Weronika Cichocka
Weronika Cichocka
Aktualizowano: 24.11.2022 Komunikacyjne
🕐 Ten artykuł przeczytasz w 8 minut.
5/5 - (1 vote)

Sedan to zdecydowanie jedno z najpopularniejszych rodzajów nadwozia. Wybierane jest zarówno jako auto rodzinne, jak i codzienny pojazd miejski. Wiele osób wskazuje, że samochody sedan są zdecydowanie najbardziej eleganckie wśród dostępnych propozycji na rynku. W końcu w ten typ nadwozia wyposażone są np. luksusowe limuzyny. Jakie są cechy charakterystyczne tego rodzaju auta oraz jakie modele cieszą się największą popularnością?

<3
Uzupełnij tylko 2 pola i poznaj cenę OC/AC od razu!Poznaj cenę OC
X

Co to znaczy, że auto jest w sedanie?

Sedan podobnie jak kombi, hatchback lub SUV to rodzaj nadwozia samochodowego. Każdy z tych typów wyróżnia się indywidualnymi cechami, które wpływają na jego ogólny charakter oraz zastosowanie. Jest to jedno z kryteriów, na które powinniśmy zwracać uwagę, decydując się na zakup samochodu. Niektóre z nich idealnie sprawdzą się w przestrzeni miejskiej, inne z kolei są przeznaczone do wykonywania cięższych zadań lub transportu towarów.

Czytaj także: Rodzaje nadwozia

O czym więc powinniśmy myśleć, kiedy słyszymy słowo sedan? Samochody tego typu to typowe pojazdy osobowe. W zależności od jego rozmiaru może należeć do jednego z 5 segmentów. Najmniejsze pojazdy zaliczane są do segmentu B i należy do nich, np. Seat Cordoba lub Peugeot 301. Segmenty C, D i E zrzeszają auta średniego rozmiaru, takie jak Audi A3 lub Mazda 6.

Segment F zarezerwowany jest dla sedanów o największych gabarytach, wśród których wymienić możemy luksusową limuzynę Mercedes-Benz klasy S lub Rolls-Royce Phantom.

Czym się różni sedan od hatchbacka?

Hatchback a sedan – jakie są między nimi różnice? Na pierwszy rzut oka można stwierdzić, że oba te rodzaje nadwozia są do siebie bardzo podobne. Jednak im dłużej będziemy się im przyglądać, tym więcej rozbieżności w ich budowie zaczniemy dostrzegać. Pierwszym aspektem jest oczywiście efekt wizualny.

Nadwozie sedan jest zdecydowanie bardziej eleganckie.

Jego konstrukcja nastawiona jest na wygodę kierowcy i komfort prowadzenia. Z kolei hatchback to pojazd bardziej kompaktowy. Doskonale porusza się w miejskich przestrzeniach, gdzie liczą się zwrotność i łatwość parkowania.

Konstrukcja

Różnice widoczne są również w budowie. Sedan to pojazd z wyraźnie oddzieloną częścią silnikową oraz bagażnikiem. W przypadku hatchbacka komora bagażnika jest niejako połączona z kabiną pasażerską, a tylna szyba podnosi się wraz z klapą. W związku z tym hatchbacki są zdecydowanie mniej pojemne i mogą gorzej sprawować się podczas wyjazdów na długie wakacje.

Luksusowy charakter

Ostatnią wyraźną różnicą jest fakt, że hatchbacki raczej nie kojarzą się z samochodami luksusowymi, w przeciwieństwie do nadwozia typu sedan. Co to znaczy? Duże sedany to typowe limuzyny, co może nieść za sobą zarówno zalety, jak i wady. Niektórzy odbierają je jako auta bujające i mniej zwrotne w przeciwieństwie do kompaktowych hatchbacków. Sedany z segmentu F to auta marki premium, a więc ich cena rynkowa może być powalająca.

Który sedan jest najlepszy?

Odpowiedzi na to pytanie jest tyle, ilu kierowców. Każdy bierze pod uwagę inne kryteria i ma różne oczekiwania co do idealnego samochodu. Wybierając auto marzeń, warto zwrócić uwagę na jego dane techniczne, takie jak moc i pojemność silnika, rocznik, ale również walory estetyczne. Przedstawiamy zestawienie najlepszych samochód wyposażonych w nadwozie sedan, które w ostatnich latach cieszyły się ogromną popularnością.

Mercedes-Benz klasy E

Mercedes-Benz klasy E to mniejsza limuzyna proponowana przez niemiecki koncern. Rozmiarem plasuje się pomiędzy klasą C a S. Na rynku wtórnym znajdziesz wiele modeli tego kultowego „okularnika”. Nazwa ta wzięła się od charakterystycznych reflektorów, na które składają się dwa odseparowane od siebie klosze.

Ogromną zaletą pojazdów tej marki jest to, że dostępne są w wielu wersjach silnikowych. Najmniejsze dostępne jednostki napędowe mają pojemność 1,8 l, a największe to prawdziwe giganty. Mercedes AMG E63 został wyposażony w silnik o mocy 612 KM i osiąga prędkość 100 km/h w zawrotnym czasie 3,4 s. Sedan tej klasy gwarantuje swojemu właścicielowi niezwykłe doznania i ogromną przyjemność z jazdy.

Hyundai i40

Hyundai to marka pochodząca z Korei Południowej. Model i40 został zaprezentowany w 2011 roku i od tego czasu cieszy się dużą popularnością. Występuje w kilku wersjach wyposażenia. Wybierać można również w jednostkach napędowych, z czego najbardziej pojemna ma zaledwie 2 l.

Będzie to zatem pojazd ekonomiczny, a jego właściciel nie będzie musiał wydawać fortuny na paliwo. Hyundai i40 występuje w dwóch wersjach nadwozia. Jeśli potrzebujesz bardziej eleganckiego pojazdu, możesz zdecydować się na typ sedan, a kombi to z kolei świetny wybór dla osób, które codziennie transportują znaczną ilość bagażu.

Opel Insignia

Opel Insignia to elegancki i funkcjonalny sedan. Auto to zostało zaprezentowane w 2008 roku i jest produkowane do dziś. Swoim rozmiarem plasuje się w segmencie D, czyli należy do samochodów średniej wielkości. Sedan jest tylko nieznacznie krótszy od swojej wersji kombi, jest to zatem samochód pojemny i zapewniający pasażerom komfortową przestrzeń do podróżowania.

Podobnie jak w przypadku Hyundaia i40, wybór jednostek napędowych nie jest duży i nie należą one do najbardziej pojemnych. Jednak jeśli nie szukasz sportowych wrażeń, jego ekonomiczny charakter będzie niewątpliwą zaletą.

Citroen C5

Citroen C5 to samochód klasy średniej. Pierwotnie produkowany był jedynie w wersji kombi lub liftback, czterodrzwiowy sedan pojawił się natomiast wraz z drugą generacją tych pojazdów. To typowe auto miejskie z napędem na przednią oś. Citroena C5 charakteryzuje opływowy kształt z delikatnie zakończoną maską.

Model ten aktualnie nie jest produkowany, więc szukać go można jedynie na rynku wtórnym. Citroen C5 ukazał się także w wersji z sześciocylindrową jednostką napędową V6 o pojemności 2,7 lub 3 l.

Skoda Superb

Ostatnim pojazdem w zestawianiu jest czeski sedan. Samochód ten w pierwszej generacji dostępny był w trzech wersjach silników benzynowych oraz siedmiu wysokoprężnych. Kolejna generacja poszerzyła tę ofertę. Skoda Superb napędzana jest na przednią oś lub na wszystkie cztery koła.

Ta druga wersja świetnie sprawdzi się w trudnych, zimowych warunkach. Zapobiega bowiem zakopywaniu się pojazdu i minimalizuje ryzyko poślizgu. Samochody sedan tej marki są często wybierane jako pojazdy służbowe dzięki ich niezawodności i zadowalającym osiągom.

Jak wygląda auto z nadwoziem sedan?

Przejdźmy do dokładnego opisu nadwozia typu sedan. Samochody tego rodzaju zbudowane są z trzech wyraźnie wyodrębnionych brył. Pierwsza z nich to część silnikowa, która w tego typu modelach może być naprawdę długa. Kolejny odcinek to kabina pasażerska, natomiast konstrukcję zamyka komora bagażnika. Jej wyraźne oddzielenie od reszty pojazdu to cecha charakterystyczna sedanów, która odróżnia ją od bardziej zwartych hatchbacków.

Wiąże się z tym kolejny aspekt, czyli odseparowanie tylnej szyby od klapy bagażnika. W przeciwieństwie do pojazdów typu kombi nie unosi się ona podczas otwierania schowka.

Sedan to nadwozie zamknięte. Zmieści się w nim od 4 do maksymalnie 6 pasażerów. Jednak najczęściej spotykamy modele, w których podróżować na raz może 5 osób. Cztery miejsca to domena dużych limuzyn, w których środkowe, tylne miejsce, jest na stałe zarezerwowane na podłokietnik, co zapewnia jeszcze większą wygodę podróżowania.

Z racji odseparowania bagażnika od kabiny pasażerskiej nadwozie sedan jest zazwyczaj czterodrzwiowe. Pamiętajmy, że w europejskim nazewnictwie bagażnik również liczy się jako wejście do pojazdu. Dobrym przykładem jest hatchback, w którym z łatwością można złożyć siedzenia, co ułatwia dostęp do wnętrza pojazdu również od jego tyłu.

Dla kogo przeznaczony jest sedan?

Wśród klasycznych i eleganckich pojazdów bez wątpienia można wymienić modele typu sedan. Auto to kojarzy się z ponadczasowymi limuzynami, takimi jak Mercedes-Benz czy Jaguar. Jest to niezaprzeczalnie ich ogromna zaleta. Nawet starsze samochody, które doczekały się już wielu nowoczesnych następców, w dalszym ciągu zachwycają swoją prostą stylistyką i swoim uniwersalnym designem.

Sedan z całą pewnością nie należy do aut pojemnych. Częsty brak możliwości złożenia tylnych siedzeń powoduje, że nie przewieziemy nimi dużych ładunków. Mają jednak szereg innych zalet. To świetny samochód rodzinny, który pozwoli na komfortową podróż nawet na długich dystansach. Kabina pasażerska jest na tyle duża, że wygodnie mogą w niej podróżować 4, a nawet 5 osób. Sedan doskonale prowadzi się po autostradzie, ponieważ często wyposażony jest w duże jednostki napędowe.

Sedan to również sprawdzony samochód firmowy, który nie tylko sprawia dobre wrażenia, lecz także zachwyca swoją funkcjonalnością.

Weronika Cichocka
Weronika Cichocka

Dziennikarka z wieloletnim doświadczeniem. Od lat pisząca o ubezpieczeniach, ekonomii i zdrowiu. Specjalista ds. PR i marketingu internetowego.

Budowa DK9
Budowa DK9 Autor Weronika Cichocka Komunikacyjne
GDDKiA zapowiedziała budowę nowego odcinka drogi krajowej DK9, który będzie kluczowym elementem poprawy ruchu na osi północ-południe w okolicach Rzeszowa. Ten imponujący fragment trasy rozciągnie się na 60 kilometrów, stanowiąc znaczący krok w ułatwieniu podróży dla kierowców w tym...
Czytaj dalej
Które auta mogą jeździć na E10
Które auta mogą jeździć na E10? Autor Weronika Cichocka Komunikacyjne
Od 1 stycznia 2024 roku, polskie stacje paliw wprowadzają rewolucyjną zmianę - benzynę silnikową 95-oktanową zawierającą do 10% biokomponentów, znaną jako E10. Ta przełomowa inicjatywa zastąpi obecną benzynę E5 o tej samej liczbie oktanowej. Co to oznacza dla kierowców i jak wpłynie...
Czytaj dalej