Dorota Bajorek
Dorota Bajorek
Aktualizowano: 04.12.2023 Komunikacyjne
🕐 Ten artykuł przeczytasz w 11 minut.
4/5 - (9 votes)

Jeśli jesteś właścicielem samochodu, możesz bez żadnego problemu przekazać pojazd komuś z rodziny. A czy auto można podarować osobie niespokrewnionej? Jak najbardziej. Darowizna samochodu pozwala na uniknięcie wysokich kosztów przy zmianie właściciela auta. Dowiedz się, jak wygląda kwestia podatku od darowizny. W treści artykułu znajdziesz wszystkie niezbędne informacje dotyczące darowizny samochodu, kwoty wolnej od podatku oraz dodatkowych formalności, jakich musisz dopełnić. Umowa darowizny samochodu, podatek? Wszystkie niezbędne informacje znajdziesz poniżej.

<3
Uzupełnij tylko 2 pola i poznaj cenę OC/AC od razu!Poznaj cenę OC
X

Czym jest darowizna samochodu? 

Darowizna samochodu to prosty i często stosowany sposób na to, by uniknąć niepotrzebnych kosztów i przekazać komuś samochód. Do aktów darowizny dochodzi najczęściej w gronie najbliższej rodziny, choć nie jest to regułą. Umowa darowizny samochodu może być również podpisana przez osoby niespokrewnione.

Po wszystkim pozostaje dokonanie wpłaty podatku od kupna samochodu. Można dokonać tego w kasie urzędu skarbowego. Istnieje też możliwość pobrania formularzy online, odesłania wypełnionego dokumentu w wersji elektronicznej i zapłacenia należności przelewem.

Czym według prawa jest darowizna? To nic innego jak umowa, na podstawie której darczyńca zobowiązuje się do bezpłatnego świadczenia na rzecz obdarowanego kosztem swego majątku.

W przypadku ruchomości, jaką jest samochód, można przekazać całość albo jedynie pewien procent przedmiotu darowizny. Wiele osób zastanawia się, czy darowizna 1/2 samochodu jest w ogóle możliwa. Tak, darowizna połowy samochodu, jest jak najbardziej możliwa.

Dlaczego tak wielu właścicieli aut decyduje się na przekazanie w darowiźnie samochodu? Gdy wszystkie formalności załatwione są zgodnie z obowiązującymi limitami czasowymi, zmiana właściciela pojazdu może obejść się bez dodatkowych kosztów. Kupno samochodu wiąże się z dużymi kosztami. Można go jednak przekazać w formie darowizny i podarować go bezpłatnie drugiej osobie. To częsta praktyka dokonywana przez członków rodziny.

Przykładowo, jeśli ojciec chce bezpłatnie przekazać swój samochód synowi, auto może oddać mu w darowiźnie. Samochód po przerejestrowaniu stanie się oficjalnie własnością syna.

Nie każda zmiana właściciela pojazdu musi odbywać się w wyniku sprzedaży. Można zdecydować się na darowiznę samochodu, która nie musi być nawet udokumentowana w formie aktu notarialnego. Gdy umowa darowizny auta jest już podpisana, należy przerejestrować samochód. Przerejestrowanie samochodu może nastąpić wyłącznie, gdy samochód ma aktualne ubezpieczenie OC i przegląd techniczny.

O czym warto wiedzieć, nowy właściciel samochodu może korzystać z ubezpieczenia samochodu, które wykupił poprzedni właściciel. Możliwe jest także wypowiedzenie umowy OC i podpisanie nowej. Jeśli jednak zdecydujesz się na korzystanie z OC zawartego przez poprzedniego właściciela, musisz pamiętać, że ubezpieczenie OC nie zostanie automatycznie przedłużone! Nie przegap terminu końca umowy. Brak ważnego ubezpieczenia wiąże się z obowiązkową zapłatą kary.

Osoba, która wypowie umowę ubezpieczenia, musi sama zatroszczyć się o dopilnowania terminu. Wielu kierowców jest błędnie poinformowanych i zapomina o samodzielnym przedłużeniu umowy, która w przypadku podpisania nowej umowy jest przedłużana automatycznie.

Darowizna samochodu w rodzinie lub poza nią – formalności

Najważniejszą kwestią jest sporządzenie odpowiedniego dokumentu. Umowa darowizny samochodu, jest wiążąca, nawet jeśli została spisana bez udziału notariusza. Oznacza to, że umowa darowizny samochodu nie wymaga podpisania żadnego aktu notarialnego i można sporządzić ją samodzielnie. Wzór można pobrać z Internetu. Trzeba jednak pamiętać, by umowa darowizny zawierała wszystkie niezbędne informacje. Na tej podstawie można przekazać auto wybranej osobie, ale pozostają do załatwienia jeszcze ważne formalności:

 • obdarowujący w ciągu 14 dni musi poinformować ubezpieczyciela o podarowaniu pojazdu konkretnej osobie,
 • darczyńca musi poinformować o tym fakcie odpowiedni wydział komunikacji w swoim mieście,
 • Do rejestracji pojazdu musi dojść w ciągu 30 dni. W wydziale komunikacji nowy właściciel powinien mieć ze sobą w tym celu dowód rejestracyjny, dowód tożsamości, kartę pojazdu, zaświadczenie o pozytywnym wyniku badania technicznego pojazdu i aktualne ubezpieczenie samochodu.

Jeśli nie zgłosimy lub po prostu zapomnimy o zgłoszeniu darowizny auta, musimy liczyć się z tym, że możemy zapłacić niemałą karę. Po podpisaniu umowy darowizny samochodu formalności najlepiej załatwić od razu. O obowiązkach odwlekanych w czasie często zapominamy, a w tym przypadku, zgłoszenie darowizny samochodu w wydziale komunikacji i u ubezpieczyciela należy dokonać w określonym terminie.

To samo dotyczy urzędu skarbowego – jeśli o darowiźnie nie poinformujemy urzędu skarbowego w określonym terminie, musimy liczyć się z koniecznością zapłaty podatku.

Jeśli więc przymierzasz się do przekazania auta członkowi swojej rodzinie lub osobie niespokrewnionej, pamiętaj, że samo podpisanie umowy darowizny pojazdu to nie wszystko. Musisz dopełnić dodatkowo szereg formalności. Jeśli nie zrobisz tego w wyznaczonym terminie, musisz liczyć się z tym, że będziesz musiał zapłacić karę, bądź podatek.

A może interesuje Cię darowizna części samochodu? Czytaj Umowa darowizny 1/2 samochodu

Co musi zawierać umowa darowizny pojazdu?

Umowa darowizny samochodu powinna być sporządzona w dwóch egzemplarzach. Co ważne, umowę darowizny muszą podpisać obie strony. Wzór umowy darowizny samochodu bez problemu można pobrać z Internetu. Nie musi być sporządzana w formie aktu notarialnego.

Wniosek o zwrot składki ubezpieczeniowej – pobierz wzór

Darowizna samochodu wzór

Te dane muszą znaleźć się na umowie darowizny:

 • data i miejsce zawarcia umowy
 • dane i stopień pokrewieństwa obdarowującego oraz obdarowywanego (imię, nazwisko, adres zamieszkania, PESEL, numer dowodu osobistego lub paszportu)
 • przedmiot darowizny (marka samochodu, rok produkcji, nr nadwozia, nr silnika, nr rejestracyjny i nr karty pojazdu)
 • dokładna data przekazania pojazdu
 • wartość przedmiotu darowizny
 • oznaczenie stron
 • oświadczenie o posiadaniu prawa własności pojazdu
 • oświadczenie darczyńcy o darowaniu samochodu oraz oświadczenie obdarowanego o przyjęciu darowizny.
Umowa darowizny samochodu – wzór PDF – pobierz

Komu można przekazać darowiznę?

To zależy wyłącznie od tego, komu mamy ochotę podarować samochód. Musimy mieć jednak świadomość, że prawo dzieli osoby obdarowywane na trzy grupy. Od tego, do której z nich należy obdarowany, zależą dalsze formalności i fakt, czy i jaki zapłacimy podatek od darowizny. Przed podpisaniem umowy koniecznie zapoznaj się z informacjami podanymi poniżej.

 • I grupa podatkowa, czyli najbliższa rodzina, do której zalicza się żonę, męża, dzieci, wnuki, prawnuki, rodziców, dziadków, pradziadków, pasierbów, rodzeństwo, macochę, ojczyma
 • II grupa podatkowa, czyli dalsi krewni i powinowaci np. dzieci, wnuki, prawnuki rodzeństwa, rodzeństwo rodziców, dzieci, wnuki, prawnuki i małżonkowie pasierbów, małżonkowie rodzeństwa, rodzeństwo małżonków
 • III grupa podatkowa, czyli osoby niespokrewnione. 

Co ciekawe, współmałżonkowi można przekazać jedynie samochód, który był własnością jednej ze stron jeszcze przed powstaniem wspólnoty majątkowej.

W przypadku samochodu, który został nabyty w czasie małżeństwa, a para nie ma rozdzielności majątkowej, to jest on własnością wspólną.  Darowizna pojazdu w tym przypadku nie jest więc konieczna.

Darowizna samochodu. Gdzie zgłosić ten fakt?

Po dokonaniu darowizny obdarowany musi zgłosić ten fakt w odpowiednim urzędzie skarbowym. Czy automatycznie oznacza to, że musi zapłacić podatek od darowizny samochodu? Zdecydowanie nie, ponieważ darowizna samochodu w rodzinie jest całkowicie zwolniona od podatku, jeśli zostanie zgłoszona w terminie do 6 miesięcy na formularzu SD-Z2.

Co ciekawe dla najbliższej rodziny obowiązek poinformowania urzędu skarbowego dotyczy tylko wtedy, gdy wartość darowizny przekracza w sumie 9637 zł od jednej osoby w ciągu pięciu lat.

Czyli jeśli auto jest warte mniej, nie trzeba zgłaszać darowizny do urzędu skarbowego. To duże udogodnienie dla osób należących do I grupy podatkowej. Jeśli wartość auta nie przekracza podanej wyżej sumy, ich wizyta w urzędzie skarbowym nie jest konieczna.

Darowizna samochodu podatek

A co, jeśli nie dotrzymamy terminu zgłoszenia darowizny, a wartość przedmiotu umowy wynosi więcej niż 9637 zł? Wtedy nawet członek najbliższej rodziny musi zapłacić podatek od nadwyżki sumy wolnej od podatku, czyli w praktyce, jeśli nadwyżka wynosi:

 • do 10 278 zł – zapłacimy 3% podatku od nadwyżki
 • od 10 278 do 20 556 zł – zapłacimy 308,30 zł i 5% podatku od nadwyżki
 • więcej niż 20 556 zł – zapłacimy 822,20 zł i 7% podatku od nadwyżki.

Podatek od darowizny samochodu

Konieczność zapłaty podatku to konsekwencje, które muszą ponieść wszyscy, którzy nie zgłoszą darowizny samochodu w urzędzie skarbowym w ciągu 6 miesięcy. Kwota podatku zależy od wartości samochodu. Im wyższa wartość darowizny, tym wyższy podatek. Od momentu, w którym podpiszemy umowę darowizny samochodu, mamy aż 6 miesięcy, aby zgłosić darowiznę do urzędu skarbowego.

Wystarczy wypełnić formularz  SD-Z2 bądź SD-3, w zależności od stopnia pokrewieństwa. Kiedy dopełnić wszystkie formalności? Wielu kierowców wszystkie formalności załatwia zaraz po podpisaniu umowy, nie narażając się tym samym na zapłatę kary lub podatku.

Podatek od darowizny samochodu – II i III grupa podatkowa

A co w sytuacji, gdy darowizna auta miała miejsce w obrębie dalszej rodziny, zaliczanej do II grupy podatkowej? Wtedy należy zgłosić ten fakt w skarbówce na druku SD-3. W przypadku II grupy podatkowej wartość kwoty wolnej od podatku wynosi 7276 zł. Jeśli jednak wartość pojazdu jest większa, za darowiznę samochodu płacimy oczywiście podatek od nadwyżki.

Odpowiednio, jeśli nadwyżka wynosi:

 • do 10278 zł – należy zapłacić 7% podatku od nadwyżki
 • od 10278 do 20556 zł – 719,5 zł + 9 proc. podatku od nadwyżki
 • powyżej 20556 zł – 1644,5 zł + 12 proc. podatku od nadwyżki.

Jeśli chodzi o III grupę podatkową, kwota wolna od podatku wynosi tylko 4902 zł. Jeśli osobie niespokrewnionej przekazana została darowizna samochodu, podatek od nadwyżki wynosi:

 • do 10 278 zł – 12%
 • od 10 278 do 20 556 zł – 1233,40 zł i 16% podatkU
 • więcej niż 20 556 zł – 2877,90 zł i 20% podatku

Po zapoznaniu się z treścią artykułu możesz być pewien, że dopełnisz wszystkich formalności związanych z darowizną samochodu. W jego treści zawarte są wszystkie niezbędne informacje dotyczące darowizny auta, umowy i formalności, których trzeba dopełnić.

PODSUMOWANIE:

 • Darowizna odbywa się na podstawie sporządzonej umowy, która powinna zawierać wszystkie niezbędne dane. Umowę darowizny samochodu można sporządzić samodzielne, a wzór pobrać z Internetu. Akt darowizny samochodu sporządzony przez notariusza nie jest w tym przypadku konieczny.
 • Najbliższa rodzina jest zwolniona od podatku od darowizny pod warunkiem, że obdarowany zgłosi ten fakt w urzędzie skarbowym w terminie do 6 miesięcy. W przypadku darowizny samochodu w I grupie podatkowej należy wypełnić formularz SD-Z2.
 • Pozostali obdarowani mogą zapłacić podatek, który zależy od stopnia pokrewieństwa i wartości darowizny.

Dorota Bajorek
Dorota Bajorek

Absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego, autorka tekstów w Internecie. Dzięki pisaniu łączy przyjemne z pożytecznym. Miłośniczka natury, dobrej książki i sudoku.

Dołącz do dyskusji

Budowa DK9
Budowa DK9 Autor Weronika Cichocka Komunikacyjne
GDDKiA zapowiedziała budowę nowego odcinka drogi krajowej DK9, który będzie kluczowym elementem poprawy ruchu na osi północ-południe w okolicach Rzeszowa. Ten imponujący fragment trasy rozciągnie się na 60 kilometrów, stanowiąc znaczący krok w ułatwieniu podróży dla kierowców w tym...
Czytaj dalej
Które auta mogą jeździć na E10
Które auta mogą jeździć na E10? Autor Weronika Cichocka Komunikacyjne
Od 1 stycznia 2024 roku, polskie stacje paliw wprowadzają rewolucyjną zmianę - benzynę silnikową 95-oktanową zawierającą do 10% biokomponentów, znaną jako E10. Ta przełomowa inicjatywa zastąpi obecną benzynę E5 o tej samej liczbie oktanowej. Co to oznacza dla kierowców i jak wpłynie...
Czytaj dalej