Weronika Cichocka
Weronika Cichocka
Aktualizowano: 17.02.2022 Komunikacyjne
🕐 Ten artykuł przeczytasz w 6 minut.
1/5 - (1 vote)

Czym jest tajemnicze hasło CEPiK? Co musi o nim wiedzieć każdy kierowca w Polsce? Kto jest uprawniony do tego, aby móc przeglądać zawarte w nim dane? Sprawdzamy.

<3
Uzupełnij tylko 2 pola i poznaj cenę OC/AC od razu!Poznaj cenę OC
X

Co oznacza skrót CEPiK?

Tajemniczy skrót CEPiK to nic innego, jak internetowy spis danych. Jego pełna nazwa brzmi: Centralna Ewidencja Pojazdów i Kierowców. Co oczywiste, możemy w niej znaleźć zarówno centralną ewidencję pojazdów, jak i centralną ewidencję kierowców. W praktyce oznacza to, że w tym systemie informatycznym znajdują się wszelkie informacje o pojazdach drogowych dopuszczony do ruchu, a także o wszystkich tych osobach, które mają prawo do poruszania się pojazdami mechanicznymi po polskich drogach. 

Co to zasady CEPiK ma służyć do kontroli przepływu sprzedaży oraz zakupu pojazdów zarejestrowanych w naszym kraju. Dodatkowo ma on również na celu wyeliminowanie oszustw ubezpieczeniowych oraz celnych. Na terenie Unii Europejskiej wiele państw stosuje tego rodzaju rozwiązania teleinformatyczne. Docelowo Centralna Ewidencja Pojazdów i Kierowców ma być elementem szerszego działania na terenie Europy.

CEPiK – jak korzystać z tego rozwiązania?

Do dziś nie wszyscy prowadzący pojazdy pamiętają, jak nazywa się serwis internetowy, w którym mogą sprawdzić informacje dotyczące auta. Zazwyczaj większość z nich wpisuje po prostu w wyszukiwarkę proste hasła: historia pojazdu gov czy vin gov. I choć wystarczy wpisać prawidłowy adres strony internetowej, tj.  www.cepik.gov.pl, to i taka metoda jest skuteczna.  

Niezależnie od tego, jakim sposobem znajdziemy się na stronie internetowej systemu, aby z niego skorzystać, trzeba posiadać kilka kluczowych informacji. Po pierwsze, musimy znać numer rejestracyjny pojazdu, po wtóre niezbędna jest również data pierwszej rejestracji samochodu oraz numer VIN. Ten ostatni jest unikalnym zestawieniem cyfr, które jest umieszczane w kilku miejscach pojazdu przez producenta auta. Nie są to dane szczególnie trudne do uzyskania, ponieważ muszą one się znajdować w dowodzie rejestracyjnym oraz karcie pojazdu, jeżeli została wydana. Z tego powodu bez problemu powinniśmy otrzymać je od właściciela auta lub sprzedawcy. 

Centralna Ewidencja Pojazdów – historia pojazdu i co jeszcze?

Dzięki usłudze – historia pojazdu za darmo –  każdy, kto jest zainteresowany zakupem używanego auta, może poznać jego przeszłość. Potencjalnego, przyszłego właściciela może to uchronić przed zakupem samochodu, który został skradziony. W ewidencji pojazdów w sekcji “oś czasu” znajdziemy całą historię auta od momentu jego rejestracji, aż po kradzież lub jego odnalezienie, czy też zatrzymanie dowodu rejestracyjnego. System wskaże również termin następnego badania technicznego pojazdu. 

W zestawieniu znajdziemy również informacje dotyczące obowiązkowego ubezpieczenia komunikacyjnego pojazdu, tj. nazwę zakładu ubezpieczeniowego, serię i numer dokumentu, który potwierdza zawarcie umowy, a także ewentualną datę rozwiązania.

Więcej na ten temat przeczytasz w artykule „Jak sprawdzić historię pojazdu po numerze rejestracyjnym„?

Ewidencja kierowców – sprawdzanie punktów karnych

W ewidencji osób uprawnionych do prowadzenia pojazdów mechanicznych ustawodawca przewidział przepisami prawnymi zbieranie informacji dotyczących kierowców oraz wydanych im dokumentów potwierdzających uprawnienia do poruszania się po drogach. Możemy tam również znaleźć informacje dotyczące cofnięcia uprawnień, zatrzymania dokumentu, jego zwrotu, zagubienia oraz zakazu prowadzenia samochodu. 

Sprawdzenie punktów karnych również nie nastręcza zbyt wielu problemów Wystarczy, że zalogujemy się do CEPiK-u i skorzystamy z tzw. Profilu Zaufanego. Możemy wyrobić go w urzędzie lub w wielu bankach współpracujących z tym rozwiązaniem informatycznym. 

Funkcjonowanie CEPiK zostało określone przepisami w prawie o ruchu drogowym. Ministerstwo Cyfryzacji świadczy usługę nazwaną historia samochodu w ramach CEPiK całkowicie bezpłatnie. To bardzo ważna informacja, ponieważ wiele firm w internecie oferuje dokładnie te same dane właścicielom pojazdów za niemałą opłatą. Pozwala to także uniknąć niedopowiedzeń i przekłamań podczas zakupu używanego samochodu.

Więcej na ten temat dowiesz się w artykule „Jak sprawdzić punkty karne?”

Skąd pobierane są dane do systemu?

CEPiK zawiera informacje pobierane z bardzo wielu źródeł. Należą do nich między innymi:

  • Policja,
  • Inspekcja Transportu Drogowego,
  • Żandarmeria Wojskowa,
  • Straż Graniczna,
  • Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny,
  • Polskie Biuro Ubezpieczycieli Komunikacyjnych,
  • Zakład Ubezpieczeń Społecznych,
  • komornicy sądowi,
  • marszałek województwa, 
  • administracyjne organy egzekucyjne.

To dzięki tym służbom zebrane informacje o pojeździe są pełne i na bieżąco aktualizowane w systemie teleinformatycznym. Ministerstwo Cyfryzacji obecnie modernizuje system do nowej wersji CEPiK 2.0.

Weronika Cichocka
Weronika Cichocka

Dziennikarka z wieloletnim doświadczeniem. Od lat pisząca o ubezpieczeniach, ekonomii i zdrowiu. Specjalista ds. PR i marketingu internetowego.

Dołącz do dyskusji

Budowa DK9
Budowa DK9 Autor Weronika Cichocka Komunikacyjne
GDDKiA zapowiedziała budowę nowego odcinka drogi krajowej DK9, który będzie kluczowym elementem poprawy ruchu na osi północ-południe w okolicach Rzeszowa. Ten imponujący fragment trasy rozciągnie się na 60 kilometrów, stanowiąc znaczący krok w ułatwieniu podróży dla kierowców w tym...
Czytaj dalej
Które auta mogą jeździć na E10
Które auta mogą jeździć na E10? Autor Weronika Cichocka Komunikacyjne
Od 1 stycznia 2024 roku, polskie stacje paliw wprowadzają rewolucyjną zmianę - benzynę silnikową 95-oktanową zawierającą do 10% biokomponentów, znaną jako E10. Ta przełomowa inicjatywa zastąpi obecną benzynę E5 o tej samej liczbie oktanowej. Co to oznacza dla kierowców i jak wpłynie...
Czytaj dalej