Dorota Bajorek
Dorota Bajorek
Aktualizowano: 10.01.2023 Komunikacyjne
🕐 Ten artykuł przeczytasz w 6 minut.
5/5 - (3 votes)

Koszt paliwa to spory wydatek dla domowego budżetu. Dlatego wielu kierowców, chcąc uniknąć zbyt wysokich kosztów, decyduje się na zainstalowanie w samochodzie alternatywnego i znacznie tańszego gazu. Po polskich drogach jeździ około 3 mln samochodów na gaz. Ile kosztuje założenie gazu w samochodzie? Czy ta inwestycja się opłaca? Jak najbardziej! Okazuje się, że jazda autem z instalacją LPG będzie o wiele tańsza i do tego ekologiczna.

<3
Uzupełnij tylko 2 pola i poznaj cenę OC/AC od razu!Poznaj cenę OC
X

Ile kosztuje założenie gazu do auta – od czego to zależy?

Nie ma wątpliwości, że założenie instalacji LPG zawsze się opłaca. Związany z tym wydatek na pewno się zwróci, a eksploatacja samochodu będzie znacząco tańsza przez cały czas korzystania z tego rodzaju paliwa. Kwestia, jak szybko zwróci się inwestycja, zależy od kosztu instalacji. To, ile kosztuje założenie gazu w samochodzie, zależy od kilku czynników. Przede wszystkim od:

 • zastosowanej technologii czyli typu instalacji
 • wykorzystanych materiałów
 • parametrów silnika
 • rodzaju paliwa.

Typy instalacji gazowej – od tego zależy koszt instalacji LPG

Fakt, ile kosztuje założenie gazu do samochodu, w znacznej mierze zależy od tego, na jaki typ instalacji gazowej się zdecydujemy. A oto, jakie typy instalacji LPG są stosowane na rynku:

 • I generacja – najstarszy typ – pozbawiona elektroniki i wykorzystywana w autach z gaźnikiem
 • II generacja – stosowana w przypadku starszych aut z wtryskiem benzyny i katalizatorem,  wzbogacona o moduł elektroniczny
 • III generacja – montowana w pojazdach z wielopunktowym wtryskiem paliwa
 • IV i V generacja czyli gaz sekwencyjny – z wtryskiem gazu do silnika za pomocą wtryskiwaczy
 • VI generacja – z bezpośrednim wtryskiem gazu w fazie ciekłej i oryginalnymi wtryskiwaczami benzyny.

To, ile kosztuje założenie gazu w samochodzie, zależy od typu założonej w samochodzie instalacji LPG. Jak nakazuje logika, im wyższa generacja, tym więcej zapłacimy za jej zainstalowanie.

Ile kosztuje założenie gazu w samochodzie – przedziały cenowe w zależności od generacji

Jeśli chcemy założyć instalację LPG, warto się dowiedzieć, na jakie koszty trzeba się nastawić. Można to przewidzieć, biorąc pod uwagę generację instalacji gazowej, która będzie odpowiednia dla danego samochodu. Ile kosztuje założenie gazu w samochodzie? Oto przykładowe widełki cenowe w zależności od typu instalacji LPG:

 • 1500 zł dla silnika z gaźnikiem – instalacja I generacji
 • 1800-2500 zł dla silnika z pośrednim wtryskiem benzyny, jednopunktowym – instalacja II generacji
 • 2500-7500 zł dla silnika z pośrednim wtryskiem benzyny, wielopunktowym – instalacja sekwencyjna
 • 4500-7000 zł dla silnika z bezpośrednim wtryskiem benzyny – instalacja z wtryskiem gazu w fazie ciekłej. W przypadku silników 6-cylindrowych cena może sięgać nawet 9000 zł.

Ile kosztuje założenie gazu w samochodzie – pozostałe czynniki

To od typu instalacji LPG zależy, ile kosztuje założenie gazu w samochodzie. Jednak nie bez znaczenia są także materiały, które zostaną wykorzystane w instalacji. Im więcej sterowników i elektroniki, tym drożej. Podobnie rzecz się ma z parametrami silnika. Silnik, który ma większą moc i pojemność, będzie potrzebował bardziej wydajnej instalacji. A wiadomo, że to właśnie auta z dużymi silnikami są przerabiane, by oszczędzać na paliwie.

Ile kosztuje założenie gazu sekwencyjnego?

W IV i V generacji instalacji LPG paliwo gazowe trafia do silnika za pośrednictwem wtryskiwaczy. Jest to tak zwany gaz sekwencyjny. Kierowcy wybierają go obecnie najczęściej ze względu na to, że ma niską awaryjność i pasuje do popularnych na rynku silników. Ceny tej instalacji zależą od ilości cylindrów. A oto koszt instalacji LPG sekwencyjnego wtrysku gazu:

 • 3 i 4-cylindrowe – 2500–4000 zł
 • 5 i 6-cylindrowe – 3000–5000 zł
 • 8-cylindrowe – 5000–7500 zł

Z kolei instalacja LPG sekwencyjnego wtrysku gazu do silników z bezpośrednim wtryskiem paliwa kosztuje 4000–5500 zł przy 4 cylindrach i 5000–6000 zł w przypadku 6-8 cylindrów.

Ile kosztuje założenie gazu do diesla?

Gaz do diesla? Ten pomysł może wydawać się kontrowersyjny, ale jak najbardziej działa. Różnica jest tylko taka, że w silniku na olej napędowy nie da się całkowicie zastąpić diesla gazem, a jedynie domieszać gaz do paliwa. Czyli eksploatacja auta okazuje się mniej opłacalna. Oszczędności będą wyraźnie widoczne tylko dla kierowców, którzy pokonują bardzo długie trasy. Sama instalacja LPG dla diesla przypomina instalację IV generacji, ale niestety jest droższa od instalacji dla silników benzynowych. Jej ceny z montażem zaczynają się od 5000 zł.

PODSUMOWANIE:

 • Założenie instalacji gazowej to zawsze opłacalna inwestycja, a jej koszt zależy od kilku czynników – zastosowanej technologii, materiałów i typu silnika.
 • Ubezpieczenie samochodu z LPG nie jest droższe od ubezpieczenia auta napędzanego olejem napędowym czy benzyną.
 • Ceny założenia gazu w aucie kształtują się od 1500 zł w przypadku instalacji I generacji do nawet powyżej 7500 zł dla silników z bezpośrednim wtryskiem benzyny.
 • Najpopularniejszą w Polsce instalacją gazową jest gaz sekwencyjny, a jego koszt to przedział rzędu 2500 – 7500 zł.
 • Instalacja gazowa do diesla jest droższa i jej założenie kosztuje od 5000 zł w górę.
 • Samochody z instalacją gazową muszą przechodzić przegląd techniczny raz do roku – bez względu na wiek i stan pojazdu.

Dorota Bajorek
Dorota Bajorek

Absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego, autorka tekstów w Internecie. Dzięki pisaniu łączy przyjemne z pożytecznym. Miłośniczka natury, dobrej książki i sudoku.

Dołącz do dyskusji

Budowa DK9
Budowa DK9 Autor Weronika Cichocka Komunikacyjne
GDDKiA zapowiedziała budowę nowego odcinka drogi krajowej DK9, który będzie kluczowym elementem poprawy ruchu na osi północ-południe w okolicach Rzeszowa. Ten imponujący fragment trasy rozciągnie się na 60 kilometrów, stanowiąc znaczący krok w ułatwieniu podróży dla kierowców w tym...
Czytaj dalej
Które auta mogą jeździć na E10
Które auta mogą jeździć na E10? Autor Weronika Cichocka Komunikacyjne
Od 1 stycznia 2024 roku, polskie stacje paliw wprowadzają rewolucyjną zmianę - benzynę silnikową 95-oktanową zawierającą do 10% biokomponentów, znaną jako E10. Ta przełomowa inicjatywa zastąpi obecną benzynę E5 o tej samej liczbie oktanowej. Co to oznacza dla kierowców i jak wpłynie...
Czytaj dalej