Dorota Bajorek
Dorota Bajorek
Aktualizowano: 08.04.2022 Komunikacyjne
🕐 Ten artykuł przeczytasz w 6 minut.
Rate this post

Jeśli jesteś właścicielem samochodu, możesz bez żadnego problemu przekazać pojazd komuś z rodziny. A czy auto można podarować osobie niespokrewnionej? Jak najbardziej. Darowizna samochodu pozwala na uniknięcie wysokich kosztów przy zmianie właściciela auta. Dowiedz się, jak wygląda kwestia podatku od darowizny.  

Czym jest darowizna samochodu?

Darowizna samochodu to prosty i często stosowany sposób, by uniknąć niepotrzebnych kosztów i przekazać komuś samochód. Do aktów darowizny dochodzi najczęściej w gronie najbliższej rodziny. Czym według prawa jest darowizna? To nic innego jak umowa, na podstawie której darczyńca zobowiązuje się do bezpłatnego świadczenia na rzecz obdarowanego kosztem swego majątku. W przypadku ruchomości, jaką jest samochód, można przekazać całość albo jedynie pewien procent przedmiotu darowizny. 

Darowizna samochodu w rodzinie lub poza nią – formalności

Najważniejszą kwestią jest sporządzenie odpowiedniego dokumentu. Umowa darowizny samochodu, jest wiążąca, nawet jeśli została spisana bez udziału notariusza. Trzeba jednak pamiętać, by zawierała odpowiednie informacje. Na tej podstawie można przekazać auto wybranej osobie, ale pozostają do załatwienia jeszcze ważne formalności:

 • obdarowujący w ciągu 14 dni musi poinformować ubezpieczyciela o podarowaniu pojazdu konkretnej osobie
 • darczyńca musi poinformować o tym fakcie odpowiedni wydział komunikacji
 • obdarowany ma 30 dni na przerejestrowanie samochodu. W wydziale komunikacji powinien mieć ze sobą w tym celu dowód rejestracyjny, dowód tożsamości, zaświadczenie o pozytywnym wyniku badania technicznego pojazdu i aktualne ubezpieczenie. 

A może interesuje Cię darowizna części samochodu? Czytaj Umowa darowizny 1/2 samochodu

Co musi zawierać umowa darowizny pojazdu?

Umowa darowizny powinna być sporządzona w dwóch egzemplarzach. Podpisać muszą ją obie strony. Wzór takiego dokumentu bez problemu można pobrać z Internetu.

Wniosek o zwrot składki ubezpieczeniowej – pobierz wzór

A oto, co musi zawierać umowa darowizny pojazdu

 • datę i miejsce zawarcia umowy
 • dane i stopień pokrewieństwa obdarowującego oraz obdarowywanego (imię, nazwisko, adres zamieszkania, PESEL, numer dowodu osobistego lub paszportu)
 • przedmiot darowizny (marka samochodu, rok produkcji, nr nadwozia, nr silnika, nr rejestracyjny i nr karty pojazdu)
 • dokładną datę przekazania pojazdu
 • wartość przedmiotu darowizny
 • oznaczenie stron
 • oświadczenie o posiadaniu prawa własności pojazdu
 • oświadczenie darczyńcy o darowaniu pojazdu oraz oświadczenie obdarowanego o przyjęciu darowizny.

Komu można przekazać darowiznę?

To zależy tylko i wyłącznie od tego, komu mamy ochotę podarować samochód. Jednak musimy mieć świadomość, że prawo dzieli osoby obdarowywane na trzy grupy. Od tego, do której z nich należy obdarowany, zależą dalsze formalności i fakt, czy i jaki zapłacimy podatek od darowizny.

 • I grupa podatkowa czyli najbliższa rodzina, do której zalicza się żonę, męża, dzieci, wnuki, prawnuki, rodziców, dziadków, pradziadków, pasierbów, rodzeństwo, macochę, ojczyma
 • II grupa podatkowa czyli dalsi krewni i powinowaci np. dzieci, wnuki, prawnuki rodzeństwa, rodzeństwo rodziców, dzieci, wnuki, prawnuki i małżonkowie pasierbów, małżonkowie rodzeństwa, rodzeństwo małżonków
 • III grupa podatkowa czyli osoby niespokrewnione. 

Co ciekawe, współmałżonkowi można przekazać jedynie samochód, który był własnością jednej ze stron jeszcze przed powstaniem wspólnoty majątkowej. Jeżeli jednak auto zostało nabyte w czasie małżeństwa, a para nie ma rozdzielności majątkowej, to jest ono własnością wspólną.  

Darowizna samochodu. Gdzie zgłosić ten fakt?

Po dokonaniu darowizny obdarowany musi zgłosić ten fakt w odpowiednim urzędzie skarbowym. Czy automatycznie oznacza to, że musi zapłacić podatek od darowizny samochodu? Zdecydowanie nie, ponieważ najbliższa rodzina jest całkowicie zwolniona od podatku, jeśli darowizna zostanie zgłoszona w terminie do 6 miesięcy na formularzu SDZ-2.

Co ciekawe dla najbliższej rodziny istnieje obowiązek zgłoszenia dotyczy tylko darowizn, których wartość przekracza w sumie 9637 zł od jednej osoby w ciągu pięciu lat. Czyli jeśli auto jest warte mniej, w ogóle nie trzeba tego zgłaszać. 

A co, jeśli nie dotrzymamy terminu zgłoszenia darowizny, a samochód kosztuje więcej niż 9637 zł? Wtedy nawet członek najbliższej rodziny musi zapłacić podatek od nadwyżki sumy wolnej od podatku czyli w praktyce, jeśli nadwyżka wynosi:

 • do 10 278 zł – zapłacimy 3% podatku od nadwyżki
 • od 10 278 do 20 556 zł – zapłacimy 308,30 zł i 5% podatku od nadwyżki
 • więcej niż 20 556 zł – zapłacimy 822,20 zł i 7% podatku od nadwyżki.

Podatek od darowizny samochodu – II i III grupa podatkowa

A co w sytuacji, gdy darowizna auta miała miejsce w obrębie dalszej rodziny? Wtedy należy zgłosić ten fakt w urzędzie skarbowym na druku SD-3. W przypadku II grupy podatkowej kwota wolna od podatku to 7276 zł. Jeśli jednak wartość pojazdu jest większa, płacimy oczywiście podatek od nadwyżki.

Odpowiednio, jeśli nadwyżka wynosi:  

 • do 10278 zł – należy zapłacić 7% podatku od nadwyżki
 • od 10278 do 20556 zł – 719,5 zł + 9 proc. podatku od nadwyżki
 • powyżej 20556 zł – 1644,5 zł + 12 proc. podatku od nadwyżki.

Jeśli chodzi o III grupę podatkową, kwota wolna od podatku wynosi tylko 4902 zł. Jeśli osobie niespokrewnionej przekazana została darowizna samochodu, podatek od nadwyżki wynosi:

 • do 10 278 zł – 12%
 • od 10 278 do 20 556 zł – 1233,40 zł i 16% podatku 
 • więcej niż 20 556 zł – 2877,90 zł i 20% podatku   

PODSUMOWANIE:

 • Darowizna odbywa się na podstawie sporządzonej umowy darowizny, która powinna zawierać wszystkie niezbędne dane. 
 • Najbliższa rodzina jest zwolniona od podatku od darowizny pod warunkiem, że obdarowany zgłosi ten fakt w urzędzie skarbowym w terminie do 6 miesięcy. 
 • Pozostali obdarowani mogą zapłacić podatek, który zależy od stopnia pokrewieństwa i wartości darowizny.

Dorota Bajorek
Dorota Bajorek

Absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego, autorka tekstów w Internecie. Dzięki pisaniu łączy przyjemne z pożytecznym. Miłośniczka natury, dobrej książki i sudoku.

Dołącz do dyskusji
Samochód van
Samochód VAN Autor Anna Rychlewicz Komunikacyjne
Van to typ nadwozia wielozadaniowego. W zależności od jego konfiguracji może służyć do przewozu ładunków lub pasażerów. Jest to pojazd pracujący, który chętnie wykorzystują różnego rodzaju firmy i przedsiębiorstwa. To także świetny środek transportowy dla większej liczby osób. ...
Czytaj dalej
liftback
Liftback Autor Agata Wiśniewska Komunikacyjne
Liftback to typ nadwozia samochodowego, który jest niezwykle podobny do sedana lub do hatchbacka. Niektórzy twierdzą nawet, że te pojęcia są sobie tożsame i nie ma między nimi żadnych różnić. Jak jest naprawdę? Jak odróżnić nadwozie liftback od innych typów samochodów? Zapraszamy n...
Czytaj dalej