Przemysław Pepla
Przemysław Pepla
Aktualizowano: 14.03.2022 Komunikacyjne
🕐 Ten artykuł przeczytasz w 4 minut.
Rate this post

Sezon wiosenno-letni w pełni, więc przypominamy wszystkim tym kierowcom, którzy nie obudzili się jeszcze z zimowego letargu, o odpowiednim przygotowaniu samochodu do sezonu letniego oraz przeprowadzeniu kompleksowego przeglądu pozimowego. Jak to zrobić i na co zwrócić szczególną uwagę? O pomoc merytoryczną w tym temacie poprosiliśmy eksperta sklepu z częściami samochodowymi iParts.pl.

<3
Uzupełnij tylko 2 pola i poznaj cenę OC/AC od razu!Poznaj cenę OC
X

Woda, szampon, myjka ciśnieniowa i do boju!

W pierwszej kolejności po zimie samochód powinien zostać poddany gruntownemu czyszczeniu i myciu. Pamiętajmy, że sól radzi sobie doskonale nie tylko z lodem na drodze, ale i z blachą samochodową. Dlatego też nr 1 na naszej wiosennej liście to wizyta w ręcznej myjni i dokładne mycie wszystkich zakamarków nadwozia. Nie zapominajmy również o podwoziu. To tam zalega największa ilość soli i błota, więc potraktujmy odpowiednio spód auta myjką ciśnieniową.

Po dokładnym wymyciu karoserii można na koniec zabezpieczyć ją woskiem. Poszukajmy również ewentualnych miejsc zaatakowanych przez korozję i postarajmy się, w miarę możliwości, ją usunąć. Dla bardziej wtajemniczonych w temat czyszczenia samochodowego nadwozia polecamy dodatkowo glinowanie, które pomoże usunąć najgorszy brud.

Nie można zapominać także o skontrolowaniu stanu technicznego szyb reflektorów i ich ewentualnej polerce.

Wymieniaj przed zimą i po zimie

Nie będziemy się rozwodzić nad wymianą opon z zimowych na letnie, ponieważ to temat oklepany i powszechnie znany, miejmy nadzieję. Zajmiemy się natomiast płynami eksploatacyjnymi, jak np. olej silnikowy.

Olej silnikowy pracuje w okresie zimowym w wyjątkowo trudnych warunkach, a wiosna to idealny czas na jego wymianę. Szczególnie użytkownicy aut z jednostkami wysokoprężnymi oraz filtrami DPF powinni wówczas zadbać o nowy film olejowy w swoim samochodzie. Podczas zimy w oleju silnikowym może znajdować się trochę paliwa, ponieważ w tym czasie trudniej jest wypalić sadzę niż latem. Nie ma jednak jednej uniwersalnej zasady co do czasu, w którym olej powinien zostać wymieniony – mówi Daniel Bień, ekspert sklepu internetowego iParts.pl.

Warto przy okazji skontrolować, czy po zimie nie pojawiły się jakiekolwiek wycieki. Najlepiej poprosić w tym temacie profesjonalnego diagnostę, aby zdjął chroniącą od spodu silnik płytę i przyjrzał się misce olejowej, narożnikom chłodnicy, turbosprężarce i łączeniu skrzyni biegów z jednostką napędową. O ile w przypadku wycieków spod miski olejowej czy pokrywy zaworów usunięcie usterki kosztować będzie grosze, o tyle wyciek z turbosprężarki czy simmeringu łączącego skrzynię i silnik będzie trudny do usunięcia.

Teraz przyjrzyjmy się układowi chłodzenia. Jeżeli zauważymy nieszczelności w tym systemie czy też pocenie się któregoś z węży, reagujmy natychmiast. Rozgrzany płyn chłodzący pracuje bowiem pod dużym ciśnieniem, a jazda z nieszczelnym chłodzeniem jednostki napędowej może się skończyć przepaleniem uszczelki pod głowicą silnika i unieruchomieniem samochodu.

Kolejna płyn eksploatacyjny do odhaczenia na wiosenno-letniej liście serwisowej, to płyn hamulcowy.

W okresie zimowym istnieje największe prawdopodobieństwo zawilgocenia płynu hamulcowego, dlatego też sprawdzenie stanu płynu jest jak najbardziej uzasadnione. Taka usługa nie jest kosztowna (w wielu serwisach darmowa), a sana wymiana płynu w układzie hamulcowym powinna się zmieścić w kwocie od 100 do 150 zł. Pamiętajmy, że układ hamulcowy daje nam bezpieczeństwo na drodze, a prawidłowe parametry płynu hamulcowego zapewniają odpowiednią czułość hamulca oraz jego skuteczność przy dużym obciążeniu układu hamulcowegoprzestrzega Daniel Bień.

Parametry układu jezdnego do kontroli

Skontrolowane powinny być również tarcze/bębny hamulcowe, a także mechanizmy zacisków i/lub rozpieraczy oraz stan klocków hamulcowych zawieszenia samochodu.

Taka kontrola jest niezbędna w przypadku wjazdu ze znaczną prędkością w dużą dziurę w jezdni, których nie brakuje na polskich drogach, szczególnie w okresie jesienno-zimowym. Jeżeli samochód po takim zdarzeniu zaczyna „ściągać” w lewo lub w prawo, konieczny jest pomiar parametrów układu jezdnego na stanowisku czterogłowicowym. Analogicznie rzecz się ma, jeżeli po wjechaniu w dziurę, zmieniło się położenie koła kierownicy do jazdy na wprost – przekonuje ekspert iParts.pl.

Przemysław Pepla
Przemysław Pepla

Dołącz do dyskusji

Zmiany w ITDKomunikacyjne

Zmiany w ITD

Ostatnie decyzje Rady Ministrów dotyczące Inspekcji Transportu Drogowego (ITD) zapowiadają gruntowną przebudowę tej instytucji. Projekt…
🕐 przeczytasz w 4 minut
Budowa DK9
Budowa DK9 Autor Weronika Cichocka Komunikacyjne
GDDKiA zapowiedziała budowę nowego odcinka drogi krajowej DK9, który będzie kluczowym elementem poprawy ruchu na osi północ-południe w okolicach Rzeszowa. Ten imponujący fragment trasy rozciągnie się na 60 kilometrów, stanowiąc znaczący krok w ułatwieniu podróży dla kierowców w tym...
Czytaj dalej
Które auta mogą jeździć na E10
Które auta mogą jeździć na E10? Autor Weronika Cichocka Komunikacyjne
Od 1 stycznia 2024 roku, polskie stacje paliw wprowadzają rewolucyjną zmianę - benzynę silnikową 95-oktanową zawierającą do 10% biokomponentów, znaną jako E10. Ta przełomowa inicjatywa zastąpi obecną benzynę E5 o tej samej liczbie oktanowej. Co to oznacza dla kierowców i jak wpłynie...
Czytaj dalej