Anna Rychlewicz
Anna Rychlewicz
Aktualizowano: 24.11.2022 Komunikacyjne
🕐 Ten artykuł przeczytasz w 7 minut.
5/5 - (1 vote)

Van to typ nadwozia wielozadaniowego. W zależności od jego konfiguracji może służyć do przewozu ładunków lub pasażerów. Jest to pojazd pracujący, który chętnie wykorzystują różnego rodzaju firmy i przedsiębiorstwa. To także świetny środek transportowy dla większej liczby osób. Jakie samochody vany należą do najchętniej wybieranych? Zapoznaj się z naszym zestawieniem najpopularniejszych modeli.

<3
Uzupełnij tylko 2 pola i poznaj cenę OC/AC od razu!Poznaj cenę OC
X

Co oznacza, że samochód ma nadwozie jednobryłowe?

Van to rodzaj nadwozia jednobryłowego. Co to oznacza? W budowie pojazdu możemy wyróżnić jego trzy zasadnicze części: komorę silnika, kabinę pasażerską i bagażnik. W autach typu sedan każdy z tych segmentów jest wyraźnie od siebie oddzielony. Taką budowę nazywamy zatem trójbryłową. Idąc tym tropem, możemy więc stwierdzić, że nadwozie jednobryłowe to takie, w którym wszystkie trzy części połączone są ze sobą w jedną całość i nie możemy dostrzec wyraźnych granic pomiędzy nimi.

Czytaj także: Rodzaje nadwozia

Taka konstrukcja wynika z zastosowania nadwozia typu van. Samochody te przeznaczone są do łatwego transportowania ładunku, zatem każdy centymetr sześcienny jest tu na wagę złota. Niezbyt widowiskowa jednoczęściowa bryła pełni zupełnie inną funkcję niż reprezentacyjne sedany.

Takie zagospodarowanie przestrzeni pozwala na przewożenie znacznych ilości towaru, a nawet większej liczby osób.

Najpopularniejsze modele samochodów typu van

Z racji swojego wszechstronnego zastosowania vany cieszą się bardzo dużą popularnością. Są chętnie wybierane przez właścicieli różnorodnych przedsiębiorstw, których praca wymaga transportowania znacznych ilości towarów lub personelu. Sprawdźmy, jakie samochody van są warte szczególnej uwagi.

Volkswagen Sharan

Volkswagen Sharan to van osobowy. Oferuje on od 5 do 7 miejsc siedzących, zatem jest on zdecydowanie bardziej pojemny niż sedan lub kombi. Chętnie wybierany jest przez wielodzietne rodziny lub osoby zajmujące się zawodowo przewozem osób. Do produkcji trafił w 1995 roku i do tej pory zaprezentowano już drugą generację tego modelu.

Napęd przeniesiony jest na przednią oś pojazdu, jednak dostępne są również wersje z napędem 4×4. Producent daje możliwość wyboru spośród kilku wersji silnikowych, z czego najmocniejsza jednostka ma pojemność 2,8 l i moc 204 KM.

Renault Espace

Renault Espace to konkurent Volkswagena Sharana. Do 2014 roku pod tą nazwą produkowano minivany, natomiast kolejną generację tych pojazdów zaliczamy już do crossoverów segmentu E. Van od francuskiego koncernu Renault to samochód przeznaczony do przewozu osób – wyposażony jest w 7 miejsc siedzących. Mimo tego nie należy do samochodów długich, ponieważ w zależności od rocznika mierzy on około 4,5 m.

Dla porównania, sedan klasy premium – Mercedes Benz klasy S może mieć długość nawet 5,3 m. Renault Espace podobnie jak Sharan, może być wyposażony w czterokołowy napęd, który ułatwia poruszanie się po śliskiej nawierzchni lub grząskim podłożu. To komfortowy pojazd na dłuższe wyprawy lub do codziennej jazdy po mieście.

Chrysler Voyager

Chrysler Voyager to kolejny rodzinny van, którego często możemy spotkać na polskich drogach. Jest to pojazd produkcji amerykańskiej i jak na maszyny z tego zakątka świata przystało, wyposażono go w znacznie bardziej pojemne jednostki napędowe. Jest również zdecydowanie dłuższy od poprzednich samochodów w zestawieniu, ponieważ w zależności od modelu może mierzyć do 5 m.

Jego cechą charakterystyczną są mocno wyeksponowane wloty chłodnicze, które w najnowszej VI generacji zostały już znacząco zredukowane. Poruszać się nim może do 7 osób, co czyni go doskonałym samochodem pasażerskim.

Toyota Proace

Toyota Proace to pierwszy w zestawieniu osobowo-dostawczy van. Samochód ten został wyprodukowany w trzech różnych wersjach, różniących się między sobą zagospodarowaniem wnętrza. Zakupić można więc typowy furgon z wydzieloną przestrzenią do transportu towarów, furgon z przeszklonymi bokami oraz pojazd osobowy.

Samochody van pochodzące od tego producenta cechują się niezawodnością, dlatego są chętnie wybierane przez przedsiębiorców jako pojazdy firmowe. Co ciekawe, auto to wyposażone jest jedynie w wysokoprężny silnik lub napęd elektryczny. Ten drugi został wprowadzony dopiero w 2020 roku. Wersje przeznaczone do przewozu osób mają od 5 do 7 miejsc siedzących.

Mercedes-Benz Vito

Model ten występuje w dwóch wariantach – osobowym lub dostawczym. Van przeznaczony do przewozu osób początkowo nosił nazwę Viano, jednak marka zdecydowała się na ujednolicenie swojego nazewnictwa i aktualnie model ten nosi nazwę klasy V. Vito to określenie pojazdów dostawczych.

Występują w kilku wersjach silnikowych (zarówno benzynowych, jak i wysokoprężnych), możliwy jest również wybór pakietu wyposażenia. Podobnie jak pozostałe prezentowane modele, napędzany jest na przednią oś lub wszystkie 4 koła.

Dla kogo przeznaczony jest van?

Samochody vany to typowe pojazdy pracujące. Wersje dostawcze lub dostawczo-osobowe świetnie sprawdzą się jako auta firmowe do przewozu: materiałów budowlanych, narzędzi, produktów spożywczych lub innego rodzaju towarów. Ich rozmiary pozwalają z jednej strony na łatwy i bezpieczny transport ładunku, a z drugiej umożliwiają bezproblemowe poruszanie się w ciasnej przestrzeni miejskiej.

Są również doskonałą opcją, kiedy potrzebny jest dalekosiężny transport, ponieważ pomimo swoich gabarytów nie należą do najcięższych samochodów i nie spalają ogromnych ilości paliwa.

Van, a dokładniej jego osobowa wersja to także częsty wybór, na który decydują się wielodzietne rodziny. Pozwala on na wygodny transport większej liczby osób, niż jest to możliwe np. za pomocą nadwozia typu kombi. Świetnie sprawdzi się nie tylko w codziennym życiu, lecz także jako towarzysz letnich wypraw nad morze lub zimowych na stoki narciarskie.

Wszelkiego rodzaju firmy specjalizujące się w przewozie osób również często decydują się na zakup pojazdu typu van. Samochód ten doskonale sprawuje się w długich trasach, a podróż w nim jest naprawdę wygodna.

Zapewnia dostateczną ilość przestrzeni nie tylko dla pasażerów, lecz także dla wszelkiego rodzaju bagażu.

Ile kosztują vany?

Cena, jaką musimy zapłacić za samochód typu van, jest uzależniona od kilku czynników. Pierwszorzędną rolę gra marka pojazdu. Samochody klasy średniej, takie jak Volkswagen lub Renault, będą zdecydowanie tańsze od Mercedesów. Warto więc zastanowić się przed zakupem, czego oczekujemy od naszego vana, aby nie przepłacać, jeśli nie ma takiej konieczności.

Rocznik

Kolejny aspekt to rocznik. Samochody starsze, które na rynku wtórnym pojawiają się od kilku lat i często mają na koncie już niejednego właściciela, będą warte zdecydowanie mniej niż świeżo wyprodukowane modele. Sytuacja ma się zupełnie inaczej w przypadku pojazdów nowych, ponieważ cena, którą musimy zapłacić w salonie, będzie już kwotą sześciocyfrową.

Stan techniczny

Ostatnią kwestią, o której warto wspomnieć, jest stan techniczny pojazdu. Samochody van o dużym przebiegu lub kilku przebytych kolizjach mogą kusić swoją niską ceną. Warto jednak pamiętać, że wysłużone auta, które mają za sobą już wiele przejechanych kilometrów, mogą niekiedy sprawiać swoim właścicielom ogrom problemów. Wiele części z czasem się zużywa i wymaga wymiany. Dodatkowe koszty, które należy ponieść z tytułu wszelkich napraw i prac serwisowych, mogą znacznie przewyższyć wartość samego pojazdu.

Podsumowując, nie ma jednej odpowiedzi na pytanie, ile kosztuje van. Jednak decydując się na zakup tego typu pojazdu, należy liczyć się z wydatkiem od 20 tys. do 70 tys. złotych w przypadku egzemplarzy używanych.

Anna Rychlewicz
Anna Rychlewicz

Absolwentka dziennikarstwa i zarządzania mediami. Na świat patrzy przez pryzmat tego, jakimi słowami może go opisać. Nieustannie poszerza horyzonty podejmując się tematów z zakresu turystyki, językoznawstwa czy tematyki kryminalnej. Od kilku lat związana z branżą ubezpieczeń. W wolnym czasie eksploruje otoczenie czytając i prowadząc bloga.

mandat na raty
Mandat na raty Autor Katarzyna Matusiak Komunikacyjne
Mandaty drogowe są jednym z najczęstszych sposobów karania kierowców za naruszenie przepisów ruchu drogowego w Polsce. Choć większość mandatów należy opłacić w wyznaczonym terminie, wielu kierowców znajduje się w sytuacji, w której jednorazowa spłata kary stanowi duże obciążenie...
Czytaj dalej
1 ar ile to m2
1 ar – ile to m2? Autor Katarzyna Matusiak Nieruchomości
Zakup działki pod budowę domu wiąże się z koniecznością zrozumienia kluczowych pojęć, które pomogą wybrać odpowiednią wielkość terenu. Co to jest hektar? Ile metrów kwadratowych to 1 ar? Co jeszcze warto wiedzieć na temat powierzchni działki przeznaczonej na budowę domu? Poniżej...
Czytaj dalej