Dorota Bajorek
Dorota Bajorek
Aktualizowano: 01.08.2022 Komunikacyjne
🕐 Ten artykuł przeczytasz w 5 minut.
3.7/5 - (3 votes)

Myślisz o tym, by zostać kierowcą autobusu? Nic nie stoi na przeszkodzie, by zrealizować ten cel – wystarczy prawo jazdy kategorii D, która uprawnia do prowadzenia tego rodzaju pojazdów. Sprawdź, ile kosztuje kurs na kategorię D, jakie wymagania stawia przed kandydatami i czy warto się na niego zapisać!

<3
Uzupełnij tylko 2 pola i poznaj cenę OC/AC od razu!Poznaj cenę OC
X

Do czego uprawnia prawo jazdy kategorii D?

Kategoria D prawa jazdy uprawnia przede wszystkim do prowadzenia autobusów, czyli – zgodnie z definicją polskiego prawa – pojazdów samochodowych, które są przeznaczone do przewozu co najmniej 9 osób (łącznie z kierowcą).

Co więcej, umożliwia kierowanie zespołem pojazdów złożonym z autobusu oraz przyczepy lekkiej, której dopuszczalna masa całkowita (DMC) nie przekracza 750 kg. W efekcie kategoria D jest niezbędna, by podjąć pracę zarobkową.

Czytaj także: Mandat za jazdę buspasem

Do czego jeszcze uprawnia to prawo jazdy? Autobus to nie wszystko! Kat. D umożliwia kierowanie:

  • pojazdami określonymi dla kategorii AM, jak motorowery i czterokołowce lekkie;
  • ciągnikami rolniczymi, które przeznaczone są do wykonywania prac rolnych, leśnych, ogrodniczych i ziemnych (również z lekką przyczepą o DMC do 750 kg);
  • pojazdami wolnobieżnymi, czyli pojazdami silnikowymi rozwijającymi maksymalną prędkość 25 km/h (również z lekką przyczepą o DMC do 750 kg).

Warto dodać, że posiadając prawo jazdy kat. D, ciągnikami oraz pojazdami wolnobieżnymi można jeździć wyłącznie w Polsce.

Ile kosztuje prawo jazdy kategorii D w 2022 roku?

Chcąc uzyskać kat. D prawa jazdy, niezbędne jest zapisanie się na kurs do wybranego ośrodka szkolenia kierowców. Trzeba jednak liczyć się z tym, że jego cena jest dużo wyższa niż kursu na kat. B i kształtuje się zwykle na poziomie:

  • 5-6 tysięcy złotych (w przypadku posiadania prawa jazdy kat. B);
  • 4-5 tysięcy złotych (w przypadku posiadania prawa jazdy kat. C).

Skąd takie różnice w przypadku prawa jazdy kat. D? Cena uzależniona jest między innymi od renomy oraz lokalizacji ośrodka szkolenia kierowców.

Oczywiście warto pamiętać o dodatkowych kosztach. Każdy kierowca, chcący jeździć autobusem, powinien wykonać nie tylko standardowe badania lekarskie (200 zł), ale również badania psychologiczne, które stwierdzą, czy nie ma psychicznych przeciwwskazań do pracy jako kierowca zawodowy (150 zł).

Kosztowne są też same egzaminy państwowe – przystąpienie do teoretycznego to wydatek 30 zł, zaś praktycznego 200 zł. Kandydat zapłaci również za wydanie prawa jazdy D (100,50 zł).

Ile trwa kurs na prawo jazdy kategorii D?

Prawo jazdy na autobus może uzyskać każda osoba, która ukończyła 24 lata (zapisanie się na kurs jest możliwe 3 miesiące wcześniej). Jeżeli natomiast kandydat posiada kat. B, może zapisać się na kurs już w wieku 21 lat i po wykonaniu kwalifikacji wstępnej. Warto jednak pamiętać, że do ukończenia 23. roku życia będzie mógł przewozić pasażerów na trasach o maksymalnej długości 50 km.

Sam kurs na prawo jazdy kat. B trwa łącznie 80 h – składa się z 20 h przygotowania teoretycznego (1 h = 45 minut lekcyjnych) oraz 60 h przygotowania praktycznego (w przypadku kandydatów z kat. C tylko 40 h). Jeżeli chodzi o teorię, możliwe jest samodzielne przygotowanie się do egzaminu, w oparciu o otrzymane od szkoły jazdy materiały dydaktyczne.

Jak wyglądają egzaminy państwowe na kategorię D prawa jazdy?

  • Egzamin teoretyczny to test trwający 25 minut i składający się z 32 pytań – 20 z wiedzy podstawowej i 12 z wiedzy specjalistycznej. Aby go zaliczyć, należy uzyskać 68 z 74 możliwych punktów.
  • Egzamin praktyczny ma na celu sprawdzenie, jak kandydat na kierowcę potrafi przygotować się do jazdy, a także jak radzi sobie z jazdą na placu manewrowym oraz w ruchu ulicznym. Wymaga wykonywania poleceń egzaminatora.

To, ile czasu zajmie przygotowanie do egzaminów oraz ich zdanie, zależy od kandydata. Przy dużym zaangażowaniu oraz sporej ilości dostępnego czasu, możliwe jest uzyskanie prawa jazdy D w 2 miesiące, ale zwykle trwa to dłużej – nawet do 4-6 miesięcy.

Pamiętaj! Samo posiadanie prawa jazdy kat. D nie uprawnia do wykonywania pracy zawodowej jako kierowca.

Aby było to możliwe, niezbędne jest również zaliczenie kursu kwalifikacji wstępnej, który obejmuje 260 h zajęć teoretycznych oraz 20 h zajęć praktycznych. Jest ona ważna przez 5 lat – po tym okresie trzeba ukończyć szkolenie okresowe.

Czy warto robić prawo jazdy kategorii D?

Prawo jazdy kat. D jest niezbędne, by móc prowadzić autobus – bez niego podjęcie pracy zarobkowej, np. w firmie transportowej, nie jest możliwe. Dlatego zdecydowanie warto zapisać się na kurs, zwłaszcza w sytuacji, gdy wiążesz z przewozem osób swoją przyszłość i chcesz mieć pewność, że znajdziesz posadę.

Na rynku pracy ofert dla kierowców autobusów nie brakuje, dlatego jest to zawód zapewniający tak pożądaną przez każdego z nas stabilizację.

Uwaga! Nie zapomnij, by przed zapisaniem się na egzamin przejść badania (lekarskie i psychologiczne) oaz założyć Profil Kandydata na Kierowcę (PKK) w wydziale komunikacji adekwatnym do Twojego miejsca zamieszkania.

PODSUMOWANIE:

  • Prawo jazdy kategorii D uprawnia przede wszystkim do kierowania autobusami
  • Kurs na prawo jazdy tej kategorii jest droższy, niż w przypadku najpopularniejszej kat. B i wynosi od 4 do nawet 6 tys. zł
  • Czas trwania takiego kursu to 80 godzin

Dorota Bajorek
Dorota Bajorek

Absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego, autorka tekstów w Internecie. Dzięki pisaniu łączy przyjemne z pożytecznym. Miłośniczka natury, dobrej książki i sudoku.

mandat na raty
Mandat na raty Autor Katarzyna Matusiak Komunikacyjne
Mandaty drogowe są jednym z najczęstszych sposobów karania kierowców za naruszenie przepisów ruchu drogowego w Polsce. Choć większość mandatów należy opłacić w wyznaczonym terminie, wielu kierowców znajduje się w sytuacji, w której jednorazowa spłata kary stanowi duże obciążenie...
Czytaj dalej
1 ar ile to m2
1 ar – ile to m2? Autor Katarzyna Matusiak Nieruchomości
Zakup działki pod budowę domu wiąże się z koniecznością zrozumienia kluczowych pojęć, które pomogą wybrać odpowiednią wielkość terenu. Co to jest hektar? Ile metrów kwadratowych to 1 ar? Co jeszcze warto wiedzieć na temat powierzchni działki przeznaczonej na budowę domu? Poniżej...
Czytaj dalej