Dorota Bajorek
Dorota Bajorek
Aktualizowano: 18.03.2022 Komunikacyjne
🕐 Ten artykuł przeczytasz w 6 minut.
Rate this post

Widok pokiereszowanego auta jadącego na lawecie z kierunku Niemiec nikogo nie dziwi. Wiele osób z pełną świadomością decyduje się na zakup powypadkowego samochodu z prostego powodu – jest tanio. Czy zakup uszkodzonego samochodu się opłaca? Dlaczego niektórzy się tego boją? O czym należy pamiętać, decydując się na auto do naprawy? Oto szczegóły.

Zakup uszkodzonego samochodu po stłuczce – czy to się opłaca?

Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Nawet jeśli kupujemy nieuszkodzony pojazd, wszystko zależy od przypadku i szczęścia. Może nam się trafić egzemplarz, który służy bezawaryjnie przez wiele lat, a można mieć pecha. Tym bardziej jest to możliwe w przypadku pojazdu po przejściach. Niekiedy problemy po stłuczce są głęboko ukryte i wychodzą na jaw dopiero później. Oczywiście kupno auta, które zostało tylko lekko uszkodzone i wystarczy je, potocznie mówiąc, jedynie wyklepać, może okazać się strzałem w dziesiątkę.

Wówczas mamy szansę okazyjnie kupić naprawdę dobry samochód, który w innym przypadku mógłby być poza zasięgiem. I warto pamiętać, że jeśli świadomie decydujemy się na kupienie powypadkowego auta, znacznie lepiej nadzorować jego naprawę niż kupić już naprawiony. Zyskujemy w ten sposób pewność, że żaden mankament nie został zamaskowany przez pośredników. 

Kilka podstawowych zasad przy zakupie uszkodzonego pojazdu

Kiedy już zostało postanowione, że wchodzi w grę zakup uszkodzonego pojazdu, należy zacząć od sprawdzenia jego historii. Można to bez problemu zrobić w kilku specjalnie do tego przeznaczonych bazach takich jak Dekoder VIN. Wystarczy tam wpisać numer VIN i dowiedzieć się sporo na temat przeszłości samochodu, np. czy nie pochodzi z kradzieży i nie był jeszcze wcześniej bite. To pomoże w oszacowaniu kosztów i planowaniu naprawy. Wówczas, zakup uszkodzonego samochodu nie będzie wiązał się z niepotrzebnym ryzykiem.

Jednak zawsze przy zakupie uszkodzonego samochodu warto mieć na uwadze następujące kwestie dotyczące opłacalności transakcji:

  • bardziej opłaca się zakup nowszego modelu, ponieważ starszy samochód może okazać się studnią bez dna i może ukrywać w sobie jeszcze inne mankamenty związane z wyeksploatowaniem auta
  • warto obejrzeć uszkodzone auto, najlepiej w towarzystwie zaufanych osób, które znają się na rzeczy, czyli dobrego mechanika i blacharza. To na ich opinii należy opierać swoją decyzję 
  • w przypadku naprawionego już auta bardzo pomocne okazują się jazda próbna, opinia mechanika lub wizyta w ASO.

Auto z Niemiec   

Zakup uszkodzonego auta z Niemiec i kilku innych państw zachodnioeuropejskich to marzenie wielu Polaków. Tani zakup, który po wizycie w warsztacie zamienia się w superfurę. Dlaczego to się opłaca? Wytłumaczenie jest proste. Nasz rodak po stłuczce, jeśli tylko jest to możliwe, najczęściej oddaje auto do mechanika i blacharza, po czym jeździ nim dalej. W takich krajach jak Niemcy, czy Francja po uszkodzeniu samochodu właściciele często wolą kupić nowe auto, zamiast wydawać pieniądze na naprawę.

Dlatego pozbywają się aut, które trafiają do pośredników i po naprawie są mile widziane u nas lub są na pniu kupowane przez indywidulanych klientów. Takie okazje, czyli uszkodzone auta można znaleźć po prostu przez ogłoszenia lub dzięki aukcjom internetowym. Na specjalnej platformie aukcyjnej można wylicytować samochód, którym jesteśmy zainteresowani. Wybór uszkodzonego samochodu prosto z zagranicy jest chętnie wybieranym rozwiązaniem. 

Uszkodzone auto z komisu

Zupełnie inaczej jest, jeśli chodzi o zakup uszkodzonego samochodu z komisu. Oczywiście można w komisie zakupić samochód naprawiony po uszkodzeniu. Jednak taki sposób na zakup powypadkowego samochodu nie jest zbyt popularny w naszym kraju. Ma to swoje przyczyny. Przede wszystkim wpływają na to często negatywne doświadczenia z pośrednikami. Zdarza się przecież, że w komisie można zupełnie nieświadomie nabyć  powypadkowe auto. Naprawione po uszkodzeniu i wystawione jako bezwypadkowe, może po zakupie sprawiać kłopoty. Podobnie ze sporą nieufnością Polacy podchodzą do aut naprawionych i udostępnionych jako takie do sprzedaży przez komis.    

Zakup uszkodzonego samochodu – formalności

Czy w przypadku zakupu uszkodzonego samochodu trzeba się przygotować na jakieś specjalne formalności? Zdecydowanie nie. Przede wszystkim podstawą jest sporządzenie wiążącej umowy kupna – sprzedaży. Jeśli pojazd pochodzi z zagranicy, umowę należy spisać w dwóch językach. Należy w niej podać informacje dotyczące stron transakcji oraz danych samochodu. W przypadku kupującego i sprzedającego chodzi o imię i nazwisko, PESEL, adres, numer i serię dowodu, NIP.

Natomiast potrzebne dane auta to: marka i model, rok produkcji, numer silnika, VIN, numer rejestracyjny, przebieg i kolor. Jednak w przypadku uszkodzonego pojazdu konieczna jest informacja, ze samochód jest uszkodzony oraz dokładny opis usterek. Nabywca z kolei powinien napisać, że jest świadomy, jaki jest stan techniczny samochodu. Wówczas, zakup uszkodzonego samochodu przebiegnie bezproblemowo pod względem formalnym.

Ubezpieczenie uszkodzonego auta

Z obowiązku posiadania ważnego OC absolutnie nie zwalnia nawet fakt, że auto jest uszkodzone i chwilowo nie jeździ. W przypadku zakupu samochodu trzeba zawsze dopilnować, jak wygląda kwestia jego ubezpieczenia. Najczęściej jeszcze przez jakiś czas obowiązuje opłacona polisa poprzedniego właściciela. Trzeba oczywiście sprawdzić, czy jest ona aktualna i potem pozostają dwie możliwości – korzystanie z polisy byłego właściciela lub wypowiedzenie jej i zawarcie nowej umowy.

Dotyczy to samochodów zakupionych w Polsce. Jednak znacznie więcej bitych aut pochodzi z zagranicy. W sytuacji auta zarejestrowanego za granicą, należy dla niego wykupić OC krótkoterminowe na 30 dni. Ani polisa krótkoterminowa ani po poprzednim właścicielu nie przedłuża się automatycznie, więc należy pamiętać o zawarciu następnej umowy.   

PODSUMOWANIE:

  • Uszkodzone samochody są wybierane świadomie przez Polaków ze względu na ich niską cenę.
  • Decydując się na zakup uszkodzonego samochodu, Polacy najczęściej wybierają się do Niemiec i innych krajów Europy Zachodniej.
  • Warto przed zakupem sprawdzić auto w bazie np. Decoder VIN po numerze VIN pod kątem jego historii wypadkowej oraz zasięgnąć opinii specjalistów o stanie technicznym auta.
  • Umowa kupna – sprzedaży powinna zawierać informację o usterkach.
  • W przypadku samochodów sprowadzanych z zagranicy należy wykupić polisę krótkoterminową na 30 dni.
Dorota Bajorek
Dorota Bajorek

Absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego, autorka tekstów w Internecie. Dzięki pisaniu łączy przyjemne z pożytecznym. Miłośniczka natury, dobrej książki i sudoku.

Dołącz do dyskusji

Budowa DK9
Budowa DK9 Autor Weronika Cichocka Komunikacyjne
GDDKiA zapowiedziała budowę nowego odcinka drogi krajowej DK9, który będzie kluczowym elementem poprawy ruchu na osi północ-południe w okolicach Rzeszowa. Ten imponujący fragment trasy rozciągnie się na 60 kilometrów, stanowiąc znaczący krok w ułatwieniu podróży dla kierowców w tym...
Czytaj dalej
Które auta mogą jeździć na E10
Które auta mogą jeździć na E10? Autor Weronika Cichocka Komunikacyjne
Od 1 stycznia 2024 roku, polskie stacje paliw wprowadzają rewolucyjną zmianę - benzynę silnikową 95-oktanową zawierającą do 10% biokomponentów, znaną jako E10. Ta przełomowa inicjatywa zastąpi obecną benzynę E5 o tej samej liczbie oktanowej. Co to oznacza dla kierowców i jak wpłynie...
Czytaj dalej