Weronika Cichocka
Weronika Cichocka
Aktualizowano: 27.04.2022 Komunikacyjne
🕐 Ten artykuł przeczytasz w 5 minut.
Rate this post

Centra polskich miast są coraz bardziej zatłoczone. Swobodny dostęp i niskie ceny samochodów spowodowały, że prawie każda rodzina posiada przynajmniej jeden pojazd. Problem zaczyna się wtedy, kiedy nie posiadamy indywidualnego garażu lub pojechaliśmy załatwić jakąś sprawę. W poszukiwaniu wolnej przestrzeni często decydujemy się na parkowanie na chodniku, co nie zawsze jest legalne.

<3
Uzupełnij tylko 2 pola i poznaj cenę OC/AC od razu!Poznaj cenę OC
X

Niestety niskie mandaty oraz umiarkowana skuteczność organów ścigania sprawiają, że wielu kierowców zastawia chodniki w sposób nielegalny, zupełnie nie przejmując się przy tym potrzebami pieszych, dla których chodnik został wybudowany. Należy też pamiętać, że chodniki zazwyczaj nie są przystosowane do przyjmowania ciężaru samochodów i szybko się niszczą. Za ich naprawę będziemy musieli zapłacić wszyscy.

Parkowanie na chodniku – przepisy

Zasady parkowania opisane są w Kodeksie Drogowym, który powinien znać każdy kierowca. Informacje dotyczące postoju na chodniku znajdziemy w rozdziałach 2 i 5. Kodeks wskazuje przede wszystkim kwestie postoju i zatrzymania się oraz bezpieczeństwa innych uczestników ruchu. Parkowanie na chodniki według Kodeksu Drogowego traktowane jest jako postój pojazdu.

Dozwolone jest ono tylko wtedy, kiedy nasz pojazd jest doskonale widoczny dla innych kierowców, pieszych czy rowerzystów i nie stwarza zagrożenia.

Podczas parkowania na chodniku szczególną uwagę powinniśmy zwrócić na znaki drogowe. Jeżeli nie wskazują inaczej, na chodniku mogą parkować wyłącznie auta, które ważną mniej niż 2,5 tony. W dzisiejszych czasach, kiedy na polskich ulicach jest coraz więcej pojazdów typu SUV, jest to szczególnie istotny przepis. Warto zatem zajrzeć do dowodu rejestracyjnego i sprawdzić masę naszego pojazdu.

Warto pamiętać, że na chodniku możemy zaparkować przednią osią lub jednym bokiem.

Parkowanie na chodniku – ile miejsca dla pieszych

Szczególnie ważne jest pozostawienie co najmniej 1,5 metra miejsca dla pieszych – tak, aby po chodniku swobodnie mógł przejechać opiekun z dzieckiem w wózku czy osoba niepełnosprawna. Z pewnością nie chcielibyśmy znaleźć się na miejscu osób, które muszą przeciskać się pomiędzy nieprawidłowo zaparkowanymi samochodami.

Parkowanie na chodniku – znaki

Jeżeli więc na odcinku drogi, na którym chcemy pozostawić pojazd, nie znajduje się znak B-35 zakazu postoju lub B-36 zakaz zatrzymywania się, parkowanie na chodniku jest dozwolone z uwzględnieniem wcześniej wspomnianych zasad.

Czytaj także: Mandat za nieprawidłowe parkowanie

Należy też pamiętać, że są sytuacje, w których znak nie został ustawiony, a mimo to nie mamy prawa pozostawić pojazdu. Zakazane jest parkowanie na pasie ruchu i na ścieżce rowerowej. Nie możemy też parkować tuż przed przejściem dla pieszych. Zachowanie co najmniej 10 metrów jest szczególnie istotne ze względu na bezpieczeństwo pieszych.

Pojazd pozostawiony nieprawidłowo zdecydowanie ogranicza widoczność, co może doprowadzić do tragedii na drodze.

Parkowanie na chodniku – jaki mandat

Mandat za parkowanie na chodniku pozornie nie jest zbyt wysoki, ponieważ wynosi jedynie od 100 do 300 zł. Pełny taryfikator możemy znaleźć w art 97 kw „parkowanie na chodniku”. Na konto ukaranego kierowcy dopisany zostanie również 1 punkt karny.

Mandat można otrzymać w przypadku złamania przepisów, o których pisaliśmy w poprzednim akapicie.  Są jednak sytuacje, w których kierowca będzie musiał liczyć się ze znacznie wyższymi kosztami.

Jeżeli pojazd utrudnia ruch lub stwarza duże zagrożenie, może zostać odholowany na koszt właściciela. W tym przypadku oprócz mandatu będziemy musieli ponieść również zapłacić ok. 600 zł za odholowane pojazdu oraz parking, na którym jest przetrzymywany. Na szczęście taka kwota odstrasza wielu kierowców.

Musimy pamiętać, że służby porządkowe mają również inne środki karne – są nimi m.in. blokady na koła pojazdów. Tego typu sankcję stosuje Straż Miejska. Uruchomienie procedury to koszt kilkuset złotych – nie jest to jednak jedyna niedogodność – z blokadą na kole nigdzie nie pojedziemy, co oznacza, że musimy czekać na przyjazd patrolu. Wiąże się to więc nie tylko z wysokimi kosztami, ale również stratą czasu.

Koszty nielegalnego parkowania bywają więc bardzo duże. Dlatego warto wiedzieć, kiedy i gdzie możemy pozostawić nasz pojazd. Mandat nie jest jednak najpoważniejszą konsekwencją. Nasze nieodpowiedzialne może doprowadzić do tragedii na drodze, a tego typu zdarzenie odciśnie piętno na całym naszym życiu.

Pamiętajmy więc, że nie jesteśmy jedynymi uczestnikami ruchu drogowego. Wokół nas są jeszcze piesi, rowerzyści czy osoby z niepełnosprawnościami. Nieprzestrzeganie przepisów może znacząco utrudnić im poruszanie się po mieście.

PODSUMOWANIE:

  • Parkowanie na chodniku oznacza mandat.
  • Jeżeli auto stwarza duże zagrożenie, może zostać odholowane na koszt kierowcy.
  • Koszt holowania to nawet 600 zł.
  • Właściciele aut często zapominają, że nie mogą parkować do 10 metrów od przejścia dla pieszych i w takim wypadku nie jest potrzebny żaden znak drogowy.

Weronika Cichocka
Weronika Cichocka

Dziennikarka z wieloletnim doświadczeniem. Od lat pisząca o ubezpieczeniach, ekonomii i zdrowiu. Specjalista ds. PR i marketingu internetowego.

Dołącz do dyskusji

Budowa DK9
Budowa DK9 Autor Weronika Cichocka Komunikacyjne
GDDKiA zapowiedziała budowę nowego odcinka drogi krajowej DK9, który będzie kluczowym elementem poprawy ruchu na osi północ-południe w okolicach Rzeszowa. Ten imponujący fragment trasy rozciągnie się na 60 kilometrów, stanowiąc znaczący krok w ułatwieniu podróży dla kierowców w tym...
Czytaj dalej
Które auta mogą jeździć na E10
Które auta mogą jeździć na E10? Autor Weronika Cichocka Komunikacyjne
Od 1 stycznia 2024 roku, polskie stacje paliw wprowadzają rewolucyjną zmianę - benzynę silnikową 95-oktanową zawierającą do 10% biokomponentów, znaną jako E10. Ta przełomowa inicjatywa zastąpi obecną benzynę E5 o tej samej liczbie oktanowej. Co to oznacza dla kierowców i jak wpłynie...
Czytaj dalej