Dorota Bajorek
Dorota Bajorek
Aktualizowano: 01.09.2023 Komunikacyjne
🕐 Ten artykuł przeczytasz w 5 minut.
5/5 - (1 vote)

Obecnie osoby z niepełnosprawnościami w miarę możliwości aktywizują się na różnych polach. Pracują, uczestniczą w wielu wydarzeniach. Prawo jazdy dla niepełnosprawnych daje im uprawnienia do prowadzenia samochodu i związaną z tym niezależność. Na jakich zasadach osoba o ograniczonych zdolnościach ruchowych może je otrzymać? Oto szczegóły.  

<3
Uzupełnij tylko 2 pola i poznaj cenę OC/AC od razu!Poznaj cenę OC
X

Prawo jazdy dla osób niepełnosprawnych

Znoszenie barier, na które natrafiają wokół siebie osoby z niepełnosprawnością ruchową, na szczęście staje się normą. Podjazdy, autobusy z niską podłogą, toalety dla niepełnosprawnych znacznie ułatwiają i tak trudne życie takich ludzi. Wielu niepełnosprawnych pragnie jak największej niezależności. Nie każdy przecież może liczyć na ciągłą opiekę bliskich, z kolei dla innych samodzielność może być punktem honoru.

Jednym z wyznaczników radzenia sobie w życiu jest możliwość prowadzenia samochodu. Dlatego osoby niepełnosprawne mogą w Polsce otrzymać tego typu uprawnienia. Na szczęście coraz więcej ośrodków daje możliwość uzyskania prawa jazdy kategorii B przez osoby nie w pełni sprawne ruchowo. Na tej podstawie mogą one poruszać się samochodem ze specjalnym oznaczeniem i parkować na miejscach dla niepełnosprawnych.    

Jakie warunki trzeba spełnić?

To oczywiste, że mimo najszczerszych chęci nie w każdym przypadku niepełnosprawności można prowadzić samochód. Dlatego już na wstępnie trzeba mieć świadomość, że prawo jazdy dla osób niepełnosprawnych robi się pod pewnymi warunkami.

Kandydat na kierowcę w tym przypadku musi:

  • być pełnoletni
  • uzyskać odpowiednie zaświadczenie od lekarza. W przypadku osób niepełnosprawnych zgodnie z przepisami o prawo jazdy może starać się osoba, która posiada przynajmniej dwie sprawne kończyny, z których jedna to ręka. Brak kończyny górnej nie oznacza zaprzepaszczenia szansy na prowadzenie samochodu, jednak może się wiązać z potrzebą przystosowania pojazdu do potrzeb kierowcy
  • założyć Profil Kandydata na Kierowcę (PKK) czyli bezpłatny elektroniczny dokument zawierający informacje związane z prawem jazdy. Można tego dokonać w wydziale komunikacji Wydziału Komunikacji na podstawie zdjęcia, dokumentu tożsamości oraz wcześniej wspomnianego orzeczenia lekarza o braku przeciwwskazań do prowadzenia pojazdu.

Kiedy otrzymanie prawa jazdy jest niemożliwe? 

Wszystko zależy od sytuacji i od stopnia oraz rodzaju niepełnosprawności. Orzeka o tym lekarz, dlatego osoba, która zamierza się o nie starać, musi umówić się na wizytę. Lekarz oznacza po badaniu w zaświadczeniu kod ograniczenia. W ten sposób wskazuje on, w jakich okolicznościach kierowca nie może prowadzić samochodu oraz jakie modyfikacje potrzebne są w pojeździe, aby umożliwiał prowadzenie samochodu przez konkretną osobę.

Zdarza się niekiedy, że nawet przy postępującej chorobie istnieje możliwość otrzymania dokumentu wydanego na określony czas. Lekarz może też stwierdzić, że niestety ze względu na stan zdrowia osoba niepełnosprawna jednak nie będzie mogła przystąpić do kursu.

Jak przebiega kurs prawa jazdy dla niepełnosprawnych?

Aby zacząć kurs na prawo jazdy, trzeba w pierwszej kolejności znaleźć odpowiedni ośrodek, który ma w ofercie taką opcję. Można to zrobić przy pomocy specjalnej bazy informacji o ośrodkach szkolenia kierowców niepełnosprawnych. Czy kurs prawa jazdy dla niepełnosprawnych wygląda i przebiega znacząco odmiennie? Jeśli mowa o części teoretycznej, to obowiązują podczas kursu zarówno te same pytania jak i zakres materiału. Jedyna różnica może dotyczyć miejsca. Musi ono być przyjazne dla osób z niepełnosprawnością ruchową. 

Jeśli z kolei chodzi część praktyczną, to ma ona także podobny przebieg do tradycyjnego kursu. Jednak tu niezwykle ważna jest kwestia samochodu. Nawet dostosowane do tego auto nie zawsze pasuje do wszystkich typów niesprawności ruchowej. Dlatego jeśli Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego nawet posiada pojazdy dla tego typu kursantów, nie oznacza to, że będzie to odpowiedni sprzęt. W związku z tym w niektórych przypadkach trzeba zorganizować sobie samochód egzaminacyjny we własnym zakresie. Wówczas z pomocą przychodzi PFRON lub odpowiednie fundacje.  

Dofinansowanie na prawo jazdy dla niepełnosprawnych

Czy niepełnosprawni kandydaci na kierowców mogą liczyć na jakąś pomoc finansową skoro kurs i egzamin to spory koszt? Na szczęście tak. Przede wszystkim osoby, które zdają egzamin w specjalnie dostosowanym samochodzie, który musiały zorganizować we własnym zakresie, są całkowicie zwolnione z opłat za egzamin. Poza tym można ubiegać się o dofinansowanie do kursu prawa jazdy oraz zakupu niezbędnego oprzyrządowania do auta w ramach programu PFRON.

W tym celu należy złożyć wniosek w wersji elektronicznej. Na stronie Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych znajdują się dokładne kryteria, według których przyznawana jest pomoc. Warto podkreślić, że podstawowe wymagania to ukończone 18 lat oraz orzeczony stopień niepełnosprawności. 

PODSUMOWANIE:

  • Coraz więcej ośrodków egzaminacyjnych oferuje możliwość uzyskania prawa jazdy osobom niepełnosprawnym.
  • Warunkiem otrzymania prawa jazdy przez osobę niesprawną ruchowo jest uzyskanie odpowiedniego zaświadczenia lekarskiego.
  • Część praktyczna egzaminu różni się tym, że kursant zdaje go w specjalnie przystosowanym do tego samochodzie.
  • Jeśli pojazd został zorganizowany we własnym zakresie, osoba niepełnosprawna zostaje całkowicie zwolniona z opłaty za egzamin. 
  • Kursant może też starać się o dofinansowanie kursu lub specjalistycznego wyposażenia samochodu z PFRON-u.    

Dorota Bajorek
Dorota Bajorek

Absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego, autorka tekstów w Internecie. Dzięki pisaniu łączy przyjemne z pożytecznym. Miłośniczka natury, dobrej książki i sudoku.

Dołącz do dyskusji

Budowa DK9
Budowa DK9 Autor Weronika Cichocka Komunikacyjne
GDDKiA zapowiedziała budowę nowego odcinka drogi krajowej DK9, który będzie kluczowym elementem poprawy ruchu na osi północ-południe w okolicach Rzeszowa. Ten imponujący fragment trasy rozciągnie się na 60 kilometrów, stanowiąc znaczący krok w ułatwieniu podróży dla kierowców w tym...
Czytaj dalej
Które auta mogą jeździć na E10
Które auta mogą jeździć na E10? Autor Weronika Cichocka Komunikacyjne
Od 1 stycznia 2024 roku, polskie stacje paliw wprowadzają rewolucyjną zmianę - benzynę silnikową 95-oktanową zawierającą do 10% biokomponentów, znaną jako E10. Ta przełomowa inicjatywa zastąpi obecną benzynę E5 o tej samej liczbie oktanowej. Co to oznacza dla kierowców i jak wpłynie...
Czytaj dalej