę lub spowodujemy stratę na jego majątku. Jeżeli posiadamy ubezpieczenie nie będziemy musieli pokrywać zaistniałych strat z własnej kieszeni. Wszelkie zobowiązania wynikające z tytułu wyżej wymieniony czynności weźmie na siebie zakład ubezpieczeń zgodnie z warunkami określonymi w umowie ubezpieczenia. 

Nie zapomnij!

Koniecznym jest również, abyśmy poinformowali ubezpieczyciela o tym, że nasza praca jest pracą fizyczną. Z punktu widzenia towarzystwa ubezpieczeniowego jest to niezwykle istotna informacja, ponieważ wiąże się z większym ryzykiem niż wyjazd wyłącznie w celach turystycznych. Tu warto wiedzieć, że nawet gdy nie posiadamy jeszcze umowy o pracę, a jedynie zamierzamy taką podpisać, możemy wykupić tego rodzaju ubezpieczenie.

Obejmuje ono również pracę bez umowy, a także wolontariat. Zazwyczaj koszty ubezpieczenia dla osób decydujących się na pracę poza granicami Polski na dzień wynosi około 15 zł. Można oczywiście znaleźć ubezpieczenia, które są tańsze, ale kwota sumy gwarantowanej może okazać się niewystarczająca w przypadku zdarzeń wymagających interwencji medycznej lub pobytu w szpitalu.

PODSUMOWANIE:

  • W przypadku pracy sezonowej poza granicami kraju karta EKUZ nie wystarczy, ponieważ obejmuje ona tylko podstawowe świadczenia medyczne w wielu krajach europejskich.
  • Praca za granicą a ubezpieczenie powszechne –  za świadczenia nieobjęte kartą EKUZ będziemy musieli zapłacić sami.
  • Od płacenia za leczenie chroni nas tzw. ubezpieczenie kosztów leczenia. Pokrywa ono koszty leczenia, rehabilitacji, a niejednokrotnie również powrotu do kraju.
  • Jeżeli nasza praca jest sezonowa, poinformujmy o tym towarzystwo ubezpieczeniowe i rozszerzmy ochronę o tak zwaną “pracę fizyczną”.
Weronika Cichocka
Weronika Cichocka

Dziennikarka z wieloletnim doświadczeniem. Od lat pisząca o ubezpieczeniach, ekonomii i zdrowiu. Specjalista ds. PR i marketingu internetowego.

Dołącz do dyskusji

  • Johnny pisze:

    Hi friends, good post and fastidious urging commented at
    this place, I am genuinely enjoying by these.

    My web page przedstawiciel handlowy holandia (Madge)

Budowa DK9
Budowa DK9 Autor Weronika Cichocka Komunikacyjne
GDDKiA zapowiedziała budowę nowego odcinka drogi krajowej DK9, który będzie kluczowym elementem poprawy ruchu na osi północ-południe w okolicach Rzeszowa. Ten imponujący fragment trasy rozciągnie się na 60 kilometrów, stanowiąc znaczący krok w ułatwieniu podróży dla kierowców w tym...
Czytaj dalej
Które auta mogą jeździć na E10
Które auta mogą jeździć na E10? Autor Weronika Cichocka Komunikacyjne
Od 1 stycznia 2024 roku, polskie stacje paliw wprowadzają rewolucyjną zmianę - benzynę silnikową 95-oktanową zawierającą do 10% biokomponentów, znaną jako E10. Ta przełomowa inicjatywa zastąpi obecną benzynę E5 o tej samej liczbie oktanowej. Co to oznacza dla kierowców i jak wpłynie...
Czytaj dalej