Dorota Bajorek
Dorota Bajorek
Aktualizowano: 18.03.2022 Turystyczne
🕐 Ten artykuł przeczytasz w 6 minut.
3/5 - (10 votes)

Wybierając się w podróż w celach służbowych lub turystycznych, pamiętaj, aby pośród wielu innych przygotowań zadbać o swoje zdrowie. Choroba albo uraz mogą się przecież zdarzyć wszędzie. Dlatego zadbaj, by w podróż po naszym kontynencie pojechała z Tobą karta EKUZ. Jak ją wyrobić? Do czego uprawnia ona za granicą? Poznaj szczegóły z tym związane.   

<3
Uzupełnij tylko 2 pola i poznaj cenę OC/AC od razu!Poznaj cenę OC
X

EKUZ – co oznacza ten skrót?

Jeśli zamierzasz wyjechać za granicę, dla własnego bezpieczeństwa zadbaj, by wyrobić kartę EKUZ. Co oznacza ten skrót? To Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego, która potwierdza prawo do korzystania na koszt NFZ z niezbędnych świadczeń zdrowotnych w czasie tymczasowego pobytu na terenie innego państwa członkowskiego. Na jej podstawie podczas pobytu za granicą otrzymasz niezbędną pomoc medyczną na tych samych zasadach, co ubezpieczeni w danym państwie.

Gdzie dokładnie obowiązuje to ubezpieczenie?  Otóż dokument ten uznawany jest w:

  • państwach Unii Europejskiej 
  • państwach Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu (EFTA).

Jak wyrobić kartę EKUZ?

EKUZ może zostać wydana wyłącznie osobom zgłoszonym do ubezpieczenia zdrowotnego w ramach NFZ. Samo wyrobienie karty nie jest obowiązkowe, ale dzięki niej otrzymasz niezbędną pomoc medyczną w krajach wspólnoty. Samo wyrobienie dokumentu jest bardzo proste. Wystarczy w tym celu złożyć odpowiedni wniosek o wyrobienie EKUZ. Wniosek obejmuje dwie sytuacje.

Oto one:

  • pobyt czasowy czyli pobyt turystyczny, związany z nauką lub innym dłuższym pobytem czasowym
  • wyjazd w związku z wykonywaniem pracy.

Karta EKUZ może być wydana nawet kilkanaście minut po złożeniu wniosku osobiście, jednak w zależności od sytuacji formalności mogą trwać nawet do kilku dni.

Gdzie i jak złożyć wniosek?  

Wnioski o wydanie karty EKUZ rozpatrują wszystkie oddziały wojewódzkie oraz dodatkowo wybrane delegatury NFZ. A w jaki sposób można złożyć dokument? Formalności można oczywiście dopełnić w tradycyjny sposób, czyli osobiście na miejscu. Można także wniosek wysłać pocztą lub faksem. Jednak znacznym ułatwieniem jest możliwość złożenia wniosku EKUZ online. W tym celu zeskanowany wniosek wysyłamy na adres placówki NFZ lub załatwiamy sprawę przy pomocy specjalnej Elektronicznej Skrzynki Podawczej EKUZ ePUAP.

A w jaki sposób można odebrać gotowy dokument EKUZ?  Karta jest do odbioru na miejscu w oddziale lub delegaturze NFZ lub na poczcie, jeśli zaznaczymy to we wniosku. Jeśli nie jesteśmy w stanie załatwić osobiście karty EKUZ, upoważnienie pozwala na złożenie i odbiór karty przez osoby trzecie.    

Ile wynosi ważność ubezpieczenia EKUZ? 

Termin ważności karty EKUZ zależy od statusu osoby ubezpieczonej, a dokładnie czas obowiązywania ubezpieczenia to 5 lat – dla emerytów, 12 miesięcy – dla osób zatrudnionych, prowadzących działalność gospodarczą i rolniczą, rencistów, studentów zgłoszonych do ubezpieczenia zdrowotnego przez uczelnię oraz członków ich rodzin oraz 2 miesiące – dla bezrobotnych zarejestrowanych w Urzędzie Pracy.

Co obejmuje ubezpieczenie EKUZ?

Pamiętaj, aby wyrobić sobie kartę EKUZ. Ubezpieczenie zdrowotne, z którego w ten sposób będziesz korzystać, obejmuje identyczny zakres jak w przypadku obywateli państwa, w którym się znajdujesz. Czyli jeżeli we Francji obywatel musi pokryć 30% honorarium lekarza, a w Niemczech trzeba zapłacić 10 euro za dzień pobytu w szpitalu, też będziesz mieć taki obowiązek.  

Ubezpieczenie zagraniczne na podstawie karty EKUZ obejmuje podstawową ochronę i to wyłącznie w placówkach publicznego systemu opieki zdrowotnej. Dlaczego warto mieć tę kartę przy sobie? W razie choroby lub wypadku służba zdrowia w żadnym z krajów nie sprawdzi, czy obejmuje cię ubezpieczenie w ramach NFZ. Aby więc nie płacić za pomoc, warto okazać dowód na to, że jesteś ubezpieczony, czyli właśnie kartę EKUZ. 

Czego nie obejmuje karta EKUZ?

Jak już zostało wspomniane, aby otrzymać pomoc i odzyskać część kosztów, posiadacze EKUZ mogą korzystać tylko z publicznych placówek za granicą. Dlatego warto mieć świadomość, że to podstawowe ubezpieczenie nie obejmie pewnych sytuacji. Ubezpieczenie w ramach EKUZ na pewno nie gwarantuje planowanych zabiegów medycznych oraz usług ratownictwa.

Oto pełna lista wykluczeń:   

  • planowanych zabiegów medycznych
  • dodatkowych zabiegów, które nie są koniecznością
  • transportu medycznego do kraju
  • transportu zwłok do Polski
  • usługi ratownictwa.

Jak widać, skoro EKUZ nie obejmuje usług ratownictwa medycznego, nawet za wezwanie karetki w trakcie pobytu za granicą zapłacimy z własnej kieszeni. 

Uzupełnienie ochrony EKUZ – ubezpieczenie turystyczne

Ubezpieczenie turystyczne czyli ubezpieczenie podróżne może być znakomitym uzupełnieniem ochrony podczas wyjazdu. Pokrywa ono zazwyczaj koszty leczenia, transportu, a nawet NNW, OC, Assistance czy ubezpieczenie bagażu. Zapewnia ono także w razie potrzeby rozszerzenia dotyczące choroby przewlekłej, sportów wysokiego ryzyka czy pracy fizycznej. Przeczytaj nasz artykuł „Jakie ubezpieczenie turystyczne wybrać” i nie ryzykuj, kup polisę na podróż skrojoną do własnych potrzeb!

Dorota Bajorek
Dorota Bajorek

Absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego, autorka tekstów w Internecie. Dzięki pisaniu łączy przyjemne z pożytecznym. Miłośniczka natury, dobrej książki i sudoku.

Dołącz do dyskusji

Budowa DK9
Budowa DK9 Autor Weronika Cichocka Komunikacyjne
GDDKiA zapowiedziała budowę nowego odcinka drogi krajowej DK9, który będzie kluczowym elementem poprawy ruchu na osi północ-południe w okolicach Rzeszowa. Ten imponujący fragment trasy rozciągnie się na 60 kilometrów, stanowiąc znaczący krok w ułatwieniu podróży dla kierowców w tym...
Czytaj dalej
Które auta mogą jeździć na E10
Które auta mogą jeździć na E10? Autor Weronika Cichocka Komunikacyjne
Od 1 stycznia 2024 roku, polskie stacje paliw wprowadzają rewolucyjną zmianę - benzynę silnikową 95-oktanową zawierającą do 10% biokomponentów, znaną jako E10. Ta przełomowa inicjatywa zastąpi obecną benzynę E5 o tej samej liczbie oktanowej. Co to oznacza dla kierowców i jak wpłynie...
Czytaj dalej