Bartłomiej Skrobol
Bartłomiej Skrobol
Aktualizowano: 17.07.2023 Komunikacyjne
🕐 Ten artykuł przeczytasz w 9 minut.
5/5 - (1 vote)

Prawo jazdy to obecnie jeden z najważniejszych dokumentów, umożliwiających wejście w dorosłe życie. Od 2014 roku obowiązuje nowa procedura wydawania prawa jazdy, która znacznie ułatwia cały proces. Jednym z najważniejszych jej elementów jest Profil Kandydata na Kierowcę.

<3
Uzupełnij tylko 2 pola i poznaj cenę OC/AC od razu!Poznaj cenę OC
X

PKK – co to jest?

Profil kandydata na kierowcę

Profil przyszłego kierowcy to elektroniczny dokument, zawierający wszystkie niezbędne dane na temat ubiegającego o prawo jazdy i generowany jest przez Wydział Komunikacji odpowiedniego do miejsca zamieszkania Urzędu.

Powstał, by spełnić dwa cele:

  • ma uniemożliwić ponowne ubiegania się o prawo jazdy ludziom, którzy z przyczyn prawnych zostali pozbawieni prawa do prowadzenia pojazdów; 
  • a także, przede wszystkim, by usprawnić komunikację pomiędzy urzędami, WORD-ami, szkołami nauki jazdy i zasadniczo ułatwić życie przyszłym kierowcom. 

Dla samego kursanta profil jest po prostu numerem, który otrzymuje przy złożeniu wniosku o prawo jazdy. Z tym samym numerem zapisuje się potem na kurs jazdy, zdaje egzamin w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego oraz odbiera uprawnienia do kierowania pojazdami.

W przypadku ubiegania się uprawnienia na kilka kategorii, do każdej z nich zostanie założony osobny profil kierowcy i będzie przyznany inny numer.

Prawny obowiązek założenia PKK

Podstawami prawnymi do utworzenia PKK jest ustawa z dnia 5 stycznia 2011 r. o kierujących pojazdami i Rozporządzenie Ministra Infrastruktury i Budownictwa z dnia 24 lutego 2016 r. w sprawie wydawania dokumentów stwierdzających uprawnienia do kierowania pojazdami.

Profil Kandydata na Kierowcę jest niezbędny nie tylko przy wydawaniu zupełnie nowych uprawnień, ale także przy rozszerzaniu o dodatkowe kategorie, wymianie zagranicznego prawa jazdy, oraz przy odzyskiwaniu straconego prawda jazdy, czy to z powodu przekroczenia limitu punktów karnych, czy odebrania uprawnień przez sąd na ponad rok.

Dla kogo jest Profil Kandydata na Kierowcę PKK?

Profil kandydata na kierowcę

O prawo jazdy może ubiegać się każdy, kto mieszka w Polsce przynajmniej od 185 dni i jest w odpowiednim wieku do kategorii, o jaką się ubiega. W przypadku najpopularniejszego prawa jazdy kategorii B umożliwiającego jazdę samochodami osobowymi jest to 18 lat. Wniosek o profil kierowcy można złożyć 3 miesiące przed osiągnięciem pełnoletności, należy jednak pamiętać, że osoby niepełnoletnie muszą mieć zgodę pisemną rodziców lub opiekunów, wyrażoną w obecności urzędnika.

Wydanie Profilu Kandydata na Kierowcę

Profil Kandydata na Kierowcę jest bezpłatny. Jedyna cena, jaką należy zapłacić, to 100,50 zł za wydanie prawa jazdy, płatne w kasie urzędu bądź przelewem, już po zdaniu egzaminu. Przyszli kierowcy muszą też liczyć się z dodatkowymi kosztami w przypadku, gdy dokumenty w Wydziale Komunikacji składa w ich imieniu pełnomocnik niebędący osobą blisko spokrewnioną.

Jeśli dopiero zamierzasz ubiegać się o uprawnienia do kierowania samochodem, sprawdź, ile kosztuje prawo jazdy?

Inną sprawą są koszty kursu prawa jazdy i samego egzaminu – tutaj cena dla kursanta może się różnić zależnie od szkoły nauki jazdy czy regionu Polski. Sam profil kierowcy zakłada się na samym początku tej drogi i na tym etapie nie trzeba jeszcze nic płacić.

Jak założyć profil PKK? Czy można załatwić sprawę przez internet?

Profil kandydata na kierowcę

Niestety obecnie przyszli kierowcy nie mają jeszcze możliwości, by utworzyć profil online. Sam wniosek natomiast jak najbardziej jest dostępny na stronach internetowych odpowiednich Urzędów i bez problemu możemy go pobrać, wydrukować i wypełnić w domu. Aby karta kandydata na kierowcę pojawiła się na urzędowych serwerach, musimy udać się z wizytą do właściwego dla miejsca zamieszkania Wydziału Komunikacji w Urzędzie Gminy lub Urzędzie Miasta. 

Co należy dołączyć do wniosku?

Oprócz wydrukowanego i wypełnionego wniosku niezbędne będzie jeszcze: 

  • orzeczenie lekarskie o braku przeciwwskazań do prowadzenia pojazdów;
  • aktualne zdjęcie (rozmiar 35×45 mm, wizerunek twarzy jest w pełni widoczny, a wzrok skierowany na wprost – najlepiej w tym celu odwiedzić profesjonalnego fotografa i powiedzieć mu, że zdjęcie jest do prawa jazdy);
  • dowód osobisty lub paszport;
  • ksero dotychczasowego prawa jazdy (w razie ubiegania się o dodatkowe kategorie) lub tłumaczenie posiadanych uprawnień (w przypadku dokumentu wydanego za granicą); 
  • pisemna zgoda rodzica lub opiekuna (w razie braku ukończonych 18 lat – rodzic bądź opiekun musi podpisać odpowiedni dokument przy urzędniku);
  • jeśli chodzi o kategorie C1, C1+E, C, C+E, D1, D1+E, D, D+E w takim przypadku do wniosku załącza się zaświadczenie psychologiczne.

Profil Kandydata na Kierowcę – złożenie dokumentów

Dokumenty można złożyć osobiście bądź przez pełnomocnika (w przypadku niespokrewnionego niezbędne będzie uiszczenie dodatkowej opłaty, blisko spokrewniony pełnomocnik może to zrobić za darmo). Możemy też wysłać dokumenty pocztą – w tym przypadku dokument poświadczający, że Profil Kandydata na Kierowcę został utworzony i zawierający numer identyfikacyjny również zostanie przesłany listownie.

Jak długo trwa zatwierdzenie wniosku o wydanie numeru PKK?

Jeśli wniosek będzie kompletny, to karta kandydata na kierowcę zostanie założona od ręki i numer PKK będzie do odebrania od razu (w praktyce często zajmuje to około 2 dni). W przeciwnym wypadku trzeba będzie poczekać kilka dni, aż urząd sprawdzi dane i wyjaśni ewentualne niejasności.

Posiadając profil kursanta, można rozpoczynać naukę prawa jazdy, ten sam numer będzie potrzebny przy zapisywaniu się na egzamin, a także będzie niezbędny do odebrania prawa jazdy z wydziału komunikacji urzędu.

W przypadku decyzji odmawiającej wydania numeru PKK przysługuje ci prawo wniesienia odwołania do Samorządowego Kolegium Odwoławczego.

Profil Kierowcy po egzaminie na prawo jazdy

Po pozytywnym wyniku egzaminu i uiszczeniu opłaty za wydanie prawa jazdy (cena to 100,50 zł) Profil Kandydata na Kierowcę posłuży nam jeszcze do odebrania prawa jazdy w Wydziale Komunikacji. Dokument prawa jazdy powinien być do odbioru po 9 dniach roboczych od dnia, w którym urząd dostał potwierdzenie opłaty. Można online śledzić status naszego prawa jazdy poprzez specjalną witrynę internetową, do której odnośnik znajdziemy na stronach Urzędu. Prawo jazdy można odebrać osobiście (trzeba zgłosić się z dokumentem tożsamości i ewentualnie starym prawem jazdy, które należy zdać).

Czy dokumenty można otrzymać drogą pocztową?

Wydział Komunikacji może pójść kierowcy na rękę i przesłać dokumenty pocztą, ale taką potrzebę należy zaznaczyć już na etapie składania wniosku oraz odesłać do Urzędu wcześniej swoje stare uprawnienia. Jeśli z jakiegoś powodu urzędnik odmówi wydania nam prawa jazdy, przysługuje nam odwołanie. Mamy na to 14 dni od momentu otrzymania decyzji.

Na koniec pamiętajmy, że otrzymanie prawa jazdy nie świadczy o tym, że jesteśmy mistrzami kierownicy. Dobrzy kierowcy uczą się jeździć całe życie i nigdy nie przeceniają swoich umiejętności, podczas gdy inni uważają się za doskonałych kierowców, a nigdy nie powinni wyjść z roli kursanta. Cena, którą płacimy w Polsce za takie myślenie, jest ciągle zbyt wysoka.

Numer PKK – podsumowanie

Wiesz już, do czego służy Profil Kandydata na Kierowcę i w jaki sposób możesz go założyć. Jeśli chcesz uzyskać prawo jazdy, taka formalność jest niezbędna. Przeczytaj krótkie podsumowanie, w którym zawarliśmy najważniejsze informacje na ten temat:

  • Profil Kandydata na Kierowcę to unikalny numer, który nas identyfikuje od momentu złożenia dokumentów, poprzez zapisanie się na kurs, zdawanie egzaminów, aż po odbiór prawa jazdy w Urzędzie.
  • aby założyć profil kierowcy, należy dostarczyć do Wydziału Komunikacji Urzędu Gminy lub Miasta odpowiednie dokumenty, np. wypełniony wniosek, orzeczenie lekarskie, zdjęcie, ważny dowód tożsamości, i orzeczenie psychologiczne o braku przeciwwskazań psychologicznych do kierowania pojazdem;
  • bez numeru PKK niemożliwe będzie zapisanie się na kurs jazdy i na egzamin.
  • profil kierowcy zakładany jest od ręki w Wydziale Komunikacji Urzędu Gminy lub Miasta.

Najczęściej zadawane pytania

Ile kosztuje Profil Kandydata na Kierowcę?

Założenie profilu jest bezpłatne, a zapłacić będziesz musiał jedynie za wyrobienie dokumentu prawa jazdy (100,50 zł).

Ile się czeka na Profil Kandydata na Kierowcę?

W przypadku prawidłowo wypełnionego i kompletnego wniosku PKK otrzymasz od razu. Jeśli twoje dane będą sprawdzane, to czas oczekiwania może się wydłużyć do 2 dni.

Jakie zdjęcie do profilu Kandydata na Kierowcę?

Musisz załączyć do wniosku fotografię przedstawiającą twarz skierowaną na wprost. Zdjęcie musi być aktualne – wykonane nie wcześniej niż 6 miesięcy przed złożeniem wniosku.

Bartłomiej Skrobol
Bartłomiej Skrobol

Z wykształcenia dziennikarz zajmujący się nowymi technologiami, z praktyki specjalista do spraw komunikacji internetowej i ubezpieczeń. Prywatnie fan motoryzacji, muzyki i gier komputerowych.

Dołącz do dyskusji

mandat na raty
Mandat na raty Autor Katarzyna Matusiak Komunikacyjne
Mandaty drogowe są jednym z najczęstszych sposobów karania kierowców za naruszenie przepisów ruchu drogowego w Polsce. Choć większość mandatów należy opłacić w wyznaczonym terminie, wielu kierowców znajduje się w sytuacji, w której jednorazowa spłata kary stanowi duże obciążenie...
Czytaj dalej
1 ar ile to m2
1 ar – ile to m2? Autor Katarzyna Matusiak Nieruchomości
Zakup działki pod budowę domu wiąże się z koniecznością zrozumienia kluczowych pojęć, które pomogą wybrać odpowiednią wielkość terenu. Co to jest hektar? Ile metrów kwadratowych to 1 ar? Co jeszcze warto wiedzieć na temat powierzchni działki przeznaczonej na budowę domu? Poniżej...
Czytaj dalej